Sari la conținut
Forum Roportal
michelle01

Va rog ajutati ma

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

chiar ma ajuta mult sfaturile tale si o sa citesc tot ce ai postat pana acum si o sa incerc sa inteleg...sper sa mi mai scrii...sa mi spui solutii concrete.ce crezi tu ca ar trebui sa fac...crezi ca antidepresivele nu mi sunt necesare?macar atunci cand le luam nu eram atat de la pamant cum sunt acum.pe langa seroxat care era antidepresivul principal mai luam si lexotanil pentru anxietate si pastila aia chiar a functionat la mine.apoi cand am intrerupt...caderea acum e groaznica mai ales ca e asociata cu despartirea asta...cand eram cu el eram intr o dispozitie proasta daca nu luam 3 zile pastilele...imi dadeau stare de sevraj...asa ca m am gandit sa nu mai iau o pastila pe zi...ca dorm prea mult si nu mai sunt buna de nimic...si sa iau o jumatate la 1 zi distanta.dar asta e doar de intretinere cred.mie mi au fost prescrise pe 6 luni dar eu nu le am luat decat maxim 3 luni pentru ca l am cunoscut pe fostul meu iubit si m am gandit ca nu mai am nevoie de tratament.de asemeni nu as vrea sa ajung dependenta de ele...desi ma gandesc acum la ele ca la o ultima salvare...am o cunostinta...inainte imi era prieten bun...acum nu mai vorbim pentru ca a plecat in spania si el era tot foarte depresiv si asemanator cu mine...el ia seroxat de 5 ani si nu se mai poate lasa...il apuca niste depresii curnte si nu se poate adapta lumii in care traim dar macar el are langa el o fata care il iubestesi il accepta asa cum e...si macar el nu e asa gelos si posesiv ca mine.

 

animale de companie am:2 pisici...le iubesc...dar ele nu pot vorbi cu mine...ele doar se pot alinta si mieuna dupa mancare si apa...atat

lucrez si apoi nimic as usually.

 

Cand depresia e grava, tratamentul consta dintr-un antidepresiv+anxiolitic+psihoterapie.

In depresiile usoare ajunge doar psihoterapia.

La tine depresia e medie, in cazul in care poti dormi noaptea cat de cat fara medicatie.

Daca nu poti adormi noaptea fara medicatie, inseamna ca deja depresia s-a agravat.

 

Totdeauna psihoterapia + medicatie vindeca depresia, daca psihoterapeutul e la obiect (vezi postarile mele) si nu nimeresti peste vreun tembel care bate campii cu simbolistime Jung-iene si teatru de maimute ca psihodrama. Nici nu are rost in depresii grave sa deschizi usa unui terapeut care practiva altceva decat analiza tranzactionala. De exemplu eu cunosc un terapeut care iti poate spune din prima ora de unde sare iepurele in cazul tau dar nu asa se procedeaza, trebuie tu sa tragi singura concluziile.

Nu poti spune unui client din prima sedinta, sti, parintii tai sunt niste impostori, tu te-ai nascut din sex nu din dragoste si boala ta nu se mai vindeca fiindca adori sa te minti pe tine insuti zi si noapte. Poti doar constata ca terapeut daca pacientul e sau nu determinat sa se vindece. Daca s-a autosesizat intr-u catva despre cauzele suferintei sale sau doar se plange ca lumea nu il intelege, sau ca nu poate dormi etc.

In cateva ore de psihoterapie, dupa cateva saptamani, psihoterapeutul prin intrebarile care le pune si prin raspunsurile care le da clientul in fata terapeutului, il conduce pe cel suferind la concluziile juste.

In cazul tau, avand doar 23 de ani, e ultrausor sa iti restabilesti viata pe coordonatele adevarului si nu pe ale minciunii. La 65 de ani ce relatie sa iti mai faci si job sa mai obtii ca sa te valorizezi? Iti mai ramane doar bunul Dumnezeu alaturi.

