Sari la conținut
Forum Roportal
michelle01

Va rog ajutati ma

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Michelle, imi sunt atat de cunoscute starile tale!...Asa am fost eu ani intregi, cu toate ca am incercat sa ma tin tare (cei din jur, daca le-as spune prin ce-am trecut, s-ar mira, pentru ca mi-am ascuns neputintele si fricile cat am putut). La un moment dat am reusit sa ma ridic, pentru ca mi-am dorit foarte mult sa obtin ceva. Numai ca, pe noul drum, dupa un numar de piedici, am inceput sa ma pierd din nou. In momentul de fata ma apropii din nou de starea dinainte, cu toate ca unele dintre problemele vechi s-au risipit. Acum mi se ofera sanse, dar mi-e frica si la orice pas sunt gata sa dau inapoi. Nu mai suport societatea si nu mai sunt in stare sa joc roluri sociale. Nu pot sa port o conversatie banala, pentru ca mi se face sila. Mi se pare totul fals, lipsit de fundament. Ne ascundem dupa fatade. Vorbim...vorbe, ca sa fugim de adevar. M-am saturat de lucrurile care celorlalti li se par normale.

Si totusi...ce faci sa supravietuiesti din punct de vedere social?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acuma scuze, dar nu ai cum sa-tzi aduci aminte de intamplare, pentru ca nu l-ai vazut pe nenea spiritistul. Eventual tzi-a turnat ceva predicatorul respectiv. Mai departe n-am considerat ca merita citit. Ziceai ca te-ai vindecat?

 

Da,draga gigiel,m-am vindecat.stii,primul gand care mi-a venit in minte citind mesajul tau a fost:de unde atata lipsa de incredere la acest baiat?cred ca nu gresesc,esti neincrezator mereu,nu?daca e cu adevarat asa,lucreaza sa dobandesti incredere in ceilalti..

in legatura cu nenea spiritistul,nu l-am intalnit personal :crazy: ,nu i-am aflat povestea nici macar din gura unui predicator.cred ca ti-am trezit interesul daca nu mai e vorba de Biserica,nu?de fapt am aflat din presa,cazul lui a fost f mediatizat si la noi si peste hotare si nici nu s-ar fi putut altfel,doar era celebru pt practicile sale si f bogat :jester:

el insusi a marturisit totul cu lux de amanunte.tare rau imi pare ca nu-mi amintesc numele,te-as fi trimis direct la sursa,asta ete,sunt uituca si pace.s-a intamplat si cu ceva timp in urma.poate te gandesti ca acel om a vrut sa faca valva in jurul sau si de-asta a inventat o astfel de poveste,dar nu e plauzibil-era f celebru,nu mai avea nevoie de nicio reclama.si apoi,ce om ar renunta la practica sa de o viata,care l-a facut celebru si bogat si ar deveni un crestin mediocru daca n-ar avea cea mai puternica motivatie?nu-ti pot arata dovada mai buna ca a spus adevarul decat faptul ca a renuntat la bani,faima pt Dumnezeu.

daca nu crezi ca merita citit mesajul meu,te cred pe cuvant.eu insami marturisesc ca nu sunt priceputa sa scriu.am scris insa pt michelle fiindca m-a durut durerea ei si n-am putut sa tac..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,draga gigiel,m-am vindecat.stii,primul gand care mi-a venit in minte citind mesajul tau a fost:de unde atata lipsa de incredere la acest baiat?cred ca nu gresesc,esti neincrezator mereu,nu?daca e cu adevarat asa,lucreaza sa dobandesti incredere in ceilalti..

in legatura cu nenea spiritistul,nu l-am intalnit personal :jester: ,nu i-am aflat povestea nici macar din gura unui predicator.cred ca ti-am trezit interesul daca nu mai e vorba de Biserica,nu?de fapt am aflat din presa,cazul lui a fost f mediatizat si la noi si peste hotare si nici nu s-ar fi putut altfel,doar era celebru pt practicile sale si f bogat :)

el insusi a marturisit totul cu lux de amanunte.tare rau imi pare ca nu-mi amintesc numele,te-as fi trimis direct la sursa,asta ete,sunt uituca si pace.s-a intamplat si cu ceva timp in urma.poate te gandesti ca acel om a vrut sa faca valva in jurul sau si de-asta a inventat o astfel de poveste,dar nu e plauzibil-era f celebru,nu mai avea nevoie de nicio reclama.si apoi,ce om ar renunta la practica sa de o viata,care l-a facut celebru si bogat si ar deveni un crestin mediocru daca n-ar avea cea mai puternica motivatie?nu-ti pot arata dovada mai buna ca a spus adevarul decat faptul ca a renuntat la bani,faima pt Dumnezeu.

daca nu crezi ca merita citit mesajul meu,te cred pe cuvant.eu insami marturisesc ca nu sunt priceputa sa scriu.am scris insa pt michelle fiindca m-a durut durerea ei si n-am putut sa tac..

