Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si eu am aceeasi problema. Am fost si la dermatolog, mi-a dat un tratament cu antibiotice, zinerit dimineata si retin-a seara, dar nu a dat rezultate.

 

Eram curios daca a incercat cineva proactiv. http://www.proactivsolution.ro

Editat de nike

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiole Floritene se gasesc pe site-ul www.naturalplant.ro , si ce e fain, eca se vand si la bucata.

cu 3,9 lei fiola. As mai avea o rugaminte, cine e din timisoara, daca vrea sa comande cu mine ceva de pe acest site (comanda minima trebuie sa fie de 30RON, si eu singura nu ajung la aceasta suma), si impartim si taxele postale, pt ca produsele respective nu se gsesc decat in bucuresti. multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hey eu sunt noua pe aici si am aceeasi problema ca si voi :cosuri (nu foarte multe), puncte negre(multeee) si pori dilatati.Cum as putea sa scap de toate trei dintr-o lovitura? Am citit articolul cu Floritene si mi se pare ok de incercat.Pot sa imi iau fiole pentru fiecare problema si sa le combin?Nu exista contraindicatii? Pls help me ca nu stiu ce sa comand. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ceauu!!! mi s-a parut foarte interesant tratamentul tau impotriva coshurilor insa ash vrea sa stiu in primul rand de unde pot sa cumpar aceste produse pentru ca imediat cum am citit am si intrebat la plafar si la o farmacie si nu au auzit de ele.eu sunt din timisoara. si as mai vrea sa stiu daca cele trei feluri de fiole sa amesteca sau se folosesc separat. eu am inteles din articolul tau ca se amesteca. please i really need some help. inca o intrebare: cum ti-a ajutat tie tenului? care au fost imbunatatirile?......mersi mult.......as fi recunoscatoare daca mi-ai raspunde :crazy:

 

mesajul de la crixy este pt tine lill_lp......10xxx

 

 

ceauu!!! mi s-a parut foarte interesant tratamentul tau impotriva coshurilor insa ash vrea sa stiu in primul rand de unde pot sa cumpar aceste produse pentru ca imediat cum am citit am si intrebat la plafar si la o farmacie si nu au auzit de ele.eu sunt din timisoara. si as mai vrea sa stiu daca cele trei feluri de fiole sa amesteca sau se folosesc separat. eu am inteles din articolul tau ca se amesteca. please i really need some help. inca o intrebare: cum ti-a ajutat tie tenului? care au fost imbunatatirile?......mersi mult.......as fi recunoscatoare daca mi-ai raspunde :huh:

 

mesajul de la crixy este pt tine lill_lp......10xxx

 

Da...si eu verau sa incerc aceste fiole numa nu stiu sigur dak` sunt bune si o sa ma ajute si eu am acnee destul de vulgara si cosuri si pete.....sper sa gasesc la farmacie eu sunt din oradea ...am inteles ca trebuie amestecate intr-un recipinet dar cum adik` o picatura pe fata poate te dai cu putin pe toata fata da nu s epoate nuami o picatura si cat timp tine o fiola....sper s ane ajute si pe noi dak` a ajutat-o pe ea...dak` nu eu iau skinoren mia recomandat dermatologul si tetraciclina tot recomandata de medic care ma ajutat dar dupa un timp dupa ce nu am mai luat tetraciclina iar incep sa apara..nici asa nu e bine ca in fiecare luna sa tot iau medicamente ..acum mai incerc sa tin regim..incerc sa nu mai mananc dulciuri..inainte mancam foarte multe si mancam cam gras..alea dauneaza f mult....acum dak` gasesc al plafar incerc fiolele dak` nuh nu stiu o sa mai iau tetraciclina..bafta si tie:*:*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rolul tratamentului este de a inlatura leziunile existente si de a preveni formarea de noi leziuni.

