Sari la conținut
Forum Roportal
mihaela1

Natura puterilor paranormale

Postări Recomandate

Am intrat de multe ori in dispute cu sustinatorii unor personaje cu puteri paranormale, ca de ex. : Lavinia Tatomir, Voirel Pop, Alexandra Badea sau Alexandra Mosneaga. Eu nu le-am contestat puterile, dar eram ( si mai sunt ) convinsa ca puterile lor sunt de origine malefica. De unde aceasta convingere? I-am vazut la tv si mandria unora, zambetele false ale altora si incercarea tuturor de a convinge auditoriu ca ei sunt cei mai grozavi, pe mine m-au convins ca nu pot avea inceredere in ei. Mai mult decat atat, toate aceste personaje isi ofera serviciile pe bani si acest lucru a fost un alt motiv care m-a determinat sa cred ca puterile lor nu sunt de origine divina. Si am mai obsevat ceva. Apar vindecatori sau detinatori ai unor puteri paranormale pe banda rulanta. Nimic mai simplu. Te inscrii la un curs (nu conteaza care, ca ai de unde sa alegi) si dupa ce platesti taxa, gata apar si puterile paranormale. Mi s-ar fi parut firesc ca sa fie foarte multi oameni cu puteri paranormale, in conditiile in care societatea noastra ar fi evoluat dupa legile ceresti. Din pacate insa, decaderea morala a ajuns la cote alarmante. Mi-am dorit insa mereu sa aflu adevarul si iata ca la recomandarea lui Tyb3ryu, (caruia ii multumesc pentru ca m-a ajutat sa descopar un autor si o carte de exceptie), am citit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si biserica cere bani, asta nu inseamna ca e malefica.

Biserica si religia nu sunt reprezentantele lui Dumnezeu pe Pamant. Asa ar fi trebuit sa fie. Din pacate au fost confiscate de reprezentanti ai Satanei care le folosesc ca instrumente de manipulare si indobitocire a celor naivi.

 

Mi se pare superficiala o astfel de interpretare. Banul este o sursa de supravietuire. Vei culege roadele muncii tale.

In COR (codul ocupatiilor din Romania) sunt trecute cateva mii de profesii pamantene care pot fi sursa de supravietuire. De ce si-or alege unii, tocmai pe cele cateva de natura spirituala? Este cumva mai simplu? Platesti taxa de curs, faci un pact cu Satana, pardon, guru sau maestru spiritual si gata puterile paranormale pe post de masinarii de facut bani.

 

E ca povestea cu fa ce zice popa nu ce face popa.

Pai daca asa zisul reprezentant al lui Dumnezeu este ipocrit, mincinos, afemeiat, egoist...etc, cum sa invete enoriasul altceva? Daca cel care s-a angajat sa-l slujeasca pe Dumnezeu, nu-i respecta poruncile, de ce le-ar respecta un simplu muritor?

 

Sa nu uitam ca cei ce manifesta astfel de puteri sunt oameni si sunt supusi ispitei si pacatului

Cei supusi ispitei si pacatului sunt de fapt cei supusi Satanei si puterile lor sunt puteri malefice. De ce n-o fi reusit satana sa-l ispitesca si pe Iisus? Si nu l-a ispitit doar cu mijloace de subzistenta...

 

Si inca un lucru: diavolul nu vinde pe bani, el nu are nevoie de bani, ci de suflete.

Perfect adevarat. Diavolul este foarte darnic in puteri oferite celor care fac o meserie din puterile Satanei si prin intermediul acestora culege multe alte suflete inocetente.

 

Eu propun sa comentam natura puterilor paranormale obtinute de un elev al unor scoli de yoga dar si de bioenergie sustinute de "celebra" Ana Pricop. Marturia lui se afla aici:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/yoga/marturiabioenergie2.htm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-l mai implicati atat pe Satan.Stiu,am mai dat exemplul,dar uita-te la satanistii teisti.Au facut pact cu Satan,incearca sa ii respecte imaginile,ii fac ritualuri,rugaciuni,etc..........si cei mai multi duc o viata modesta.

Am si eu o cunostinta satanist.Il iubeste f mult pe Satan,imaginea lui l-a ajutat sa isi rezolve multe probleme.........dar nu a dat bogatia peste el.Si nu are nici puteri supranaturale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Religiile contin multe neadevaruri care au ca scop indobitocirea si manipularea celor inocenti.

Sa nu confundam religiile, care sunt instrumente de indobitocire si manipulare a celor inocenti, cu adevarurile spirituale.

 

Poate acum in vremurile noastre.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela...vezi, ca le amesteci! :)

Vorbesti despre puteri paranormale ca despre mina satanei si ca proba,proptesti viziunile unui medium! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-l mai implicati atat pe Satan.Stiu,am mai dat exemplul,dar uita-te la satanistii teisti.Au facut pact cu Satan,incearca sa ii respecte imaginile,ii fac ritualuri,rugaciuni,etc..........si cei mai multi duc o viata modesta.Am si eu o cunostinta satanist.Il iubeste f mult pe Satan,imaginea lui l-a ajutat sa isi rezolve multe probleme.........dar nu a dat bogatia peste el.Si nu are nici puteri supranaturale.
are probleme la mansarda domnul satanist.... ai grija in ce anturaje te invarti! :)
Sa inteleg ca in acceptiunea ta, un om care in urma unui accident devine amnezic, este un alt om pentru ca nu-si mai aminteste cine este? E cat se poate de gresita aceasta idee. Chiar daca nu-si mai aminteste trecutul, este acelasi om, iar faptele, emotiile, gandurile si sentimentele lui anterioare au ramas inscrise in baza de date a universului de unde nu se vor mai sterge niciodata.De ce in viata actuala nu ne mai amintim faptele vietilor trecute? Iata raspunsul:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai,eu de fapt.........vreau sa il invoc pe Satan,dar nu stiam cum sa spun :) ..........acum pe bune,il iubeste pe Satan mai mult decat multi crestini pe Dumnezeu.Cheltuie zilnic bani sa hraneasca pisicile de pe drum,spune ca sunt animalele sacre ale lui Satan,si nu poate intelege cum sunt lasate sa sufere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai,eu de fapt.........vreau sa il invoc pe Satan,dar nu stiam cum sa spun :) ..........acum pe bune,il iubeste pe Satan mai mult decat multi crestini pe Dumnezeu.Cheltuie zilnic bani sa hraneasca pisicile de pe drum,spune ca sunt animalele sacre ale lui Satan,si nu poate intelege cum sunt lasate sa sufere

 

ei, lasa pisicile, ca alea imi plac si mie, dar fereasca-ma dumnezeu de pacturi cu diavolul... brrr!

 

era cat pe-aci...dar m-a ferit!

 

un om normal, cu nevoi, dorinte, impliniri sau lipsuri normale, nu face pact cu diavolul... iar acela care face, are o problema mare, chiar daca nu se observa! candva il va ajunge din urma...

 

tu esti doar o fetita curioasa si rebela, care vrea sa iese din rutina!

Editat de mica_curioasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×