Sari la conținut
Forum Roportal
michelle01

Va rog ajutati ma

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ca sa inveti din carti poate sa iti ia ani de zile...este cazul meu...si pe masura ce trec anii, pierzi si oportunitatile de a putea regla ceva. Cu cat trec mai multi ani, sansa este mai mica. De ce sa nu mearga direct la cineva specializat, care sa o ajute sa inteleaga intr-un an, ceea ce ea singura probabil ar intelege in 20 ani sau poate niciodata?!? pentru ca ea, citind numai carti, s-ar simti la un moment dat mai bine( asta pentru ca isi va trage putina energie) si in momentul ala ar renunta la a se cunoaste, crezand ca problema este rezolvata. Asa ca ar mai pierde iar ani de zile, pana sa constientizeze ca problema a supravietuit.

 

 

cunosti un psihoterapeut bun?sunt de acord cu tine

.eu repet greselile aproape involuntar...mie mi se pare normal sa ma comport asa si sa sufoc si sa fiu orgolioasa la extrem...eu concep relatiile ca fiind un razboi dus intre femeie si barbat.eu trebuie sa l iubesc posesiv iar el trebuie sa renunte la absolut tot din jurul meu pentru mine,altfel ma supar si amenint cu despartirea....ei cedeaza de cateva orisi mi fac pe plac sau fac in asa fel incat sa ne impacam dar dupa eu vin cu pretentii si mai mari iar orice abatere de la dictatura pe care eu o impun consta in amenintari ca ne despartim..intr un final respectivul sa satura si paraseste el cuplul.sunt si o companie buna si afectuasa si stiu acolo prin lucruri marunte si vorbe stiu sa fac pe cineva sa se simta bine dar datorita certurilor,crizelor de posesivitate si de gelozie se pare ca absolut toti pun punct desi poate cu 1 zi inainte inca imi spuneau ca ma iubesc sau inca faceam lucruri frumoase impreuna..va dati seama cat de mare este socul pentru mine.apoi incerc sa ma impac dar sunt refuzata categoric si imi e calcat si orgoliul in picioare si raman singura pana apare celalalt cu care se intampla la fel.am avut o singura relatie care a durat un an si jumatate cu un baiat cu 7 ani mai mare decat bine.au fost multe certuri...de multe ori ma lasa cate 5 zile sau si mai mult singura fara sa mi dea un beep si ma simteam ca in iad....dar apoi venea el sa ne impaca,....ne certam ca eu eram orgolioasa dar pana la urma cedeam si ne impacam...asta pentru ca el a avut foarte multa rabdare cu mine....poate pentru ca nu vroia sa ma piarda...poate pentru ca era prea obsedat de ideea casatoriei pt ca parintii lui erau exact genul de persoane in care mama e dictator,sotul se supune orbeste(ea era paralizata cred ca de asta sotul iubind o foarte mult i a devenit victima pe plan psihic).maica sa vroia sa i vada cu facultate ca sa se laude in targ si cu servicii bune si cu sotie si imediat copii.l am iubit la inceput cam 1 an si jumatate a durat...dar in timpul asta mi a tras familia de partea lui....in special mama incepuse sa ma obsedeze cu ideea ca eu trebuie sa ma marit si sa fac facultatea in galati...asa trebuie sa fie viata mea...vazandu l cat era de mincinos si de manipulator si ca nu avea scrupule....visa numai sa si ia casa sa se insoare si sa toarne copii m am despartit pentru ca mi am dat seama ca nu l mai iubeam...si oricum eram ca un target pt el...avea nevoie de orice sotie...ca deh...se apropia deja de 30 de ani si il batea mamica la cap....dupa un ajumate am ramas prieteni.....prostia mea...ca el intre timp se ducea zilnic la ai mei sa le spuna ce tare ma iubeste el pe mine ca in felul asta ai mei sa faca presiunile...si asa ma presau toti din toate partile....isi pregatise si bani de nunta cu mine desi vedea ca pe mine nu ma trage gandul....apoi eu m am maritat cu altcineva...a fost un soc pentru el...dar el a sperat in continuare ca voi divorta....s a intamplat minunea ca acum si a gasit pe altcineva si mi a lasat famila in pace si pe mine la fel....nu exista om mai infect decat el.....el e de milioane la suprafata....dar te ajuta conditionat,te iubeste conditionat...cred in schimb ca e un as in arta manipularii maselor.asta a fost tot...apoi in restul relatiilor a fost exact cum am scris mai sus...maxim 8 luni si gata.ma uit la sfaturile voastre si apreciez mult ca mi le dati si da ma faceti sa ma simt mai bine si chiar o sa incep sa mai ies din casa chiar daca singura,o sa mi fac de mancare dar eu stiu ca astea sunt doar chestii scrie pe care le citesc si imi dau putere pe moment ...dar cad iar...pentru ca voi poate aveti prieteni,voi poate aveti iubiti cu care stiti sa va comportati,voi poate nu aveti problema mea....deci daca nu sunteti nici unul in pielea mea....cum o sa vedeti muchia de cutin pe care sunt vorba cuiva de mai sus.....si cutinul care deja e de mult bagat adanc in care...eu asa simt....incerc de ani buni sa ma ajut singura si tot ce e aici mi s a mai spus dar asta e de scurta durata...eu nu mi pot controla sensibilitaea excesiva...pe mine ma atinge absolut orice vorba rea la persoana mea si singurateatea.vreau un psihoterapeut care sa ma ajute cumva ...sper sa nu fie unul exorbitant ca si pret.am ajuns pentru prima oara in viata mea sa mi doresc sa ma schimb dar am nevoie de cineva care sa mi dea solutii concrete cu ce ar trebui sa fac efectiv in fiecare zi.va multumesc la toti care asti scris si mai astept sa scrieti...eu voi citi tot atunci cand ma voi simti infranta asa cum ma simt acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"am nevoie de cineva care sa mi dea solutii concrete cu ce ar trebui sa fac efectiv in fiecare zi"

