Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

foloseam mantre cand eram la yoga acum nu le mai folosesc . daca spui tatal nostru cu atentie pe o chakra e chiar mai puternica decit mantra.si mai folosesc sure coranice .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca la moda e atacul . Cand nu inteleg ceva, e mai usor sa dau, mai ales daca ma sustine un curent de opinie ghidat prin inconstientul colectiv. Ghici de cine...

La Dumnezeu se ajunge prin multe metode, de fapt fiecare om , fiind unic, are calea lui, unica. Cu totii suntem fii de Dumnezeu, dar fiecare e in diferite stadii, unii de omida, altii de pupa, altii de fluture etc...

O sa va legati de cuvatul "cale"... Isus a zis "Eu sunt Calea, Adevarul, Viata", bun, se pare ca este o singura Cale, aceea de a ajunge la Constiinta Christica ("nimeni nu vine la Tatal, decat prin Mine"), dar...."eu it arat usa, TU trebuie sa pasesti". Avand in vedere ca fiecare ne aflam ca intelegere , contiinta si dezvoltare in diferite puncte a, b, c de la aceste puncte pana la USA sunt tot atatea drumuri, desi curentul si directia catre care trebuie sa ne indreptam e UNA:"Eu sunt CALEA". Se zice ca Ramakrishna s-a eliberat pe rand din toate marile religii:hinduism, crestinism, islamism. Asa ca fiecare are acces SUS, fiecare pasare pe limba ei, fie ca zice rugaciuni, mantre, posturi, matanii, asane etc.

Nu mi se pare natural si firesc sa zicem , asta e buna, ba nu , asta. Fiecare are rezultate dintr-o anumita practica. Eu le-am practicat pe toate:hinduism, crestinism, islamism. Uite ca mie nu mi-a fost de ajuns ce mi-au spus altii, asta e, am vrut sa vad pe mine efectele. In toate exista gloria lui Dumnezeu . El nu se limiteza numai la o frecventa pe care o percepe arcadia sau the listener sau vali sau altii...

Citeam undeva ca omul e asa decazut ca are nevoie de intreg arsenalul de spiritualitate pentru a se ridica. Doresc sa folosesc acest arsenal. Ma si impartasesc, fac asane, zic rugaciuni si acatiste, mantre, parastase, dau sf liturghii, stau la dezlegari , fac tantra (cu sotu, bineinteles :haha: ). Ma opreste cineva sa fac toate acestea? "Cunoasteti Adevarul si el va va elibera". "Bate si ti se va deschide, cauta si vei afla". Ei, cam asta vreau sa fac, sa cautam, sa batem... dar probabil cateodata e mult mai frumos sa stai in gradina de flori adormitoare la 100 de pasi de intrarea in castel. Cum mi se intampla si mie de altfel... :lol2:

Referitor la copii trebuie sa avem discenamant si in ceea ce ii priveste , ca si in orice alt lucru. Poate ca s-a inteles gresit ca trebuie sa iei in serios orice vorba, dar multi copii isi ascund darurile de frica sa nu fie luati in ras . Sunt copiii care isi amintesc din alte vieti, care vad fiinte din alta lume, pentru simplul fapt ca eu nu vad, nu inseamna ca altcineva nu vede.

Mirosul cainilor e mai bun ca al oamenilor, pisica vede noaptea, liliecii au un auz deosebit...Iata cate chestii ne scapa si noi credem ca numai ceea ce mirosim, gustam, auzim, vedem, pipaim noi , exista. Uite ca sunt si lucruri care exista si noi nu le percepem: uitati-va la aceste animale . Avem o banda de frecvente redusa in a percepe realitatea inconjuratoare. Cam asta e , folks... Restul, mai ziceti si voi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o lupta intre bine si rau de mii de ani... In armata "binelui" crestinatatea este un contingent relativ nou, plin de mandrie si de tazvna, drept urmare crestinii ii vad pe ceilalti drept inamici si nu aliati... La fel cu islamistii (si mai noi pe teren). De neo-protestanti nu mai vorbesc, aia se omoara singuri spiritual vorbind... :yahoo:

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se pare ca la moda e atacul . Cand nu inteleg ceva, e mai usor sa dau, mai ales daca ma sustine un curent de opinie ghidat prin inconstientul colectiv. Ghici de cine...

