Sari la conținut
Forum Roportal
Rozi

Intrebari numai pentru sky

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am si eu o rugaminte pt.sky vad ca el incearca sa ne ajute cu mai multe raspunsuri decit unii medici.anul trecut in luna martie am fost internata cu hep.virala b acuta am avut dureri f.mari in partea dreapta si a iesit tgp-780 si tgo-600 asa ca am fost internata de urgenta.la analize a iesit si ag hbs prezent si igm anti hbc pozitiv.dupa 15 zile la externare tgp a scazut la 72 si tgo la 63.speram sa scap in 6 luni de virus dar cu tot regimul si hepatoprotectoarele...nu a mai scazut deloc tgp-ul si in decursul unui an nu au crescut foarte mult dar nici nu au fost mai mici de 60 cam pe aici.de 3 luni m-am decis sa fac demersurile ptr a depune dosarul ptr.interferon si am facut mai multe analize dar dr.nu are timpul necesar sa imi explice in ce stadiu sunt.asa ca te rog daca ai timp sa iti arunci o privire si sa imi spui o parere sincera. Ag hbs pozitiv ,anti hcv negativ, gamma gt 38, ag vhd negativ, electroforeza era anul trecut in august a/g-1.19 si acum in aprilie a/g-2.44,tgo-77, tgp-158,echo normal,vp-11 mm, bilirubina totala serica 0.38, creatinina totala serica 0.88, ag hbe negativ, anti hbe pozitiv, fibrinogen 290, uree serica 18.8.limfocite 32.9, monocite 3.7, pdw 11.3 astea sunt sub limita iar celelalte au fost in limite normale.au incercat sa imi faca punctia dar a introdus de 3 ori acul si nu a putut extrage din cauza ca...dupa spusele medicului...am capsula tare.si voi depune dosaru fara punctie.iar pe iesirea din spital am vazut scris steatoza hepatica cu toate ca la echo de cite ori am facut au zis ca ficatul arata bine,nu prezinta modificari.ieri mi-a iesit viremia si am simtit ca innebunesc cind am vazut valorile 12.871.580 copii adn hvb/ml,nu ma asteptam la atat deoarece nu ma simt prea rau doar obosita citeodata .ar mai trebui sa fac si alte analize?ce parere ai despre aceste rezultate?peste o saptamina merg iar la medic sa vad ce zice dar nu mai am incredere in el. te rog ajuta-ma cu o perere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Din pacate, se pare ca ai fost si tu intre cei 5% care dupa o forma acuta si vizibila de hepatita B nu au reusit sa elimine virusul. Dupa parerea mea, dc dadeai la momentul respectiv de un medic mai priceput sau mai doritor de a te ajuta, iti recomanda cand aveai forma acuta niste lamivudina, chiar si dupa 6 luni si tot era OK... insa acum se pare ca ai ramas cu virusul. Avand in vedere ca abia a trecut un an, mai sunt ceva sanse ca sistemul imunitar sa isi revina, chiar cu interferon sau cu niste nucleotide gen Lamivudina, Adefovir etc... Analizele, la cat ma pricep eu, care nu sunt medic si nici nu am pretentie decat de bolnav care citeste, indica o infectie activa, viremia e mare, raportul a/g e mai mare de 1.5 deci exista acea afectiune a ficatului, ai in continuare Aghbe pozitiv si antiHbe negativ, AgHbs pozitiv deci ai o hepatita cronica. Sa astepti sa se rezolve de la sine, parerea mea, e o greseala, pentru ca pierzi timp pretios. Cu tratament si tinand cont ca infectia e recenta, ai mari sanse sa scapi de virus. Tine de organism, de sistemul imunitar si de Dumnezeu sa scapi definitiv de virus. Daca as fi in locul tau, desi recunosc ca mi-ar fi foarte greu, as incepe tratamentul.

 

Multa sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult sky nu ma asteptam sa imi raspunzi asa repede dar ma repet am ag hbe negativ si anti hbe pozitiv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, corect, am vazut eu gresit. Atunci ai o hepatita cronica activa cu virus mutant (anti Hbe pozitiv).

