Sari la conținut
Forum Roportal
De_lovely

Filme romaneşti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Filme romanesti bune: Filantropica, Senatorul melcilor, Orient Expres, Examen, California Dreamin' si ar mai fi multe altele care nu-mi vin acum in minte. ;)

La capitolul dezamagiri intra "Legaturi bolnavicioase". Subiectul imi pare fortat din start, lesbianismul si relatiile incestuoase nu-mi par ca "fac casa buna" puse in seama unui singur personaj, astfel ca pare ales doar de dragul senzatiei pe care o va produce, in cautare de inedit in Romania. Cat despre actiune, stilul fragmentarist si conflictul nu foarte bine realizat te fac sa te intrebi in final oare ce a avut de spus regizorul cu acest film? In rest, in ceea ce priveste jocul actoricesc, au fost create momente sensibile dar prea putin autentice, sensibilitatea dand pe alocuri spre dulcegarie si spre comercial. Pacat...am multi prieteni care mi l-au laudat, dar pentru mine a ramas un film "fara cap si fara coada"...

Despre "Gadjo Dilo" ce ziceti? Filmul este facut in Miecurea Sibiului din cate am inteles si este bazat pe fapte reale. Bunicel, pacat ca muzica nu e tiganeasca autentica, peste tot "se infiltreaza" manelele lui Adrian...vizual influenta lui Kusturica se face simtita la fiecare pas...Am vazut de curand un film pe care il cautam de mult timp- "Satra" al lui Emil Loteanu... :jester: Fara cuvinte-spiritul tiganilor ilustrat cum nu se poate mai bine, feeling, imagine, muzica, constructie buna...numai cuvinte de lauda... :cheer:

Mai plac cuiva filmele cu tigani? Roming cu Jean Constantin este din aceeasi categorie, dar nu mi s-a parut sa fie foarte bun...Cam atat pentru azi, fiindca daca nu voi intarzia la serviciu...Va doresc o zi buna tuturor...si...sa vedeti cat mai multe filme care sa va incante... :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie imi plac filmele cu tigani insa din pacate nu prea stiu de unde pot face rost de ele..

 

Ma bucur...in sfarsit o persoana la care ii plac si din pacate ai dreptate nu se prea gasesc.

Daca ai un program de descarcat poti sa le cauti. Eu am pana acum Satra al lui Emil Loteanu, mai-sus pomenitul Gadjo-Dilo, Roming cu Jean Constantin, Kusturica-Vremea Tiganilor si Pisica alba, Pisica neagra si Trenul Vietii al lui Radu Mihaileanu-unde apar si evrei dar merita vazut...Mai sunt multe dar din pacate nici eu nu le-am prea gasit. Poti incerca sa le descarci pe acestea, daca nu reusesti poti sa ma contactezi pe Messinger- I.D.-ul meu e liliak21-vedem cum facem sa ti le trimit.Cu bine... :kisses:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma bucur...in sfarsit o persoana la care ii plac si din pacate ai dreptate nu se prea gasesc.

Daca ai un program de descarcat poti sa le cauti. Eu am pana acum Satra al lui Emil Loteanu, mai-sus pomenitul Gadjo-Dilo, Roming cu Jean Constantin, Kusturica-Vremea Tiganilor si Pisica alba, Pisica neagra si Trenul Vietii al lui Radu Mihaileanu-unde apar si evrei dar merita vazut...Mai sunt multe dar din pacate nici eu nu le-am prea gasit. Poti incerca sa le descarci pe acestea, daca nu reusesti poti sa ma contactezi pe Messinger- I.D.-ul meu e liliak21-vedem cum facem sa ti le trimit.Cu bine... :o:

 

 

:kisses: esti tare, nene

 

:crazy:

 

Croaziera - Mircea Daneliuc

Un film incolor si insipid la prima vedere ....

Dar priviti-l dintr-un unghi un pic diferit : vaporul e de fapt Romania sub Ceasca - cu toate structurile si relele epocii - o radiografie necrutatoare a unei epoci de kkt

Editat de Saharian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:spiteful: esti tare, nene

 

 

...tanti...liliak=liliaca :) Precizarea aceea nu tocmai inspirata am facut-o fiindca vorbeam despre filme cu tigani. Desi are nuanta de Tiganiada moderna, totusi, tipicul, specificul personajelor, umorul sunt evreiesti in Trenul Vietii...Cu bine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care a vazut"4luni,3 saptamani si 2 zile"?merita sa ma uit la el?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sant un fan al filmului romanesc dar nu prea stiu unde sa le caut.Am incercat pe you tube dar n-am gasit decat secvente.Ma poate ajuta cineva?

 

clasicul dc + ? :o:

 

 

Care a vazut"4luni,3 saptamani si 2 zile"?merita sa ma uit la el?

 

pai ce sa-ti spunem noi ? daca tu ca sa vezi un film ceri parerea altora ... unii iti vor spune ca da, altii ca nu ... daca vrei sa vezi un film il vezi si gata. nu-ti place nu te mai uiti :biggrin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×