 

Daca ai avea sa zicem peste 40 de ani, ar fi foarte greu sa fi tratata prin psihoterapie, fiinca suferindul nu-si mai poate reface viata ca la 25 de ani, minciuna de sine e atat de inradacinata in el incat nu o mai deosebeste de adevar, felul in care el relationeaza cu ceilalti prin manipulare e a doua sa natura, omul devine pervers cu el insusi, isi gaseste 1000 de scuze de a nu se vindeca, de a nu face nimic pentru viata sa.

Ce putem face cu un client la 65 de ani, aflat in fata unor daramaturi sufletesti daca l-am face sa constientizeze cum si-a batut joc de viata sa, cum s-a lasat manipulat si cum a manipulat in toate relatiile pe care le-a avut? Ar trebui a doua zi sa se spanzure. Totusi daca e o persoana care i-L cauta pe Dumnezeu, mai e o speranta si la varsta de 65 de ani de a stabiliza un om.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand depresia e grava, tratamentul consta dintr-un antidepresiv+anxiolitic+psihoterapie.

In depresiile usoare ajunge doar psihoterapia.

La tine depresia e medie, in cazul in care poti dormi noaptea cat de cat fara medicatie.

Daca nu poti adormi noaptea fara medicatie, inseamna ca deja depresia s-a agravat.

 

Totdeauna psihoterapia + medicatie vindeca depresia, daca psihoterapeutul e la obiect (vezi postarile mele) si nu nimeresti peste vreun tembel care bate campii cu simbolistime Jung-iene si teatru de maimute ca psihodrama. Nici nu are rost in depresii grave sa deschizi usa unui terapeut care practiva altceva decat analiza tranzactionala. De exemplu eu cunosc un terapeut care iti poate spune din prima ora de unde sare iepurele in cazul tau dar nu asa se procedeaza, trebuie tu sa tragi singura concluziile.

Nu poti spune unui client din prima sedinta, sti, parintii tai sunt niste impostori, tu te-ai nascut din sex nu din dragoste si boala ta nu se mai vindeca fiindca adori sa te minti pe tine insuti zi si noapte. Poti doar constata ca terapeut daca pacientul e sau nu determinat sa se vindece. Daca s-a autosesizat intr-u catva despre cauzele suferintei sale sau doar se plange ca lumea nu il intelege, sau ca nu poate dormi etc.

In cateva ore de psihoterapie, dupa cateva saptamani, psihoterapeutul prin intrebarile care le pune si prin raspunsurile care le da clientul in fata terapeutului, il conduce pe cel suferind la concluziile juste.

In cazul tau, avand doar 23 de ani, e ultrausor sa iti restabilesti viata pe coordonatele adevarului si nu pe ale minciunii. La 65 de ani ce relatie sa iti mai faci si job sa mai obtii ca sa te valorizezi? Iti mai ramane doar bunul Dumnezeu alaturi.

 

Daca ai avea sa zicem peste 40 de ani, ar fi foarte greu sa fi tratata prin psihoterapie, fiinca suferindul nu-si mai poate reface viata ca la 25 de ani, minciuna de sine e atat de inradacinata in el incat nu o mai deosebeste de adevar, felul in care el relationeaza cu ceilalti prin manipulare e a doua sa natura, omul devine pervers cu el insusi, isi gaseste 1000 de scuze de a nu se vindeca, de a nu face nimic pentru viata sa.

Ce putem face cu un client la 65 de ani, aflat in fata unor daramaturi sufletesti daca l-am face sa constientizeze cum si-a batut joc de viata sa, cum s-a lasat manipulat si cum a manipulat in toate relatiile pe care le-a avut? Ar trebui a doua zi sa se spanzure. Totusi daca e o persoana care i-L cauta pe Dumnezeu, mai e o speranta si la varsta de 65 de ani de a stabiliza un om.

