Sari la conținut
Forum Roportal
Rozi

Intrebari numai pentru sky

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna!

Sunt noua pe acest forum si indraznesc sa apelez la tine fiindca am vazut ca ai cunostinte pe aceasta tema.Mama mea a fost depistata in decembrie anul trecut cu hepatita B.Viremia a fost atunci 160.000 copii/ml.I s-a recomandat tratament cu hepatoprotectoare,vitamine.La sfarsit de aprilie,viremia crescuse la 834.000 copiii/ml,in ciuda faptului ca a respectat regimul alimentar,de viata si a luat tratamentul.Crezi ca este cazul sa mergem la un alt medic (doctorita de la Fundeni nu s-a impacientat si ne spune sa fim linistiti fiindca e normal)?Ce inseamna de fapt viremie:cati virusi sunt intr-un ml de sange sau cat de mult se pot inmulti in conditii favorabile virusii dintr-un ml de sange?

Mentionez ca pe buletinul de analize scrie HBV-DNA=834.000 copii/ml (200 normal-200.000)

Sper sa-mi raspunzi pentru ca eu nu stiu prea multe despre boala si nu am pe cine intreba.

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare Syk si tuturor!

Acum vreo 2 luni la o preselectie pentru o misiune in strainatate, am fost depistat ca fiind purtator de Virus hepatic tip B. M-am retras din cursa cu gandul de a avea intai grija de mine, m-am prezentat urgent la medicul meu de familie si in cateva zile am ajuns la Bucuresti la Spitalul Matei Bals. Aici mi s-a facut setul de analize de rigoare, cu urmatoarele rezultate:

*markeri hepatici:

Anti-HBC - 8.2

Anti-HBC_I - Reactive

Anti_HBe - 0.01

Anti_HBe_I - Reacive

HBeAg - 0.541

HBeAg_I - Nonreactive

_HBsAg >250.000

HCV_3 - 0.13

_HBsAg_I - High Reactive

HCV_3_I - Nonreactive

*Ecografie: totul normal

*TGO - 28; TGP - 25; Bilirubina - 0.9; glicemie - 82; totul in intervale la resutul analizelor;

*Biochimie, sumar urina, hematologie, coagulare - toate normale

*Electroforeza proteinelor - toate normale, poate cu exceptia GAMMA % = 20.4, limita superioara fiind de 20.5

 

Mi s-a spus ca am hepatita cronica tip B si sunt purtator sanatos. Mi s-a recomandat sa evit conservantii, alcoolul si efortul fizic intens. Nu am facut nici Viremie si nici punctie.

Daca se poate Sly, cand oi avea tu timp, sa arunci o privire peste ce am scris eu aci, si te rog sa imi explici si mie succint care e situatia mea si cam ce ar trebui sa fac la pasul urmator, considerand ca in curand trebuie sa ma duc din nou la Matei Bals pentru refacerea analizelor. Ar trebui sa insist sa fac punctia sau viremia? starea mea prezenta necesita aceste doua analize?

Oricum multumesc anticipat pentru timpul acordat si sper sa auzim numai de bine.

 

Salutare.

 

Teoretic poti sa fii un carrier inactiv sau e posibil sa ai o hepatita cronica cu virus mutant. Ca sa iti dai seama de asta , in primul rand ar fi bine sa mergi la un medic internist, Matei Bals e un spital foarte bun, si sa ceri sa iti faca analizele pentru a afla in ce stadiu esti. Fata de cei ai tu aici, eu as face si anticorpii pentru Hepatita D, nu se stie niciodata, sper nu ai ai probleme, si in plus ar fi bine sa ai iti faci viremia (ca sa vezi daca esti purtator inactiv sau ai hepatita cronica cu virus mutant) si punctia, ca sa vezi cat e de afectat ficatul in structura sa.

 

Sper sa ai numai rezultate bune, cele pe care le ai sunt Ok, in masura in care se poate la cineva cu hepatita cronica B.

 

@IRINA R Eu zic sa mergeti la un alt medic, mama ta are nevoie de tratament cu interferon in nici un caz nu se face bine de la hepatoprotectoare. E vorba de o hepatita cronica si cu o viremie maricica. Fara tratament serios (interferon+ alte medicamente -Lamivudina/Adefovir/Telbivudina...) sansele sa se agraveze situatia probabil ca sunt destul de serioase pentru a nu le neglija. Mergeti la alt medic si cereti sa va faca toate analizele si sa incepeti tratamentul.

