Sari la conținut
Forum Roportal
realtv

Ce stiti despre porcusori de guinea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

costa cam in jur de 300.000 rol.eu insa te sfatuiesc sa renunti.am avut .sint extrem de sensibili.am manuale pentru cresterea lor.

de preferat hamsterii.tu faci cum crezi.

sint foarte receptivi la boli si le cade parul din abundenta.talasul trebuie schimbat zilnic si stratul trebuie sa fie gros.basca trebuie sa fie fooooooooarte lipsit de germeni.gindeste-te ca ei sint folositi pentru experiente.

cumpara-ti un hamster mascul cu parul lung, sau unul pitic.nu-ti lua pereche, ca ramii cu ei.dar din nou, faci cum vrei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gata..a venit porcusorul :doh: prietenii mei mi l-au facut cadou..cei drept su o sapt sio ceva inainte dar...e bine si asa..

e un baiat super scumpic..are 2 luni si e zburlit...

as vrea sa stiu mai multe daca e nevoie de veterinar sau daca e doar o pierdere de bani si de timp ..am inteles ca daca nu il dau la fete sau daca nu intra in contact cu alte animale nu e nevoie de vaccin..

 

acum il strig susu ca a facut pipi pe bratul meu...neastamparatul :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hi hi.. uite si eu am primit un porcusor de guinea de craciun de la prietenul meu si e foarte scumpic. e fetitza si o cheama Lucy. e o dragalasa. eu nu prea stiam mare lucru atunci cand am primit-o asa ca am pus-o in primul lucru pe care l-am gasit (si anume un acvariu). am inteles ca e mai bine decat in cusca pt ca: 1. nu stau in curent; 2. nu fac asa multa mizerie. o am deci pe Lucy de 5 luni si totul merge bine. mananca foarte mult patrunjel si acum ca a inceput sa creasca si iarba ii mai iau si cate un znop din parc. ai grija sa nu ii dai prea multa salata (ca se baloneaza de la ea). eu in fiecare dimineata ii dau si o bucata de paine uscata (extrem de uscata) pe care o roade toata ziua. i-am cumparat si dispozitiv din care sa bea apa.. dar nu prea vrea asa ca in fiecare zi ii pun un morcov in varful tumburusului de apa ca sa ii mai puce si ei niste apa in timp ce se chinuie sa manance morcovul. aaa. si inca ceva.. incearca ca in cusca sau in acvariu sa ii amenajezi un loc in care sa fie ferit de lume.. uite.. tatal meu i-a facut o casuta in care ii place foarte mult sa stea.

sa ai mare grija de el...

iti trimit si cateva poze ca sa o vezi pe Lucy :yes:)

post-28508-1147200187_thumb.jpg

post-28508-1147200291_thumb.jpg

post-28508-1147200314_thumb.jpg

post-28508-1147200404_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si mai am o mica intrebare pt cei care au avut porcusori de guinea... voi cat de des le dadeati sa manance si cam in ce cantitate??? imi e frica sa nu ii dau prea mult ca am auzit ca se pot face obezi si sa moara..:yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumoasa lucy a ta..sa-ti traiasca

nu am stiut de paine ... poate mai tarziu incerc si eu...

al meu e un neastamparat alintat...face urat daca nu fac cum vrea el..acum e la mine in brate si adoarme "gangurind" acolo..pana acum era nervos ca i-am adus niste iarba si nu i-am dat foarte multa doar un manunchi micutz si face pe nebunu ca mai vrea...si e tafnos

 

cat despre casutza...prietenul meu cand a cumparat cusca si mancarea tipul acela i-a spus ca nu trebuie sa ii pun nimic din plastic ca el roade si inghite...

 

eu ii las dimineata mancare uscata un pod de palma...pana vin eu mama ii da cate o frunzulita de salata sau ceapa la 2-3 cand vin ii pun iar putina mancare uscata...mai tarziu ceva verde si apoi seara iar uscata pentru noapte...nu am luat inca morcov...

nu i-am pus aia cu apa..am inteles ca daca are legume si verdeata isi ia apa de acolo ca nu are nevoie de multa apa...

 

si am inteles ca varza e otravitoare pt ei..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand am primit porcusorul imediat am cautat pe net sa vad cam ce mananca si cam ce se stie despre ei. iti trimit un fisier .. poate iti da mai multe idei despre ce sa ii dai sa manance. sper sa iti foloseasca

porcusori_de_guinea.doc

Editat de sereniti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce iti face porcusorul? nu ai mai scris nimica despre el.. sper ca totul e ok si ca e un mare jucaus. mai zi-mi si mie ce mai face.. ca sunt curioasa... cam cat ii dai de mancare pe zi? :D

si poate faci rost de niste poze cu el ca sa il vedem si noi 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai porcusoru meu e un alintat si jumatate...eu sunt in curatenia si e mare agitatie si nu poate lumea sa stea cu el mereu si sta botit intr-un colt si cand il iubesti oleaca parca iai dat energizante fuge si sare ca nebunu si vorbeste cu mine mult 8)

i-am si taiat putin unghiile..pe mama o musca da pe mine ma linge ca sa ii dau drumu :D si imi doarme in brate

mancare uscata ii pun doar dimineata si putin seara ca mai rontaie noaptea...am apelat si eu la bucatica de paine si vad ca e incantat..iarba ii aduc in fiecare zi..o spal si ii dau..salata mai rar...si incerc in fiecare zi daca pot sa ii dau si ceva bun..ori un morcov,ori o jumatate de felie de portocala..chiar oleaca de grefa sau o bucatica de mar...

dupa portocalal l-am vazut foarte vioi...

il tin cu mine in pat intre 2 ceasafuri si sa invatat sa stea ascuns prin tunele :) si i-am pus o bucatica si in cusca si il vezi ca scoate numai botu afara sa isi traga mancarea :P

 

poze am doar pe telefon acum si nu imi merge calumea inflarosul si nu pot sa le pun dar poate mai tarziu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma bucr ca e vesel. lucy a mea nu mananca portocala.. nu stiu de ce..

i-ai cumparat tuburi? de unde ca vreau si eu... :crazy: ar fi interesant sa o vad cum se strecoara prin ele.

deabea astept sa vad poze :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×