Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma adresez celor care fac/au facut tratament cu ISOTRETINOIN(cunoscut sub denumirea comerciala de Roaccutane sau Sotret)si as vrea sa aflu cum sa-au manifestat reactiile adverse la ei,adica uscaciunea mucoaselor si a pielii,cresterea peste normal a valorilor functie hepatice(cei care au facut tratamentul stiu la ce ma refer).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa spun ca eu am avut acnee vulgara si am folosit Skinoren timp de 2 luni si mi-au disparut toate cosurile.In continuare am folosit produsele Clearasil(gel de curatare si crema) si inca folosesc pentru a "distruge" orice cos mic care-mi mai apare din cand in cand,in special pe barbie.Problema e ca mi-au ramas porii foarte deschisi si pete multe,ca sa nu mai vorbesc de o oarecare roseata care se accentueaza atunci cand conditiile meteorologice sunt nefavorabile(vant,frig,soare puternic).Ma poate ajuta cineva cu un produs-minune pentru reducerea porilor si a rosetei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru curatarea tenului poti folosi de la Bioderma Sensibio H2O. Dupa 30 minute de la uscare, poti aplica crema Smooderm, iar peste inca 30 de minute o crema hidratanta necomedogena. Operatiunea cu Smooderm sa o faci din 2 in 2 zile. Asta o sa te ajute pt cicatricile ramase, dar e musai sa folosesti si o crema spray pt protectie solara PHOTODERM AKN SPRAY cu FPS 30 tot de la Bioderma, pt ca Smooderm e fotosensibilizant. Ai putea sa mai folosesti si Keracnyl.

Ceaiul trei frati patati e bun si vitaminele A, B, D, E, Zn si Se sunt recomandate. Bea si multa apa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceaiul de trei frati patati se bea. Pui o lingurita sau doua de trei frati patati la o cana de apa si il pui pe foc, deci faci ceai. Se recomanda cate 2-3 cani pe zi timp de 2-3 saptamani, dar poti scurta perioada si la 10 zile, pentru ca e usor laxativ. O sa vezi tu cum reactioneaza organismul.

Daca vrei, lasa un mail sau ceva daca mai ai intrebari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:spiteful: mai am intrebari...crema Smooderm se aplica doar pe regiunile afectate?(in cazul meu,75% din fata??) iar sprayul pentru protectie solara este foarte evident(adica se cunoaste,produce contrast evident?)....

uhm...mailul meu este apa_salcie@yahoo.fr Multumesc mult,Wahaha!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Acneea este o mare problema cu cauze diverse, care de foarte multe ori nu sunt descoperite nici de medicii dermatologi, din pacate. Eu am avut aceasta experienta timp de aproximativ 12-13 ani. In acest timp am incercat aproape orice: cosmetica, dermatologie (vreo 3 medici), ceaiuri, produse mai mult sau mai putin dermatologice, antibiotice etc. Am cheltuit, la un moment dat, chiar 10 milioane in 2 luni...fara rezultat. Dar eram disperata.

Cunosc si eu persoane la care s-a rezolvat cu Zynerit. Eu nu am incercat pentru ca in ultima instanta mi s-a spus de un medic dermatolog ca singura solutie ramasa pentru mine este Roacuttane. Din fericire, m-au speriat reactiile adverse ale medicamentului. In schimb, am avut norocul sa dau peste cineva care m-a ajutat. Mi-a recomandat produsele din gama Artistry de la Amway. La mine au avut efect. Nu stiu daca este valabil pentru toti, dar sincer v-as recomanda sa le incercati. Sunt cam scumpe...dar s-ar putea sa merite. Va doresc fete curate :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ! Eu am incercat tot felu` de creme, solutii, ceaiuri naturiste care nu mi-au adus nici un rezultat, ajunsesem la disperare nu mi-a mai ramas decat sa privesc cum trece timpul si sa sper in zicala "timpul le rezolva si le vindeca pe toate"........ pana am descoperit si >>>>> Zynerit <<<<< nu aveam nimic de pierdut.... asa ca l-am incercat si a facut MINUNI cu adevarat ....

>>>cel mai important sa-l folosesti inainte de culcare si dimineata cand te-ai trezit

OBS. Nu prea are efect daca nu iti igenizezi fata inainte (sapun)

 

Vrei rezultate mai rapide... foloseste chestia aceea de seamana cu rujul de mascheaza cosurile

(e mondial) ... (ma refer ce nu a putut sa vindece zyneritul micile pete sau ce a mai ramas din cosuri)

pt mai multe informatii intreaba-ti o prietena o colega ceva ! va sti cu siguranta !

 

 

Indicatii foarte importante care fac minuni

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- Spalarea zilnica cu un sapun antibacterian... de la clerasil sau dove care tot i se face reclama la tv

[NEAPARAT INAINTE DE CULCARE SI CAND TE TREZESTI]

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- Mai scoate din menu berea... indicat votk :crazy: coniac alea alea spirtoase dastea :crazy: (nu glumesc)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- La sport sau la joaca afara cand joci fotbal basket deci cand alergi ca eroul pe teren de curg apele de pe tine sa nu cumva sa ti se usuce transpiratia pe fata sau mai ales sa-ti continui programul asa (spala-te de urgentaaaaa) nu curge apa ?! nu ma intereseaza cumpara-ti o sticla de apa plata... 8)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- Ajuta foarte mult si expunerea la soare...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Si cartofii prajiti cu oua ochiuri, salam etc. etc. dauneaza foarte mult mai ales daca mancati seara ! va cred sunt deliciosi dar asta este ! bineinteles dauneaza si ficatului ! a da si ingrasa foarteee mult :tease:

 

SI TOTUSI CONTEAZA FOARTE MULT ALIMENTATIA !!! PT ASTA CONSULTA UN DOCTOR ! ADICA CONSULTA DE LA INCEPUT UN DERMATOLOG !.... :yahoo:

Editat de Dan1eL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:offtopic:

Bine sunt o adolescenta ca oricare disperata ca-mi apar cosuri.. am facut un trament care m-a costat 50 de euro si care a fost recomandat de doctor... apoi am incercat garnier pure zone.. acuma mai curand.. loreal pure zone... dar continua sa-mi apara.. am auzit ca infuziile cu musetel fac bine si am inceput sa fac in fiecare seara dar tot nu-mi dispar.. problema este ca-mi apar intr-un stil f aiurea si nu pot sa rezist sa le storc.. pur si simplu nu pot sa apar pe strada cu ele asa... infectate... ce pot sa fac?? este f serios ajutati-ma pls :o: :D :lol:

 

E o mare minune cum in tara asta totul se trateaza cu musetel... :o: E foarte important sa afli cauza aparitiei lor. O fi un ceva caracteristic adolescentei (desi nu prea sunt deacord), dar aparitia lor e cauzata de unii hormoni, deficit sau suplus. Banuiesc ca ai fost deja la un dermatolog...oricum exista mai multe variante:

Mergi la un laborator ceri secoltarea unei probe dintr-unul din cosuri si in cazul in care este vorba de o infectie, se poate trata cu ajutorul unor substante in functie de bacteria care a cauzat infectia...de obicei sunt administrate sub forma de injectii.

Mergi la un ginecolog...ti se vor face unele teste, si medicul respectiv va putea sa-ti prescrie un anticonceptional care ar putea sa te scape de cosuri...exista pilule, pt ca nu sunt chiar anticonceptionale, (dar au si acest efect) special facute pt a venit in ajutorul unor dezechilibre hormonale.

 

sper sa-ti fie de ajutor...eu atat stiu :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×