Sari la conținut
Forum Roportal
Mika_ella

femeia si biserica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

voi ganditi omeneste. Sfintii Parinti gandeau ingereste, pentru ca vorbeau adeseori cu ingerii. Canoanele puse de Marele Vasile si de ceilalti, sunt sub inspiratia Duhului; acceptati macar asta, avand certitudinea ca Dumnezeu stie mai bine ce-i cu corpul uman. Am incredere ca daca Biserica zice ca femeie e spurcata in acea perioada, atunci asa este. La fel e cazul si cu barbatul care a avut polutie nocturna, dar lor li se permite sa intre totusi nu au voie sa ia anafora aghiazma, si cu atat mai putin Sfanta Impartasanie. Pentru motive care noua ne scapa, Dumnezeu considera ca iesirea spermatozoizilor\ovulelor in afara "templului" spurca organismul. Probabil e legat de anumite energii eliberate de acele celule, care se proiecteaza in mediul inconjurator si polueaza energetic pe ceilalti. Pe acelasi considerent nu li se permite femeilor sa intre in altar si nici sa se aduca mancaruri acolo pentru ca pot tulbura sufletul preotilor slujitori

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare normal sa supui propriei cugetari- mai ales cand ajungi la varsta optima- orice aspect care tine de viata ta. Nu o sa accept niciodata un lucru doar pentru ca "asa se face" (asa cum NU pup nici o icoana cand intru in biserica, atunci cand intru, nu ma duc sa ingenunchez si alte ritualuri de genul asta).

Nu, biserica nu este Dumnezeu, iar cei care au facut aceste "legi" au fost la randul lor oameni.

"Probabil" nu este de ajuns ca eu, ca femeie, sa ma simt "murdara" si sa mi se interzica sa intru intr-un loc care poate imi aduce liniste si de care am nevoie.

De asemenea, interzicerea accesului femeii in anumite locuri doar pentru ca "ar deranja sufletele neprihanite ale preotilor" mi se pare o ipocrizie. Daca sunt puternici si cu adevarat au o legatura cu ceea ce este spiritual, divin, rezista oricarei "ispite". Normal, ferit de "uman" este usor sa spui "sunt spiritual".

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
voi ganditi omeneste. Sfintii Parinti gandeau ingereste, pentru ca vorbeau adeseori cu ingerii. Canoanele puse de Marele Vasile si de ceilalti, sunt sub inspiratia Duhului; acceptati macar asta, avand certitudinea ca Dumnezeu stie mai bine ce-i cu corpul uman. Am incredere ca daca Biserica zice ca femeie e spurcata in acea perioada, atunci asa este. La fel e cazul si cu barbatul care a avut polutie nocturna, dar lor li se permite sa intre totusi nu au voie sa ia anafora aghiazma, si cu atat mai putin Sfanta Impartasanie. Pentru motive care noua ne scapa,. Probabil e legat de anumite energii eliberate de acele celule, care se proiecteaza in mediul inconjurator si polueaza energetic pe ceilalti. Pe acelasi considerent nu li se permite femeilor sa intre in altar si nici sa se aduca mancaruri acolo pentru ca pot tulbura sufletul preotilor slujitori

 

Noi omeneste, tu in stil barbar. Femeii nu i se permite ca are ciclu, dar printr-o exceptie de la regulament barbatul are voie pentru ca are bilute in schimb nu? Redusii aia mintali care predica ar putea sa aiba macar putin respect fata de cele care le-au dat viata dar in aroganta si vanitatea lor idioata nu pot sa vada mai departe de propria cruce....

 

Dumnezeu considera ca iesirea spermatozoizilor\ovulelor in afara "templului" spurca organismul

 

Presupun ca e scris asta in codul penal?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
. Pentru motive care noua ne scapa, Dumnezeu considera ca iesirea spermatozoizilor\ovulelor in afara "templului" spurca organismul.

