Sari la conținut
Forum Roportal
michelle01

Va rog ajutati ma

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

da vreau prieteni...dar totodata sunt atat de trista si deprimata ca nu am chef de nimeni.nici eu nu ma mai inteleg.timpul mi l petrec acum stand degeaba si gandinu ma cat de inutila sunt si cum am putut sa pierd atatea persoane,cum am putut sa mi pierd sotul cum am putut sa mi pierd ultimul iubit cum nu mai pot iesi din casa de firca sa nu ma reintalnesc cu vreunul din ei pentru ca nu as suporta zambetul ironic de pe fetele lor ca si cum as fi o persoana de care se bucura nespus ca au scapat....pe timpul casatoriei nu am prea avut prieteni comuni.mai ieseam rareori cu o prietena de a mea care si pe asta am pierdut o si cu inca un prieten al lui.alti prieteni de ai lui nu prea acceptam asa cum nu i accaptam hobbyurile macar.de cele mai multe ori ieseam noi 2 singuri.eram foarte fericita doar cand era cu mine si atat chiar daca nu faceam nimic deosebit ma bucuram de prezenta lui.dupa divort am cunoscut pe altcineva.el m a placut asa cum eram...desi eram cu 10 kg mai slaba si infundata cu antidepresive si somnifere si aratam jalnic.a fost langa mine dar acum din cauza geloziei mele si a posesivitatii l am pierdut si pe el.mi a spus ca nu l afecteaza ca plang pentru ca la mine asta e ceva normal cu care s a obisnuit si mi a mai spus ca nu ne vom mai impaca pentru ca asa am ales eu iar el s a saturat de toanele mele....inca cineva care e foarte fericti ca scapa de mine,

primul meu sfat ar fi sa nu te mai condamni . al doilea :DA-le drecu' de antidepresive, nu fac decat sa-ti faca MAi rau.

spui ca ai terminat o scoala de cosmetica. mi se pare o meserie buna , de prezent si de viitor. iti place domeniul asta? nu stiu ce iti da satisfactie mai mult pe lumea asta decat sa faci ceva cu pasiune. repet, cred ca e un domeniu f bun. daca iti place ar trebui incet incet sa intri in paine.

revenind la primul sfat...

tu din ce inteleg consideri ca ai gresit fata de oamenii astia, prietenu, prietena. orice om greseste. cere-ti scuze.daca ti-ai cerut si ei nu le-au acceptat asta e, sa fie sanatosi...

desi sincer iti spun mie mi se par cam dubiosi oamenii astia care au trecut prin viata ta. in special baiatul asta care iti zicea ca la tine e ceva normal sa plangi.

incearca sa incepi sa faci un lucru, munca facultate orice. putin e mai mult decat deloc. iesi din casa, bucura-te de viata. iesi cu oameni de pe net in oras, dac-as fi din bucuresti te-as scoate eu cu forta din casa :crazy:

 

 

 

fericirea...eu stiu doar ce e frica si dezamagirea atat fata de mine cat si fata de restul...atat...

ai luat bacul. sunt atatia oameni care n-au luat bacul. macar pentru asta nu poti fi dezamagita. sunt convins ca daca te-as cunoaste mai bine as mai gasi 100, 1000 de motive pentru care nu trebuie sa fii dezamagita de tine.

ti-as da o idee. ingrijeste-te sa arati fizic cat mai bine. cred ca asta iti poate da multa incredere. mergi la un endocrinolog. alimenteaza-te bine. fa un efort sa gasesti placerea in diferite alimente, in special de-astea mai deosebite. pofta vine mancand!!!

daca ai posibilitate mergi la o sala de fitness, si acolo poti cunoaste lume. miscarea iti face f bine, iti garantez.

fericirea...fuck cu cuvantul asta. lasa chestiile abstracte. fericirea , multumirea e in lucrurile care iti ies bine.