 

http://www.emcb.ro/article.php?story=20050201160944699

 

Probabil ca de aceea nici nu ai scapat de virus dupa forma acuta. In afara de tratament... nu ai ce face ca sa scapi de virus, rareori in aceasta forma se vindeca de la sine si de cele mai multe ori, aceasta forma, in timp, are o evolutie mai urata decat cea cu AgHbe pozitiv.

 

Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult sky.sper sa am puterea sa trec peste toate si sa inving acest virus nenorocit.dar inca nu stiu cind voi termina toate analizele ptr.dosar ca medicul meu ma tot poarta pe drumuri si tot imi cere alte si alte analize nu stiu de ce nu imi da sa fac tot o data din ianuarie tot fac analize si isi aduce aminte ca mai trebuie cite ceva si apoi am inteles ca dureaza f.mult pina se aproba dosarul...oricum iti multumesc ptr.ajutor si iti doresc sanatate multa si tie

Editat de Laughlin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cind am fost internata in faza acuta am fost la d-na dr.Blebea,iar acum pt.dosar fac toate analizele la d-na dr. Alexandrescu de la spitalul mare.ea macar mi-a dat sa fac toate analizele necesare sa stiu in ce stadiu sunt.de ce intrebi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor!

 

Din intamplare am intrat azi dimineata pe acest site si am gasit cateva teme interesante asa ca m-am inscris si eu .

In legatura cu hepatita b pot sa spun ca am avut si eu acum 10 ani de zile , adica in 98 , am luat-o printr-o transfuzie de sange ca la ce doctori avem te poti astepta la orice .

Cine este tare in domeniul asta as vrea si eu niste sfaturi daca se poate .

Doctorul care m-a tratat din 98 pana acum mi-a spus ca nu mai am microbul in trup dar au ramas anticorpii , asta este bine sau nu ?

Si mi-a indicat sa tin in continuare regim de hepatita asa ca cine stie foarte bine cum este un regim strict va rog frumos sa-mi spuneti si mie ca ma intereseaza foarte mult .

Stiu ca nu am voie prajeli, oua , grasimi , seminte, alune , cipsuri , ciocolata , paine alba,de nici un fel sucuri , carne grasa de nici un fel ci sa mananc cat mai multe fructe , legume , neaparat 2 litri pe zi cel putin .

Alte lucruri pe care nu am voie sa le mananc ati putea sa-mi spuneti ?

Si sport fac , in fiecare zi cate 30 minute alergat , si cam 1 ora gimnastica aerobic pt ca mi-a indicat doctorul meu sa fac tinand cont ca-mi bate putin inima mai incet.

Va rog frumos sa-mi spuneti si mie ce ar trebui sa fac , ce nu am voie sa mananc si ce mai stiti voi in legatura cu hepatita b.

Ultima data cand mi-am facut analizele mi-au iesit bine si transaminazele la fel.

Si vroiam sa va mai intreb de batonul de slabit fibrobar care contine fel si fel de lucruri printre care si cacao , este bine pt ficat sau nu ?Ar trebui sa mai mananc sau nu ?

Si mi-a spus cineva ca as putea sa-mi fac analiza - incarcatura virala, sau marcarii virali dar auzeam ca este foarte mult , duce destul de mult , altfel nu se poate face ?Cu trimite de la medicul de familie si sa-mi faca ?

La aceasta analiza imi arata exact cum stau cu hepatita nu ?In ce stadiu ma aflu nu ?

Si pot sa va mai spun ca m-a sfatuit cineva sa merg la o persoana care stie sa faca cu leacuri babesti si sa ma taie in frunte si cica pe acolo ar iesi microbul iar dupa nu as mai avea deloc hepatita .Eu nu prea am incredere in astfel de persoane dar vroiam sa va intreb si pe voi cei care ati avut hepatita sau care stiti daca sunt adevarate aceste lucruri cu leacuri babesti sau nu .

Cred ca am spus suficient asa ca astept raspunsurile voastre cat mai repede posibil.

Orice sfat este bine venit sa stiti.

Multumesc frumos.

