Sari la conținut
Forum Roportal
Rozi

Intrebari numai pentru sky

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am si eu o rugaminte la sky sau oricine ma poate ajuta

ce analize trebuie facute ptr.cineva care ar vrea sa se vaccineze contra virusului b.eu cred ca ag hbs si anticorpi hbs dar mi-e sa nu gresesc poate mai trebuie si altceva???????????/si ce vaccin este mai recomandat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Numele meu este Bogdan am 22 ani,sunt din IASI si acum 8 luni am fost deiagnosticat cu hepatita cronica tip B,in urma unor analize de sange. Cand am aflat am fost destul de, demoralizat, cu toate ca stiam foarte bine ce inseamna hepatita,care sunt riscurile sale,ce impune acest virus si cum se poate trai cu el. Insa stiti cum e.... parca atunci cand il ai tu si nu il vezi pe, pacienti(fiind in cadrul facultatii de medicina) te simti tu pacientul si nu te poti stapani sa iti mentii moralul ridicat. Am fost imediat la doctorul care mi-a fost si profesor, de la spitalul de boli infectioase(D-mna Doctor Miftode) si am inceput investigatiile. Acum nu am la mine analizele sa vi le spun cu exactitate insa stiu ca TGO a fost de 51 iar TGP de 43.

Nu e virus mutant,nu am virus B+D,ci e doar B,(dupa socoata mea e de vreo 3-4 ani de la stomatolog),dupa care am facut viremia. Sincer cred ca am avut cea mai mare viremie de pe pamant cray.gif a fost de 7 miliarde de copii/ml .Doctorul s-a uimit! Punctia nu se poate face la o viremia asa mare,trebuie sa fie mai mica de 1 miliard, si mi s-a dat lamivudina timp de 3 luni, dupa care din nou viremia. Surpriza! viremia mea acum e de 650 milioane de copii. A raspuns exelent organismul meu la ,zefix(lamivudina). A venit timpul cand a trebuit sa fac si punctia hepatica.... sincer naspa !! O metoda invaziva si destul de dureroasa.. si acum ma mai sageata cate o data in locul punctiei...si a trecut c-am 2 luni de la punctie...

rezultatele punctiei au fost :scor knodell=5

:fibroza grad=1

Hepatita cronica cu afectiune usoara

 

Acum mi-am depus dosarul pt interferon si astept sa imi ajunga medicamentul...

La dosar am obtinut 13 puncte .:doh: mi s-a dat ink 5 puncte ca sunt cadru medical(student la medicina)

Voiam sa va intreb daca stiti ceva medicamente naturiste care isi fac efectul?!

Cum ati suportat interferonul pegasus daca a facut cineva acest tip de interferon!

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare noua pentru SKY!

Salut! Sunt din Iasi, sunt medic dentist si din 2006 ,( am 27 de ani) am fost diagnosticata cu virus B , cand eram insarcinata in 4 luni. Am nascut natural, am facut imunoglobulina la bebe, vaccin anti b, si totul e bine.

Eu , in schimb din 2007 am mai facut cam 1 data pe an analize gen: TGO, TGP, colesterol, electroforeza proteine etc si toate in limite normale. Sapt trecuta imi trece prin cap sa merg la sp infectioase si sa-mi fac iarasi analizele, printre care si viremia cae a iesit 96488 copii/ml. , TGO, TGP in limite normale adica (19 si 14), fara virus D, Ag Hbe neg, Ac Hbe pozitiv, firboscan F1-F2 (steatoza hepatica) si cam atat. Doctorita de la infectioase ma tot impulsioneaza sa fac punctie dar este ff riscanta. (Prof de gastro-entero si hepatologie din Iasi Carol Stanciu mi-a zis ca e riscul ca 1 pacienti din 1000 sa moara din cauza hemoragiei interne si sa ma limitez deocamdata la fibroscan).

Am o mare dilema: !!!!!!!! Doctorita de la gastro-entero (Anca Trifan) imi zice sa stau calma, sa slabesc ( am 78 kg si 164cm) ca sa ajung la F0 cu fibroza, ca celulele ficatului nu sunt lezate din cauza virusului, si ca e o fibroza reversibila , datorata in primul rand kg in plus. In plus mi-a zis ca din cauza ca am TGO, TGP mici, chiar daca viremia este peste 20000copii/ml (ea zice ca 96844 nu e chiar asa de mare) nu-mi recomanda sa fac interferon ca o sa am o mare surpriza la sf tratamentului, adica o scadere a viremiei temporara si apoi o crestere fulminanta. mi-a zis sa stau calma si sa repet analizele si fibroscanul din 4 in 4 luni.