cand ajuti pe cineva esti multumit de tine. precum am mai zis, iesi din CASAAAAAA. aproape sigur vei gasi macar un om care sa-ti ceara ajutorul. intr-un fel sau altul. sa-i spui unde e piata, sau sa-i spui ce scrie, pt ca nu poate vedea din cauza ca n-are ochelarii. ce banalitati, nu? ce lucruri simple si totusi ce frumos e sa oferi un ajutor, cat de mic.

vba cantecului: IN LUCRURI SIMPLE MA REGASESC SI CAND ZAMBESC SI CAND TRAIESC :roll:

 

daca vrei hai sa vbim pe net. n-am fost f atent, parca ai postat pe undeva ca iti place muzica. si mie. numai asta am in cap:yahoo: idul meu il ai: nypd_darr.

m-as bucura mult daca am vorbi.

c ya :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti in stare sa ai relatii mai lungi de 7 luni..sincer, nu vad care e problema..ce te intereseaza atata ce zice gura lumii?!!! Asa esti tu si cu asta basta!

Ori nu ai gasit inca pers potrivita sau acea persoana pe care o cauti s-ar putea sa fie un model ideal..si tind sa cred ca e vorba de a 2-a varianta..nu exista intr-un partener ...si mama,si tata, si sora etc..nu suntem perfecti, stii asta...

 

 

 

ce anume vrei sa spui?ca ar trebui sa ma multumesc cu relatii de scurta durata?sa ma gandesc ca deh....si asa o sa tina cam 7 luni daca sunt norocoasa?eu nu vreau o relatie de scurta durata si nici aventuri cu nimeni...am trecut deja de faza asta....sincer nu cred sa o fi avut totusi vreodata.eu imi doresc pe cineva care sa ma iubeasca si sa ma inteleaga...bineinteles ca trebuie sa fac niste schimbari dar nu e firea mea sa am relatii pasagere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
primul meu sfat ar fi sa nu te mai condamni . al doilea :DA-le drecu' de antidepresive, nu fac decat sa-ti faca MAi rau.

spui ca ai terminat o scoala de cosmetica. mi se pare o meserie buna , de prezent si de viitor. iti place domeniul asta? nu stiu ce iti da satisfactie mai mult pe lumea asta decat sa faci ceva cu pasiune. repet, cred ca e un domeniu f bun. daca iti place ar trebui incet incet sa intri in paine.

revenind la primul sfat...

tu din ce inteleg consideri ca ai gresit fata de oamenii astia, prietenu, prietena. orice om greseste. cere-ti scuze.daca ti-ai cerut si ei nu le-au acceptat asta e, sa fie sanatosi...

desi sincer iti spun mie mi se par cam dubiosi oamenii astia care au trecut prin viata ta. in special baiatul asta care iti zicea ca la tine e ceva normal sa plangi.

incearca sa incepi sa faci un lucru, munca facultate orice. putin e mai mult decat deloc. iesi din casa, bucura-te de viata. iesi cu oameni de pe net in oras, dac-as fi din bucuresti te-as scoate eu cu forta din casa ;)

ai luat bacul. sunt atatia oameni care n-au luat bacul. macar pentru asta nu poti fi dezamagita. sunt convins ca daca te-as cunoaste mai bine as mai gasi 100, 1000 de motive pentru care nu trebuie sa fii dezamagita de tine.

ti-as da o idee. ingrijeste-te sa arati fizic cat mai bine. cred ca asta iti poate da multa incredere. mergi la un endocrinolog. alimenteaza-te bine. fa un efort sa gasesti placerea in diferite alimente, in special de-astea mai deosebite. pofta vine mancand!!!

daca ai posibilitate mergi la o sala de fitness, si acolo poti cunoaste lume. miscarea iti face f bine, iti garantez.

fericirea...fuck cu cuvantul asta. lasa chestiile abstracte. fericirea , multumirea e in lucrurile care iti ies bine.

cand ajuti pe cineva esti multumit de tine. precum am mai zis, iesi din CASAAAAAA. aproape sigur vei gasi macar un om care sa-ti ceara ajutorul. intr-un fel sau altul. sa-i spui unde e piata, sau sa-i spui ce scrie, pt ca nu poate vedea din cauza ca n-are ochelarii. ce banalitati, nu? ce lucruri simple si totusi ce frumos e sa oferi un ajutor, cat de mic.

vba cantecului: IN LUCRURI SIMPLE MA REGASESC SI CAND ZAMBESC SI CAND TRAIESC :huh:

 

daca vrei hai sa vbim pe net. n-am fost f atent, parca ai postat pe undeva ca iti place muzica. si mie. numai asta am in cap:yahoo: idul meu il ai: nypd_darr.

m-as bucura mult daca am vorbi.

c ya :flowers:

 

Ai tot respectul meu! :crazy:

Jos palaria!

