Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

Am fost botezaţi creştin. Ce ne facem?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt catolică botezată ortodox, licenţiată

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Explica-te MariaB.De fapt care-i problema, care-i intrebarea ?

In fiecare rand este o contradictie, deci mesajul este foarte confuz...

Pe cine vrei sa ajuti, cine sunt ai tai, ce nu cunosti dupa ce ai terminat o teologie, doar ai studiat la Religiile Lumii despre toate religiile ?!

Cum de nu ai rezistat pe alt forum ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Luptam cu arme inegale.Nu e bine. Tu ai terminat Teologia iar eu spre ex. Politehnica, altii au alte specialitati, altii doar liceul. Poate unul care sa fi terminat specialitatea ta, dar in ortodoxism. Ar fi interesant de urmarit dialogul vs.

Nu vreau sa ma gandesc cum ar fi sa venim cu diferite pareri, si tu sa spui ca la Fac. ai invatat ca asa ar trebui.,etc. Oricum din partea mea primeste un sfat : du-te la o manastire si apeleaza la un calugar ortodox.Sunt convins ca vei fi uluita de ce afli.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bun venit pe Roportal.

As vrea sa te ajut, dar mai intii te rog explica-mi termenii "a-ti trai botezul"( pe mine din punct de vedere religios m-au botezat in clandestinitate, la o virsta la care nu prea stiam cu ce se maninca lumea asta, iar alt gen de "botez" am luat in lumea sportiva unde consta intr-o mama de bataie aplicata novicelui  cu slapii pe sezutul gol dupa ce tabarasc toti pe tine sa nu poata fugi...). Da-mi niste referinte din mediul catolic sa vad ce comparatie pot sa fac.... astept!

[snapbacca]41528[/snapbacca]

Cum adica te-au botezat in clandestinitate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

proweb spne ca "Luptam cu arme inegale.", dar eu nu vreau sa fie o lupta, ci sa ne sfatuim reciproc, dincolo de cunostinte teologice, despre viata de fiecare zi a celui botezat crestin. Nu cunostintele mele teologice conteaza, si nici nu vreau sa mi le etalez aici.

Sfatul sa vorbesc cu un calugar ar fi bun, teoretic, dar eu vreau sa vorbesc cu cei care traiesc, ca si mine, in lumea aceasta, nu la adapostul unor ziduri manastiresti, unde viata din exterior poate fi privita cu detasare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum adica te-au botezat in clandestinitate?

[snapbacca]41889[/snapbacca]

pai...in 1966, in apartament si foarte discret ca nu prea se purta pe-atunci...stii tu, nici de Paste sau Craciun nu era biune sa vorbesti decit in soapta...era perioada materialismului exacerbat. Majoritatea celor de-o virsta cu mine au patit la fel...normal, asa era atunci...stii utecisti, brigada, pionieri, tricolor, detasament, PTAP, plan cincinal, defilare, car alegoric... etc. Altceva? vorbeste mai incet...!

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am formulat un pic ambiguu primul mesaj, pentru că nu ştiam cu cine vorbesc. Acum pot saă clarific c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Moise, imi spui ca "axioma este ceva care nu se verfica, ci se utilizeaza ca atare", totusi, in limbaj matematic, "a se verifica" este echivalent cu a exista, in sensul ca in spatiile neeuclidiene nu se verifica axioma paralelor (formulata de Euclid). In acest sens am spus eu ca nu se verifica axiomele teologiei in spatii straine de teologie, si am dat ca exemplu strada.

Imi mai spui "Ti-au inchis topicul pentru ca nimeni, fie el din crestinism, fie din catolicism, nu accepta sa pui in discutie religia. Si mai ales temele fundamentale ale ei." Dar eu nu am pus in discutie religia, nici temele ei fundamentale, si nici aici nu am aceasta intentie, ci vorbesc despre cum ne traim noi religia, ortodocsi sau catolici. (banuiesc ca din greseala ai spus "fie el din crestinism, fie din catolicism", in loc de "fie el din ortodoxie, fie din catolicism").

 

Ai dreptate ca "botezul trebuie sa-la accepti mai intai si dupa sa incerci sa-la traiesti". Eu am inceput discutia exact in aceasta ordine. Ma intreb de ce unii constientizeaza botezul si altii nu. Apoi o sa incerc sa inteleg si cum il traiesc.

 

Spui: "cineva imi spunea ca de fapt eu nici nu sunt botezat, pentru ca am fost botezat cand nu puteam decide daca sa accept religia respectiva (sau cultul respectiv). Si ca de fapt botezul ar trebui facut la maturitate, cand poti decide".

Te-a convins ca are dreptate?

 

dilema

Dintre cunoscutii mei ortodocsi (incluzand aici rude, colegi, prieteni) cei mai multi nu constientizeaza ca au fost botezati, ignora ca au fost botezati, traiesc ca si cand nu ar fi fost botezati. De ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×