 

 

m am gandit la ce ai scris mai sus...uneori ma intreb eu vreau sa ma tratez doar atunci cand pierd pe cineva?dar in restul timpului cand situatia se mai amelioreaza renunt....stiu ca orice relatie care o am e sortita esecului iar eu sunt sortita sa am cateva luni de aparenta fericire apoi urmeaza sa sufar mult....m am obisnuit asa mult cu durerea asta...s a cronicizat in mine...atat durerea din mine cat si durerea fizica...starea de disconfort.nu cred ca am fost niciodata linistita....sa fiu macar pentru o zi sigura ca voi ramane langa cel cu care sunt...ca nu ma va insela...ca nu se va termina rau pentru mine...ca nu voi suferi...ca nu voi fi singura pana la moarte...ca voi avea un copil pe care nu o sa l educ bine si o sa l manipulez sentimental cum au facut ai mei cu mine si cum am facut la randul meu cu orice relatie...cu fircile astea intipartite atat de bine in mine nu vad cum as fputea ravni la fericire...nici nu stiu ce e aia...nici nu am vazut o pe nicaieri decat in filme poate....eu in tot timpul asta nu am simtit linistea aia...nu am putut sa pun capul pe perna sa dorm linistita....

te rog spune mi unde il pot gasi pe psihoterapeutul de care vorbesti.chiar as vrea sa ma duc la el...o sa ascult intru totul tot ce spune...o sa incerc sa ajung sa am o viata mai suportabila daca in momentul de fata mi e greu sa intrevad ceva pozitiv....ma vad singura asa cum eram in copilarie...sau cum eram dupa ce ma desparteam de cate cineva...nu am nici o vina ca m am nascut din parintii astia...nu am nici o vina ca l mostenesc pe tata care era paranoic de gelos si posesiv si a distrus familia....desi mama era cred distrusa de inainte sa l cunoasca...parintii ei au dat o spre adoptie....iar familia lui taica meu nu au placut o niciodata pe mama fara sa aiba vreun motiv intemeiat...oricum ei nu l au iubit nici pe taica meu....mi e atat de greu...si m am saturat sa ma plang..si poate ca ma repet dar vad ca multi imi scriu sa caut puterea in mine.....eu cred ca nu am ce cauta atat timp cat eu nu ma valorez pe mine...atat timp cat eu nu vad pe nici un plan nimic buna la mine....atat timp cat eu sunt bolnava...am nevoie de cineva care sa stea langa mine sa ma indrume alaturi de medicatie cred....dar eu apreciez raspunsurile voastre si va multumesc ca mi scrieti asta ma face cel putin sa nu mai plang si sa ma gandesc ca mai sunt si oameni care vor sa te ajute....eu ma credeam singura pana acum.totusi nu stiu de unde sa gasesc puterea in mine sa ma schimb daca eu nu am simtit niciodata linistea sufleteasca....fericirea...eu stiu doar ce e frica si dezamagirea atat fata de mine cat si fata de restul...atat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand depresia e grava, tratamentul consta dintr-un antidepresiv+anxiolitic+psihoterapie.

In depresiile usoare ajunge doar psihoterapia.

La tine depresia e medie, in cazul in care poti dormi noaptea cat de cat fara medicatie.

Daca nu poti adormi noaptea fara medicatie, inseamna ca deja depresia s-a agravat.

 

Totdeauna psihoterapia + medicatie vindeca depresia, daca psihoterapeutul e la obiect (vezi postarile mele) si nu nimeresti peste vreun tembel care bate campii cu simbolistime Jung-iene si teatru de maimute ca psihodrama. Nici nu are rost in depresii grave sa deschizi usa unui terapeut care practiva altceva decat analiza tranzactionala. De exemplu eu cunosc un terapeut care iti poate spune din prima ora de unde sare iepurele in cazul tau dar nu asa se procedeaza, trebuie tu sa tragi singura concluziile.

Nu poti spune unui client din prima sedinta, sti, parintii tai sunt niste impostori, tu te-ai nascut din sex nu din dragoste si boala ta nu se mai vindeca fiindca adori sa te minti pe tine insuti zi si noapte. Poti doar constata ca terapeut daca pacientul e sau nu determinat sa se vindece. Daca s-a autosesizat intr-u catva despre cauzele suferintei sale sau doar se plange ca lumea nu il intelege, sau ca nu poate dormi etc.

In cateva ore de psihoterapie, dupa cateva saptamani, psihoterapeutul prin intrebarile care le pune si prin raspunsurile care le da clientul in fata terapeutului, il conduce pe cel suferind la concluziile juste.

