Sari la conținut
Forum Roportal
andreea55

Cuplul perfect ...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tu ai ceva cu mine? ;)

Tu ai accepta sa te conduca femeia? Esti barbat? ok, atunci ia-ti rolul in serios.

Nu trebuie discutat mult. Nu se cearta, iau decizii. El ii argumenteaza, ea ii argumenteaza si el ii contraargumenteaza. La care ea ar trebui sa zica "ok". End of story.

Am ceva cu ideile tale despre roluri. Sotii discuta pentru a decide in domenii foarte variate. Uneori zice el "ok" la parerea ei, alteori invers. Tu numeri aceste "cedari" si afli care pe care conduce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna, sunt noua pe forum si nu stiu daca am postat la sectiunea corecta (daca nu, scuze).

Eu si sotul meu suntem la inceputul drumului in doi si totul e bine si frumos, insa am citit o multime de povesti cu acelasi inceput dar cu sfarsit dureros. Ce se intampla in timp cu o relatie frumoasa? Ce trebuie sa stii/ sa faci pentru ca o relatie sa nu se deterioreze in timp si in final sa se autodistruga? Daca ceva se "strica" cum se poate "repara"?

Cu grija si cu atentie. Trebuie sa intretii relatia, ca sa poata exista si pe viitor.

Iar daca ceva "se strica", "se repara" discutand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am ceva cu ideile tale despre roluri. Sotii discuta pentru a decide in domenii foarte variate. Uneori zice el "ok" la parerea ei, alteori invers. Tu numeri aceste "cedari" si afli care pe care conduce?

Hm.. nu,.. si ma mir ca n-ai inteles nimic.. Bineinteles ca asa trebuie sa fie, n-am afirmat ca numar vreo ceva si in functie de asta stabilesc cine conduce ;) N-am zis decat ca nu trebuie sa fie dispute si ca femeia trebuie sa cedeze atunci cand el o tine pe-a lui. O tine mereu pe-a lui? foarte bine, discutam problema, daca pe mine ma deranjeaza ca tu nu-mi asculti punctul de vedere niciodata. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa se ajunga la tipete de fiecare data cand trebuie sa se decida ceva. Daca este o femeie inteleapta, ii lasa lui ultimul cuvant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hm.. nu,.. si ma mir ca n-ai inteles nimic..

Nu te mira, atat timp cat nu e nimic de inteles. Spui niste clisee.

 

Bineinteles ca asa trebuie sa fie, n-am afirmat ca numar vreo ceva si in functie de asta stabilesc cine conduce ;) N-am zis decat ca nu trebuie sa fie dispute si ca femeia trebuie sa cedeze atunci cand el o tine pe-a lui. O tine mereu pe-a lui? foarte bine, discutam problema, daca pe mine ma deranjeaza ca tu nu-mi asculti punctul de vedere niciodata. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa se ajunga la tipete de fiecare data cand trebuie sa se decida ceva. Daca este o femeie inteleapta, ii lasa lui ultimul cuvant.

Ideea de a lasa barbatului ultimul cuvant, indiferent de ce anume este vorba, face:

1. pe barbat sa abuzeze de autoritatea de drept, de putere (femeia nu cedeaza pentru ca este inteleapta, ci ca sa n-o incaseze)

2. pe femeie sa fie manipulatoare. Incearca sa-l faca pe sot sa ia, la ultimul tur, decizia care-i convine ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va-ti intrebat vreodata de ce femeile tatoneaza atat de mult terenul pana isi aleg un partener? De ce vorbesc atat de mult cu el inainte? Mai ales cand metoda aleasa e chatul?

 

Multi barbati nu stiu de ce, dar cei care stiu, se adapteaza in consecinta, se pot camufla.

