Sari la conținut
Forum Roportal
tudorel666

Protestez impotriva iadului !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

L-am intrebat si eu.Nu face niciun ritual.Doar meditatie,si a ars o lumanare cand i-a promis(lui Lucifer)ca il va urma toata viata.In rest,doar rugaciuni.Ma intrebam ceva,daca Isus chiar exista,oare ce ii reproseaza?Ca il iubeste pe Lucifer?

Editat de Glamorous_witch_girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tudorel, tu-i ceri lui D-zeu sa accepte pacatul, sa-l treaca cu vederea, sa-l bage sub pres si sa uite de el. Ceea ce nu se poate. Nu oamenii sunt tinta maniei lui Dumnezeu, ci pacatul. Daca un om moare nemantuit, cu pacatu' in carca, pacatele lui il arunca de fapt in iad. Isus vrea sa ia pacatu' fiecaruia dintre noi asupra Lui, e simplu. D-zeu nu doreste ca vreun om sa mearga in iad, dar nici nu poate sa treaca cu vederea pacatul, n-ar mai fi D-zeu atunci. Deci nu e vreun monstru idiot, sau cum ai zis tu mai devreme. Pacatele alea trebuie facut ceva cu ele, ori le ia Isus asupra lui, ori mania lui D-zeu izbeste in ele. Ce solutie ai avea tu? Tinand cont ca D-ze, e D-zeu si nu poate sa tolereze pacatu'.
Mai omule, ce aveti cu totii? De unde extrageti concluzia ca, daca nu sunt de acord cu pedeapsa capitala si tortura aplicate unui criminal in serie, as fi de parere sa-l lasam sa umple liber printre noi? Normal ca este nevoie de pedeapsa, dar NU DE TORTURA FARA ROST ! Iar pedeapsa trebuie sa fie umana si sa duca la indreptarea celui ce greseste, nu la desfiintarea lui ca fiinta umana. A spune ca pacatele omului il arunca in iad, fara ca asta sa fie voia lui Dumnezeu, inseamna ca Dumnezeu este un imparat cam neajutorat si maine-poimaine are sanse sa ajunga si el intr-un cazan cu smoala, ca si-a incalcat propriile legi!
daca e asa de rau isus..asa cum spui tu...atunci de ce a acceptat sa sufere atat pe pamant, de ce a vindecat atati oameni?....chiar fara sens ...asa ca sa piarda timpul?...unde vezi tu rautate cand s-a lasat dus la moarte precum un miel?
Daca jertfa lui Isus a constat numai in chinul Golgotei, atunci a fost o jertfa de doi bani pe care o putea face oricine. Eu zic ca a fost ceva mai mult de atat.
Uite,eu candva(pe la 15 ani)eram cu o colega si vb tot de religie.Ea era f credincioasa,si ii era foarte frica de marele Dumnezeu.Eu,la misto,i-am spus ca daca Dumnezeul ei este asa de activ cu pedepsele,sa dea un exemplu:sa vad si eu ce mare pedeapsa merit ptr ca nu sunt crestina.Dar nu am patit nimic pana acum.........mai astept:)
Daca nu te pedepseste, asta nu este neaparat o dovada ca nu exista. Poate fi insa o dovada ca amenintarile cu chinuri diavolesti sunt scorneli ale unor minti bolnave.
pai nu astepta nimic ... :Ddupa ce mori...mai vorbim...sau nu... :spiteful:
Vorbesti de parca Dumnezeu nu ar avea alta activitate mai placuta decat sa colecteze greseli ale oamenilor si sa jubileze la gandul pedepselor ce la va aplica dupa ce-l omoara pe respectivul. Sincer, mi-e jena pentru tine ca poti gandi astfel.
Mai asteapta. Inca nu ti-a venit vremea. Sunt altii la rand.Desi mie in locul tau mi-ar fi frica de vorbele astea. Se vor intoarce impotriva ta. Ai sa vezi.
Vezi sa nu! Crezi cumva ca Dumnezeu este la fel de idiot ca unele exemplare omenesti care sunt in stare sa bage cutitul intr-un semen al lor numai pentru o simpla vorba aruncata la necaz sau suparare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai citit in context ceea ce am scris eu?