La Dumnezeu se ajunge prin multe metode, de fapt fiecare om , fiind unic, are calea lui, unica. Cu totii suntem fii de Dumnezeu, dar fiecare e in diferite stadii, unii de omida, altii de pupa, altii de fluture etc...

O sa va legati de cuvatul "cale"... Isus a zis "Eu sunt Calea, Adevarul, Viata", bun, se pare ca este o singura Cale, aceea de a ajunge la Constiinta Christica ("nimeni nu vine la Tatal, decat prin Mine"), dar...."eu it arat usa, TU trebuie sa pasesti". Avand in vedere ca fiecare ne aflam ca intelegere , contiinta si dezvoltare in diferite puncte a, b, c de la aceste puncte pana la USA sunt tot atatea drumuri, desi curentul si directia catre care trebuie sa ne indreptam e UNA:"Eu sunt CALEA". Se zice ca Ramakrishna s-a eliberat pe rand din toate marile religii:hinduism, crestinism, islamism. Asa ca fiecare are acces SUS, fiecare pasare pe limba ei, fie ca zice rugaciuni, mantre, posturi, matanii, asane etc.

Nu mi se pare natural si firesc sa zicem , asta e buna, ba nu , asta. Fiecare are rezultate dintr-o anumita practica. Eu le-am practicat pe toate:hinduism, crestinism, islamism. Uite ca mie nu mi-a fost de ajuns ce mi-au spus altii, asta e, am vrut sa vad pe mine efectele. In toate exista gloria lui Dumnezeu . El nu se limiteza numai la o frecventa pe care o percepe arcadia sau the listener sau vali sau altii...

Citeam undeva ca omul e asa decazut ca are nevoie de intreg arsenalul de spiritualitate pentru a se ridica. Doresc sa folosesc acest arsenal. Ma si impartasesc, fac asane, zic rugaciuni si acatiste, mantre, parastase, dau sf liturghii, stau la dezlegari , fac tantra (cu sotu, bineinteles ;) ). Ma opreste cineva sa fac toate acestea? "Cunoasteti Adevarul si el va va elibera". "Bate si ti se va deschide, cauta si vei afla". Ei, cam asta vreau sa fac, sa cautam, sa batem... dar probabil cateodata e mult mai frumos sa stai in gradina de flori adormitoare la 100 de pasi de intrarea in castel. Cum mi se intampla si mie de altfel... :)

Referitor la copii trebuie sa avem discenamant si in ceea ce ii priveste , ca si in orice alt lucru. Poate ca s-a inteles gresit ca trebuie sa iei in serios orice vorba, dar multi copii isi ascund darurile de frica sa nu fie luati in ras . Sunt copiii care isi amintesc din alte vieti, care vad fiinte din alta lume, pentru simplul fapt ca eu nu vad, nu inseamna ca altcineva nu vede.

Mirosul cainilor e mai bun ca al oamenilor, pisica vede noaptea, liliecii au un auz deosebit...Iata cate chestii ne scapa si noi credem ca numai ceea ce mirosim, gustam, auzim, vedem, pipaim noi , exista. Uite ca sunt si lucruri care exista si noi nu le percepem: uitati-va la aceste animale . Avem o banda de frecvente redusa in a percepe realitatea inconjuratoare. Cam asta e , folks... Restul, mai ziceti si voi...

arcadia 2007,

daca crezi ca altii nu au trecut prin "ac etape' atunci cred ca nu ai inteles ce s-a spus.... stii ce am invatat eu ? simplu.... verificarea sursei....iar de acolo se vede si "calea" ....nu e nimic ...o sa te convingi si tu cind o sa practici"simplitatea" si iubirea..... atunci nu vei mai "crede" tot " ce stii" pina acum..... :yahoo: ...iubirea te va ajuta....

multa iubire...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
arcadia 2007,

daca crezi ca altii nu au trecut prin "ac etape' atunci cred ca nu ai inteles ce s-a spus.... stii ce am invatat eu ? simplu.... verificarea sursei....iar de acolo se vede si "calea" ....nu e nimic ...o sa te convingi si tu cind o sa practici"simplitatea" si iubirea..... atunci nu vei mai "crede" tot " ce stii" pina acum..... :yahoo: ...iubirea te va ajuta....

multa iubire...