:roll:

Michelle, iata o alta mana care ti se intinde!

Nu mai sta pe forum, iesi din virtual, treci in lumea reala - nu ai ce pierde!

Tot ce ti-a spus Fernandez e ceea ce-ti trebuie!

:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce anume vrei sa spui?ca ar trebui sa ma multumesc cu relatii de scurta durata?sa ma gandesc ca deh....si asa o sa tina cam 7 luni daca sunt norocoasa?eu nu vreau o relatie de scurta durata si nici aventuri cu nimeni...am trecut deja de faza asta....sincer nu cred sa o fi avut totusi vreodata.eu imi doresc pe cineva care sa ma iubeasca si sa ma inteleaga...bineinteles ca trebuie sa fac niste schimbari dar nu e firea mea sa am relatii pasagere.

 

in relatie incearca sa nu ma fii posesiva...straduieste-te sa asculti pe cel de langa tine si sa-i oferi cu echilibru

 

persoana de langa tine nu e acea chestie din viata ta care te face fericita, nu trebe sa te agti de el (am avut si eu vreo 3 relatii esuate tocmai din cauza asta, disperam!) ... lasa-l sa respire, iti va fi recunoscator :roll:

:flowers:

ce-ai facut aseara de mancare ? ...eu pate de gasca cu rosii si inghetata cu fructe de padure yamy! (mai aveam niste carnita cu sos dar am turnat de-a sare in eaaaaa :crazy: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in relatie incearca sa nu ma fii posesiva...straduieste-te sa asculti pe cel de langa tine si sa-i oferi cu echilibru

Pai cum sa faca ea asta, daca in familia ei nu a vazut acest lucru si nu l-a invatat?!?... Asa cum au iubit ai ei( adica posesiv) asa a invatat si ea sa iubeasca. Degeaba o indemni sa faca asta, ea nu stie. De aceea Iosafat a tot incercat sa ii deschida ochii. Cum sa relationeze trebuie sa invete treptat, si de aceea are nevoie de psihoterapie. Intai de psihanaliza, ca sa descopere de ce nu stie sa faca asta, apoi de terapie, ca sa invete cum sa iubeasca iar normal, nu sufocant. De aceea trebuie obligatoriu sa o ajute un psihoterapeut altfel, la starea in care este acum, daca mai sta numai cu sfaturi de-astea "mobilizante", dar care de fapt o infraneaza sa gaseasca calea sanatoasa, nu peste mult timp va decompensa in schizofrenie. Este deja pe muchie de cutit, si chiar lama cutitului a "intrat in carne".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai cum sa faca ea asta, daca in familia ei nu a vazut acest lucru si nu l-a invatat?!?... Asa cum au iubit ai ei( adica posesiv) asa a invatat si ea sa iubeasca. Degeaba o indemni sa faca asta, ea nu stie. De aceea Iosafat a tot incercat sa ii deschida ochii. Cum sa relationeze trebuie sa invete treptat, si de aceea are nevoie de psihoterapie. Intai de psihanaliza, ca sa descopere de ce nu stie sa faca asta, apoi de terapie, ca sa invete cum sa iubeasca iar normal, nu sufocant. De aceea trebuie obligatoriu sa o ajute un psihoterapeut altfel, la starea in care este acum, daca mai sta numai cu sfaturi de-astea "mobilizante", dar care de fapt o infraneaza sa gaseasca calea sanatoasa, nu peste mult timp va decompensa in schizofrenie. Este deja pe muchie de cutit, si chiar lama cutitului a "intrat in carne".

