Sari la conținut
Forum Roportal
ilin

Biblioteca prafuita

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

N-am idee cui e adresata intrebarea, dar presupun ca e pusa la misto, nu?

 

nu, chiar nu e la misto.

si e adresata oricui isi aminteste de biblioteca parinteasca 8) din care nimeni din familie nu mai ia de multa vreme nici o carte.

ce o sa se intample cu ele? sunt mii de locuinte si mii de biblioteci. din ce am vazut, multe biblioteci "vechi" sunt pline cu o multime de carti de umplutura.

 

sincer, chiar imi pun intrebarea asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu, chiar nu e la misto.

si e adresata oricui isi aminteste de biblioteca parinteasca :cheer: din care nimeni din familie nu mai ia de multa vreme nici o carte.

ce o sa se intample cu ele? sunt mii de locuinte si mii de biblioteci. din ce am vazut, multe biblioteci "vechi" sunt pline cu o multime de carti de umplutura.

 

sincer, chiar imi pun intrebarea asta

:cheer: Ai dreptate sunt putini probabil care mai citesc carti din biblioteca proprie.Eu unul nu mai citesc demult.In primul rand nu am timp-calc. si in general tehnica digitala il ocupa cam tot.Inainte toti citeam f. mult pt. ca era singura cale de informare(ma refer inainte de revolutie)-accesul la altceva pe langa faptul ca nu se gasea era si interzis-si oricum pe vremea aia nu aveam calc. internet etc... :cheer: 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar am citit toate cartile din biblioteca si nu au fost putine.Sunt care au carti in biblioteca necitite????Ce rost ar avea sa le cumperi???/ 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu chiar am citit toate cartile din biblioteca si nu au fost putine.Sunt care au carti in biblioteca necitite????Ce rost ar avea sa le cumperi???/ :cheer:

Sigur sunt oameni care nu si-au citit toata biblioteca...Eu am citit-o de cateva ori pe toata cu f. multi ani in urma.Iar de cumparat nu sunt multi care o fac-cartile in prezent sunt f. scumpe-se cumpara mai mult cele de tehnica-stiinta.MAJORITATEA prefera sa cumpere DVD-uri cu filme si CD-uri cu muzica.Mi-am adus aminte de filmul ala englezesc f. bun ''FARENHEIT 458'' facut prin anii '60 cu JULIE CHRISTIE in care erau arse cartile prin lege de catre pompieri(culmea-cei care ar tb. sa stinga focul nu sa il provoace)si exista o comunitate de oameni impotriva sistemului care memorau cate o carte-pt ca intr-un viitor mai bun sa fie retiparite din nou...L-ai vazut.Daca nu...cauta-l.MERITA. :cheer: 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sigur sunt oameni care nu si-au citit toata biblioteca...Eu am citit-o de cateva ori pe toata cu f. multi ani in urma.Iar de cumparat nu sunt multi care o fac-cartile in prezent sunt f. scumpe-se cumpara mai mult cele de tehnica-stiinta.MAJORITATEA prefera sa cumpere DVD-uri cu filme si CD-uri cu muzica.Mi-am adus aminte de filmul ala englezesc f. bun ''FARENHEIT 458'' facut prin anii '60 cu JULIE CHRISTIE in care erau arse cartile prin lege de catre pompieri(culmea-cei care ar tb. sa stinga focul nu sa il provoace)si exista o comunitate de oameni impotriva sistemului care memorau cate o carte-pt ca intr-un viitor mai bun sa fie retiparite din nou...L-ai vazut.Daca nu...cauta-l.MERITA. :cheer: 8)

 

 

A fost la TV acum 3 sau 4 ani,l-am vazut dar sincera sa fiu nu stiam ca se cheama asa,m-a marcat si pe mine mult la vremea aceea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A fost la TV acum 3 sau 4 ani,l-am vazut dar sincera sa fiu nu stiam ca se cheama asa,m-a marcat si pe mine mult la vremea aceea

Filmul e demunit asa dupa temperatura critica pe care o atinge focul intr-un incendiu :cheer: :cheer: 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sigur sunt oameni care nu si-au citit toata biblioteca...Eu am citit-o de cateva ori pe toata cu f. multi ani in urma.Iar de cumparat nu sunt multi care o fac-cartile in prezent sunt f. scumpe-se cumpara mai mult cele de tehnica-stiinta.MAJORITATEA prefera sa cumpere DVD-uri cu filme si CD-uri cu muzica.Mi-am adus aminte de filmul ala englezesc f. bun ''FARENHEIT 458'' facut prin anii '60 cu JULIE CHRISTIE in care erau arse cartile prin lege de catre pompieri(culmea-cei care ar tb. sa stinga focul nu sa il provoace)si exista o comunitate de oameni impotriva sistemului care memorau cate o carte-pt ca intr-un viitor mai bun sa fie retiparite din nou...L-ai vazut.Daca nu...cauta-l.MERITA. :yes: 8)

Da stiu la ce film te referi si eu lam vaz e fain -Culmea e ca nici ei nu stiuau de ce se numesc pompieri

si ca trb sa stinga focuruile,ca pentru ei toate casele sunt .fire-proofe. si pentru ei stingereea focului era un lucru banal :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma voi chair aveti pretentia ca sunteti cititori sau nu am nimerit unde trebuia.

Filmul ala e facut dupa o carte celebre, SF, de Ray Bradbury "451 Fahrenheit", care a fost tradusa si in romaneste inca de prin 70, a fost si reeditata dupa 90. Iar 451 nu e temperatura critica pe care o atinge focul ci temperatura la care arde hirtia din care sunt facute cartile. Nu e chiar intimplator titlul.

Incep sa ma intreb daca nu e ceva in neregula cu forumul asta. Primul post pe care l-am citit (la o alta rubrica) era plin de timpenii, aici nu prea stiti despre ce vorbiti ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×