 

Dupa 2-3 relatii de prietenie ratate, femeile invata o bizarerie - ciudatenie a comportamentului masculin. Egoismul, tendinta spre dominare, agresare, persecutare a femeii de langa el. Barbatul incepe cu accese de superioritate si sfarseste prin a agresa, a submina increderea in sine a femeii. In Romania e un fenomen obisnuit, des intalnit la barbatul latin sau balcanic. Femeia in cultura noastra e o fiinta inferioara.

 

Fara sa stie psihologie, femeia invata dupa cateva relatii insuportabile ca si cainele lui Pavlov ca dupa accesele de superioritate, dupa deosebita grija si atentie venite din partea unui barbat gata mereu sa ofere sfaturi necerute, urmeaza si catalogarie de genul "tu esti proasta, nu sti, lasa-ma pe mine" etc.

 

Interminabilele discutii pe care le vrea femeia inainte, le face din disperarea ei inconstienta de a citi viitorul psihopat de langa ea pentru a-l evita.

 

Testul cu nerabdarea la sex a barbatului il stie orice femeie.

 

Dar ce nu stiu multi barbati egoisti e ca inainte de a pica testul cu sexul, ei pica testul psihologic.

Femeile se vad puse in situatia de a deveni psihologi de nevoie, pentru a evita o relatie cu un potential excroc sentimental. Si bine fac, fiindca excrocul sentimental de astazi, devine agresorul copiilor ei de mai tarziu. Ba mai mult, o vor coopta la agresiune comuna impotriva copiilor.

 

In replica, exista psihopati abili, care se autosesizeaza de acest joc, si in discutii pe chat sunt capabili sa se disimuleze pe sine in oameni capabili de sntiment neconditionat etc.

 

Din pacate pentru ei, in lumea reala si in scurt timp vor pica testul. Fiindca nu poti face mici cadouri, mici atentii care sa mearga la sufletul femeii decat daca esti intr-adevar implicat pentru ea, pentru femeia pe care o vrei.

 

Femeile nu apreciaza cadouri de genul mancare sau haine. Si in general oricine doreste implicare emotionala, vrea cadouri pentru suflet, nu pentru trup.

 

Barbatii schizoizi, dau cu bata in balta de la bun inceput prin cadouri de mancare, haine, sau ofera chiar banii cash, dar de la inceput sunt incapabili de a citi sufletul femeii pe care o doresc. Totdeauna un schizoid e extrem de preocupat de defecte fizice ale partenerei, sani de o anumita forma, de o anumita marime, prea mici, talie prea groasa, prea joasa, defecte legate de ceea ce il excita sexual si care sunt mai imporante decat sentimentele pe care pretinde ca le are fata de iubita. Fizicul iubitei e pe locul 1, sufletul ei, pe locul 2.

De aceea i se pare firesc sa se uite dupa femei pe strada, frecvent in prezenta propriei femei, semnal clar ca sentimentele lui sunt de doi bani.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

relatia barbat femeie are la baza relatia psihologica dintre sufletul masculin care este feminin (Anima) si sufletul femeii care este masculin (Animus). anima si animus erau numite de jung, formatiunile genetice aflate in inferioritate, deci in inconstient, acei 49% feminin din fiinta unui barbat si 49% masculiin din femeie.

 

pt femeie, Animus inseamna logis, ratiune, scop, directie spirituala, proiect

pt barbat, Anima inseamna afectiune, devotiune, respect si toleranta

 

scopul: unirea contrariilor: pana cand barbatul nu va deveni femei si femeia barbat, nu veti intra in imparatia cerurilor, este scris in una din evangheliile gnostice.

 

Jung are multe scrieri pe care le gasiti la editura TREI, despre anima animus si casatoria ca relatie psihologica.

 

se poate face si terapie de cuplu pentru a vedea daca pantofii sunt pe piciorul care trebuie.

 

psihotherapie@gmail.com

 

casa de piatra

 

Buna, sunt noua pe forum si nu stiu daca am postat la sectiunea corecta (daca nu, scuze).