un psihoterapeut nbu iti va spune niciodata ce sa faci in fiecare zi. in cel main bun caz te poate indruma prin multe sedinte (cea la care am fost eu lua pe sedinta 45 roni ... acum 2 ani) cum sa scapi de dependenta.

ziceai de mama ta ca nu se poate descurca singura, ca e posesiva etc. te mai intreb odata : vrei sa ajungi ca ea?

pana ajungi sa gasesti un terapeut bun ... incearca sa-ti trasezi tu ceva sarcini zilnice. fa acest mic pas in a nu mai depinde de cineva. stabileste-ti tu niste prioritati chiar daca peste 5 zile vei simti ca nu mai ai chef sa le faci. atunci le poti schimba. ai nevoie de miscare. astfel in timp vei ajunge sa gandesti mai pozitiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hei, sufletel trist!

De ce nu vrei sa iesi din virtual?

De ce nu vrei sa te intalnesti cu unul dintre noi? Ti-am propus eu, ti-au mai propus si vreo doi baieti.

De ce nu ai curajul de a iesi din carapace?

Ce sa faci la psihoterapeut?

Problema ta nu este atat de grava, problema ta tine de educatie si de tine!

 

Curaj!

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cunosti un psihoterapeut bun?sunt de acord cu tine

.eu repet greselile aproape involuntar...mie mi se pare normal sa ma comport asa si sa sufoc si sa fiu orgolioasa la extrem...eu concep relatiile ca fiind un razboi dus intre femeie si barbat.eu trebuie sa l iubesc posesiv iar el trebuie sa renunte la absolut tot din jurul meu pentru mine,altfel ma supar si amenint cu despartirea....ei cedeaza de cateva orisi mi fac pe plac sau fac in asa fel incat sa ne impacam dar dupa eu vin cu pretentii si mai mari iar orice abatere de la dictatura pe care eu o impun consta in amenintari ca ne despartim..intr un final respectivul sa satura si paraseste el cuplul.sunt si o companie buna si afectuasa si stiu acolo prin lucruri marunte si vorbe stiu sa fac pe cineva sa se simta bine dar datorita certurilor,crizelor de posesivitate si de gelozie se pare ca absolut toti pun punct desi poate cu 1 zi inainte inca imi spuneau ca ma iubesc sau inca faceam lucruri frumoase impreuna..va dati seama cat de mare este socul pentru mine.apoi incerc sa ma impac dar sunt refuzata categoric si imi e calcat si orgoliul in picioare si raman singura pana apare celalalt cu care se intampla la fel.am avut o singura relatie care a durat un an si jumatate cu un baiat cu 7 ani mai mare decat bine.au fost multe certuri...de multe ori ma lasa cate 5 zile sau si mai mult singura fara sa mi dea un beep si ma simteam ca in iad....dar apoi venea el sa ne impaca,....ne certam ca eu eram orgolioasa dar pana la urma cedeam si ne impacam...asta pentru ca el a avut foarte multa rabdare cu mine....poate pentru ca nu vroia sa ma piarda...poate pentru ca era prea obsedat de ideea casatoriei pt ca parintii lui erau exact genul de persoane in care mama