Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna.Ma numesc Ioana si am 15 ani.Probleme cu acneea am de 4 ani...am folosit multe creme...dar degeaba.Menstruatia nu e regulata desi o am de 4 ani.Am fost de curand la dermatolog si mi-a dat trimitere la ginecolog sa fac o ecografie.Ieri am facut ecografia si mi-a iesit ovarul stang si ovarul drept : ovare polichistice.Ginecologul mi-a recomandat sa fac tratament cu Diane35 dar am auzit aici pe forum ca majoritatea care au folosit acest medicament au avut probleme...ori cu luarea in greutate...etc.

Mie imi e frica de efectele secundare...cum ar veni ca nu as mai putea avea copii peste cativa ani....sau altele...Nu stiu ce sa fac...imi e frica...ma puteti ajuta cu cateva sfaturi?Va rog frumos...Multumesc celor care imi raspund.

 

In speranta ca iti va fi folositor.

 

Tratamentul acneei trebuie sa tina seama de tipul acneei: retentionala, inflamatorie sau mixta, de intensitatea si gravitatea sa, de eventualii factori declansatori sau de asocierea cu alte afectiuni.La debutul bolii leziunile retentionale sunt reduse, tabloul clinic poate fi nesemnificativ dar tratamentul este uneori dificil.Este indispensabil sa discutam cu pacientul, sa-i explicam evolutia bolii si sa eradicam ideile preconcepute din tratamentul acneei.

 

In timp ce tratamentul acneei usoare/debutante este local, in acneea severa acesta este foarte complex: reducerea seboreei, introducerea isotretinoinei sau antibioticelor per os, tratamente microchirurgicale,tratamente dermato-cosmetice, sustinere psihologica.

 

 

Ce nu trebuie facut in acnee:

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru produse FLORITENE ma puteti contacta oricvand la 0746387170 sau scrieti pe okazii.ro, daca nu aveti cont ma puteti suna oricand! am toata gama floritene si bioflora

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atat pentru acnee cat si pentru cicatricile lasate de aceasta, va recomand sa mergeti la un control la doamna doctor Marinescu la Esthera. Eu am facut tratament pentru acnee cu un laser care rezolva multe alte probleme, printre care si cicatricile si vinisoarele de pe fata. Tratamentul este foarte putin dureros, trebuie repetat de 3-4 ori sau mai mult, dar efectele sunt imiediat vizibile si sper eu de durata. Am inteles ca ar fi foarte eficient si peelingul chimic care curata pielea si o albeste. Mie nu-mi place sa fiu prea alba la fata, asa ca am ales varianta cu laser. Succes :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru acnee un renumit dermatolog a prescris 15 zile Tetraciclina 2 pastile la 12 ore , Brevoxyl crema seara , Cicalfate crema dimineata .

Rezultatul a fost extraordinar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna.Ma numesc Ioana si am 15 ani.Probleme cu acneea am de 4 ani...am folosit multe creme...dar degeaba.Menstruatia nu e regulata desi o am de 4 ani.Am fost de curand la dermatolog si mi-a dat trimitere la ginecolog sa fac o ecografie.Ieri am facut ecografia si mi-a iesit ovarul stang si ovarul drept : ovare polichistice.Ginecologul mi-a recomandat sa fac tratament cu Diane35 dar am auzit aici pe forum ca majoritatea care au folosit acest medicament au avut probleme...ori cu luarea in greutate...etc.

 

pentru reglarea menstruatiei ia pastile de maca. iti regleaza menstruatia in 4-5 zile si nu ingrasa deloc.

 

http://www.nutritionale.ro/maca.html

 

nu fac reclama site-ului, n-o lua de acolo ca o gasesti si cu 13 euro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea Ioana, daca te mai intereseaza, STIU CUM TE SIMTI. Crede-ma. Am avut probleme cu acneea de cand ma stiu.

Nu vreau sa ma repet, cam tot ce iti doresti se gaseste in discutia de aici

http://visualeyes.ro/viewtopic.php?f=30&t=258

 

Pastile, mai ales CONTRACEPTIONALE, indiferent de ce trateaza, NU SE IAU dupa sfaturile altor fete. Daca ti se pare ca Diane e periculos si nu vrei sa urmezi tratamentul cu el, du-te la doctor si roaga-l sa iti schimbe pastilutele. E atat de simplu.

 

Menstruatia se poate regla singura sau nu. De obicei cu ajutorul pastilutelor se regleaza. Insa nu urma voci care zic sa iei una si alta. Nu ai incredere in medicii de stat, du-te la o clinica privata.

 

Alta adaugare: cam toate adolescentele au ovare polichistice (am avut si eu). Asa ca linisteste-te, se "repara".

 

Ai in linkul care ti l-am dat si cateva poze cu mine ca sa vezi evolutia in timp cu acneea. Am scapat complet cu exfoliere, hidratare si mastile cu aspirina si cea cu albus si hartie igienica. Acum am o piele SUPER fata de cum eram inainte. Mai am de furca, insa am trecut peste marile probleme care le aveam de pe la 13 ani. Am suferit destul 8-9 ani de zile. Sper ca te va ajuta. Pe tine sau cine va mai citi acest topic.

Cu mare drag, Andreea

Editat de MooNy214

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probleme cu acneea am de 4 ani...

 

 

Am 2 vorbe pentru acnee, despre viitorii copiii .... nu ma pricep!!!

 

Sa eviti orice contact cu soia si produse din aceste boabe!!!! nu te lua dupa reclame cat sint de sanatoase, s-ar putea sa ai o alergie la proteina din aceasta planta .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am 2 vorbe pentru acnee, despre viitorii copiii .... nu ma pricep!!!

 

Sa eviti orice contact cu soia si produse din aceste boabe!!!! nu te lua dupa reclame cat sint de sanatoase, s-ar putea sa ai o alergie la proteina din aceasta planta .....

 

Soia nu trebuie evitata. trebuie testata si, in caz ca exista o reactie la ea, evitata.

Daca nu, protienele si fibrele de soia sunt foarte sanatoase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Soia nu trebuie evitata. trebuie testata si, in caz ca exista o reactie la ea, evitata.

Daca nu, protienele si fibrele de soia sunt foarte sanatoase.

 

 

Cum se testeaza??? daca bei lapte nu simti nimic insa ai acnee si nu te doare nimic si nici nu faci legatura intre scula si prefectura ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am avut multi ani probleme cu acneea. Acum doua luni o prietena mi-a adus o crema, pe care am folosit-o in fiecare zi, de doua ori dimineata si seara. Nu am folosit in aceasta perioada farduri sau alte creme. Aspectul pielii mele s-a ameliorat considerabil, asa ca o recomand sincer, desi nu stiu daca o gasiti prea usor. Prietena mea a cumparat-o dintr-un magazin din Bacau si se numeste acneasis si este suta la suta naturala din decoct de plante.

Sanatate si spor in plan..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×