Sari la conținut
Forum Roportal
tudorel666

Protestez impotriva iadului !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Candva nu ma deranja prea tare ideea de iad, ca nu prea credeam nici in Dumnezeu. Cand am inceput insa sa cred, ideea iadului m-a revoltat complet. Nu mi-am pus problema ca as ajunge eu in el, ci m-am gandit la situatia cand eu as ajunge in rai si copiii mei in iad. Mi s-a parut o situatie oribila si de nesuportat. Apoi am mers cu ideea mai departe si mi-am inchipuit ca nici o fiinta iubita mie nu ar fi ajuns acolo, la chinuri, dar ca eu as fi stat bine mersi in rai, iar altii, pe care i-as fi putut vedea, asa cum vedea Lazar pe bogatul nemilostiv, s-ar fi chinuit cumplit. Va spun cinstit ca in acest caz nu as mai face nici o diferenta intre mine si nemtii care stiau de lagarele de exterminare si nu au facut nimic, numai ca in cazul meu situatia ar fi mult mai rea, in sensul ca evreii sufereau cat sufereau, apoi mureau, dar de cei din iad se spune ca vor fi chinuiti vesnic.

Iata de ce mi se pare absolut necesar ca orice ortodox sa ia atitudine impotriva iadului si sa-l roage pe Dumnezeu, in cor si neintrerupt, sa nu faca asa ceva iar, daca acesta exista deja, sa opreasca imediat aceasta oribilitate monstruoasa si nedemna de un Dumnezeu al iubirii. Sunt convins ca se pot gasi pedepse omenesti pentru orice pacatos si in tot universul acesta poate gasi Dumnezeu o planeta unde sa-i puna sub supravegherea unor cete de ingeri, pusi sa respecte niste legi stricte, dar sa fie tratati in mod umanitar si nu cu pedepse sadice si fara caracter educativ.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Candva nu ma deranja prea tare ideea de iad, ca nu prea credeam nici in Dumnezeu. Cand am inceput insa sa cred, ideea iadului m-a revoltat complet. Nu mi-am pus problema ca as ajunge eu in el, ci m-am gandit la situatia cand eu as ajunge in rai si copiii mei in iad. Mi s-a parut o situatie oribila si de nesuportat. Apoi am mers cu ideea mai departe si mi-am inchipuit ca nici o fiinta iubita mie nu ar fi ajuns acolo, la chinuri, dar ca eu as fi stat bine mersi in rai, iar altii, pe care i-as fi putut vedea, asa cum vedea Lazar pe bogatul nemilostiv, s-ar fi chinuit cumplit. Va spun cinstit ca in acest caz nu as mai face nici o diferenta intre mine si nemtii care stiau de lagarele de exterminare si nu au facut nimic, numai ca in cazul meu situatia ar fi mult mai rea, in sensul ca evreii sufereau cat sufereau, apoi mureau, dar de cei din iad se spune ca vor fi chinuiti vesnic.

Iata de ce mi se pare absolut necesar ca orice ortodox sa ia atitudine impotriva iadului si sa-l roage pe Dumnezeu, in cor si neintrerupt, sa nu faca asa ceva iar, daca acesta exista deja, sa opreasca imediat aceasta oribilitate monstruoasa si nedemna de un Dumnezeu al iubirii. Sunt convins ca se pot gasi pedepse omenesti pentru orice pacatos si in tot universul acesta poate gasi Dumnezeu o planeta unde sa-i puna sub supravegherea unor cete de ingeri, pusi sa respecte niste legi stricte, dar sa fie tratati in mod umanitar si nu cu pedepse sadice si fara caracter educativ.

Tu ai impresia ca poti schima ceea ce Dumnezeu a hotarat pentru noi oamenii? Sau crezi ca poate schimba cineva asta? Iti zic eu. Nu se poate asa ceva.

Crezi ca daca ne rugam cu credinta,Dumnezeu va schimba iadul pentru putinii crestini care se aliaza impotriva raului? Niciodata.Astea sunt vise. In plus,daca iadul nu ar mai fi iad,ci doar o planeta,cum zici tu,supravegheata de ingeri,atunci normal ar fi sa se schimbe si raiul. Eu te cred ca te ingrozeste ideea ca apropiatii tai sa ajunga in iad si tu sa fii bine mersi in rai,dar iti garantez ca degeaba protestezi,nu vei obtine nimic.Cel mult vei avea tu indurare il fata Lui,pentru ca iti pleci capul si esti umil,dar nu te poti ruga pentru altii,nu le poti crea tu lor drumul.Ia lucrurile asa cum sunt. Nu e nimic de facut.