!!!!!!!!! Doctorita de la Sp de Infectioase in schimb cand a vazut viremia a zis imediat punctie si dosar pentru interferon. Find medic imi face ea tot ce trebuie si intr-o luna incep tratamentl...dar am oarece retineri....am 2 pareri de la 2 medici fff buni si care ma cunosc de mult timp , si totusi nu stiu ce sa fac. Sa mai astept cu interferonul? Daca nu am nici un rezultat? Tu ce ma sfatuiesti? Astept raspuns!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebare noua pentru SKY!

Salut! Sunt din Iasi, sunt medic dentist si din 2006 ,( am 27 de ani) am fost diagnosticata cu virus B , cand eram insarcinata in 4 luni. Am nascut natural, am facut imunoglobulina la bebe, vaccin anti b, si totul e bine.

Eu , in schimb din 2007 am mai facut cam 1 data pe an analize gen: TGO, TGP, colesterol, electroforeza proteine etc si toate in limite normale. Sapt trecuta imi trece prin cap sa merg la sp infectioase si sa-mi fac iarasi analizele, printre care si viremia cae a iesit 96488 copii/ml. , TGO, TGP in limite normale adica (19 si 14), fara virus D, Ag Hbe neg, Ac Hbe pozitiv, firboscan F1-F2 (steatoza hepatica) si cam atat. Doctorita de la infectioase ma tot impulsioneaza sa fac punctie dar este ff riscanta. (Prof de gastro-entero si hepatologie din Iasi Carol Stanciu mi-a zis ca e riscul ca 1 pacienti din 1000 sa moara din cauza hemoragiei interne si sa ma limitez deocamdata la fibroscan).

Am o mare dilema: !!!!!!!! Doctorita de la gastro-entero (Anca Trifan) imi zice sa stau calma, sa slabesc ( am 78 kg si 164cm) ca sa ajung la F0 cu fibroza, ca celulele ficatului nu sunt lezate din cauza virusului, si ca e o fibroza reversibila , datorata in primul rand kg in plus. In plus mi-a zis ca din cauza ca am TGO, TGP mici, chiar daca viremia este peste 20000copii/ml (ea zice ca 96844 nu e chiar asa de mare) nu-mi recomanda sa fac interferon ca o sa am o mare surpriza la sf tratamentului, adica o scadere a viremiei temporara si apoi o crestere fulminanta. mi-a zis sa stau calma si sa repet analizele si fibroscanul din 4 in 4 luni.

!!!!!!!!! Doctorita de la Sp de Infectioase in schimb cand a vazut viremia a zis imediat punctie si dosar pentru interferon. Find medic imi face ea tot ce trebuie si intr-o luna incep tratamentl...dar am oarece retineri....am 2 pareri de la 2 medici fff buni si care ma cunosc de mult timp , si totusi nu stiu ce sa fac. Sa mai astept cu interferonul? Daca nu am nici un rezultat? Tu ce ma sfatuiesti? Astept raspuns!!!

Stimata doamna.

Incerc sa va raspund eu.Cred ca ar trebui sa-l ascultati pe domnul dr Carol Stanciu si sa nu va grabiti cu tratamentul.Ar fi utila o punctie pentru a se vedea gradul de fibroza ,dar si fibroscanul corelat cu fibrotest poate sa stabileasca acest lucru.Singurul lucru care ar cere tratament ar fi faptul ca antigenul Hbe este pozitiv(deci virusul este destul de activ)dar valorile mici ale transaminazelor arata ca nu exista stricaciuni la nivelul ficatului. Evolutia hepatitei B fata de C este diferita,pentru ca de multe ori dupa ce se opreste tratamentul apar recaderi ,cu valori foarte mari ale transaminazelor si odata inceput un tratament cam trebuie continuat foarte mult timp .Sunteti medic,am avea foarte mare nevoie de dumneavoastra sa fiti alaturi de Asociatia Pacientilor cu Afectiuni Hepatice

http://www.hepato.ro/

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stimata doamna.