In cazul tau, avand doar 23 de ani, e ultrausor sa iti restabilesti viata pe coordonatele adevarului si nu pe ale minciunii. La 65 de ani ce relatie sa iti mai faci si job sa mai obtii ca sa te valorizezi? Iti mai ramane doar bunul Dumnezeu alaturi.

 

Daca ai avea sa zicem peste 40 de ani, ar fi foarte greu sa fi tratata prin psihoterapie, fiinca suferindul nu-si mai poate reface viata ca la 25 de ani, minciuna de sine e atat de inradacinata in el incat nu o mai deosebeste de adevar, felul in care el relationeaza cu ceilalti prin manipulare e a doua sa natura, omul devine pervers cu el insusi, isi gaseste 1000 de scuze de a nu se vindeca, de a nu face nimic pentru viata sa.

Ce putem face cu un client la 65 de ani, aflat in fata unor daramaturi sufletesti daca l-am face sa constientizeze cum si-a batut joc de viata sa, cum s-a lasat manipulat si cum a manipulat in toate relatiile pe care le-a avut? Ar trebui a doua zi sa se spanzure. Totusi daca e o persoana care i-L cauta pe Dumnezeu, mai e o speranta si la varsta de 65 de ani de a stabiliza un om.

 

 

m am uitat la ce ai postat.n am apucat sa citesc tot dar voi citi tot pana la urma pentru ca mi se pare interesant.as dori sa incerc sa fac terapie...dar vad ce scrii peste tot ca in romania nu sunt psihoterapeuti buni.mi ai scris totusi ca ai putea sa mi recomanzi unul.te rog spune mi unde il pot gasi...sper sa fie in bucuresti si daca e scump si cam de cate sedinte e nevoie ca sa ma pot pregati financiar intai.multumesc mult pentru tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o sa citesc cartea recomandata de tine.cat as vrea sa nu depind de oameni...cei care depind de droguri macar si le pot procura...cei care depind de bani si i pot procura...eu nu vreau bani,masini,iubit cu bani,nu am vicii de nici un fel...singurul viciu care il am e dependenta de oameni....dependenta de o singura persoana.fiind singura am cautat mereu in cel de langa mine pe mama pe tata pe fratele pe sora pe amicul pe prietenul pe prietena pe care nu i am avut niciodata...dar se pare ca nu i pot cere unui singur om toate calitatile astea.nu am pretentia sa arate bine sa aiba bani sau masini sau case luxoase sau sa fie foarte destept sau ...

 

nu conteaza natura dorintelor, poate fi mica sau mare - de lux sau modesta, conteaza sa te aliniezi pe dorinta, asta inseamna sa :

 

- vizualizezi (gandesti) NUMAI ceea ce iti doresti NU ceea ce nu iti doresti (cand apar ganduri despre ceea ce nu iti doresti fa bine si scutura-te de ela si gandeste-te brusc la ce iti doresti, tre sa ignori gandurile despre ce nu iti doresti ca sa nu le alimentezi cu energia ta, gandurile negative sa nu mai existe pentru tine, incepand de azi gandesti numai de bine si numai la ceea ce iti doresti!)

- sa gandesti pozitiv, optimist ... CREDINTA!...cineva acolo sus te iubeste cum esti si stie exact ce ai nevoie, asteapta numai sa deschizi sufletul si sa accepti ceea ce are sa-ti dea, ai incredere, stie mai bine decat tine ce iti face bine

- sa nu te simti nefericita fara acel ceva ce il doresti

- sa nu te atashezi de dorinta (adica sa nu faci din asta o obsesie)

 

astea sunt cateva idei pe care mi le-am reimprospatat chiar eu azi, nu ignora legile universului, doar aliniindu-te la aceste legi vei putea trai asa cum iti doresti :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
m am uitat la ce ai postat.n am apucat sa citesc tot dar voi citi tot pana la urma pentru ca mi se pare interesant.as dori sa incerc sa fac terapie...dar vad ce scrii peste tot ca in romania nu sunt psihoterapeuti buni.mi ai scris totusi ca ai putea sa mi recomanzi unul.te rog spune mi unde il pot gasi...sper sa fie in bucuresti si daca e scump si cam de cate sedinte e nevoie ca sa ma pot pregati financiar intai.multumesc mult pentru tot.