e dictator,sotul se supune orbeste(ea era paralizata cred ca de asta sotul iubind o foarte mult i a devenit victima pe plan psihic).maica sa vroia sa i vada cu facultate ca sa se laude in targ si cu servicii bune si cu sotie si imediat copii.l am iubit la inceput cam 1 an si jumatate a durat...dar in timpul asta mi a tras familia de partea lui....in special mama incepuse sa ma obsedeze cu ideea ca eu trebuie sa ma marit si sa fac facultatea in galati...asa trebuie sa fie viata mea...vazandu l cat era de mincinos si de manipulator si ca nu avea scrupule....visa numai sa si ia casa sa se insoare si sa toarne copii m am despartit pentru ca mi am dat seama ca nu l mai iubeam...si oricum eram ca un target pt el...avea nevoie de orice sotie...ca deh...se apropia deja de 30 de ani si il batea mamica la cap....dupa un ajumate am ramas prieteni.....prostia mea...ca el intre timp se ducea zilnic la ai mei sa le spuna ce tare ma iubeste el pe mine ca in felul asta ai mei sa faca presiunile...si asa ma presau toti din toate partile....isi pregatise si bani de nunta cu mine desi vedea ca pe mine nu ma trage gandul....apoi eu m am maritat cu altcineva...a fost un soc pentru el...dar el a sperat in continuare ca voi divorta....s a intamplat minunea ca acum si a gasit pe altcineva si mi a lasat famila in pace si pe mine la fel....nu exista om mai infect decat el.....el e de milioane la suprafata....dar te ajuta conditionat,te iubeste conditionat...cred in schimb ca e un as in arta manipularii maselor.asta a fost tot...apoi in restul relatiilor a fost exact cum am scris mai sus...maxim 8 luni si gata.ma uit la sfaturile voastre si apreciez mult ca mi le dati si da ma faceti sa ma simt mai bine si chiar o sa incep sa mai ies din casa chiar daca singura,o sa mi fac de mancare dar eu stiu ca astea sunt doar chestii scrie pe care le citesc si imi dau putere pe moment ...dar cad iar...pentru ca voi poate aveti prieteni,voi poate aveti iubiti cu care stiti sa va comportati,voi poate nu aveti problema mea....deci daca nu sunteti nici unul in pielea mea....cum o sa vedeti muchia de cutin pe care sunt vorba cuiva de mai sus.....si cutinul care deja e de mult bagat adanc in care...eu asa simt....incerc de ani buni sa ma ajut singura si tot ce e aici mi s a mai spus dar asta e de scurta durata...eu nu mi pot controla sensibilitaea excesiva...pe mine ma atinge absolut orice vorba rea la persoana mea si singurateatea.vreau un psihoterapeut care sa ma ajute cumva ...sper sa nu fie unul exorbitant ca si pret.am ajuns pentru prima oara in viata mea sa mi doresc sa ma schimb dar am nevoie de cineva care sa mi dea solutii concrete cu ce ar trebui sa fac efectiv in fiecare zi.va multumesc la toti care asti scris si mai astept sa scrieti...eu voi citi tot atunci cand ma voi simti infranta asa cum ma simt acum.