 

Dana

 

Buna!

 

Am citit si despre hepatita c si vroiam sa stiu mai exact cum se transmite ? Din cate am citit pe adresa asta ar fi prin injectarea drogurilor, cred ca transmitere sexuala si banuiesc ca si prin sarut , si ce cai ar mai fi?Cum se mai poate lua aceasta hepatita ?Stiu ca este mortala hepatita c si cei care au chiar daca se simt bine nu ar tb sa manance ceea ce nu cade bine la ficat alune , prajeli si restul alimentelor pe care banuiesc ca le stiti si voi.

Si daca se ajunge si la tratament cu interferon pt ce se face asta? si banuiesc ca dintr-un motiv anume nu ?

As dori sa-mi spuneti mai exact la ce ajuta tratamentul cu interferon si dc se face acest tratament banuiesc ca numai dintr-un motiv anume nu ?Adica dc s-a luat prin injectare de droguri etc .

Astept un raspuns cat mai precis si sigur .

Va multumesc !

Dana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Syk si tuturor!

Acum vreo 2 luni la o preselectie pentru o misiune in strainatate, am fost depistat ca fiind purtator de Virus hepatic tip B. M-am retras din cursa cu gandul de a avea intai grija de mine, m-am prezentat urgent la medicul meu de familie si in cateva zile am ajuns la Bucuresti la Spitalul Matei Bals. Aici mi s-a facut setul de analize de rigoare, cu urmatoarele rezultate:

*markeri hepatici:

Anti-HBC - 8.2

Anti-HBC_I - Reactive

Anti_HBe - 0.01

Anti_HBe_I - Reacive

HBeAg - 0.541

HBeAg_I - Nonreactive

_HBsAg >250.000

HCV_3 - 0.13

_HBsAg_I - High Reactive

HCV_3_I - Nonreactive

*Ecografie: totul normal

*TGO - 28; TGP - 25; Bilirubina - 0.9; glicemie - 82; totul in intervale la resutul analizelor;

*Biochimie, sumar urina, hematologie, coagulare - toate normale

*Electroforeza proteinelor - toate normale, poate cu exceptia GAMMA % = 20.4, limita superioara fiind de 20.5

 

Mi s-a spus ca am hepatita cronica tip B si sunt purtator sanatos. Mi s-a recomandat sa evit conservantii, alcoolul si efortul fizic intens. Nu am facut nici Viremie si nici punctie.

Daca se poate Sly, cand oi avea tu timp, sa arunci o privire peste ce am scris eu aci, si te rog sa imi explici si mie succint care e situatia mea si cam ce ar trebui sa fac la pasul urmator, considerand ca in curand trebuie sa ma duc din nou la Matei Bals pentru refacerea analizelor. Ar trebui sa insist sa fac punctia sau viremia? starea mea prezenta necesita aceste doua analize?

Oricum multumesc anticipat pentru timpul acordat si sper sa auzim numai de bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tuturor!

 

Din intamplare am intrat azi dimineata pe acest site si am gasit cateva teme interesante asa ca m-am inscris si eu .

In legatura cu hepatita b pot sa spun ca am avut si eu acum 10 ani de zile , adica in 98 , am luat-o printr-o transfuzie de sange ca la ce doctori avem te poti astepta la orice .

Cine este tare in domeniul asta as vrea si eu niste sfaturi daca se poate .

Doctorul care m-a tratat din 98 pana acum mi-a spus ca nu mai am microbul in trup dar au ramas anticorpii , asta este bine sau nu ?

Si mi-a indicat sa tin in continuare regim de hepatita asa ca cine stie foarte bine cum este un regim strict va rog frumos sa-mi spuneti si mie ca ma intereseaza foarte mult .

Stiu ca nu am voie prajeli, oua , grasimi , seminte, alune , cipsuri , ciocolata , paine alba,de nici un fel sucuri , carne grasa de nici un fel ci sa mananc cat mai multe fructe , legume , neaparat 2 litri pe zi cel putin .

Alte lucruri pe care nu am voie sa le mananc ati putea sa-mi spuneti ?

