Sari la conținut
Forum Roportal
tudorel666

Protestez impotriva iadului !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiu eu o metoda........poate sa ii faca sa dispara,nu sa arda o eternitate in iad,pe cei pe care are pica

WOW Ce este asta?

cum adica sa arzi in iad...Dumnezeu este iubire nu razbunare si pedeapsa!!! Voi va auziti ce spuneti?

Pacat?

Se numeste cauza-efect...orice actiune are o reactiune...Credeti ca dumnezeu este cineva care sta cu batu dupa fiecare ca sa vada ce prostii a mai facut si sa il pedepseasca? voi auziti ce puerile si pline de non-sens usnt toate afirmatiile astea?

 

Chiar nu se chinuie nimeni sa ajunga la un nivel mai profund de intelegere???? Doar nu sun tem copii? Dumnezeu nu este cineva el este toata creatia...noi nu suntem separati de El...noi suntem EL si EL este noi...unitate! Asta inseamna DUMNEZEU nu dualitate si razbunare!! Care este scopul existentei si crearii noastre daca se decide clar ca dupa moarte cei care fac fapte bune ajung in rai iar cei care fac fapte rele ajunh in iad?

A?

imi poate raspunde cineva? ca doar Dumnezeu este a totputernic...nu are nevoie de "angajati"!!! sa fim seriosi....

\

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Candva nu ma deranja prea tare ideea de iad, ca nu prea credeam nici in Dumnezeu. Cand am inceput insa sa cred, ideea iadului m-a revoltat complet. Nu mi-am pus problema ca as ajunge eu in el, ci m-am gandit la situatia cand eu as ajunge in rai si copiii mei in iad. Mi s-a parut o situatie oribila si de nesuportat. Apoi am mers cu ideea mai departe si mi-am inchipuit ca nici o fiinta iubita mie nu ar fi ajuns acolo, la chinuri, dar ca eu as fi stat bine mersi in rai, iar altii, pe care i-as fi putut vedea, asa cum vedea Lazar pe bogatul nemilostiv, s-ar fi chinuit cumplit. Va spun cinstit ca in acest caz nu as mai face nici o diferenta intre mine si nemtii care stiau de lagarele de exterminare si nu au facut nimic, numai ca in cazul meu situatia ar fi mult mai rea, in sensul ca evreii sufereau cat sufereau, apoi mureau, dar de cei din iad se spune ca vor fi chinuiti vesnic.

Iata de ce mi se pare absolut necesar ca orice ortodox sa ia atitudine impotriva iadului si sa-l roage pe Dumnezeu, in cor si neintrerupt, sa nu faca asa ceva iar, daca acesta exista deja, sa opreasca imediat aceasta oribilitate monstruoasa si nedemna de un Dumnezeu al iubirii. Sunt convins ca se pot gasi pedepse omenesti pentru orice pacatos si in tot universul acesta poate gasi Dumnezeu o planeta unde sa-i puna sub supravegherea unor cete de ingeri, pusi sa respecte niste legi stricte, dar sa fie tratati in mod umanitar si nu cu pedepse sadice si fara caracter educativ.

cum ti-a trecut prin minte asta? pai daca ai fi crestin cu adevarat ai stii ca exista o parte rea si o parte buna a lumii , ca exista negru si alb si ar trebui sa faci diferenta dintre aceste lucruri , bine si rau , ti-ar placea sa stai in acelasi loc cu hitler? apropos de asta , sa presupunem ca tu o sa ajungi in rai si o fiinta iubita tie ar ajunge in iad... ai accepta sa stai in iad cu ea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tudorele, daca 'bunul Dumnezeu' a hotarat sa te ia pe tine in Rai si pe persoana pe care o iubesti tu cel mai mult in Iad, nu ai incredere in Judecata Lui cea Dreapta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum ti-a trecut prin minte asta? pai daca ai fi crestin cu adevarat ai stii ca exista o parte rea si o parte buna a lumii , ca exista negru si alb si ar trebui sa faci diferenta dintre aceste lucruri , bine si rau , ti-ar placea sa stai in acelasi loc cu hitler? apropos de asta , sa presupunem ca tu o sa ajungi in rai si o fiinta iubita tie ar ajunge in iad... ai accepta sa stai in iad cu ea?
Nu cred ca m-ar deranja sa-l cunosc pe Hitler. Cred ca acum este uyn bunicut simpatic. Daca fiinta iubita ar ajunge in iad, in mod sigur m-as duce dupa ea !
Tudorele, daca 'bunul Dumnezeu' a hotarat sa te ia pe tine in Rai si pe persoana pe care o iubesti tu cel mai mult in Iad, nu ai incredere in Judecata Lui cea Dreapta?
Asta nu ar fi judecata dreapta, ci judecata de om tampit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care este scopul existentei si crearii noastre daca se decide clar ca dupa moarte cei care fac fapte bune ajung in rai iar cei care fac fapte rele ajunh in iad?A?

 

Evolutia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu nu este cineva el este toata creatia...noi nu suntem separati de El...noi suntem EL si EL este noi...unitate! Asta inseamna DUMNEZEU nu dualitate si razbunare!!

 

Foarte tare! :blink:

Si ala care-si impusca sotia si copiii, dupa care isi trage un glont in cap e in D-zeu si D-zeu in el, nu? Si Stalin a fost in D-zeu si D-zeu in el, nu? In Stalin mai degraba eu cred c-a fost altu'... :tease:

Editat de Nicu1981

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tudorel, tu esti ca un traficant de droguri care, nu numai ca face pacatele in continuare fara nici o rusine, dar inca are si tupeul sa spuna ca puscariile ar trebui desfiintate

 

N-ai nici cea mai mica idee cat de mult ii iubeste Dumnezeu pe cei din iad, chiar daca ei il injura

 

Il faci pe Dumnezeu, "prost", "idiot" etc

 

Ai ajuns sa te pui alaturi de Sfinti...

 

"daca toti ortodocsii s-ar ruga"...aha, deci recunosti ca ortodoxia este crestinismul cel adevarat si complet

 

Daca vrei sa scapi rudele de la iad atunci adu-le la viata in Hristos, prin propriul exemplu. Dar mai intai trebuie sa te aduci pe tine insuti la Hristos, pentru ca din cate sevede esti departe de El

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte tare! :blink:

Si ala care-si impusca sotia si copiii, dupa care isi trage un glont in cap e in D-zeu si D-zeu in el, nu? Si Stalin a fost in D-zeu si D-zeu in el, nu? In Stalin mai degraba eu cred c-a fost altu'... :tease:

 

 

 

hellloooo!!!! nu ma refer aici la personalitatea pamanteana...ca aia e pe duca...ma refer la scanteia divina pe care fiecare om o are indiferent de alegerile pe care le face in viata...nu inseamna ca daca stalin a facut ce a facut el a incetat in a mai fi o parte din Dumnezeu...Dumnezeu este intreaga creatie cu bune si cu rele tot ceea ce voi considerati rau este tot o exprimare perfecta a intregului....scanteia divina rezida in orice lucru pe care il vedem sau nu il vedem....voi credeti ca dumnezeu face diferenta intre noi? credeti ca dumnezeu judeca? asta este cea mai proasta interpretare pe care un om poate sa o dea unui astect creator atat de puternic...Nu va amgiti dand o personalitate dumnezeului el este aici trebuie doar sa va ridicati privirile si sa priviti in jur....ce este atat de greu?

ideea este simpla DUMNEZEU ESTE IN TOT pentru ca Dumnezeu inseamna unitate....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×