 

De fapt tu esti un foarte bun psiholog, numai ca pe invers. Sti ca multi psihopati au devenit buni psihologi? Au trecut de partea cealalta a oglinzii si si-au ajutat semenii inocenti in descifrarea secretelor si a modului de a gandi distorsionat ale altor psihopati.

Si unii apostoli din Biblie scriau catre fratii lor de credinta: "si noi am fost inainte niste diavoli, dar ne-am intors pe calea cea buna prin Isus....asa ca venim la voi sa va atragem atentia ca sunteti niste diavoli bla, bla..."

 

Daca ai putea sa faci invers ceea ce faci, sa pui textul de mai sus in oglinda, sa treci tu de partea cealalta a oglinzii ai fi cel mai de treaba om. Nu? Ca de fapt tu esti un om de treaba, motiv pentru care si cauti ajutor si vrei sa te schimbi. Psihopatii nu ajung sa faca asa ceva. Oamenii de treaba, care insa au trait in preajma psihopatilor zeci de ani, se impregneaza cu comportamentul lor, dar de fapt ei vor sa scape, fiindca nu le face nici o placare sa se comporte ca niste psihopati, sa agreseze fara motiv pe semenii lor.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hei, sufletel trist!

De ce nu vrei sa iesi din virtual?

De ce nu vrei sa te intalnesti cu unul dintre noi? Ti-am propus eu, ti-au mai propus si vreo doi baieti.

De ce nu ai curajul de a iesi din carapace?

Ce sa faci la psihoterapeut?

Problema ta nu este atat de grava, problema ta tine de educatie si de tine!

 

Curaj!

:flowers:

 

 

 

id ul meu de mess este:bmedeea.astept sa ma adaugati toti cei care vreti si iesim la un suc cu cea mai mare placere.macar sa ne simtim bine si sa nu ne mai intristam...o sa constatati ca sunt o fire total diferita fata de ce ati vazut postat aici.asta simt numai in momentele de criza,dar sunt o fire prietenoasa si imi place sa ajut daca pot.nu pot iesi saptamana asta ca am de recuperat o saptamana pe care am pierdut o nemuncid dar saptamana viitoare la inceput sunt a voastra.va pup pe toti.a fost o minune sa intru pe site ul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
id ul meu de mess este:bmedeea.astept sa ma adaugati toti cei care vreti si iesim la un suc cu cea mai mare placere.macar sa ne simtim bine si sa nu ne mai intristam...o sa constatati ca sunt o fire total diferita fata de ce ati vazut postat aici.asta simt numai in momentele de criza,dar sunt o fire prietenoasa si imi place sa ajut daca pot.nu pot iesi saptamana asta ca am de recuperat o saptamana pe care am pierdut o nemuncid dar saptamana viitoare la inceput sunt a voastra.va pup pe toti.a fost o minune sa intru pe site ul asta.

 

si tu esti o minune pentru ca ai inceput sa-ti schimbi tonusul - e primul pas spre mai bine (adica ca iesi din "criza")

vorbim

si te pupicim si noi!