 

Nu face ea schizofrenie, ca sa faca schizofrenie de la 23 de ani incolo are nevoie ca sa se casatoreasca cu un shizoid-paranoid care relationeaza asa cum am scris la topicul respectiv. Si nici atunci nu e sigur ca un om disociaza, se poate sinucide, poate sa ajunga sa consume droguri (alcool sau altele).

Schizofrenia nu o faci decat daca functiile psihice sunt genetic slab legate si ai langa tine multi ani de zile un schizoid-paranoid care iti instaleaza softul de schizofren la are softul tau original crapa, nu rezista. Face ca windowds 98, da ecran albastru (Fatal Error).

Asta e schizofrenia, tu ai softul subred si vine unul cu virus puternic, ti-l instaleaza si iti face sistemul praf.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum sa relationeze trebuie sa invete treptat, si de aceea are nevoie de psihoterapie. Intai de psihanaliza, ca sa descopere de ce nu stie sa faca asta, apoi de terapie, ca sa invete cum sa iubeasca iar normal, nu sufocant. De aceea trebuie obligatoriu sa o ajute un psihoterapeut altfel, la starea in care este acum, daca mai sta numai cu sfaturi de-astea "mobilizante", dar care de fapt o infraneaza sa gaseasca calea sanatoasa, nu peste mult timp va decompensa in schizofrenie. Este deja pe muchie de cutit, si chiar lama cutitului a "intrat in carne".

daca doreste cu adevarat sa se schimbe, nu are neaparat nevoie de cineva pentru terapie. si cartile ii pot fi de folos pentru a se intelege pe sine, sa inteleaga ce anume a influentat-o si ce si cum trebuie sa schimbe. si daca a cerut ajutor, este clar ca vrea sa schimbe. dar si de la asta pana la a incepe sa schimbe ceva ... mai e un pas mare de facut. sper sa il faca, in primul rand spre binele ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai tot respectul meu! :flowers:

Jos palaria!

:crazy:

Michelle, iata o alta mana care ti se intinde!

Nu mai sta pe forum, iesi din virtual, treci in lumea reala - nu ai ce pierde!

Tot ce ti-a spus Fernandez e ceea ce-ti trebuie!

:roll:

hernandeez, nu fernandez :blink: :( :o:

 

Ai tot respectul meu! :D

Jos palaria!

;)

Michelle, iata o alta mana care ti se intinde!

Nu mai sta pe forum, iesi din virtual, treci in lumea reala - nu ai ce pierde!

Tot ce ti-a spus Fernandez e ceea ce-ti trebuie!

:huh:

hernandeez, nu fernandez :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca doreste cu adevarat sa se schimbe, nu are neaparat nevoie de cineva pentru terapie. si cartile ii pot fi de folos pentru a se intelege pe sine, sa inteleaga ce anume a influentat-o si ce si cum trebuie sa schimbe. si daca a cerut ajutor, este clar ca vrea sa schimbe. dar si de la asta pana la a incepe sa schimbe ceva ... mai e un pas mare de facut. sper sa il faca, in primul rand spre binele ei.

 

Ca sa inveti din carti poate sa iti ia ani de zile...este cazul meu...si pe masura ce trec anii, pierzi si oportunitatile de a putea regla ceva. Cu cat trec mai multi ani, sansa este mai mica. De ce sa nu mearga direct la cineva specializat, care sa o ajute sa inteleaga intr-un an, ceea ce ea singura probabil ar intelege in 20 ani sau poate niciodata?!? pentru ca ea, citind numai carti, s-ar simti la un moment dat mai bine( asta pentru ca isi va trage putina energie) si in momentul ala ar renunta la a se cunoaste, crezand ca problema este rezolvata. Asa ca ar mai pierde iar ani de zile, pana sa constientizeze ca problema a supravietuit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hernandeez, nu fernandez ;) :D :roll:

hernandeez, nu fernandez :crazy:

 

scuze!

fernandez (imi place mai mult asa!)

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×