 

Primul pas consta in utilizarea solutiilor care sunt la indemana noastra:

- nu inrautatim lucrurile prin iritarea acneelor incercand sa inlaturam cu mana infectia;

- ne spalam fata cu miscari usoare si utilizand un sapun care are granule fine ce ajuta la indepartarea celulelor moarte;

- utilizam produse cosmetice noncomedogenice;

- evitam uleiurile;

- daca folosim produse impotriva acneelor nu intrerupem tratamentul imediat ce s-a observat o ameliorare, altfel riscam ca ele sa reapara.

 

Daca observam ca aceste masuri nu au dat rezultatele dorite este indicat sa mergem la un dermatolog. Acesta poate da un tratament pe baza de medicamente care reduce riscul formarii cicatricilor.

 

Principalele tipuri de tratamente sunt:

 

Creme specializate

- Benzoil peroxid. Este utilizata pentru uscarea pielii. Se aplica zilnic pe o perioada de pana la 3 luni.

- Retin A. Este un derivat al vitaminei A care inhiba aparitia acneii.

- Alte creme pot contine antibiotice, acid salicilic.

 

Indicatii :

- cremele se aplica pe intreaga suprafata a pielii, nu doar pe zona iritata pentru a preveni aparitia de noi cosuri;

- tratamentul nu trebuie intrerupt decat la recomandarea medicului.

 

Antibiotice

- cele mai folosite sunt : tetraciclina, doxicilina, entromicina

- actiunea lor de vindecare poate dura intre cateva saptamani si cateva luni

- completeaza tratamentul cu creme specializate

 

 

Contraceptive orale

- contracareaza efectul hormonilor androgeni si reduce secretia de sebum

- se adreseaza doar femeilor

- folosirea lor are efect dupa 2-4 luni

 

parerea mea este ca nu poti folosii aceleasi medicamente intodeauna ca vecinu de la 4 si nu prea sunt de acord sa folositi med postate pe un forum fara ca sa va cunoasteti bine. Medicul dermatolog este prima optine.. nu creme nu vrajeli el este cel care stie cel mai bine. Si va poate spune exact ce sa folositi pt tenul dmvoastra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:blink:de aproximativ 2 ani imi apar pe cap in mod regulat cosuri.am incercat mai multe tratamente dar fara rezultat.doar in momentul in care fac o cura cu antibiotice imi dispar dar pentru o perioada scurta(1-2 luni).problema este ca i-au aparut si prietenei mele(cu 1 an in urma). in momentul cand eu am facut tratamentul cu antibiotice ea nu l-a facut.e posibil sa imi reapara din cauza aceasta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:blink:de aproximativ 2 ani imi apar pe cap in mod regulat cosuri.am incercat mai multe tratamente dar fara rezultat.doar in momentul in care fac o cura cu antibiotice imi dispar dar pentru o perioada scurta(1-2 luni).problema este ca i-au aparut si prietenei mele(cu 1 an in urma). in momentul cand eu am facut tratamentul cu antibiotice ea nu l-a facut.e posibil sa imi reapara din cauza aceasta?

Banuiesc ca da. Ai ceva infectie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Ziua! As avea o problema................Am de mai mult timp niste un fel cosuri pe buze,si am crezut k vor disparea dar Nu.Dak stiti ceva tratemente? Ms

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt cosuri, iti garantez. Sunt alt soi de bube, de la frig/soare, nebaut apa, de la stomac sau poate chiar herpes. Da-ne mai multe detalii sau mai bine du-te la un doctor. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cosurile sunt date de o infectie cu stafilococ. Nu faci cosuri, daca ai contact cu o persoana care le are, decat daca prelevi secretie din ele, si o contaminezi intr-o zona de discontinuitate tegumentara( cum ar fi o zgarietura, pe care pui secretie), insa asta suna aberant. Pe cap ai exces de sebuum, care favorizeaza aparitia lor. Asa cum ai remarcat si tu, stafilococul este sensibil la antibiotic, de aceea ai avut o perioada de calm. Prietena ta nu a luat cosuri de la tine...facet-va o antibiograma ca sa aflati la ce antibiotic are sensibilitate germenele, si luati tratamentul respectiv. Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×