Sari la conținut
Forum Roportal
andreea55

Cuplul perfect ...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, ar fi bine sa fie cum spune Jung, dar e intr-adevar?

Poti sa dai un exemplu concret prin care sa sustii supozitia? Nu ma refer la relatiile in care femeia e umilita sau batuta ci la relatii "normale" de piata.

 

"Defeminizarea" femeilor, asumarea de roluri masculine in societate- si cuplu (!), adoptarea stilului combativ si dominator (mai mult sau mai putin concordante cu stilul personal- aici e problema). Eu asa vad teoria transpusa in plan concret; evident ca invidia penisului se refera, de fapt, la ceea ce simbolizeaza penisul, nu la obiect in sine. Comportamental s-ar traduce prin "vreau si eu sa am=sa fiu".

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta cu cuplul perfect ma face sa zambesc. Eu una nu cred ca exista sau in orice caz nu in forma aceea pe care si-o imagineaza multi (in special femeile) in care totul e o armonie, el e vesnic atent si tandru.

La un moment dat cred ca totul tine de capacitatea de a reechilibra lucrurile, de a nu le lasa sa derapeze.

Ganditi-va ca sunt multe cupluri in care ambii au un job stresant. Cand ajung acasa sunt, vrand nevrand, marcati de tot rahatul pe care l-au vazut si inghitit toata ziua. De obicei ambii ajung tarziu, ceea ce cam exclude imaginea pe care eu o am in cap din perioada petrecuta in casa parintilor: mama care deschide usa zambitoare, draguta ca o floricica, iar tata la un moment dat se detasa de problemele de serviciu, casa mereu frumoasa, curata si primitoare. Acum, ambii sunt la fel de obositi, rabdarea fata de celalalt devine o problema, esti mereu in viteza asa incat nu mai ai vreme de strategiile feminine care fac barbatul sa iti stea la picioare.

Banuiesc ca in toata povestea asta cu emenciparea femeii, barbatul a ramas cam in urma. Poate ma insel, dar e doar o constatare personala. Femeia a inceput sa munceasca la fel de mult (uneori chiar mai mult), sa acceada la functii de decizie, sa fie o persoana care sa nu isi doreasca sa fie doar mama si sotie. Insa, grijile gospodariei au ramas, in mare parte tot ale ei. Am vazut rar barbati care sa fie preocupati si de copii, si de plata cablului, de cititul apometrelor, de spalatul geamurilor si spalatul rufelor. Lucruri marunte, dar care adunate cu tot ce face o femeie in fiecare zi la munca, devin o corvoada prea mare.

Eu intotdeauna am avut-o pe mama ca standard de femeie adevarata. Si pentru mine asta a insemnat femeia aceea atat de puternica incat sa fie in stare sa tina familia unita in momentele cele mai critice. Care sa stie cand sa vorbeasca si cand sa taca, care sa tina totul in armonie, chiar daca uneori renunta la visele ei. Acum, femeia emancipata isi indeplineste visele de cariera, are menajera, e scolita, dar adesea nu mai are timp sa fie femeie. Femeia moderna castiga suficient de una singura incat nu mai e atat de interesata de armonia familiei. Daca nu ii convine ceva, pleaca oricand, se descurca bine si singura.

Am prietene care au peste 30 de ani si nu au avut niciodata o relatie mai lunga de cateva luni. Nu pentru ca nu si-ar dori. Dar au razbit singure si acum nu accepta orice imbecil care sa vina sa ii explice ce e bine si ce nu.

Unde e echilibrul? Nu am aflat inca. Poate ca evolutia societatii va produce un echilibru la un moment dat, un echilibru venit natural.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te mira, atat timp cat nu e nimic de inteles. Spui niste clisee.

Ideea de a lasa barbatului ultimul cuvant, indiferent de ce anume este vorba, face:

1. pe barbat sa abuzeze de autoritatea de drept, de putere (femeia nu cedeaza pentru ca este inteleapta, ci ca sa n-o incaseze)

2. pe femeie sa fie manipulatoare. Incearca sa-l faca pe sot sa ia, la ultimul tur, decizia care-i convine ei.

1. Crezi sau nu, vorbesc din experienta. Or fi clisee, dar ghici ce, functioneaza.

 

Cat despre punctul 1, o tampenie mai mare nici ca puteai sa zici. Cedeaza sa n-o incaseze?? :) Adica orice femeie care isi sustine punctul de vedere e condamnata sa-si ia doua palme peste gura? Tu vorbesti aicea despre casnicia anacronica, nu eu.

 

Punctul doi e dovada de misoginism. Ce tur 2?? Unde am vorbit eu de manipulare?

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Crezi sau nu, vorbesc din experienta. Or fi clisee, dar ghici ce, functioneaza.

Ce inseamna ca functioneaza? Ce inseamna asta pentru tine?

 

Cat despre punctul 1, o tampenie mai mare nici ca puteai sa zici. Cedeaza sa n-o incaseze?? ;) Adica orice femeie care isi sustine punctul de vedere e condamnata sa-si ia doua palme peste gura? Tu vorbesti aicea despre casnicia anacronica, nu eu.