Ovulele ies la ovulatie, iar ovulatia are loc intre menstre, nu la menstra! Probabil ca si habotnicii care au impus regulile credeau la fel ca tine. :jester:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De asemenea, interzicerea accesului femeii in anumite locuri doar pentru ca "ar deranja sufletele neprihanite ale preotilor" mi se pare o ipocrizie. Daca sunt puternici si cu adevarat niste cu o legatura adevarata cu ceea ce este spiritual, divin, rezista oricarei "ispite". Normal, ferit de "uman" este usor sa spui "sunt spiritual".

desi nu sunt preot, imi permit sa vorbesc in numele lor. Daca e vorba de preotii mireni [aceia cu femeie, copii] nu sunt probleme. Dar gandeste-te la preotii calugari. Acestia au jurat sa traiasca in feciorie pana la moarte; fecioria adevarata include si paza gandurilor, iar la preoti e si mai periculos pentru ca ei se afla printre arhangheli si heruvimi in altar rugandu-se lui DUmnezeu pentru ceilalti oameni; imagineaza-ti ca in timp ce spune el la Sfanta Liturghie "nimeni din cei legati cu patimi trupesti nu este vrednic sa se apropie de Tine si sa-ti slujeasca Tie"... simte un oarecare "parfum de femeie"... A fi "puternic" spiritual nu e de ajuns, doar trupul isi cere dreptul lui. In cazul lor lupta e inmiit mai grea, deoarece ei nu-si descarca energia sexuala prin act , ori macar prin simpla privire ori prin imaginatie. De aceea si cand se intampla sa priveasca fara voia lui, ori sa simta mirosuri, reactiile declansate in organismul lor difera de ceilalti. Acesti oameni pot cadea foarte usor daca nu sunt atenti. TReaba cu energiile astea e foarte serioasa; gandeste-te ca Paisie de la Sihla [+ 1990] zicea ca atunci cand ne spalam pe maini sa folosim o carpa, nu sa spele o mana pe alta - ca si transferurile de energie intra-organism pot tulbura sufletul. Au fost sfinti care dintr-o simpla atingere involuntara de femeie, au cazut ! Unul era ingrijit la 90 de ani de o fecioara, si in final a cazut cu ea si a lasat-o si insarcinata. Dar eu am lansat faza cu "sa nu fie tulburati preotii" doar ca pe o simpla ipoteza..

 

Ca femeie nu trebuie sa consideri ca Biserica te dispretuieste. Pana la urma cel mai sfant pamantean dintotdeauna, si de acum in vesnicie a fost\va fi o femeie: Maica Domnului

Editat de Hyouma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, dar ti se pare in regula ca pentru asta femeia sa se simta ca o piaza rea, sa se simta inferioara, murdara, o ispita demna de a fi inlaturata? Pentru ce?

In ceea ce priveste "energiile", e complicata treaba. Si cu puterea gandurilor la fel. In capul meu, o femeie in timpul menstruatiei este o femeie care da semne de fertilitate si inca poate gazdui viata in pantecul ei!

 

Pana acum nu a explicat nimeni, dintre cei care urmeaza si tin cont, de unde si de ce aceasta regula. Ipoteza lansata anterior incepe sa se confirme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in febra discutiilor ati uitat ceva. Suntem spurcati si de la aparatul reproducator, dar si de la pacate. Sotii din cate stiu trebuie sa tina curatie 1 zi inainte si dupa biserica, altfel n-au ce cauta. La fel n-au ce cauta in Biserica nici femeile si nici barbatii care vin cu ura impotriva aproapelui, cu ganduri de invidie, cu ganduri nerusinate. Cine aduce ca dar Bisericii bani de furat, ca cel ce aduce un hoit imputit de caine ! [ioan "Gura de Aur"]. Ca barbat vin la Biserica fara sa las la usa gandurile spurcate si pline de toate rusinea. Cum indraznesc eu sa stau inaintea lui DUmnezeu si a Serafimilor avand ganduri de curvie cu femeile pe care le vad prin biserica ?

 

Vedeti ca nu e chiar asa. Treaba cu polutia la barbati si femei e CEA MAI MICA problema a noastra, atunci cand venim la Biserica si in viata crestineasca de zi cu zi

Editat de Hyouma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×