Sari la conținut
Forum Roportal
andreea55

Cuplul perfect ...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Voi nu vreti sa stiti cum sa faci sa nu te deranjeze, in timp, defectele partenerului de viata? Sau altele de genul asta?

Cum sa faci, de exemplu, sa nu neglijezi relatia de cuplu chiar daca apar griji sau probleme de orice fel? Toate astea se construiesc in timp si numai printr-o abordare corecta a problemelor poti ajunge sa ai o relatie de durata, chiar daca nu e perfecta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problemele nu le poti prevenii. Azi esti fericita, maine poate o sa plangi. Daca va iubiti cu adevarat, daca sunteti unul pentru celalalt atunci totul o sa fie ok pana atunci cand unu din voi nu o sa mai fie.

Sper sa fie bine! Casnicie frumoasa :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cauta "Partenera creatoare" de Linda Dillow... Te va invata cum sa fii o sotie iubitoare si nu numai. Si nu e singura carte, dar e una din cele mai bune carti adresate tinerelor sotii

Ar fi multe de spus...

Cum sa nu te deranjeze defectele...

O metoda sigura este sa nu i le cauti.. Ci sa gasesti tot timpul ceva de admirat la el. Trebuie sa-l accepti asa cum este,fara sa-i pui vreo conditie de schimbare.Trebuie sa fii multumita cu intreaga lui persoana, asa cum este el acum. Dovada ca l-ai acceptat astfel este ca nu incerci sa-l schimbi. Sunt unele bariere care ne impiedica sa fim admiratoarea lui nr.1...

 

Stangacia.. Asa cum putem admira coafura unei prietene, ar trebui sa ne manifestam admiratia si fata de sotul nostru.Parca ne temem sa nu-l punem in incurcatura sau sa nu-i jignim modestia. Pentru ca sunt oameni care nu stiu sa primeasca un compliment (ma numar printre ei :P )

 

O alta chestie... "lasa, ca e si asa destul de egocentric" - Poate egocentrismul lui este un strigat al lipsei de apreciere. Si pentru ca nu-l pretuieste nimeni, incepe s-o faca singur. :lol:

 

"Nu are calitati demne de admirat" (hm... v-ati zis vreodata asta?)

Odata, o femeie a fost rugata sa exprime ce admira la sotul ei.. a zis ca n-are nimic de admirat. Atunci consilierul a rugat-o sa-si aminteasca ceva din trecutul casniciei lor, poate totusi va gasi. Femeia a ascultat sfatul si cand a ajuns acasa, i-a zis sotului ca i-a placut cum a administrat banii in timpul unei crize financiare. Bietul om, care era infometat sa auda macar o frantura de apreciere, s-a intors catre nevasta lui si i-a zis cu lacrimi in ochi "astept acest eveniment de 30 de ani!"

 

Neputinta de a-l accepta asa cum este.... Pana nu-l vei accepta integral, fara sa vrei sa-l schimbi, n-o sa-l poti admira.

 

Ideea mea e ca nu trebuie sa lasam lucrurile sa mearga de la sine, "ne iubim si vedem noi ce-o mai fi". Si nici nu trebuie sa asteptam de la celalalt, ci sa facem noi mai intai, sa ne daruim noi mai intai neconditionat, ca sa primim impatrit ceea ce oferim. :crazy:

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi nu vreti sa stiti cum sa faci sa nu te deranjeze, in timp, defectele partenerului de viata? Sau altele de genul asta?

Cum sa faci, de exemplu, sa nu neglijezi relatia de cuplu chiar daca apar griji sau probleme de orice fel? Toate astea se construiesc in timp si numai printr-o abordare corecta a problemelor poti ajunge sa ai o relatie de durata, chiar daca nu e perfecta.

Ori esti tu prapastioasa si mai tai si firu'n patru (cu astea va trebui sa se acomodeze norocosul tau sot), ori ai deja motive reale de ingrijore legat de casnicie. Ia marturiseste ca te ajutam.

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ori esti tu prapastioasa si mai tai si firu'n patru (cu astea v-a trebui sa se acomodeze norocosul tau sot), ori ai deja motive reale de ingrijore legat de casnicie. Ia marturiseste ca te ajutam.

 

Inca nu am motive de ingrijorare, dar e-adevarat, cam despic firu'n patru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta e ca in povestea lui creanga cu drobul de sare ...:crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu au inca probleme, dar ca ea are ca exemplu atatea si atatea cupluri care se destrama... Si eu m-am temut ca o sa dispara iubirea, si eu eram interesata de ce trebuie facut ca sa nu se intample.. E bine sa stie ca se poate si altfel. Sunt multe carti scrise de consilieri maritali.. nu romani, e-adevarat, dar se pot gasi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cauta "Partenera creatoare" de Linda Dillow... Te va invata cum sa fii o sotie iubitoare si nu numai. Si nu e singura carte, dar e una din cele mai bune carti adresate tinerelor sotii

Am citit o prezentare a acestei carti si mi se pare ca suna cam "biblica".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, tipa e crestina, insa crezi ca-ti va strica? sunt multe sfaturi super bune.. e adevarat ca mizeaza pe renuntarea de sine... pe lipsa de orgolii.. pe supunerea sotiei fata de barbat (care la urma urmei este si regula general valabila).. a nu se intelege prin supunere "tu la cratita, eu la tv", ca nu despre asta e vorba. Dar cred ca o casnicie exact asta inseamna.

E pacat sa vrei sa afli cum se pastreaza o relatie si cum se intareste si sa te cramponezi in "e cam biblica".

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×