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cunosti un psihoterapeut bun?sunt de acord cu tine

.eu repet greselile aproape involuntar...mie mi se pare normal sa ma comport asa si sa sufoc si sa fiu orgolioasa la extrem...eu concep relatiile ca fiind un razboi dus intre femeie si barbat.eu trebuie sa l iubesc posesiv iar el trebuie sa renunte la absolut tot din jurul meu pentru mine,altfel ma supar si amenint cu despartirea....ei cedeaza de cateva orisi mi fac pe plac sau fac in asa fel incat sa ne impacam dar dupa eu vin cu pretentii si mai mari iar orice abatere de la dictatura pe care eu o impun consta in amenintari ca ne despartim..intr un final respectivul sa satura si paraseste el cuplul.sunt si o companie buna si afectuasa si stiu acolo prin lucruri marunte si vorbe stiu sa fac pe cineva sa se simta bine dar datorita certurilor,crizelor de posesivitate si de gelozie se pare ca absolut toti pun punct desi poate cu 1 zi inainte inca imi spuneau ca ma iubesc sau inca faceam lucruri frumoase impreuna..va dati seama cat de mare este socul pentru mine.apoi incerc sa ma impac dar sunt refuzata categoric si imi e calcat si orgoliul in picioare si raman singura pana apare celalalt cu care se intampla la fel.am avut o singura relatie care a durat un an si jumatate cu un baiat cu 7 ani mai mare decat bine.au fost multe certuri...de multe ori ma lasa cate 5 zile sau si mai mult singura fara sa mi dea un beep si ma simteam ca in iad....dar apoi venea el sa ne impaca,....ne certam ca eu eram orgolioasa dar pana la urma cedeam si ne impacam...asta pentru ca el a avut foarte multa rabdare cu mine....poate pentru ca nu vroia sa ma piarda...poate pentru ca era prea obsedat de ideea casatoriei pt ca parintii lui erau exact genul de persoane in care mama e dictator,sotul se supune orbeste(ea era paralizata cred ca de asta sotul iubind o foarte mult i a devenit victima pe plan psihic).maica sa vroia sa i vada cu facultate ca sa se laude in targ si cu servicii bune si cu sotie si imediat copii.l am iubit la inceput cam 1 an si jumatate a durat...dar in timpul asta mi a tras familia de partea lui....in special mama incepuse sa ma obsedeze cu ideea ca eu trebuie sa ma marit si sa fac facultatea in galati...asa trebuie sa fie viata mea...vazandu l cat era de mincinos si de manipulator si ca nu avea scrupule....visa numai sa si ia casa sa se insoare si sa toarne copii m am despartit pentru ca mi am dat seama ca nu l mai iubeam...si oricum eram ca un target pt el...avea nevoie de orice sotie...ca deh...se apropia deja de 30 de ani si il batea mamica la cap....dupa un ajumate am ramas prieteni.....prostia mea...ca el intre timp se ducea zilnic la ai mei sa le spuna ce tare ma iubeste el pe mine ca in felul asta ai mei sa faca presiunile...si asa ma presau toti din toate partile....isi pregatise si bani de nunta cu mine desi vedea ca pe mine nu ma trage gandul....apoi eu m am maritat cu altcineva...a fost un soc pentru el...dar el a sperat in continuare ca voi divorta....s a intamplat minunea ca acum si a gasit pe altcineva si mi a lasat famila in pace si pe mine la fel....nu exista om mai infect decat el.....el e de milioane la suprafata....dar te ajuta conditionat,te iubeste conditionat...cred in schimb ca e un as in arta manipularii maselor.asta a fost tot...apoi in restul relatiilor a fost exact cum am scris mai sus...maxim 8 luni si gata.ma uit la sfaturile voastre si apreciez mult ca mi le dati si da ma faceti sa ma simt mai bine si chiar o sa incep sa mai ies din casa chiar daca singura,o sa mi fac de mancare dar eu stiu ca astea sunt doar chestii scrie pe care le citesc si imi dau putere pe moment ...dar cad iar...pentru ca voi poate aveti prieteni,voi poate aveti iubiti cu care stiti sa va comportati,voi poate nu aveti problema mea....deci daca nu sunteti nici unul in pielea mea....cum o sa vedeti muchia de cutin pe care sunt vorba cuiva de mai sus.....si cutinul care deja e de mult bagat adanc in care...eu asa simt....incerc de ani buni sa ma ajut singura si tot ce e aici mi s a mai spus dar asta e de scurta durata...eu nu mi pot controla sensibilitaea excesiva...pe mine ma atinge absolut orice vorba rea la persoana mea si singurateatea.vreau un psihoterapeut care sa ma ajute cumva ...sper sa nu fie unul exorbitant ca si pret.am ajuns pentru prima oara in viata mea sa mi doresc sa ma schimb dar am nevoie de cineva care sa mi dea solutii concrete cu ce ar trebui sa fac efectiv in fiecare zi.va multumesc la toti care asti scris si mai astept sa scrieti...eu voi citi tot atunci cand ma voi simti infranta asa cum ma simt acum.