daca nu..te rog reciteste..si ai sa vezi diferenta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca avea atatea puteri a acceptat niste oameni mici si patetici sa-l injunghie..si...mai ales de ce a vindecat?si...da el e stapanul tuturorti-am mai spus de o mie de ori...Dumnezeu e stapan peste tot, totul ii apartine ...deci si iadul..programat pentru pacat...si dracii nu se vor juca cu furcile impungandu-i in fund pe unii necredinciosi ci ei vor fi la fel de chinuiti..nu satan e stapanul iadului...ci Dumnezeu
Pai asta e ideea, ca daca Dumnezeu este judecatorul, iar Satan este directorul de inchisoare si calaul sef, nu vad ce diferenta mare este intre ei, ca inseamna ca fac parte din aceeasi Imparatie amandoi si sunt convins ca in weekend joaca table amandoi, beau bere si mananca carnaciori, eventual facuti din carne proaspata de...pacatos!
Pai,tot spunea fata ca cei care nu cred in Dumnezeul crestin,vor avea vieti f grele.Si i-am spus ca eu am o viata f buna,dar sa ii dam o sansa lui Dumnezeu:poate nu era atent la mine........sa vedem ce pedepse groaznice ma asteapta:incendii,raman repetenta,raman pe drumuri.........cum am spus.......nu s-a intamplat nimic(dar nu au trecut decat 3 ani,mai are timp):spiteful:
Mergi inainte si lasa-i pe fricosi sa-si inchipuie ca l-au prins pe dumnezeu de picior in timp ce stau cu fundul in sus mormaind rugaciuni, uitand ca tocmai despre fricosi s-a spus clar ca nu vor intra in imparatia cerurilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai citit bine biblia?

ori faci asa afirmatii aiurea?

Dumnezeu pedepseste pacatul

satan si ingerii lui au pacatuit si, mai nou..si oamenii..deci s-au facut una cu pacatul..

iadul a fost facut pentru a distruge pacatul

satan va fi la fel de pedepsit in iad ca si orice om pacatos...el nu e directorul...

stapanul e Dumnezeu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma faci sa rad. Tu,repet,Tu vrei sa ii dai o sansa lui Dumnezeu? Nu crezi ca ti-a dat El tie una din momentul in care ti-a rabdat prostiile?
Ea il pune la incercare pe adevaratul Dumnezeu, tu bati din palme la faptele unui criminal ordinar.
daca tu te astepti ca atunci cand spui o injuratura sa te fulgere Dumnezeu in cap...mai ai de asteptat...sigur n-ai trecut prin nimic rau pana acum...aceste "pedepse" sunt mai subtile..si chiar esti hilara...astepti o pedeapsa?te asigur ca vine..ai si tu un pic de rabdare...poate ca deja ai fost pedepsita...si se manifesta mai incet...insa sigurstii..imi amintesti de un caz cand un tip s-a bagat in cusca unui leu si spunea ca daca Dumnezeu e viu..sa vina si sa-l salveze...si....tipul sta ingropat la 2 metri sub pamant..cazul tau e destul de similar...hai sa pacatuiesc sa vad daca ma pedepseste :spiteful: ;) :good:
Razi, dar cred ca ai uitat sa te uiti in oglinda. De faptu tu esti cel (cea) care sta cu leul in cusca si astepti linistita sa vina sa te salveze Dumnezeu. In schimb, sa mergi pe strada si sa te temi ca te trazneste Dumnezeu , din senin, pe motiv ca l-ai injurat de mama, este chiar dovada de prostie crasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aha...deci si tie iti place sa-l "pui la incercare"?

ia incearca experimentul pe care l-am mentionat anterior

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aha...deci si tie iti place sa-l "pui la incercare"?

ia incearca experimentul pe care l-am mentionat anterior

 

Eu nu numai ca il pun la incercare, dar il sfidez in mod direct de cate ori am ocazia. Numai ca se pare ca lui ii plac copii teribili si s-a indragostit asa de tare de felul meu de a fi incat nu ma mai paraseste nici o clipa, iar cand are treburi importante de efectuat, totdeauna ma da in grija cuiva important dintre ai lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data, o luam babeste, poate intelegem...

Pacatul trebuie sa arda in iad, nu poate fi acceptat de D-zeu, pentru ca El e sfant. Singura metoda de a separa un suflet de pacatele lui e Isus Cristos. Asta e planul lui Du-zeu, asa a hotarat El in intelepciunea Lui infinita. Daca tu gasesti alta metoda de a separa pacatul de suflet, astfel incat pacatul sa poata fi aruncat in iad, sufletul sa nu fie aruncat acolo si D-zeu sa ramana D-zeu, adica sfant, drept, neschimbator si asa mai departe, atunci spune-I-o lui D-zeu, ca noi suntem tare destepti, le stim pe toate mai bine ca El.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×