Sari la conținut
Forum Roportal
andreea55

Cuplul perfect ...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma cramponez pt.ca eu cred ca intr-o relatie trebuie sa existe egalitate si nu un "supus" si un "asupritor".
Iar in relatia voastra el este cel care te asupreste , asta este de fapt problema ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu e vorba de asuprire.... Despre asta ziceam, ca majoritatea oamenilor inteleg foarte gresit supunerea... Mai ales barbatii, slava domnului ca nu toti. Tu crezi ca supunerea ta presupune o sarcina mai usoara pentru el? In timp ce tu-i recunosti autoritatea de cap al familiei, el trebuie sa-si ASUME responsabilitatea asta si crede-ma ca e al naibii de greu.

Dar treci si peste asta, si tot raman sumedenie de idei faine care te ajuta in cuplu. Mai este o carte.. "M-am casatorit cu tine" se cheama.. Super misto.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inca nu am motive de ingrijorare, dar e-adevarat, cam despic firu'n patru.

 

 

 

daca n-ai motive de ingrijorare, nu te stradui sa le creezi. s-ar pute sa reusesti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inca nu am motive de ingrijorare, dar e-adevarat, cam despic firu'n patru.

Asta spune mult.

 

Am citit o prezentare a acestei carti si mi se pare ca suna cam "biblica".

Nu mai avem "cititori de prefete", ca inainte; avem cititori de prezentari de carti pe net. Nici nu te manjesti: nu suna bine prezentarea, nu te mai obosesti.

 

da, tipa e crestina, insa crezi ca-ti va strica? sunt multe sfaturi super bune.. e adevarat ca mizeaza pe renuntarea de sine... pe lipsa de orgolii.. pe supunerea sotiei fata de barbat (care la urma urmei este si regula general valabila).. a nu se intelege prin supunere "tu la cratita, eu la tv", ca nu despre asta e vorba. Dar cred ca o casnicie exact asta inseamna.

E pacat sa vrei sa afli cum se pastreaza o relatie si cum se intareste si sa te cramponezi in "e cam biblica".

Cum e asta cu supunerea fata de barbat? Ca n-am fost destul de biserica. Zau de-am priceput ce e aia.

 

Ma cramponez pt.ca eu cred ca intr-o relatie trebuie sa existe egalitate si nu un "supus" si un "asupritor".

Ai accepta si asa, doar cu conditia sa controlezi tu.

 

Pai nu e vorba de asuprire.... Despre asta ziceam, ca majoritatea oamenilor inteleg foarte gresit supunerea... Mai ales barbatii, slava domnului ca nu toti. Tu crezi ca supunerea ta presupune o sarcina mai usoara pentru el? In timp ce tu-i recunosti autoritatea de cap al familiei, el trebuie sa-si ASUME responsabilitatea asta si crede-ma ca e al naibii de greu.

Femeia sa se supuna lui si el sa-si asume responsabilitate? Ce trebuie sa citesc ca sa inteleg?

 

daca n-ai motive de ingrijorare, nu te stradui sa le creezi. s-ar pute sa reusesti

A reusit. A vrut sa afle secretul casniciei fericite si a numit o comisie (pe noi). :crazy:

 

Stie cineva o "reteta" COMPLETA despre acest subiect? Si care sa FUNCTIONEZE?

Ma tu chiar esti... sau te prefaci?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi nu vreti sa stiti cum sa faci sa nu te deranjeze, in timp, defectele partenerului de viata? Sau altele de genul asta?

Cum sa faci, de exemplu, sa nu neglijezi relatia de cuplu chiar daca apar griji sau probleme de orice fel? Toate astea se construiesc in timp si numai printr-o abordare corecta a problemelor poti ajunge sa ai o relatie de durata, chiar daca nu e perfecta.

Eu nu vreau sa stiu.Vreau sa fiu surprinsa.Vreau sa-mi vad reactiile.Nu vreau sa aflu astfel de secrete. S-ar pierde farmecul.

 

 

Ma cramponez pt.ca eu cred ca intr-o relatie trebuie sa existe egalitate si nu un "supus" si un "asupritor".
Cred ca aici gresesti tu. Te cramponezi degeaba. Intr-o relatie nu exista egalitate,unul trebuie sa fiu sclavul,altul stapanul.In opinia mea,desigur.Altfel ma plictisesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt nicicum si nici nu ma prefac. As vrea sa va intreb: ce asteptati voi de la o relatie de cuplu?

Spune tu prima.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu poti sti cum o sa evolueze o relatie de la inceput.. dar poti sa previ si sa inlaturi eventualele obstacole, prin cunosterea partenerului de viata. Ma intreb daca o relatie care nu a mers bine de la inceput, poate sa devina una perfecta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poti sa previ si sa inlaturi eventualele obstacole, prin cunosterea partenerului de viata.

Da, atat cat poti.

 

Ma intreb daca o relatie care nu a mers bine de la inceput, poate sa devina una perfecta?

Ai un exemplu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×