 

 

hmmm

 

vrei concret ...e bine ca te-ai hotarat sa faci psihoterapie insa... chiar daca dumnealui iti spune ce sa faci oare vei face concret? ... ca vad ca nici sa iti faci de mancare nu vrei

 

apoi...daca ai realizat cat de bolnave sunt conceptiile a lor tai ... apai nu te mai raporta la ele, tine-te cat mai departe de ai tai si schimba-ti viata si optiunile...lor sa le dai doar cate un tel din respect ca iti sunt parinti insa nu ii mai asculta, vezi-ti de viata ta (asa fac eu cu tata, dispera dar n-am ce-i face intr-o zi va intelege)

 

rise and shine baby ;) ... si fa concrete :D

 

a si cel mai important lucru: nimeni nu te poate vindeca, toata lumea poate doar sa iti fie alaturi si sa iti dea sfaturi in timp ce tu te vindeci singura (scutura-te de toate ideile si conceptiile trecutului, incepi o poveste noua cu tine in viata ta)...daca tu nu faci un efort sfaturile si prietenia noastra ar fi inutila dar deja prevad ca vei avea multe impliniri in viitorul apropiat :D

 

te-am pupat dulce

Editat de ellla

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la fel ca michelle eram si eu....nu demult...nesociabil, solitar si timid...insa am descoperit ca sunt destul de agil la invatatura...poate si colegii mi-au sugerat ca sunt destul de destept...am luat niste premii...si deodata mi-o trecut toate...am acum o incredere in propriile forte aproape de neclintit....de unde si narcisismul meu si egoismul....n-am ce face....am uitat partea mai caraghioasa....imi place sa fiu in centrul atentie.......un timid in centrul atentiei...asta chiar e stupid :DDD :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prezentare: http://www.roportal.ro/discutii/ftopic13165-70.html <de acolo am sarit la acest topic!!>

 

 

... sch.. mda.. vreau si eu o sugestie poate reusesc sa ma transform si eu :band: "in ceva mai bun"!!

Din mesajul tau: :roll: ..dar cu violenta cum ramane? :o:

----------------------------------------------------------------------------------

 

pentru michelle01!!

pot sa dau si eu add la id-ul tau? dar fara sa iesim la un suc!! (drumul e lung :gum:) <<scopul e: sa mai schimbam o vorba :P >>

 

-----------------------------------------------------------------------------------

 

<>nici in momentul acesta, n-am rezolvat problema cu trimisul msg pe privat<> tot noob am rams>> care ma ajuta? -cate postari trebuie sa mai fac ? :P !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru michelle01!!

pot sa dau si eu add la id-ul tau? dar fara sa iesim la un suc!! (drumul e lung :P) <<scopul e: sa mai schimbam o vorba :P >>

Daca nu te grabesti ti-o sufla "puiu prajit". :roll:

Sigur ca ajutorul nu-l poate primi nimeni la un suc. Important e sa vorbiti si sa va cunoasteti.

 

<>nici in momentul acesta, n-am rezolvat problema cu trimisul msg pe privat<> tot noob am rams>> care ma ajuta? -cate postari trebuie sa mai fac ? :o: !!

Ai doar 9 mesaje. Mai spune-ne de tine pana ajungi sa poti trimite PM.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×