Ti se pare necesar ca fiecare ortodox sa ia atitudine impotriva iadului si sa il roage pe Dumnezeu sa opreasca asta? Doh.Astea sunt cele mai mari porcarii,scuza-ma,pe cate le-am auzit vreodata de la un om normal . Cred ca ai probleme psihice,scuza-ma. Spui mari prostii,tudorele. Zau. Ar trebui sa te preocupe alte lucruri,nu intrarea in Rai.Oricum nu vei reusi sa-ti salvezi apropiatii. Si cine iti da garantii ca tu vei ajunge in Rai? gizas. Du-te si da-ti cu apa rece pe fata si revino.

Editat de Miss Take

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine poate intelege crestinismul?Dumnezeu,care se presupune ca e atotstiutor,are nevoie de niste crestini care sa ii atraga atentia ca,poate ideea cu iadul nu e asa de buna....Nu se presupune ca stie ce este mai bine pentru oameni?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ai impresia ca poti schima ceea ce Dumnezeu a hotarat pentru noi oamenii? Sau crezi ca poate schimba cineva asta? Iti zic eu. Nu se poate asa ceva. Crezi ca daca ne rugam cu credinta,Dumnezeu va schimba iadul pentru putinii crestini care se aliaza impotriva raului? Niciodata.Astea sunt vise. In plus,daca iadul nu ar mai fi iad,ci doar o planeta,cum zici tu,supravegheata de ingeri,atunci normal ar fi sa se schimbe si raiul. Eu te cred ca te ingrozeste ideea ca apropiatii tai sa ajunga in iad si tu sa fii bine mersi in rai,dar iti garantez ca degeaba protestezi,nu vei obtine nimic.Cel mult vei avea tu indurare il fata Lui,pentru ca iti pleci capul si esti umil,dar nu te poti ruga pentru altii,nu le poti crea tu lor drumul.Ia lucrurile asa cum sunt. Nu e nimic de facut.Ti se pare necesar ca fiecare ortodox sa ia atitudine impotriva iadului si sa il roage pe Dumnezeu sa opreasca asta? Doh.Astea sunt cele mai mari porcarii,scuza-ma,pe cate le-am auzit vreodata de la un om normal . Cred ca ai probleme psihice,scuza-ma. Spui mari prostii,tudorele. Zau. Ar trebui sa te preocupe alte lucruri,nu intrarea in Rai.Oricum nu vei reusi sa-ti salvezi apropiatii. Si cine iti da garantii ca tu vei ajunge in Rai? gizas. Du-te si da-ti cu apa rece pe fata si revino.
Daca nu schimba pedeapsa asta, plec capul in fata lui, cand va aparea, ca nu am incotro, dar in gandul meu tot il dau naibii si nu sunt de acord cu el. Numai ca pana atunci, afirm sus si tare ca iadul este o porcarie nedemna nici macar de ultimul troglodit si cu atat mai putin de un dumnezeu plin de intelepciune.
Is Jesus still your Lord?
Da, mai mult ca oricand, dar asta nu inseamna ca voi fi vreodata de acord cu o astfel de porcarie monstruoasa si ca nu voi avea curajul sa i-o spun in fata, atata vreme cat voi fi liber sa-mi exprim opiniile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu schimba pedeapsa asta, plec capul in fata lui, cand va aparea, ca nu am incotro, dar in gandul meu tot il dau naibii si nu sunt de acord cu el. Numai ca pana atunci, afirm sus si tare ca iadul este o porcarie nedemna nici macar de ultimul troglodit si cu atat mai putin de un dumnezeu plin de intelepciune.
Tudorica,dar Dumnezeu,care este plin de intelepciune ,cum zici tu,trebuie sa ne dea numai bine? Sau dupa fapta si raplata,cum se zice? Dar noi oamenii suntem atat de buni si demni incat sa meritam numai bunatatea Lui? Ia gandeste-te la asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine poate intelege crestinismul?Dumnezeu,care se presupune ca e atotstiutor,are nevoie de niste crestini care sa ii atraga atentia ca,poate ideea cu iadul nu e asa de buna....Nu se presupune ca stie ce este mai bine pentru oameni?

