Sari la conținut
Forum Roportal
danutza_rge

LEGATURA MAMA-FIICA NECESARA?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

de ce razi?

si ce dorinte? :)

 

ca sa foi un topic: doresc tuturor o mama ca a mea!

De ochi tai ..injectati. Si ..legatura cu sexul si copii. ;)

 

Si offtopic. Multi ar vrea o fica ca a mamei tale. :D

 

Mi-a spus cineva ca eu am o latura dura ,mostenita de la tata.Inseamna ca am o relatie speciala cu el si trebuie sa ma reprofilez pe aia ''necesara'' cu mama?

Tu fiind fata, este destul de probabil sa aiba dreptate, ca il mostenesti pe tatal tau.

Si latura ta materna va iesi la iveala fara indoiala, dar depinde si cat de mult iti doresti asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CREDETI CA LEGATURA DINTRE MAMA SI FIICA TREBUIE SA FIE OBLIGATORIE SAU NECESARA...... SINCERITATE SAU MINCIUNA INTRE ELE?

 

Necesara,nu obligatorie...sinceritate cat se poate,dar nu minciuna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
El are alt domeniu de specializare, de aia. Tu nu vezi ca eu trebuie sa ma cobor la nivelulu lui ?

Ca uneori mai uit, de asta si trebuie sa ii repet ca sa inteleaga ce am scris.

Dar altfel, e baiat bun.

 

Pai limiteaza-te la domeniul tau. Nu mai veni cu teorii de genul că personalitatea copilului s-ar forma la adolescenta. Ai infia un copil de tigan la varsta de 10 ani, dupa ce de la 2-3 ani a fost invatat sa fure, sa cerseasca, sa urasca din invidie? Crezi ca l-ai reeduca ca pe unul tabula rasa? Sau pe la 17 ani ti-ar trage o bataie buna, ti-ar fura lucrurile de valoare din casa si s-ar duce in lumea lui "libera". E mai probabila ultima varianta decat prima. In evolutia unui om conteaza totul, de la prima zi de nastere, si anume, structura copilului si mediul familial. Daca mediul familial e relativ bolnav iar copilul are o strcutura puternica, acesta va prelua modele din afara, din social. Daca structura copilului e slaba, va deveni copia la patrat a parintilor. De doua ori mai bolnav ca ei.

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Psihologii spun ca deja la 10 ani personalitatea e formata.

 

 

personalitatea copilului se formeaza la adolescenta.
Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Asa a conchis Laurent, ca personalitatea copilului se formeaza la adolescenta, ma indoiesc sa stie macar ce intra in componenţa personalitatii unui om. Subiectul a mai fost dezbatut aici.

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci cand parintele a facut un copil din instinct, placere, sex, automat se rusineaza si evita discutia pe tema sexualitatii. Cand l-a facut din dragoste, sexualitatea capata alte valente si devine un subiect usor de discutat, pentru ca parintele e atent la nevoile sexuale ale fiului-fiicei la pubertate, adolescenta, nu la propriul delict, pacat, acela de a fi facut un copil fara acoperire sentimentala pentru partener. Si cum 80 la suta au facut copil din instinct, iar educatia lipseste, normal ca se rusineaza. Educatie insemnand sa sti pentru ce exista pe lumea asta femeie, barbat, copil. Sa intelegi rostul lumii, de ce a fost creata asa, faptul ca placerea nu e un scop in sine, ci o recompensa, etc. Cred ca prin educatie voiam sa spun mai mult inteleptciune.

 

Cred ca atarna in balanta si educatia primita de parinte la randul sau, pe cand era copil. Mama a primit o educatie foarte stricta, a aflat ce inseamna sexul mult dupa 20 ani si a experimentat prima data dupa 30, si aproape toata viata nu s-a putut manifesta dpdv sexual pentru ca ii era rusine de propria placere, consiera ca e ceva rau, murdar. Stiu asta chiar de la ea. Mi-a spus mai demult ca acum regreta ca nu s-a putut bucura de o viata sexuala normala, din cauza unor conceptii gresite. Totusi asta nu a impidicat-o sa incerce sa-mi implementeze si mie aceleasi idei gresite, as vrea sa inteleg de ce... Chiar si dupa ce si-a dat seama ca sexul nu este rusinos, a incercat sa ma faca pe mine sa cred ca totusi este

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legatura mama-fiica este foarte importanta, de exemplu daca nu exista comunicare intre ele atunci se pot intampla multe lucruri negative,fata poate are nevoie de un sfat,are nevoie sa vb cu cineva si nu are cu cine.....eu nu am avut o comunicare prea buna cu mama mea,cu toate ca stiu ca ma iubeste, insa atunci cand aveam nevoie disperata de ea....nu stia....si chiar daca ii ziceam ca am nevoie de ajutor,in felul meu,ziceam ca nu mai unt buna de nimic ea imi raspundea ca las ca ea a avut o viata mai grea ca a mea si tot nu a murit......abia in momentul in care era sa ma piarda si-a dat seama ce greaseala a facut.....ca nu a fost alaturi de mine,ca fiecare persoana e diferita.....si ca eu eram bolnava atunci.......a trebuit ca altii sa ii spuna....si uite asa parintii sufera ca nu comunica cu ai lor copii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CREDETI CA LEGATURA DINTRE MAMA SI FIICA TREBUIE SA FIE OBLIGATORIE SAU NECESARA...... SINCERITATE SAU MINCIUNA INTRE ELE?

 

IA-TI PUNE MAMEI TOTUL?............ INCEPIND DE LA NOTE PROASTE SI PANA LA.............. INCEPEREA ACTIVITATII SEXUALE.............PROBLEME DE BAZA SENTIMENTALA SAU CHIAR PROBLEME DE GINECOLOGIE?

 

 

Ar fi fost util sa stim si ce varsta ai...desi se poate si intui....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CREDETI CA LEGATURA DINTRE MAMA SI FIICA TREBUIE SA FIE OBLIGATORIE SAU NECESARA......

Desigur...fara cordonul ombilical fetusul nu ar supravietui...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×