Eu si sotul meu suntem la inceputul drumului in doi si totul e bine si frumos, insa am citit o multime de povesti cu acelasi inceput dar cu sfarsit dureros. Ce se intampla in timp cu o relatie frumoasa? Ce trebuie sa stii/ sa faci pentru ca o relatie sa nu se deterioreze in timp si in final sa se autodistruga? Daca ceva se "strica" cum se poate "repara"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
relatia barbat femeie are la baza relatia psihologica dintre sufletul masculin care este feminin (Anima) si sufletul femeii care este masculin (Animus). anima si animus erau numite de jung, formatiunile genetice aflate in inferioritate, deci in inconstient, acei 49% feminin din fiinta unui barbat si 49% masculiin din femeie.

 

pt femeie, Animus inseamna logis, ratiune, scop, directie spirituala, proiect

pt barbat, Anima inseamna afectiune, devotiune, respect si toleranta

 

scopul: unirea contrariilor: pana cand barbatul nu va deveni femei si femeia barbat, nu veti intra in imparatia cerurilor, este scris in una din evangheliile gnostice.

 

Jung are multe scrieri pe care le gasiti la editura TREI, despre anima animus si casatoria ca relatie psihologica.

 

se poate face si terapie de cuplu pentru a vedea daca pantofii sunt pe piciorul care trebuie.

 

psihotherapie@gmail.com

 

casa de piatra

 

pt barbat, Anima inseamna afectiune, devotiune, respect si toleranta

Daca ar fi asa de multi barbati cu calitatile astea n-ar mai avea nevoie cuplurile de terapie.

Cred ca Jung batea campii ca si Freud de multe ori care spunea ca toate femeile sunt invidioase pe penisul barbatului.

Vreau sa vad si eu femeile din ziua de azi care ar face operatie de schimbare de sex, ma refer la femeile care profita direct sau indirect material de pe urma barbatilor datorita sexului lor...slab si invidios cum declara Freud.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ai spus decat cum batea campii freud. nu ai spus decat ca ar fi bine sa fie cum spune Jung.

 

ceea ce spune jung are la baza 50 de ani de practica clinica. si este singurul psihiatru care a abordat schizofrenia prin metode analitice, adica incercand sa caute un sambure de sens in cele mai grozave deliruri.

 

ce spui tu pe ce bazeaza ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pt barbat, Anima inseamna afectiune, devotiune, respect si toleranta

Daca ar fi asa de multi barbati cu calitatile astea n-ar mai avea nevoie cuplurile de terapie.

Cred ca Jung batea campii ca si Freud de multe ori care spunea ca toate femeile sunt invidioase pe penisul barbatului.

Vreau sa vad si eu femeile din ziua de azi care ar face operatie de schimbare de sex, ma refer la femeile care profita direct sau indirect material de pe urma barbatilor datorita sexului lor...slab si invidios cum declara Freud.

 

Cred ca "invidia femeilor pe penisul barbatilor" se remarca la nivel psihologic si social de ani buni, chiar foarte concret. Ceea ce Freud a zis in teorie, socialul pare sa "valideze". In fine, e doar o supozitie a mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ai spus decat cum batea campii freud. nu ai spus decat ca ar fi bine sa fie cum spune Jung.

 

ceea ce spune jung are la baza 50 de ani de practica clinica. si este singurul psihiatru care a abordat schizofrenia prin metode analitice, adica incercand sa caute un sambure de sens in cele mai grozave deliruri.

 

ce spui tu pe ce bazeaza ?

 

Da, ar fi bine sa fie cum spune Jung, dar e intr-adevar?

 

Cred ca "invidia femeilor pe penisul barbatilor" se remarca la nivel psihologic si social de ani buni, chiar foarte concret. Ceea ce Freud a zis in teorie, socialul pare sa "valideze". In fine, e doar o supozitie a mea.

 

Poti sa dai un exemplu concret prin care sa sustii supozitia? Nu ma refer la relatiile in care femeia e umilita sau batuta ci la relatii "normale" de piata.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×