 

Incredere in ceilalti ai cand ai incredere in tine.

Acceptare, intelegere pentru ceilalti ai cand te poti accepta si intelege pe tine.

Iubire pentru ceilalti ai cand te iubesti pe tine.

 

Ca barbat sau adolescent ce e, trebuie sa faca ceva, nu e ca in cazul fetelor ca te parfumezi, iti pui niste blugi stramti si gata, ai incredere in sine daca esti urmarita cu privirea.

Sau ma rog ca in cazul baietilor de foarte multi bani gata. Ati vazut ce putin a tinut casatoria lui Ion Ion...Cand ai bani atat de multi, "obiectele" de sex opus nu conteaza pentru ca si aceste "obiecte" vor tot obiete de la celalalt.

 

Asadar, cine vrea incredere in sine, ca persoana de sex masculin, sa isi faca o cariera profesionala solida cat mai devreme si in directia in care are aptitudini. Si atunci ceea ce scriem noi aici nu mai conteaza, anxietatea, teama de pierdere, etc. Sa te iubesti pe tine si sa ai moneda de schimb, ca musterii vin galop. Credeti-ma!

Cand nu mai pui pret pe tine (ca asa te-au invatat parintii) si nici moneda de schimb nu ai, ramai singur la taraba ta. Lumea e cruda. Daca nu ai nimic de oferit decat temeri, esti ocolit. Hai ca femeie pana la o anumita varsta te mai atragi cu sexul, dar ca barbat e tragic. Singura avere a aunui barbat e creierul sau, asa ca nu lasati "anxietatea" sa il distruga. E un program plantat tocmai in acest scop, ca omul sa fie lovit unde e cel mai grav, in mintea lui.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am 23 de ani.am terminat o scoala de cosmetica pentru ca asta mi am dorit sa fac dar nu m am angajat ca nu ma simt in stare de nimic.as vrea sa dau la facultate anul asta...am mai dat si in trecut dar m am lasat.am incercat sa mi distrag atentia spre altceva dar nu reusesc sa fac nimic...stau toata ziua in pat si ascult muzica .nici sa ma ridic sa mananc nu sunt in stare.

Fato...citesc povestea ta si ma vad pe mine cu multi ani in urma;doamne,proasta mai eram! ;)

Trezeste-te! 8) Cum spunea cineva:calci pe p.. a la tot pasul si tu ... :P

Ai facut o depresie...ei,si? O sa-ti treaca apoi,vei ride singura si-ti vei spune ca si mine:"de ce dracu' eram asa proasta?" :jester:

Fa-te frumoasa...schimba-ti loock-ul ...iesi in parc...la un bar...bea ceva...cinta....danseaza...plingi....injura...si fa exact ceea ce nu ai face:lucruri nebunesti!

Cui pe cui se scoate!

Nu te "ingropa" ca pierzi ani si ocazii cu care nu te mai intilnesti!

Fii originala!Fii tu insati! Cui nu-i place,du-ca-seeeee! :)

Batrinii au o vorba:"Orice oala isi gaseste un capac si orice nebun pereche!"

Spor! :doh:

Stii cum l-am cunoscut eu pe sotul meu?:) Eram depresiva...fara serviciu...singura...fara o letcaie...plina de datorii.

In loc sa ma sinucid,m-am imbatat...manga! Am baut toata noaptea,mi-am plins de mila si l-am injurat pe... D-zeu!

Dimineata,am plecat mahmura...la o firma, sa-i duc secretarei un rimel rezistent la apa ca atunci cind se cearta cu iubitul si plinge sa nu-i mai curga asa usor tot machiajul pe fata! :P

(Eram proaspat colaboratoare la "Avon"...)

Cind am ajuns acolo imbracata ca o paparuda (blugi si un tricou laliu aruncat in scirba pe mine)contrar stilului meu si hlizind ca proasta degeaba (deh,vodca...),m-a vazut sotul meu si...i-am cazut cu tronc!

Zice:"Era o atmosfera asa de rigida...toti,asa protocolari;cind ai aparut tu rizind cu gura pina la urechi ,parca a iesit soarele!"

