Sari la conținut
Forum Roportal
Mika_ella

femeia si biserica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine...stiam de la bunici ca atunci cand femeia este pe stop,ea nu are voie sa intre in biserica(8 zile incepand cu prima zi a menstruatiei).Am respectat pana acum lucrul asta,insa anu asta de Pasti cad pe stop(de fapt va fi a sasea zi) si n`as vrea sa lipsesc de la slujba de Inviere.Voi ce credeti?Este sau nu pacat sa intri in biserica cand esti p stop?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe stop ? :jester: cardiorespirator ,ii recomand un medic abia pe urma daca numai e nimic de facut, ramane varianta cu ...biserica......:doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu ne lovim de bariera limbajului, totusi..

Pe stop adica in perioada menstruatiei.

Acelasi lucru il stiu si eu, dar pe cuvant daca inteleg ratiunea acestei interdictii: poate pentru ca prin menstruatie este eliberat ovulul detinator de viata, in alte circumstante? Dar tocmai prezenta menstruatiei este semnul... perpetuarii vietii. Complicat. Sper sa vina cineva sa ne lamureasca.

 

cel mai indicat ar fi sa te imbraci bine si sa asculti slujba de afara, fara sa intri in biserica.

 

Poti sa explici de ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
........ prin menstruatie este eliberat ovulul detinator de viata, in alte circumstante? ...........

Poti sa explici de ce?

ovulatia are loc intre doua menstruatii.

in perioada respectiva, femeia e "murdara".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ovulatia are loc intre doua menstruatii.

in perioada respectiva, femeia e "murdara".

 

In conditiile in care ovocitul, eliberat in perioada de ovulatie a ciclului, nu a fost fecundat, corpul galben rezultat prin transformarea foliculului ovarian inceteaza brusc secretia de progesteron si incepe sa involueze.

Nu am zis de ovulatie, dar m-am exprimat intradevar ambiguu. Sper ca citatul sa fie mai clar.

 

De ce este considerata asa? Asta nu inteleg. Poti sa imi explici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am zis de ovulatie, dar m-am exprimat intradevar ambiguu. Sper ca citatul sa fie mai clar.

 

De ce este considerata asa? Asta nu inteleg. Poti sa imi explici?

perioada de ovulatie a ciclului, nu este in timpul menstruatiei propriu zise. in perioada menstruatiei se elimina multe toxine din organism, in alt inteles "mizeria, raul..." sau ia-o cum vrei. la biserica incerci sa te duci curat sau sa te cureti, nu sa atragi alte "aspecte".

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine...stiam de la bunici ca atunci cand femeia este pe stop,ea nu are voie sa intre in biserica(8 zile incepand cu prima zi a menstruatiei).Am respectat pana acum lucrul asta,insa anu asta de Pasti cad pe stop(de fapt va fi a sasea zi) si n`as vrea sa lipsesc de la slujba de Inviere.Voi ce credeti?Este sau nu pacat sa intri in biserica cand esti p stop?

 

Nu conteaza .Daca te duci la biserica din credinta ,este bine ..crezi ca este om fara de pacat ?

 

pe stop ? :doh: cardiorespirator ,ii recomand un medic abia pe urma daca numai e nimic de facut, ramane varianta cu ...biserica......:yahoo:

 

Daa..adevarat ..intai Dr..apoi.. ;)

Sa nu ne lovim de bariera limbajului, totusi..

Pe stop adica in perioada menstruatiei.

Acelasi lucru il stiu si eu, dar pe cuvant daca inteleg ratiunea acestei interdictii: poate pentru ca prin menstruatie este eliberat ovulul detinator de viata, in alte circumstante? Dar tocmai prezenta menstruatiei este semnul... perpetuarii vietii. Complicat. Sper sa vina cineva sa ne lamureasca.

Este o chestie din vechime ..si sint multe de spus ,indiferent ce ar explica cineva . :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
perioada de ovulatie a ciclului, nu este in timpul menstruatiei propriu zise. in perioada menstruatiei se elimina multe toxine din organism, in alt inteles "mizeria, raul..." sau ia-o cum vrei. la biserica incerci sa te duci curat sau sa te cureti, nu sa atragi alte "aspecte".

 

Mai, stiu in ce perioada a lunii este ovulatia. Eu nu am spus "ovulatie" ci "ovul" dar am uitat sa precizez "nefecundat", si pentru asta am adaugat citatul respectiv.

Stii de ce nu inteleg? Pentru ca nu inteleg cum ceva care este un semn al fertilitatii unei femei, fertilitate care este sinonima cu viata, este respins.

Ce alte aspecte?

 

:jester: Chiar nu stie nimeni sa imi explice pe "limba" mea? Sau e o chestie al carei sens nici noi nu il stim, dar il urmam?

 

 

Nu conteaza .Daca te duci la biserica din credinta ,este bine ..crezi ca este om fara de pacat ?

Daa..adevarat ..intai Dr..apoi.. :yahoo:

 

Este o chestie din vechime ..si sint multe de spus ,indiferent ce ar explica cineva . :doh:

 

Eu am rabdare sa ascult. ;)

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine...stiam de la bunici ca atunci cand femeia este pe stop,ea nu are voie sa intre in biserica(8 zile incepand cu prima zi a menstruatiei).Am respectat pana acum lucrul asta,insa anu asta de Pasti cad pe stop(de fapt va fi a sasea zi) si n`as vrea sa lipsesc de la slujba de Inviere.Voi ce credeti?Este sau nu pacat sa intri in biserica cand esti p stop?

Mdea, asa se spune, ca daca esti la ciclu nu ai voie sa intri in biserica. Nu stiam de faza cu 8 zile din prima zi, asta e chiar si mai :jester: . Eu zic sa faci cum simti tu ca e mai bine, iar daca s-a oprit menstruatia pana atunci intra linisita in biserica. Oricum e o traditie misogina, nu are nici o treaba menstruatia cu credinta si curatenia(apropo, daca nu ma spal doua-trei saptamani am voie sa intru in biserica? :doh: ), numai barbatii care habar nu aveau de anatomia feminina si menstra puteau sa scoata asa o aberatie. Si la fel si cu lauzele, pana nu ti se citeste molifta nu poti intra in biserica, ca nu esti "curata". Este cea ma mare tampenie, auzi, daca dai nastere unui copil nu esti curata, tocmai ca dupa nastere organismul se curata foarte bine singur, ca altfel dai in probleme medicale nashpa. Daca toxinele alea eliminate de femeie sunt "murdarie", atunci femeia nici inainte de ciclu nu ar trebui sa intre in biserica, ca e murdaria aia in corpul ei, inca nu e eliminata, deci tot murdara e ;) ...

bine, da' ce poti sa te astepti de la mintea unor habotnici incuiati.

Editat de Ray of light
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×