 

Uneori ma gandesc ca poate Dumnezeu a vrut sa ne incerce cu asta, sa vada de suntem in stare sa discernem binele de rau sau, in fata puterii, batem din palme si aprobam orice porcarie ar zice si ar face ! Din acest punct de vedere, as zice ca omenirea a cam picat testul. Dumnezeu a prezentat oamenilor cam ce ar face Satana, ca venind din partea sa, si oamenii s-au grabit sa aplaude si sa-l pupe in fund, si niciunul nu i-a spus ceva de genul "Maiestate, credem ca glumesti si nu vei face niciodata un astfel de lucru nedemn nici macar de ultimul dintre oameni si cu atat mai putin de un dumnezeu!".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Candva nu ma deranja prea tare ideea de iad, ca nu prea credeam nici in Dumnezeu. Cand am inceput insa sa cred, ideea iadului m-a revoltat complet. Nu mi-am pus problema ca as ajunge eu in el, ci m-am gandit la situatia cand eu as ajunge in rai si copiii mei in iad. Mi s-a parut o situatie oribila si de nesuportat. Apoi am mers cu ideea mai departe si mi-am inchipuit ca nici o fiinta iubita mie nu ar fi ajuns acolo, la chinuri, dar ca eu as fi stat bine mersi in rai, iar altii, pe care i-as fi putut vedea, asa cum vedea Lazar pe bogatul nemilostiv, s-ar fi chinuit cumplit. Va spun cinstit ca in acest caz nu as mai face nici o diferenta intre mine si nemtii care stiau de lagarele de exterminare si nu au facut nimic, numai ca in cazul meu situatia ar fi mult mai rea, in sensul ca evreii sufereau cat sufereau, apoi mureau, dar de cei din iad se spune ca vor fi chinuiti vesnic.

Iata de ce mi se pare absolut necesar ca orice ortodox sa ia atitudine impotriva iadului si sa-l roage pe Dumnezeu, in cor si neintrerupt, sa nu faca asa ceva iar, daca acesta exista deja, sa opreasca imediat aceasta oribilitate monstruoasa si nedemna de un Dumnezeu al iubirii. Sunt convins ca se pot gasi pedepse omenesti pentru orice pacatos si in tot universul acesta poate gasi Dumnezeu o planeta unde sa-i puna sub supravegherea unor cete de ingeri, pusi sa respecte niste legi stricte, dar sa fie tratati in mod umanitar si nu cu pedepse sadice si fara caracter educativ.

 

Stai calm ca pana nu murim nu avem de unde sa stim ce ne paste. Nu cred ca exista iad, traditionalul iad de care vorbesc toti cu flacari si chinuri vesnice. Un d-zeu nu ar permite niciodata asa ceva. Acela nu ar mai fi d-zeu. Fiecare o sa primeasca in functie de ce a facut. Tot ce facem are efect de bumerang...nu scapa nimeni :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stai calm ca pana nu murim nu avem de unde sa stim ce ne paste. Nu cred ca exista iad, traditionalul iad de care vorbesc toti cu flacari si chinuri vesnice. Un d-zeu nu ar permite niciodata asa ceva. Acela nu ar mai fi d-zeu. Fiecare o sa primeasca in functie de ce a facut. Tot ce facem are efect de bumerang...nu scapa nimeni :doh:
Inteleg ca nici tu nu esti de acord cu acest loc de pedeapsa si nu concepi ca un dumnezeu iubitor ar putea tolera asa ceva?
Tudorica,dar Dumnezeu,care este plin de intelepciune ,cum zici tu,trebuie sa ne dea numai bine? Sau dupa fapta si raplata,cum se zice? Dar noi oamenii suntem atat de buni si demni incat sa meritam numai bunatatea Lui? Ia gandeste-te la asta.
Nu pricepi ca nu neg necesitatea unei pedepse pentru cei care gresesc, dar pedepsele descrise acolo sunt total disproportionate, sadice si grotesti si nu au nici un rost, de vreme ce sunt vesnice si nu numai pana cand cel in cauza se indreapta? Dar chiar si daca ar avea ca efect indreptarea pacatosului, nu vad cum o fiinta umana supusa unei experiente atat de traumatizante ar mai putea fi vreodata intreaga la minte si cu un comportament normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crestinii sunt condamnati inca din primele zile ale vietii-sunt botezati crestini si se presupune ca trebuie sa traiasca dupa legea crestina deci si sa accepte ideea de iad!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×