Editat de Bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai, chiar nu citesti tot? A spus ca sta numai in casa. Dar a mai zis si ca este independenta material de parinti si se intretine singura, avand bani de ajuns sa traiasca. Deci, face ea ceva in casa care sa ii aduca bani cat sa fie multumita material. :jester: Un job care, una peste alta, ii da o oarecare satisfactie materiala. Caci nimeni, stand in casa permanent, si neprimind bani cadou de la altcineva, nu se poate intretine singur. Deci job are. Asa ca exista o oarecare independenta....materiala. Afectiv e problema. Si daca ma gandesc bine, poate nici nu doreste sa iasa din casa. Poate doreste sa auda numai cum este compatimita. La asta te-ai gandit?! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fato...citesc povestea ta si ma vad pe mine cu multi ani in urma;doamne,proasta mai eram! :) Trezeste-te! 8) Cum spunea cineva:calci pe p.. a la tot pasul si tu ... :P Ai facut o depresie...ei,si? O sa-ti treaca apoi,vei ride singura si-ti vei spune ca si mine:"de ce dracu' eram asa proasta?" :jester: Fa-te frumoasa...schimba-ti loock-ul ...iesi in parc...la un bar...bea ceva...cinta....danseaza...plingi....injura...si fa exact ceea ce nu ai face:lucruri nebunesti!Cui pe cui se scoate!Nu te "ingropa" ca pierzi ani si ocazii cu care nu te mai intilnesti!Fii originala!Fii tu insati! Cui nu-i place,du-ca-seeeee! :) Batrinii au o vorba:"Orice oala isi gaseste un capac si orice nebun pereche!"Spor! :doh: Stii cum l-am cunoscut eu pe sotul meu?:) Eram depresiva...fara serviciu...singura...fara o letcaie...plina de datorii.In loc sa ma sinucid,m-am imbatat...manga! Am baut toata noaptea,mi-am plins de mila si l-am injurat pe... D-zeu!Dimineata,am plecat mahmura...la o firma, sa-i duc secretarei un rimel rezistent la apa ca atunci cind se cearta cu iubitul si plinge sa nu-i mai curga asa usor tot machiajul pe fata! 8) (Eram proaspat colaboratoare la "Avon"...)Cind am ajuns acolo imbracata ca o paparuda (blugi si un tricou laliu aruncat in scirba pe mine)contrar stilului meu si hlizind ca proasta degeaba (deh,vodca...),m-a vazut sotul meu si...i-am cazut cu tronc!Zice:"Era o atmosfera asa de rigida...toti,asa protocolari;cind ai aparut tu rizind cu gura pina la urechi ,parca a iesit soarele!"
esti superba :P
Mai, chiar nu citesti tot? A spus ca sta numai in casa. Dar a mai zis si ca este independenta material de parinti si se intretine singura, avand bani de ajuns sa traiasca. Deci, face ea ceva in casa care sa ii aduca bani cat sa fie multumita material. ;) Un job care, una peste alta, ii da o oarecare satisfactie materiala. Caci nimeni, stand in casa permanent, si neprimind bani cadou de la altcineva, nu se poate intretine singur. Deci job are. Asa ca exista o oarecare independenta....materiala. Afectiv e problema. Si daca ma gandesc bine, poate nici nu doreste sa iasa din casa. Poate doreste sa auda numai cum este compatimita. La asta te-ai gandit?! ;)
trabuie sa lupte mai intai cu ego-ul propriu...apoi vor veni ...multumirile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o schimbare de look ar fi o solutie...incearca sa faci ce itzi place si sa te simti bine in pielea ta :dance4: incearca sa'ti recastigi increderea in tine in primul rand apoi...mai iesi la un film..undeva...incerca o conversatzie cu colegii de serviciu si..va fi OK... :tease: fiecare trece prin momente proaste..important e sa le depasim..itzi va reveni cheful de viatza imediat..take care :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit!sint noua nouta pe forum dar va citesc de ceva vreme.

De ceva timp simt ca nu mai sint stapina pe propria mea viata,se alterneaza depresia,cu anxietatea si simt cum sta sa-mi explodeze capul si sa cedez nervos.de 8ani traiesc departe de tara,alaturi de fiica mea si de tatal ei.intre noi nu mai exista decit comunicarea strict necesara.de un an sexul lipseste cu desavirsire,m-a transformat dintr-o persoana activa si plina de viata in leguma de azi.si totusi nu reusesc sa ma rup ptr ca nu-i pot oferi fiicei mele o stabilitate materiala dar nici sa mai continui asa.sufar de hipertiroidism pe sistem nervos,acum cel putin fizic sint ok,cind am atins fundul prapastiei aveam 43de kg.mi-e teama sa ies din carapace si sa iau viata in piept,ma simt lasa,mica,slaba si ma afund din ce in ce mai mult.as fi vrut sa merg la psiholog dar nu mi-l pot permite asa ca daca va face placere astept sfaturi de la voi.daca cineva a fost in situatia mea si a reusit sa se "ridice"il rog sa-mi spuna cum a reusit.am ajuns in stadiul in care nu vreau sa mai vad pe nimeni,nici prieteni,nici cunostinte,nu-mi mai vine nici din casa sa mai ies.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca ai gasit locul potrivit in care sa-ti spui oful si sa incerci sa gasesti o solutie.Si eu am facut ca tine si s-au trezit fel de fel de "terapeuti" sa-mi comunice cat de bolnava psihic sunt si cum nu ma voi mai face bine niciodata.Problema mea s-a rezolvat mai repede decat credeam si acum nu-mi ramane decat sa ma distrez citind aberatiile lui iosofat si compania.Daca esti curioasa citeste topicul meu si dupa aceea fugi de aici ca mai mult rau iti vei face.Mult curas ,vei vedea ca solutiile le vei gasi singura.Daca vrei putem vorbi in particular.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×