crede-ma ca prea mult nu te va ajuta. si eu am apelat candva la psihoterapie si mi-am dat seama ca cel mai mult doar eu ma pot ajuta. dar ti-as putea recomanda sa citesti cat mai mult despre psihologia relatiilor (si incepe cu cartea pe care ti-am recomandat-o - vei invata sa scapi de amintiri dureroase si lipsa de afectiune a parintilor, din copilarie si reprosurile de dupa) si continua cu articole despre dezvoltarea interpersoanla (aici poate te ajuta cavalerul jedi cu ceva adrese de internet) si incearca sa te mai rogi diun cand in cand, asa cum o faceai inainte. fa-o cu propriile tale cuvinte.

renunta la antidepresive. in caz ca nu poti totusi dormi noaptea ia-ti seditivax. e naturist si nu da dependenta.

urmeaza sfaturile lui iosafat. practica dupa job cosmetica. atat ca hobby cat si ca venit. vei reusi sa iesi starea asta cat de cat. continuand in stilul asta, nu vei face fata nici problemelor de la servici. si nu vrei asta. nu te mai izola.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si cand te rogi fa-o cu speranta, nu cu amaraciune... roaga-te ca si cum ai fi primit deja ceea ce iti doresti, bucura-te in rugaciune :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu as face asa:

as fii impacata cu mine, si as constata ca nu sunt cu nimic mai prejos decat altii semeni

as cauta sa nu ma inchid, din contra

as incerca sa leg chiar si aici noi prietenii, cunostiinte(atentie insa! aici e doar o lume virtuala)

traiesc cu convingerea ca aceasta etapa din viata ta e doar un mic impas pe care-l vei depasi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu as face asa:

as fii impacata cu mine, si as constata ca nu sunt cu nimic mai prejos decat altii semeni

as cauta sa nu ma inchid, din contra

as incerca sa leg chiar si aici noi prietenii, cunostiinte(atentie insa! aici e doar o lume virtuala)

traiesc cu convingerea ca aceasta etapa din viata ta e doar un mic impas pe care-l vei depasi

 

 

stiu asta.vreau sa mi fac prieteni reali cu care sa ies pe colo pe colo.cu care sa vorbesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ai activ PM-ul

cauta-ma!

parca dupa 25 mesaje

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Michelle..am incercat sa citesc cam ce s-a postat aici si sa iti dau un raspuns cat de cat coerent.. :flowers:

Sfatul meu e urmatorul: accepta situatia ta asa cum e ea!

Nu esti in stare sa ai relatii mai lungi de 7 luni..sincer, nu vad care e problema..ce te intereseaza atata ce zice gura lumii?!!! Asa esti tu si cu asta basta!

Ori nu ai gasit inca pers potrivita sau acea persoana pe care o cauti s-ar putea sa fie un model ideal..si tind sa cred ca e vorba de a 2-a varianta..nu exista intr-un partener ...si mama,si tata, si sora etc..nu suntem perfecti, stii asta...

Ceea ce traiesti tu acum se numeste depresie, pe care nu ai cum sa ti-o vindeci daca nu constientizezi in primul rand ca schimbarea sta in tine!!!

Crezi ca nu stiu ce ins sa un poti manca, sa nu ai chef chiar dc altii trag de tine..sa mananci doar ca sa supravietuiesti..stiu asta crede-ma, stiu cat de dureros poate sa fie..dar indiferent prin ce obstacole treci, nu renunta la tine!!!

Crezi ca nu stiu ce ins sa crezi ca nu valorezi nimic dar sa iti dai seama ...de fapt ce mult valorezi dc ai putea privi totul obiectiv..

Nu-ti fie frica sa mergi singura in parc, sau sa alergi..care e pb???????? Poate ca asa iti vei face prieteni din pers cu care ai alerga in parc..stiu ca e greu si ca nu ai stare sa faci nimic, dar pt inceput tb sa tragi de tine pe pilot Autom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×