Sari la conținut
Forum Roportal
Mika_ella

femeia si biserica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu doctorii interzic femeii sa intre in biserica, deci explicatiile fiziologice n-au relevanta cu subiectul.

 

Popii care interpreteaza ei Scriptura cum vrea muschii lor interzic femeilor sa intre in biserica. N-ati vazut cum au si separat altarul de locul adunarii, dau cu tamaie, etc... Un fel de pseudo-iudaism. Fac niste ritualuri din VT, asta cu femeia inclusa printre ele.

Asta vreau sa zic: este o falsa interpretare a VT, care s-a implinit in Hristos, nu mai este nevoie sa tina legile ceremoniale.

 

Lasati ovulatia, ca n-are legatura!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te inseli amarnic.E un mare pacat sa intri in biserica pe timpul menstruatiei.Citeste mai mult,si vei intelege...Dumnezeu a spus ca abia dupa ce ne curatim,putem intra in lacasul sfant :stars:

Eu L-am gasit pe Dumnezeu in mine si sa stii ca daca sunt la menstruatie nu a incetat niciodata sa imi vorbeasca sau sa aiba grija de mine. Toata ideea este si ca atunci cand eliminam aceste toxine aura noastra se modifica, suntem mai sensibile si mai predispuse sa atragem energiile negative.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
atunci cand eliminam aceste toxine aura noastra se modifica
da, se modifica

se modifica si cand bem CocaCola si cand facem sex sau ne emotionam la o telenovela

sunt modificari firesti, normale...

 

 

suntem mai sensibile si mai predispuse sa atragem energiile negative
ce intelegi prin energii negative?

"energiile" sunt concepte in religiile asiatice, dar ele nu sunt pozitive sau negative, ci pur si simplu sunt

negative sau pozitive pot si efectele folosirii acestor energii...

 

momentul in care elimini celulele care se pregsatisera pentru sarcina dar nu au avut aceasta bucurie, este asemanator cu momentul tunderii parului, sau al unghiiklor sau curatarea calcaielor la dus - aceasta din puncul de vedere al consumului de energii...

 

 

este normal ca organismul sufera modificari in timpul menstruatiei - se pierde o cantitate de sange iar organismul trebuie sa reechilibreze balanta hematocitelor...

in aceasta perioada, femeia este mai slabita si este corect sa i se permita absenta de la slujbele religioase (asa cum fetele sunt scutite de activitatea de la orele de sport...)

aceasta permisiune a fost exagerata de crestinele excesiv de cuvioase si s-a ajuns la a merge totusi la Biserica dar a nu intra acolo, din cauza unor superstitii precrestine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu L-am gasit pe Dumnezeu in mine si sa stii ca daca sunt la menstruatie nu a incetat niciodata sa imi vorbeasca sau sa aiba grija de mine. Toata ideea este si ca atunci cand eliminam aceste toxine aura noastra se modifica, suntem mai sensibile si mai predispuse sa atragem energiile negative.

Aoleu, ai grija cu vorbitu' asta, ca nu e bine. Ala e scaraotzchi... Orice este inafara textului Bibliei, nu vine de la El.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine...stiam de la bunici ca atunci cand femeia este pe stop,ea nu are voie sa intre in biserica(8 zile incepand cu prima zi a menstruatiei).Am respectat pana acum lucrul asta,insa anu asta de Pasti cad pe stop(de fapt va fi a sasea zi) si n`as vrea sa lipsesc de la slujba de Inviere.Voi ce credeti?Este sau nu pacat sa intri in biserica cand esti p stop?

 

Eu stiu ca poti sa intrii in Biserica...repet, sa intrii (dar numai in slon), adica in holul dinaintea pronaosului! Si nu ai voie sa saruti icoanele.

Am inteles, dar ti se pare in regula ca pentru asta femeia sa se simta ca o piaza rea, sa se simta inferioara, murdara, o ispita demna de a fi inlaturata? Pentru ce?

In ceea ce priveste "energiile", e complicata treaba. Si cu puterea gandurilor la fel. In capul meu, o femeie in timpul menstruatiei este o femeie care da semne de fertilitate si inca poate gazdui viata in pantecul ei!

 

Pana acum nu a explicat nimeni, dintre cei care urmeaza si tin cont, de unde si de ce aceasta regula. Ipoteza lansata anterior incepe sa se confirme.

 

Femeile ar trebui sa se simta avantajate din cauza procesului menstruatiei. Daca asa se elimina energii negative din corp, fiti fericite!!! in fiecare luna scapati de asta, barbatii in schimb nu prea pot sa faca asta! Femeile nu sunt o piaza rea si nici nu ar trebui sa se simta inferioare. :)

Asta este o posibila cauza generala a intregii atitudini pe care o are biserica fata de femeie, insa eu intreb punctual "De ce nu are voie femeia sa intre in biserica atunci cand este in perioada menstruatiei"? Nu vreau explicatii confuze cu "energii" si alte treburi, vreau sa vad si eu un motiv concret, ca si cand i-ai explica unei fete de 12 ani, care tocmai i-a venit ciclul si nu se poate duce la slujba, ok?

Am zis, stiu ca poti sa intrii in Biserica, nu am auzit pe nimeni sa interzica cuiva sa nu vina. Dar nu poti intra mai departe de usile pronaosului. Poti asculta slujba si din slon daca iti doresti asta cu adevarat!

 

P.S. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu numai femeia nu poate intra in biserica .

leveticul 15:31. Aşa să feriţi pe fiii lui Israel de necurăţenia lor, ca să nu moară ei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu numai femeia nu poate intra in biserica .

leveticul 15:31. Aşa să feriţi pe fiii lui Israel de necurăţenia lor, ca să nu moară ei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, se modifica

se modifica si cand bem CocaCola si cand facem sex sau ne emotionam la o telenovela

sunt modificari firesti, normale...

ce intelegi prin energii negative?

"energiile" sunt concepte in religiile asiatice, dar ele nu sunt pozitive sau negative, ci pur si simplu sunt

negative sau pozitive pot si efectele folosirii acestor energii...

 

momentul in care elimini celulele care se pregsatisera pentru sarcina dar nu au avut aceasta bucurie, este asemanator cu momentul tunderii parului, sau al unghiiklor sau curatarea calcaielor la dus - aceasta din puncul de vedere al consumului de energii...

este normal ca organismul sufera modificari in timpul menstruatiei - se pierde o cantitate de sange iar organismul trebuie sa reechilibreze balanta hematocitelor...

in aceasta perioada, femeia este mai slabita si este corect sa i se permita absenta de la slujbele religioase (asa cum fetele sunt scutite de activitatea de la orele de sport...)

aceasta permisiune a fost exagerata de crestinele excesiv de cuvioase si s-a ajuns la a merge totusi la Biserica dar a nu intra acolo, din cauza unor superstitii precrestine...

 

ce bine ar fi daca ar vedea toti lucrurile asa de simplu si de logic ca tine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te inseli amarnic.E un mare pacat sa intri in biserica pe timpul menstruatiei.Citeste mai mult,si vei intelege...Dumnezeu a spus ca abia dupa ce ne curatim,putem intra in lacasul sfant :)

Imi spui si mie unde a spus Dumnezeu asta? :jester: Nu de alta, da' as vrea sa te cred pe cuvant... :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi spui si mie unde a spus Dumnezeu asta? :jester: Nu de alta, da' as vrea sa te cred pe cuvant... :stars:

am dat io citate din leveticul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×