Daca zici ca ai trecut de aceste etape, de ce nu imi impartasesti si mie cate ceva din experienta ta? Care e contribuita ta pana la urma daca tot zici "iubirea te va ajuta", cu sau fara zicerea asta a ta, oricum ma va ajuta...Cu ce contribui tu la o lume mai buna, daca nu emiti, nu impartasesti nimic din ce ai trait... Traiesti doar pentru tine si pentru ce bine e de mine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca zici ca ai trecut de aceste etape, de ce nu imi impartasesti si mie cate ceva din experienta ta? Care e contribuita ta pana la urma daca tot zici "iubirea te va ajuta", cu sau fara zicerea asta a ta, oricum ma va ajuta...Cu ce contribui tu la o lume mai buna, daca nu emiti, nu impartasesti nimic din ce ai trait... Traiesti doar pentru tine si pentru ce bine e de mine?

crezi ca am vorbit atita timp din carti? :yahoo: imi pare rau daca pina acum ai inteles asta.....dar acum intelegi...am mai spus-o nu fac filosofie..... ;) am impartasit pina acum ...am spus ce fac... :)

multa iubire

 

ps -iar de vorbit la "general" nu ajuta pe nimeni...(nu fac filosofie) - :wacko:

multa iubire

 

nu sunt cu nimic mai sus decit ceilalti . .... :yahoo: multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu sunt cu nimic mai sus decit ceilalti . .... :yahoo: multa iubire

Dar imi spui ceva de genul " eu am trecut peste etapele astea , deci esti in urma mea, o sa vezi ca am dreptate, realitatea mea e cea mai realitate, beton de beton"...Eu asta inteleg. Si daca cineva afirma ca a trecut peste niste etape e normal sa il intreb una , alta...nu? Merg pe ideea "invata de la toate"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar imi spui ceva de genul " eu am trecut peste etapele astea , deci esti in urma mea, o sa vezi ca am dreptate, realitatea mea e cea mai realitate, beton de beton"...Eu asta inteleg. Si daca cineva afirma ca a trecut peste niste etape e normal sa il intreb una , alta...nu? Merg pe ideea "invata de la toate"...

pai daca vrei sa mai "bajbai" eu nu am nici un drept sa intervin..... e propria ta alegere..... :yahoo: ca sa inveti mai trebuie si sa faci ...nu hranesc "ratiunea" ....dar poti intelege mai "profund" ce eu acum doar iti spun...numai daca faci.... eu pot sa iti spun dar nu te ajuta cu nimic..... si nu ai intelege decit la nivel "rational" ;)

multa iubire.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai daca vrei sa mai "bajbai" eu nu am nici un drept sa intervin..... e propria ta alegere..... :friends: ca sa inveti mai trebuie si sa faci ...nu hranesc "ratiunea" ....dar poti intelege mai "profund" ce eu acum doar iti spun...numai daca faci.... eu pot sa iti spun dar nu te ajuta cu nimic..... si nu ai intelege decit la nivel "rational" :cry:

multa iubire.....

Ratiunea isi are si ea rostul ei, nu degeaba ti-a dat Dumnezeu ratiune...Ea e interfata cu lumea aceasta si cu trupul tau.E doar un instrument, nu-ti mai fie frica de ea....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ratiunea isi are si ea rostul ei, nu degeaba ti-a dat Dumnezeu ratiune...Ea e interfata cu lumea aceasta si cu trupul tau.E doar un instrument, nu-ti mai fie frica de ea....

filozofezi :lol2: ....ratiunea fara iubire nu te ajuta cu nimic :focus:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×