Si sport fac , in fiecare zi cate 30 minute alergat , si cam 1 ora gimnastica aerobic pt ca mi-a indicat doctorul meu sa fac tinand cont ca-mi bate putin inima mai incet.

Va rog frumos sa-mi spuneti si mie ce ar trebui sa fac , ce nu am voie sa mananc si ce mai stiti voi in legatura cu hepatita b.

Ultima data cand mi-am facut analizele mi-au iesit bine si transaminazele la fel.

Si vroiam sa va mai intreb de batonul de slabit fibrobar care contine fel si fel de lucruri printre care si cacao , este bine pt ficat sau nu ?Ar trebui sa mai mananc sau nu ?

Si mi-a spus cineva ca as putea sa-mi fac analiza - incarcatura virala, sau marcarii virali dar auzeam ca este foarte mult , duce destul de mult , altfel nu se poate face ?Cu trimite de la medicul de familie si sa-mi faca ?

La aceasta analiza imi arata exact cum stau cu hepatita nu ?In ce stadiu ma aflu nu ?

Si pot sa va mai spun ca m-a sfatuit cineva sa merg la o persoana care stie sa faca cu leacuri babesti si sa ma taie in frunte si cica pe acolo ar iesi microbul iar dupa nu as mai avea deloc hepatita .Eu nu prea am incredere in astfel de persoane dar vroiam sa va intreb si pe voi cei care ati avut hepatita sau care stiti daca sunt adevarate aceste lucruri cu leacuri babesti sau nu .

Cred ca am spus suficient asa ca astept raspunsurile voastre cat mai repede posibil.

Orice sfat este bine venit sa stiti.

Multumesc frumos.

 

Dana

 

Buna!

 

Am citit si despre hepatita c si vroiam sa stiu mai exact cum se transmite ? Din cate am citit pe adresa asta ar fi prin injectarea drogurilor, cred ca transmitere sexuala si banuiesc ca si prin sarut , si ce cai ar mai fi?Cum se mai poate lua aceasta hepatita ?Stiu ca este mortala hepatita c si cei care au chiar daca se simt bine nu ar tb sa manance ceea ce nu cade bine la ficat alune , prajeli si restul alimentelor pe care banuiesc ca le stiti si voi.

Si daca se ajunge si la tratament cu interferon pt ce se face asta? si banuiesc ca dintr-un motiv anume nu ?

As dori sa-mi spuneti mai exact la ce ajuta tratamentul cu interferon si dc se face acest tratament banuiesc ca numai dintr-un motiv anume nu ?Adica dc s-a luat prin injectare de droguri etc .

Astept un raspuns cat mai precis si sigur .

Va multumesc !

Dana

 

 

 

 

Raspuns pentru Dana,

Draga mea sa sti ca hepatita c nu este chiar asa de mortala precum o vezi tu.Este la fel ca si celelalte hepatite unde oamenii pot sa traiasca mult si bine daca au grija de ei.Eu am 48 de ani si sa sti ca nu m-am drogat,am facut si fac sex cu sotul meu fara sa ne protejam si totul este ok,adica el a fost primul dus la analize cand am aflat si dupa aceea fetele mele si toti sunt negativi.Eu am terminat tratamentul cu interferon acum un an si sapte luni si sa sti ca virusul este nedetectabil si mananc tot ce-mi place bineinteles fiind atenta la ce mananc fara grasimi si prajeli.

in rest mananc normal,iar faza cu sarutul eu nu o cred.In rest sa sti ca recent am facut si o operatie de colecist si ficatul arata f. bine,chestie confirmata si de RMN hepatic pe care l-am facut .

Asa ca prin sex f.f.rar se ia numai sa ai o rana tu s-au partenerul etc.iar tratamentul cu interferon se face pentru eradicarea virusului ,in traducere sa scapi de virus.Asa ca eu i-ti recomand sa citesti despre fiecare problema in parte ,pentru ca exista f. mult material pe nett si pe urma mai stam de vorba.

Eu in viata mea am lucrat f. mult la stomatolog si am facut niste chiuretaje asa ca.............?

I-ti doresc multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×