Esti amabila cu aprecierile. Multumesc. Iti spuneam ce incurajeaza "supunerea sotiei fata de barbat". Casnicia asta este foarte "postmoderna" :) Pentru tine "supunerea sotiei fata de barbat" are un inteles strict personal, din moment ce nu-l poti explica. Popa spune mereu la fel si noi intelegem cum ne taie capu'...

 

Punctul doi e dovada de misoginism. Ce tur 2?? Unde am vorbit eu de manipulare?

Eu am spus de manipulare, ca efect al comandamentului tau suprem. Este firesc sa manipulezi, adica sa folosesti alte mijloace decat forta bruta, daca trebuie sa pari supusa barbatului. Unde e misoginismul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Consideri a priori ca femeia manipuleaza.. Si la urma urmei, daca el nu stie, unde-i problema? Dar nu, nici prin cap mi-a trecut sa ma refer la manipulare, fie ea si mascata.

 

Ma refeream la supunerea "in dragoste". Aleg sa fiu gatul. Sau vioara a doua. Sau "vasul slab", cum sunt femeile numite in Biblie. Si aleg sa fac asta pentru ca-l iubesc, il respect si il admir. Cam asa suna la modul perfect chestia asta. Si daca eu as fi destul de inteleapta (zic eu referindu-ma la modul general la femei), ar merge unsa. Ce e mai magulitor pentru barbat decat sa fie idolul sotiei lui? Sa fie admirat, iubit, ascultat? Si in nici un caz nu ma refer la supunere de frica, de sila, de nevoie, supunere falsa sau stiu eu ce ti-ar mai putea trece prin cap. Renuntare la orgolii. O saptamana daca ar fi aplicata tehnica asta.. s-ar intoarce lumea cu fundu-n sus.

 

What else? :) A, nu ascult de nici un popa.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am prietene care au peste 30 de ani si nu au avut niciodata o relatie mai lunga de cateva luni. Nu pentru ca nu si-ar dori. Dar au razbit singure si acum nu accepta orice imbecil care sa vina sa ii explice ce e bine si ce nu.

Unde e echilibrul? Nu am aflat inca. Poate ca evolutia societatii va produce un echilibru la un moment dat, un echilibru venit natural.

E OK dacă nu acceptă "orice" imbecil, dar realitatea e că astfel de femei nu acceptă "niciun" imbecil. Mie mi se pare o prostie să te defineşti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt perfecta si am sa-l fac perfect si de moare in proces! :cry: :P

Daca il vreau e , este perfect. Trec cu vederea totul.

 

Să nu te duci la semnarea unui contract cu s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu una sunt foarte invidioasa pe orice penis. :P :P Nu dorm noaptea de invidie si imi trecea prin cap sa i-o tai primului ce imi va pica in mana! :) :crazy:

Defeminizarea nu este un lucru rau.

Nu imi doresc sa domni , insa nu am gasit dominatorul cu care sa fiu multumita.

 

Kilkoana, m-ai facut sa rad de numai pot!!! :) ;) Esti mortala, pe bune! :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt perfecta si am sa-l fac perfect si de moare in proces! :cry: :P

Daca il vreau e , este perfect. Trec cu vederea totul.

Vai, ce urat vorbeste cineva de femei! :) ;)

Normal , daca am avea si asa ceva ne-am putea reproduce si ar fi foarte ok. Am sta sa barfim toata ziua, cica am vomita prin taxuri si nu ar mai fi nevoie sa taiem "portia".

Eu una sunt foarte invidioasa pe orice penis. :P :) Nu dorm noaptea de invidie si imi trecea prin cap sa i-o tai primului ce imi va pica in mana! :crazy: :crazy:

Defeminizarea nu este un lucru rau.

Nu imi doresc sa domni , insa nu am gasit dominatorul cu care sa fiu multumita.

 

La o prima vedere, ai zice ca penisul este simbolul puterii- de fapt asa e considerat. Dar la o analiza mai atenta, este o "slabiciune", ca oricand poate fi taiat (alunecam spre "complexul castrarii", acum). :lol: :D

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce se intampla in timp cu o relatie frumoasa? Ce trebuie sa stii/ sa faci pentru ca o relatie sa nu se deterioreze in timp si in final sa se autodistruga? Daca ceva se "strica" cum se poate "repara"?

Daca tii musai sa te legi de ceva... poti incerca o analiza socionica.

Descoperi tipul lui de personalitate si apoi acorzi atentie la cateva elemente mai sensibile cum ar fi:

4. Punctul de minima rezistenta - aici e locul unde, de multe ori involuntar, poti creea cele mai mari probleme (certuri).

5. Agenda secreta - aici poti sa-l sustii destul de eficient in problemele pe care le intamplina

6. Functia de cautare a dualului - aici poti sa actionezi daca vrei sa fii perceputa ca "femeia visurilor sale" :) ... in fine... deja ii esti sotie... deci... aaa... poate suna cam aiurea recomandarea.

 

Desigur... poti sa-ti descoperi si tipul tau de personalitate si sa analizezi anumite predispozitii pe care le ai ce ar putea duce la probleme sau anumite indispozitii ce pot duce la deficiente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×