Sari la conținut
Forum Roportal
realtv

Ce stiti despre porcusori de guinea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

daca il iubesti atat de mult numai astepta sa vina medicul du-te tu o fuga cu el la un cabinet.tine-ne la curent cu sanatatea lui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parazitii sunt organisme heterotrofe care se hranesc pe seama unui alt organism. Invadand corpul gazdei ei slabesc organismul acestuia, destabilizeaza sistemul imunitar si pot fi responsabili pentru diferite boli. Parazitii (externi) care traiesc pe suprafata corpului se numesc ectoparaziti (epizoari), iar cei care traiesc in interiorul organelor sau al tesuturilor organismului-gazda se numesc endoparaziti (entozoari).

 

Ecto- si endoparazitii provin din mediul inconjurator, de cele mai multe ori fiind introdusi prin diferite cai (animale bolnave, diverse obiecte contaminate etc.), sau in unele cazuri pot fi prezenti si in organismul animalului, provocand leziuni doar in momentul in care sistemul imunitar natural al acestuia (dintr-un motiv anume) este slabit. Cunoasterea ciclului de evolutie al parazitilor face posibila prevenirea sau combaterea acestora.

 

Pruritul urmat de scarpinarea mai deasa decat cea normala si caderea masiva a parului poate fi semnul diferitelor afectiuni. La porcusori bolile de piele cele mai frecvente sunt dermatozele provocate de paraziti animali (acarieni, paduchi), sau paraziti vegetali (dermatofiti).

 

Porcusorul va fi examinat de catre medicul veterinar, deoarece diagnosticarea poate fi dificila, simptomele in multe cazuri fiind asemanatoare. Caderea masiva a parului poate fi si simptomul altor boli, cum ar fi scorbutul, tulburarile hormonale, infectiile microbiene (piodermitele)*, alimentatia nepotrivita (saraca in proteine)**. Pierderea parului sau prezenta unor portiuni fara par pot fi si de natura mecanica, cum ar fi roaderea parului, abraziune, frecarea unei parti ale corpului***, smulgerea parului.

 

 

articolul complet: http://www.gemon.ro/paraziti.htm

Poate va e de folos articolul :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:clap: Salutare!! sunt Andreea si va spun ca am 3 porcusori!!! pentru mine sunt cele mai dragalase animale de pe pamant!!! :good:

 

Am 2 femele :Rontzi si Crontzi, si un mascul: Gussy!! :jester: sunt foarte foarte foarte dragalasi!!! Sunt prietenii mei cei mai buni!!! Eu am 12 ani si de ziua mea tortul va fi in forma de PORCUSOR!!!! :o: sunt cei mai buni prieteni ai mei!!! :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parazitii sunt organisme heterotrofe care se hranesc pe seama unui alt organism. Invadand corpul gazdei ei slabesc organismul acestuia, destabilizeaza sistemul imunitar si pot fi responsabili pentru diferite boli. Parazitii (externi) care traiesc pe suprafata corpului se numesc ectoparaziti (epizoari), iar cei care traiesc in interiorul organelor sau al tesuturilor organismului-gazda se numesc endoparaziti (entozoari).

 

Ecto- si endoparazitii provin din mediul inconjurator, de cele mai multe ori fiind introdusi prin diferite cai (animale bolnave, diverse obiecte contaminate etc.), sau in unele cazuri pot fi prezenti si in organismul animalului, provocand leziuni doar in momentul in care sistemul imunitar natural al acestuia (dintr-un motiv anume) este slabit. Cunoasterea ciclului de evolutie al parazitilor face posibila prevenirea sau combaterea acestora.

 

Pruritul urmat de scarpinarea mai deasa decat cea normala si caderea masiva a parului poate fi semnul diferitelor afectiuni. La porcusori bolile de piele cele mai frecvente sunt dermatozele provocate de paraziti animali (acarieni, paduchi), sau paraziti vegetali (dermatofiti).

 

Porcusorul va fi examinat de catre medicul veterinar, deoarece diagnosticarea poate fi dificila, simptomele in multe cazuri fiind asemanatoare. Caderea masiva a parului poate fi si simptomul altor boli, cum ar fi scorbutul, tulburarile hormonale, infectiile microbiene (piodermitele)*, alimentatia nepotrivita (saraca in proteine)**. Pierderea parului sau prezenta unor portiuni fara par pot fi si de natura mecanica, cum ar fi roaderea parului, abraziune, frecarea unei parti ale corpului***, smulgerea parului.

articolul complet: http://www.gemon.ro/paraziti.htm

Poate va e de folos articolul :)

msi mult pt informatie.chiar acum am bagat-o in cutiuzta pe coky si ma duc cu ea la veterinar.cand ma intorc va anunt cum a decurs totul.ciao

Editat de suedeza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
astept cu interes... sa nu ne uiti te rog.

back from the vet.a spus ca a luat un parazit cu tendinta de extindere pe corp.ii facem un tratament in 2 serii acum 3 zile cu 3 zile.cam atat.acum astept sa vad cum reactioneaza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
back from the vet.a spus ca a luat un parazit cu tendinta de extindere pe corp.ii facem un tratament in 2 serii acum 3 zile cu 3 zile.cam atat.acum astept sa vad cum reactioneaza

 

o sa fie bine :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am de ieri un porcusor de guineea in camera...e dragut,dar e cam nelinistita,noaptea nu-mi

place de ea...face galagie...dar o iert...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu am de ieri un porcusor de guineea in camera...e dragut,dar e cam nelinistita,noaptea nu-mi

place de ea...face galagie...dar o iert...

si a mea e galagioasa alearga prin acvariu .dar seara o mut in bucatarie unde nu deranjeaza pe nimeni :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
va salut!am si eu o intrebare: de curand am primit si eu un porcusor de guinea( e fetitza) cadou de craciun.pe moment nu am observat dar acum dupa o sapt si ceva am realizat ca se scarpina f tare in jurul urechilor si ,ii cade parul in acea zona si face si cojitza.ii da si sangele cateodata. :spiteful: astept sa vina medicul la cabinet dar pana atunci ma intrebam poate stiti voi ceva.ms

a aparut inca o problema cu fetita mea.am observat ca in ultimele 2 zile prezinta in zona genitala niste pete rosiatice iar rumegusul este patat in multe locuri in aceasta culoare.sa fie menstruatia??????????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×