Sari la conținut
Forum Roportal
De_lovely

Filme romaneşti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu sunt fan Declaratie de dragoste. Nu stiu de ce. :cheer:

Poate pentru ca... :) Mi-a placut coloana sonora, mi-a placut poezia, mi-au placut actorii care dadeau viata personajelor Ioana si Alexandru si mi-a mai placut cum isi pronuntau numele. :cheer:

Tu imi amintesti de filmele anilor 80.

Nu stiu de ce, dar "Pas In Doi" ma distra la maxis.

 

Buciuceanca mai ales,joaca bestial! :lol2:

Are cu ce.

E o actrita mare.

Editat de K0ntr0VerSy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Câteva filme româneşti legendare, care pot fi urmărite integral pe YouTube:

 

 

 

(1960). Durata: 1 oră, 38 minute, 11 secunde. Roluri principale: Florin Piersic, Grigore Vasiliu-Birlic, Vasilica Tastaman.

 

 

Ştefan cel Mare (1974). Durata: 2 ore, 17 minute, 45 secunde. Roluri principale: Colea Răutu, Marcel Anghelescu, Geo Barton.

 

 

Pentru patrie (1977). Durata: 3 ore, 12 minute, 01 secunde. Roluri principale: Mircea Albulescu, Ilarion Ciobanu, Emil Hossu.

 

 

Columna (1968). Durata: 2 ore, 12 minute, 40 secunde. Roluri principale: Richard Johnson, Ilarion Ciobanu, Antonella Lualdi, Florin Piersic, Amza Pellea.

 

 

Burebista (1980). Durata: 2 ore, 16 minute, 27 secunde. Roluri principale: George Constantin, Ion Dichiseanu, Ernest Maftei, Ovidiu Iuliu Moldovan, Anca Szonyi.

 

 

.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tin minte ca mi-am dorit mult sa vad filmul Explozia din 1973; in fine, acum vreme am reusit sa il vizionez, nu mi-a parut rau.

 

Imi mai plac filme din seria Liceenii (primele 2)...

 

Nea Marin miliardar! :lol:

 

Desigur, am o nostalgie vis-a-vis de aceste filme, nu datorita epocii trecute, ci datorita copilariei mele.

 

Imi mai amintesc secvente din filme romanesti pe care as vrea sa le revad, dar din pacate nu imi mai amintesc titlurile. De exemplu un film de spioanaj facut de romani prin anii 60-70 nu mai stiu exact... Ceva cu un cercetator roman care a fac't nustiu ce inventie pe care agenti straini rai la inima tot vroiau sa o fure. Filmul, de fapt e foarte amuzant, desi e conceput ca film de propaganda. Daca aveti idee cum s-ar putea numi, m-as bucura sa-mi spuneti, mi-ar place sa il identific si eventual vizionez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alte câteva filme româneşti, care pot fi urmărite integral pe YouTube:

 

 

 

Autobiografia lui Nicolae Ceauşescu (2010). Durata: 2 ore, 56 minute, 29 secunde. Roluri principale: Nicolae Ceauşescu, Elena Ceauşescu. Un film de urmărit ! Veţi fi surprinşi de anumite situaţii !

 

 

Nemuritorii (1976). Durata: 1 oră, 42 minute, 50 secunde. Roluri principale: Amza Pellea, Ion Besoiu, Ilarion Ciobanu, Sergiu Nicolaescu, Jean Constantin, Colea Răutu.

 

 

Întoarcerea lui Vodă Lăpuşneanu (1980). Durata: 1 oră, 09 minute, 04 secunde. Roluri principale: George Motoi, Silvia Popovici, Valeriu Paraschiv.

 

 

(1969). Durata: 1 oră, 08 minute, 50 secunde. Roluri principale: Mircea Albulescu, Jean Constantin, Florin Gabrea, Anna Széles, Nineta Gusti.

 

 

Eu, tu şi Ovidiu (1979). Durata: 1 ore, 47 minute, 57 secunde. Roluri principale: Florin Piersic, Sebastian Papaiani, Dem Rădulescu, Ileana Stana Ionescu, Vasilica Tastaman, Jean Constantin, Rodica Popescu Bitănescu.

 

 

.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Burebista (1980). Durata: 2 ore, 16 minute, 27 secunde. Roluri principale: George Constantin, Ion Dichiseanu, Ernest Maftei, Ovidiu Iuliu Moldovan, Anca Szonyi.

 

 

Hmmm...asta imi aduce destule amintiri...pe la 1981 am fost f. bun prieten cu Anca Szonyi...desenam si pictam impreuna ...stiam ca printre picaturi mai juca in cate un film(Columna de ex) datorita lui sora-sa mare,Julieta.Nu mai stiu nimic de ea,stiu ca era de o frumusete colosala si mereu eram pierdut cand eram amandoi impreuna,o fata superba.Am amintiri placute cu ea..intersant cum a revenit in amintirile mele datorita acestui post pe Ropo :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Continuarea listei cu filme româneşti, care pot fi urmărite integral pe YouTube:

 

 

 

Explozia (1973). Durata: 1 oră, 39 minute, 45 secunde. Roluri principale: Radu Beligan, Gheorghe Dinică, Toma Caragiu, Dem Rădulescu, Jean Constantin, Colea Răutu, Florin Piersic.

 

 

Osânda (1977). Durata: 1 oră, 51 minute, 58 secunde. Roluri principale: Amza Pellea, Ernest Maftei, Gheorghe Dinică, Sergiu Nicolaescu, Ioana Pavelescu, Aimee Iacobescu.

 

 

Coroana de foc (1990). Durata: 1 oră, 34 minute, 45 secunde. Roluri principale: Vasile Albinet, Virgil Flonda, Manuela Hărăbor, Sergiu Nicolaescu, Ramona Ionescu.

 

 

Revanşa (1980). Durata: 1 oră, 41 minute, 36 secunde. Roluri principale: Gheorghe Dinică, Jean Constantin, Sergiu Nicolaescu, Amza Pellea, Ion Besoiu, Mircea Albulescu, Colea Răutu, Iurie Darie.

 

 

Începutul adevărului - Oglinda (1993). Durata: 2 oră, 35 minute, 56 secunde. Roluri principale: Gheorghe Dinică, Ştefan Radoff, Jürgen Lederer, Peter Wolf Joachim, Sergiu Nicolaescu, Dorel Vişan, Ştefan Iordache, Mitică Popescu.

 

 

.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×