Incerc sa va raspund eu.Cred ca ar trebui sa-l ascultati pe domnul dr Carol Stanciu si sa nu va grabiti cu tratamentul.Ar fi utila o punctie pentru a se vedea gradul de fibroza ,dar si fibroscanul corelat cu fibrotest poate sa stabileasca acest lucru.Singurul lucru care ar cere tratament ar fi faptul ca antigenul Hbe este pozitiv(deci virusul este destul de activ)dar valorile mici ale transaminazelor arata ca nu exista stricaciuni la nivelul ficatului. Evolutia hepatitei B fata de C este diferita,pentru ca de multe ori dupa ce se opreste tratamentul apar recaderi ,cu valori foarte mari ale transaminazelor si odata inceput un tratament cam trebuie continuat foarte mult timp .Sunteti medic,am avea foarte mare nevoie de dumneavoastra sa fiti alaturi de Asociatia Pacientilor cu Afectiuni Hepatice

http://www.hepato.ro/

Multumesc!

Scuzati,antigen Hbe negativ(n-am fost atenta)E mai bine asa!Chiar daca viremia este mare ,cred ca ar trebui sa mai asteptati cu tratamentul sau sa mai cereti parerea si altui infectionist.Spun acest lucru pentru ca noi am patit-o foarte rau dupa interferon,virusul a devenit deosebit de activ si transaminazele au ajuns in jur de 2000 si viremie f mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara! Ma numesc Nandra Cosmin, am 19 ani si am aflat intamplator ca am hepatita B. Mama e foarte trista si as vrea sa o inveselesc putin si sa ii ridic moralul dar problema este ca sunt foarte putin informat despre aceasta boala. Transaminazele au valoarea 71 si doctorita a spus ca valoarea normala este de 60 si ca am virusul HBV. O alta problema este ca am prietena de mult timp si nu stiu daca prin sarut se ia baoala sau nu....Putin ajutor va rog:D..Sanatate tuturor si sper sa se inventeze medicamentul perfect pt nimicirea virusului!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Eu am hepatita B cu antigen HBS pozitiv de 15 ani. Cand mi-a fost descoprtita stiu ca transaminazele erau foarte mari, in jur de 400. Am tinut regim un an de zile dupa care am facut analize regulat si transaminazele au fost in limite normale. La momentul respectiv nu mai imi aduc aminte ce tratament am facut sigur nu interferon sau ceva de genul.

Din pacate de curand am ramas insarcinata, iar in momentul cad mi-am facut analizele transaminazele erau peste limita normala ceva de genul 190. La 2 luni si 3 sapt sarcina s-a oprit in evolutie, iar doctorul mi-a spus ca poate fi din cauza hepatitei B, care se pare ca s-a declansat din cauza sarcinii.

Ulterior am facut viremia care mi-a iesit foarte mare 1.400.000 si doctorul virusolog mi-a recomandat tratament injectabil cu PEGASYS timp de un an. Am mers la Casa de Asigurari de Sanatate sa-mi depun dosarul si acum astept.

Intrebarea mea este cum ai scapat de hepatita?

Daca mai exista cazuri similare , va rog mult sa-mi raspundeti.

De asemenea daca ezista cineva care doneaza PEGASYS TEGINTERFERONUM ALFA 2 A de 180 ug va rog sa ma contactati pe mail comancecilia@yahoo.com

 

Va multumesc!

Buna tuturor!

 

eu am scapat de virusul hepatitei b in urma cu un an, cand am fost internata cu hepatita b acuta, forma prelungita. Dupa 1 luna petrecuta in spital, am scapat devirus in 2,3 luni.

Tot in acea perioada am descoperit si acest forum, dar fiindca sunt printre cei fericiti, care au scapat de virus, nu credeam ca o sa apelez la ajtorul vostru.

Totusi, ma mai lovesc inca o data de acest virus nenorocit: sotul meu tocmai a facut niste analize, in urma carora s-a descoperit antigenul HBs pozitiv, cu TGO=283, TGP=610.

Si totusi nu inteleg un lucru: Fiindca el sufera de insuficienta renala, si cei care fac dializa au un risc crescut in a contacta virusul, a facut vaccin cu cel putin 4 luni inainte sa ma imbolnavesc eu hepatita acuta b, deci acum 1 an si jumatate. De ce a mai luat atunci virusul?

De atunci, de la vaccin, a mai facut analize de depistare a virusului de vreo 3 ori, la intervale de timp, de fiecare data fiind negativ. Si inca ceva: atunci, imediat dupa vaccin, i-a crescut transaminazele la valori de 700. E normal?

 

Intrebarea mea este: daca suntem siguri ca el a contactat virusul de foarte putin timp, nu putem face nimic acum, in faza incipienta a virusului? Nu putem "provoca" oarecum hepatita sa devina acuta?

 

Va multumesc, si astept raspunsurile voastre!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×