Sari la conținut
Forum Roportal
andreea55

Cuplul perfect ...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna, sunt noua pe forum si nu stiu daca am postat la sectiunea corecta (daca nu, scuze).

Eu si sotul meu suntem la inceputul drumului in doi si totul e bine si frumos, insa am citit o multime de povesti cu acelasi inceput dar cu sfarsit dureros. Ce se intampla in timp cu o relatie frumoasa? Ce trebuie sa stii/ sa faci pentru ca o relatie sa nu se deterioreze in timp si in final sa se autodistruga? Daca ceva se "strica" cum se poate "repara"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca n-am timp, bucura-te ca nu voi detalia! :crazy:

POti sta in pozitie de lotus, cu picioarele pe geam si cu corpu' atarnand, cu patrafiru' mereu deasupra capului, cu batai in lemn si scuipaturi in san, ca, de nu e sa mearga de la DUMNEZEU, apoi nu merge oricat ati da in bobi si oricat ati urma sfaturile babei profira sau ale psihologului de serviciu.

Suna aberant pt niste urechi ale mileniului 3?

Asa o fi!

Casnicie frumoasa si puternica!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi,sa nu dam vina doar pe Dumnezeu,pe destin,pe "ce ti-e scris,in frunte ti-e pus". De ce ne complacem intotdeauna in nimicuri si clisee?

 

Nu exista cuplul perfect,omul perfect,iubirea perfecta.Nu exista "perfect". Imperfectiunile sunt cele care ne tin intr-o relatie.Ma deprima oamenii care vor totul "ca la carte".Unde mai e lupta,nimicul,golul?

 

Ce trebuie sa faci pentru ca un inceput frumos sa nu fie dureros la fine? Nimic. Cand iubesti,te lasi in voia sortii. Restul e istorie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de urare, dar eu chiar am vorbit serios. Daca nu am probleme ACUM, nu inseamna ca nu pot sa am in VIITOR. In viata trebuie sa fii pregatit pentru toate si eu asta am de gand sa fac. Nu e vorba de predictii sau de dat in bobi, dar stii cum e vorba aia: mai bine sa previi dacat sa vindeci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi,sa nu dam vina doar pe Dumnezeu,pe destin,pe "ce ti-e scris,in frunte ti-e pus". De ce ne complacem intotdeauna in nimicuri si clisee?

 

Nu exista cuplul perfect,omul perfect,iubirea perfecta.Nu exista "perfect". Imperfectiunile sunt cele care ne tin intr-o relatie.Ma deprima oamenii care vor totul "ca la carte".Unde mai e lupta,nimicul,golul?

 

Ce trebuie sa faci pentru ca un inceput frumos sa nu fie dureros la fine? Nimic. Cand iubesti,te lasi in voia sortii. Restul e istorie.

 

 

Bre, draga mia, da' cand te lasi tu colea, in a sortii voie, nu-nseamna ca tot in mana maretului 'mnezeu esti?

Si ia lasa-ma, talica, in pace cu "lupta, nimicul, golul" si "filosofeli" din astea clandestine!

Asadar, ori faci "nimic", ori "lupti", ori "golesti", ori.........ce?

Ca nu ti-am inteles linia, cercu' sau triunghiu' de vedere..........sau era un punct de vedere?!?

Hmmmmmm? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc de urare, dar eu chiar am vorbit serios. Daca nu am probleme ACUM, nu inseamna ca nu pot sa am in VIITOR. In viata trebuie sa fii pregatit pentru toate si eu asta am de gand sa fac. Nu e vorba de predictii sau de dat in bobi, dar stii cum e vorba aia: mai bine sa previi dacat sa vindeci.
Gresesti.Iar clisee. Vindecarea e onorabila,prevenirea-lasitate. Asuma-ti riscurile.Greselile.Clipa.

 

 

Bre, draga mia, da' cand te lasi tu colea, in a sortii voie, nu-nseamna ca tot in mana maretului 'mnezeu esti?

Si ia lasa-ma, talica, in pace cu "lupta, nimicul, golul" si "filosofeli" din astea clandestine!

Asadar, ori faci "nimic", ori "lupti", ori "golesti", ori.........ce?

Ca nu ti-am inteles linia, cercu' sau triunghiu' de vedere..........sau era un punct de vedere?!?

Hmmmmmm? :crazy:

Era un punct de vedere.

edit: nu's draga ta.

Editat de Miss Andruta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna, sunt noua pe forum si nu stiu daca am postat la sectiunea corecta (daca nu, scuze).

Eu si sotul meu suntem la inceputul drumului in doi si totul e bine si frumos, insa am citit o multime de povesti cu acelasi inceput dar cu sfarsit dureros. Ce se intampla in timp cu o relatie frumoasa? Ce trebuie sa stii/ sa faci pentru ca o relatie sa nu se deterioreze in timp si in final sa se autodistruga? Daca ceva se "strica" cum se poate "repara"?

Daca este bine si frumos, de ce vrei sa previi ce inca nu s-a intamplat? E posibil sa ai ceva presimtiri totusi... :crazy:

Sunteti la inceput si nu v-ati descoperit unul altuia limitele si "defectele" sau astea inca nu va supara.

Relatia dintre voi se va mentine placuta in masura in care dragostea va fi la cote mai inalte decat ura. Pentru ca este intotdeauna vorba de ambivalenta.

Fiecare dintre voi vine cu o mostenire familiala, o structura, personalitate. Psihologii vor putea explica eventual ce s-a intamplat deja. Nu ce se poate intampla, pentru ca "interactiunea" depinde de multe necunoscute si nu se pot face progneze detaliate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu exista cuplul perfect,omul perfect,iubirea perfecta.Nu exista "perfect". Imperfectiunile sunt cele care ne tin intr-o relatie.Ma deprima oamenii care vor totul "ca la carte".Unde mai e lupta,nimicul,golul?

 

Sigur ca nu exista perfectiune, dar trebuie sa stii peste ce imperfectiuni poti trece si cum anume. Tocmai in asta consta lupta, cred eu.

 

Nu ce se poate intampla, pentru ca "interactiunea" depinde de multe necunoscute si nu se pot face progneze detaliate.

 

Se poate intampla sa treci prin momente dificle si sa cazi daca nu stii sa te ridici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gresesti.Iar clisee. Vindecarea e onorabila,prevenirea-lasitate. Asuma-ti riscurile.Greselile.Clipa.

Era un punct de vedere.

edit: nu's draga ta.

 

 

Deci prevenirea ("profilaxia", de fapt si de drept) inseamna lasitate?

Nici "filfizonia", pardon filozofia, nu poate ingemana aceste 2 notiuni ca fiind sinergice.

Dar.....de!

 

P.S. Suntem la palavragit despre amor, cum poti sa-mi frangi inima zicandu-mi ca nu esti draga mea?!? :lol: :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc de urare, dar eu chiar am vorbit serios. Daca nu am probleme ACUM, nu inseamna ca nu pot sa am in VIITOR. In viata trebuie sa fii pregatit pentru toate si eu asta am de gand sa fac. Nu e vorba de predictii sau de dat in bobi, dar stii cum e vorba aia: mai bine sa previi dacat sa vindeci.

De fapt, multe lucruri sunt imposibil de anticipat. Controlul absolut al vietii noastre este iluzoriu. Ar fi chiar naspa daca ar fi altfel.

A, parca-mi amintesc o povata pentru tinerele sotii: "pe barbat il tii cu ciorba si cu..." Incarca si sa ne tii la curent. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×