Sari la conținut
Forum Roportal
danutza_rge

LEGATURA MAMA-FIICA NECESARA?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum ai reusit sa constati tu ca bunica ta a fost inteleapta?

 

Pentru ca ce-i debita mintea si ce-i iesea pe gura erau lucruri profunde si intelepte care nu se datorau claselor ei primare...cate o fi avut si ea acolo. Oricum am constatat in retrospect chestia asta pentru ca in copilarie nu aveam eu capacitatea sa-i inteleg intelepciunea.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Preston de unde vii tu cu statisticile astea? Crezi ca cei din generatia parintilor sau a bunicilor nostri nu au fost facuti din dragoste? Si totusi subiectul sexualitatii era neabordabil decat poate in noaptea nuntii daca se incumeta mama sa-i dea niscavai sfaturi ficei asa de ultimul moment. Asa erau timpurile si societatea.Astazi stau altfel lucrurile.Mamele de azi sunt mai deschise si discuta cu copii lor.Or mai fi si multe care se rusineaza dar nu cred ca din motiv ca au facut copilul din instinct si nu din dragoste.Cine stie ce motive au.

Are perfecta dreptate Preston. Nu erau facuti din dragoste in sensul pe care il intelegi tu. In schimb erau crescuti cu dragoste, lucru care este cu totul altceva.

El vorbeste de timpul prezent, tu de cel trecut. La acele vremuri moralitatea era mai rigida, acum este mai libertina privind sexualitatea .

Te-ai intrebat vreodata de ce ,moralitatea se schimba pe parcursul vremurilor ? Se schimba pentru ca evoluam social si financiar. Si nu ne mai refugiem in religie.

...iar intelepciunea nu se obtine prin educatie...

Ba da. Se obtine din educatie.

educatia nu inseamna strict numai cea ce te invata parinti sau in cazul bunicului tau tutorele. Educatia este un domeniu limitat pe parcursul vieti unui om. Inveti cate ceva pe zi ce trece.

Bunicul tau era intelept fiindca traise din plin, si acel fapt l-a facut sa ajunga intelept. Deci intervine cea ce se cheama a fi autodidact. Dar poti fi batran si sa nu fi neaparat asa intelept.

Concluzia..intelepciunea se obtine prin educatie.

 

Asa e. Nu trebuie sa aiba un om multa carte ca sa fie intelept. Si bunica era la fel.

Deci daca nu ai multa carte si poti fi intelept, cum este cineva cu multa carte ?

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci daca nu ai multa carte si poti fi intelept, cum este cineva cu multa carte ?

S-ar putea sa vorbim despre alt fel de intelepciune. Eu vb de tipul care se dobandeste dupa cum zici si tu prin a trai din plin,a avea fel si fel de experiente in viata a acumula life wisdom. Nu vb de intelepciunea academica. Stiu oameni toba de carte cu PHd -uri sau masterate dar sunt "intelepti" in domeniul in care au studiat si specializat. Crezi ca a avea nustiu cate facultati te face automat Confucius? :)

 

Uite-ma pe mine...carte grupa...da nici acuma nu pot tine pasu cu intelepciunea lui Cleric.Ma depaseste total :D

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.

Te-ai intrebat vreodata de ce ,moralitatea se schimba pe parcursul vremurilor ? Se schimba pentru ca evoluam financiar si financiar. Si nu ne mai refugiem in religie.

 

bun asa :D

 

 

da, mama imi este ceamai buna prietena si pot discuta absolut orice cu ea,mereu are o vb buna si un sfat... nu stiu ce m'as fi facut fara ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
S-ar putea sa vorbim despre alt fel de intelepciune. Eu vb de tipul care se dobandeste dupa cum zici si tu prin a trai din plin,a avea fel si fel de experiente in viata a acumula life wisdome. Nu vb de intelepciunea academica. Stiu oameni toba de carte cu PHd -uri sau masterate dar sunt "intelepti" in domeniul in care au studiat si specializat. Crezi ca a avea nustiu cate facultati te face automat Confucius? :)

 

Uite-ma pe mine...carte grupa...da nici acuma nu pot tine pasu cu intelepciunea lui Cleric.Ma depaseste. :D

Tu vorbesti de scoli si eu de carti. Da, te face . ;)

Poate nu automat, dar te face.

 

El are alt domeniu de specializare, de aia. Tu nu vezi ca eu trebuie sa ma cobor la nivelulu lui ?

Ca uneori mai uit, de asta si trebuie sa ii repet ca sa inteleaga ce am scris.

Dar altfel, e baiat bun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bun asa :)

 

 

da, mama imi este ceamai buna prietena si pot discuta absolut orice cu ea,mereu are o vb buna si un sfat... nu stiu ce m'as fi facut fara ea.

Corect. Era social si financiar. ;)

Si eu care ma bucuram. ;)

 

Atunci inseamna ca esti o persoana fericita, daca ai o asemenea mama. Sa iti traiasca multi ani, si sa ii educe si pe copii tai in acelasi spirit. :D

Nu de alta, dar a facut treaba buna . ;)

 

P.S. Ce ochi ai .. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corect. Era social si financiar. :)

Si eu care ma bucuram. ;)

 

Atunci inseamna ca esti o persoana fericita, daca ai o asemenea mama. Sa iti traiasca multi ani, si sa ii educe si pe copii tai in acelasi spirit. :D

Nu de alta, dar a facut treaba buna . :think:

 

P.S. Ce ochi ai .. :)

 

injectati? ;)

da, sunt o norocoasa cu o asemenea mama, mai ales ca nu am tata. Si pe copiii mei ii voi educa eu, nu ea ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
injectati? :D

da, sunt o norocoasa cu o asemenea mama, mai ales ca nu am tata. Si pe copiii mei ii voi educa eu, nu ea ;)

:) ..nu draga.

 

Ma refeream ca bunica. Ca este si normal ca sa iti educi tu copii. ;)

Acum inteleg de ce ai unele dorinte . :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×