Sari la conținut
Forum Roportal
De_lovely

Filme romaneşti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

...

aaa,si Actorul si salbaticii.....cum am putut sa uit ? :o:

 

vad ca deja a fost mentionat, dar tin sa il aduc din nou in față :

 

Actorul si Salbaticii , cu Toma Caragiu , este superb . Un film care-mi aduce aminte de un ras sanatos .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toata lumea. Am si eu o mare problema. Stie cineva cum se numeste filmul dupa cartea Accidentul "Mihail Sebastian". Vreau sa il revad si nu stiu cum sa il gasesc.

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi plac filmele romanesti (atat cele vechi cat si cele noi, care-s foarte bune si interesante).

"B.D. Icoana facatoare de minuni" si "Operatiunea Monstrul" sunt, cred, cele mai tari comedii pe care le-am vazut vreodata :roll:

Si filmele istorice ale lui Sergiu Nicolaescu sunt ca o lectie de istorie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, ai dreptate. E genial filmul . si la chestia cu buni a ta.

 

 

Eu caut ca disperata Pistruiatul dar am o vaga banuiala ca pot sa caut mult si bine, ca tot degeaba.

Sau racheta alba, pe care-l vedeam la fiecare i iunie parca sau.....don't remember when.

 

Pistruiatul a aparut anul trecut pe DVD impreuna cu nu mai stiu care ziar. Daca mai intrebi la chioscuri, poate se mai gaseste. De Racheta alba cred ca as fi uitat daca nu-l pomeneai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Actorul si Salbaticii , cu Toma Caragiu , este superb . Un film care-mi aduce aminte de un ras sanatos .

Actorul si Salbaticii nu imi aminteste de un ras sanatos.

Mai curand induce tristetea, din doua motive:

-cinismul reprezentatiei GENIALE a lui Caragiu cand l-a interpretat pe Hitler

-insasi genialitatea lui Toma Caragiu, care nu a putut fi egalat pana in prezent de niciun actor roman.

 

Si asta imi aminteste ca Chaplin, cu toate rolurile lui comice, a fost numit King of Tragedy.

De ce oare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si asta imi aminteste ca Chaplin, cu toate rolurile lui comice, a fost numit King of Tragedy.

De ce oare?

 

poate pentru ca, prin definitie si nenumarate exemple, cei mai buni actori de comedia sunt si cei mai tristi oameni din lume

stiu ca nu apreciezi astfel de replici dar imi permit sa o postez

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Amintiri din epoca de aur

 

Amintiri din Epoca de Aur ecranizeaza cele mai cunoscute legende urbane din Romania anilor 80 recuperind umorul care i-a ajutat pe romani sa supravietuiasca perioadei.

 

Cristian Mungiu: am vrut ca dupa 4 luni, 3 saptamini si 2 zile, si pina la urmatorul meu film de autor sa ofer publicului roman o comedie iar Amintiri din Epoca de Aur, film episodic si colectiv, imbina punctele de vedere a cinci colegi de generatie carora le-a facut placere sa Recupereze sa Refoloseasca si Reconditioneze amintirile din perioada noptilor pierdute la bairamuri, video si cozi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Actorul si Salbaticii nu imi aminteste de un ras sanatos.

Mai curand induce tristetea, din doua motive:

-cinismul reprezentatiei GENIALE a lui Caragiu cand l-a interpretat pe Hitler

-insasi genialitatea lui Toma Caragiu, care nu a putut fi egalat pana in prezent de niciun actor roman.

 

Si asta imi aminteste ca Chaplin, cu toate rolurile lui comice, a fost numit King of Tragedy.

De ce oare?

 

Si Chaplin a facut in Marele dictator un film trist. Sunt multe scene care au un comic teribil, dar una peste alta e un film dominat de ceva melancolic. Poate ca sarcasmul si ironia sociala a comediilor bune tocmai in tristete isi are radacinile.

Editat de Lynxulnegru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt fan Declaratie de dragoste. Nu stiu de ce. :)

Poate pentru ca... :lol2: Mi-a placut coloana sonora, mi-a placut poezia, mi-au placut actorii care dadeau viata personajelor Ioana si Alexandru si mi-a mai placut cum isi pronuntau numele. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gaitele -am ras cu lacrimi de fiecare data cand l-am vazut.Nu stiu unde l-as putea vedea si pe net,e grozav!

Buciuceanca mai ales,joaca bestial! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×