Sari la conținut
Forum Roportal
rimpoce

Dumnezeu a fost sabotat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai daca Dumnezeu cere de la oameni ...atunci inseamna ca nu e atotputernic!Daca voia sa faca un om perfect si fara pacate ... puteasa-l faca ...nimeni nu i-a interzis ...si oricum el poate ca de aia e atotputernic!Problema e ca vorbim prostii... Dumnezeul bisericii nu face si nu cere nimic caci este o inventie mincinoasa!Singurul Dumnezeu este cel in inima noastra si al oricarei finte vii .... iar noua ca suntem oameni ...ne cere sa avem CONSTIINTA!In rest Dumnezeu mai este si astazi sabotat de catre cei care cer bani sa mijloceasca o relatie cu el, este sabotat de cei care il considera tata unui om normal !

Se pare ca n-a fost capabil sa-l faca perfect, nici macar n-a avut bunavointa de a-i da inteligenta, conform bibliei, omul era u7n fel de animalut ,tinut probabil pt munci sau ...decorativ.

Apoi a fost pedepsit pentru ca...diavolu l-a inzestrat cu inteligenta ...!!!!! :search: Cu alte cuvinte ai indraznit sa gandesti ??? jos cu tine !!!

Sau o alta interpretare ar fi : Dumnezeu face lumea si omul in sapte zile, dupa care stand el si analizand opera sa...,isi da seama ca nu e prea reusita,omul fiind lipsit de inteligenta, zilele trecand si nimic deosebit nu se intampla pe...TERRA opera lui.Astfel, Doamne Doamne, stand si analizand ,isi da seama, ca diavolul, ar putea sa-l scoata din necazul asta! Dar cum sa procedeze??? :D Nu se cade , ca tu ditamai ....Doamne Doamne , in functia suprema de conducere , sa recunosti ca ai cam dat-o in bara , si esti nevoit sa apelezi la un subaltern !! :) Si stand el si gandind la problema asta, i-a venit o idee !!! :D Si l-a chemat pe diavol si i-a spus :

--hm, mai ....diavole,...de cand lucrezi ma , ce vechime ai tu in campul muncii ??? Vad ca ai rezultate bune..., dai dovada de multa imaginatie si initiativa,ai promovat destul de rapid in cariera ta......cred ca ar fi timpul sa devii mana mea dreapta, si sa fii promovat pe o functie care sa-ti permita sa-ti pui in valoare calitatile tale , de care vad ca nu duci lipsa !! :D

Uite mai diavole, am sa-ti dau cateva sarcini teste pt inceput, urmand ca-n urma acestora sa te promovez in echipa mea de conducere, eu am muncit f mult in ultima vreme , am fost ocupat cu noul proiect ..asta cum se numeste...aasa TERRA, si am nevoie de-o mica vacanta, ai tu grija de ....jucaria asta sa nu strice careva ceva, verifica si tu cate ceva pe-acolo vezi daca crezi ca ar putea fi aduse ceva imbunatatiri prin vreun sector, si cand vin eu discutam si vedem daca e nevoie de vreo modificare !! ok ?

Buun,pai atunci eu am plecat, ne vedem la intoarcere si ai grija ce faci !!

Sii restul il cunoaste-ti !!! Nu-i asa ca suna extrem de cunoscut ??? :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×