Sari la conținut
Forum Roportal
tudorel666

Protestez impotriva iadului !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se nasc sa moara.
Si tu cum argumentezi fenomenul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce esti ipocrita? Cum ti le asumi? Tudorica nu a vorbit despre categorii si secte sau despre felul in care ne rugam,ci strict despre pedeapsa in iad,care va fi aceeasi pentru toata lumea.Ba da,furtul este egal cu pedeapsa vesnica in iad.Si stii de ce? Fiindca am fost creati sa urmam niste reguli.Ni s-a specificat de la inceput inca. Cine ne-a pus sa ne abatem de la ele?Mai gandeste-te o data ce poti sa-ti asumi si ce nu. Eu cred ca n-ai curaj sa te gandesti nici un moment la cat de tare ai putea arde in flacarile iadului.
Sa inteleg ca esti de acord ca Dumnezeu sa-i fiarba pe hoti in smoala, indiferent ca au furat un ou sau o intreprindere?
Sunt de acord.p.s. Tudorica,crezi ca daca ai facut apelul asta 'umanitar',vei salva lumea? Eu ma cam indoiesc.
Nu vreau sa-i salvez decat pe cei din iad, si asta se poate rezolva daca toti sfintii sunt de acord cu mine si au curajul sa ii spuna asta lui Dumnezeu. Daca ii iubeste intradevar, nu va suporta sa-i vada chinuindu-se in timp ce stau cu El la masa, din dragoste fata de semenii lor ce sunt torturati in iad.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si tu cum argumentezi fenomenul?

Rationamentul e simplu.Omul e un animal pur subiectiv iar ideea de dumnezeu si bine comun e un romantism pervers nascut din nevoia de a si neutraliza constiinta care nu e altceva decat un efect al intelectului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai ca esti copil !!! De ce crezi tu ca cei atinsi de boli incurabile si extrem de chinuitoare se refugieaza in dumnezeu?

Exista boli ce ti pot aduce chinuri mult mai violente decat cazanu' ala cu smoala.Omul s a dovedit mult mai inventiv de a lungul timpului in tortura fizica pentru a ajunge la concluzia ca in final tot teroarea psihica e cea ma crunta.

Si think about it : Care se chinuie mai mult; ala care e pus pe protap sau ala care e aruncat in foc?

 

Si daca inlocuiesc niste chinuri sadice cu altele si mai sadice sau la fel de sadice, care este diferenta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa inteleg ca esti de acord ca Dumnezeu sa-i fiarba pe hoti in smoala, indiferent ca au furat un ou sau o intreprindere? Nu vreau sa-i salvez decat pe cei din iad, si asta se poate rezolva daca toti sfintii sunt de acord cu mine si au curajul sa ii spuna asta lui Dumnezeu. Daca ii iubeste intradevar, nu va suporta sa-i vada chinuindu-se in timp ce stau cu El la masa, din dragoste fata de semenii lor ce sunt torturati in iad.
Exact.Sunt de acord cu asta.Nu conteaza gravitatea faptei,tot furt se cheama...si cine fura azi un ou,maine o sa fure-un bou.Sa-i arda in smoala!

Vrei sa te-apuci sa convingi sfintii acum? Ei,asta-i buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce compari viata pe pamant cu cea din iad? e o mare diferenta!Dumnezeu nu a vrut sa ne chinuiasca,repet, noi ne alegem drumul.Ce te face sa crezi ca vei reusi sa afli in viata asta ce se intampla acolo? Dar dupa ce vei muri,ce te face sa crezi ce nu vei ajunge in rai? Daca vei fi acolo,in rai,nu vei afla niciodata cum e pe partea cealalta a baricadei.Deci in ambele situatii nu iti vor fi satisfacute curiozitatile,si asta e frustrant,stiu. Tu nu ai cum sa opresti nimic,scoate-ti prostiile din cap,esti doar un om,n-ai nici o putere.Cum m-as simti daca m-as indragosti de un criminal sadic? E o intrebare mai mult decat infirma. E imposibil. Nu ma pot indragosti si nu pot iubi ceea ce nu respect,in primul rand.Poti mai mult de atat,hai,revino cu o intrebare pertinenta.Adevarul pe care-l cauti tu nu exista. Nu poti obtine 'intrare' intr-un loc in care nu ai pur si simplu acces. Intelege!
Nu vreau texte, ca de astea sunt satul. Vreau doar sa aflu daca esti sau nu de acord cu aceste chinuri si nimic mai mult.
Inevitabil tragem pe cineva dupa noi.Chiar si tu. Si controleaza-ti vocabularul ;)Iadul este absurd? hai c-am auzit-o si pe-asta. Ia argumenteaza tu in stilu-ti caracteristic. Sau ti-e teama ca-s prea idioata ca sa inteleg?
Nu-ti fie teama, nu esti nici macar idioata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce treaba ai tu cu plata mea? Si de unde stii ca m-as multumi chiar si cu cinci, sau cu zece, sau cu unsprezece?

Cum intelegi tu ce zice Dumnezeu daca tu nu poti intelege ce zice un om?

 

Am sa iti traduc: daca ASTA este ce iti ofera Dumnezeu, Raiul si Iadul si selectia diabolica ("dintr-un pat, unul va fi luat si altul va fi lasat"), tu esti confidentul lui Jesus si i-ai dat deja sufletul...acum ce cauti sa protestezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum intelegi tu ce zice Dumnezeu daca tu nu poti intelege ce zice un om?

 

Am sa iti traduc: daca ASTA este ce iti ofera Dumnezeu, Raiul si Iadul si selectia diabolica ("dintr-un pat, unul va fi luat si altul va fi lasat"), tu esti confidentul lui Jesus si i-ai dat deja sufletul...acum ce cauti sa protestezi?

 

Nu confunda alegerea cu protestul, ca si tu poti sa te casatoresti, sa-ti placa sotia si sa nu fii de acord cu tot ceea ce face, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iadul a fost creat pentru Lucifer si tovarasii lui de fapta, adica alti ingeri care l-au urmat in razvratirea lui fata de Dumnezeu. Ce uitam noi de cele mai multe ori e ca Dumnezeul acesta care intradevar e dragoste e in acelasi timp si sfant si drept. Deci nu poate sa treaca cu privirea pacatul, altfel n-ar mai fi El Insusi sfant. Tocmai de aceea Dumnezeu in dragostea Lui a trebuit sa plateasca un pret asa de mare, pe Insusi Fiul Lui, pentru ca trebuie sa fim salvati de mania lui Dumnezeu impotriva pacatului, nu trebuie sa fim salvati din mana lui Satan sau din mana noastra. Altfel s-ar fi gasit un pret mai mic. Oriunde exista pacat, mania lui Dumnezeu se descopera din cer, cum scrie in Romani. Deci sansa noastra e sa ne rezolvam pacatele cu Mantuitorul, care poate sa le ia asupra Lui pentru ca platit pentru ele inaintea lui Dumnezeu. Altfel noi suntem mantuit si Dumnezeu ramane sfant si drept.

In loc sa protestezi impotriva planului perfect al lui D-zeu, daca chiar suferi asa de mult pentru restu' omenirii ca ajung in iad, lupta-te, roaga-te, si incearca ca prin tine D-zeu sa aduca cati mai mult oameni la credinta.

 

Va salut!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu reusesc sa vad unde e pretul ala asa mare platit de dumnezeu.Pana la urma isus a fost in excursie - una nu tocmai placuta adevarat - dar nu e langa el acum?Unde e pretul?Si care sunt chinurile alea asa de mari indurate de isus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×