 

Sanatate

Editat de Sky

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sky,

Stiu ca citesti cam tot ce apare asa ca te rog, vreau si eu parerea ta; cred ca in mare stii si povestea mea: sintetizata - virus b+d - si iata si nedumerirea mea pe care nu a reusit nici un medic sa mi-o explice clar.

Punctia - fibroza grad 3

Fibrotest/actitest/fibroscan - fibroza 1-2;

RMN - in afara de o structura usor neomogena, totul ok.

CAre este gradul fibrozei? Si eu stiam ca punctia e cea mai concludenta si totusi cei de la Matei BAls au indoieli in privinta asta; am 2 sau 3? si de ce mi-a dat iar sa fac interferon, daca am 2? sunt altii care au 3 spre 4 si totusi nu fac continuu interferon. Te rog, spune-mi si mie ce crezi tu.

Multumesc; sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu din ce am citit sincer nu pot sa spun ca am incredere foarte mare in fibrotest/fibroscan. Ele pot identifica cu succes ciroza insa stadiile intermediare nu prea corect. Uite un link http://www.hivandhepatitis.com/hep_c/news/2007/121107_d.html sincer riscul unei interpretari gresite pe baza fibrotestului e mai mare decat in cazul unei biopsii. Acum sa stii ca se poate intampla ca si biopsia sa greseasca, adica sa fie prelevat fragment dintr-o parte a ficatului care pare mai omogena (desi se face cu indrumarea ecografului, misiunea e sa nu atinga vreun alt organ decat de a lua dintr-o zona mai heterogena). Eu zic ca la microscop se vad mult mai clar caracteristicile structurale ale ficatului si pe baza scorurilor iti poate pune un rezultat mai bun. RMN-ul nu cred sa stabileasca mai clar decat o punctie starea ficatului, e drept ca iti poate spune lucruri interesante dar mai bine te descurci cu o ecografie si o punctie. E doar parerea mea si nu am nici o pregatire medicala asa ca mai bine te tii de cei care au o pregatire serioasa in acest sens. Parerea mea e interferonul pentru o perioada indelungata e o solutie buna, pentru ca la ceva timp dupa ce se intrerupe tratamentul hepatita D isi face de cap si supresia virala inceteaza. Daca as fi in locul tau, si as suporta cat de cat tratamentul, probabil ca as continua cat mai mult timp.

 

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cind am fost internata in faza acuta am fost la d-na dr.Blebea,iar acum pt.dosar fac toate analizele la d-na dr. Alexandrescu de la spitalul mare.ea macar mi-a dat sa fac toate analizele necesare sa stiu in ce stadiu sunt.de ce intrebi?

buna, si imi cer scuze daca te-a deranjat intrebarea mea, si sotu; meu se trateaza tot la spitalul mare dar la d-na dr. Suceveanu, de care este foarte multumit, ca pana sa ajunga la dumneaei a batut drumul spitalului vechi *(la infectioase ) cam 1 an jumate si dr. ii dadea numai hepatoprotectoare si il chema din cand in cand sa-i mai faca , cate o analiza si asa a trecut timpul............, in schimb aici imediat cand i-a facut analizele i-au si facut dosarul pt interferon (in 2 luni i-a fost aprobat) si azi a facut cea de-a 2 a injectie. Multa sanatate va doresc tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna IULIA imi cer scuze dar am si eu citeva intrebari in legatura cu acest dosar.o cunosc pe d-na dr.Suceveanu, dinsa a incercat sa-mi faca punctia dar nu a reusit nici acm nu inteleg de ce si nu am auzit de alt caz asemanator,a introdus acul dar nu a putut preleva ca as avea capsula ficatului f.tare?am auzit ca e o dr. f. buna si tocmai de aceea ma gandesc ca ar fi ceva in neregula de nu s-a putut lua proba,nu stiu.spune-mi si mie te rog dupa ce a facut toate analizele necesare sotul tau, s-a dus el la casa de asigurari sa depuna dosaru?chiar nu stiu care sunt pasii...si am auzit ca aprobarea e in functie de punctaj,ce punctaj a primit sotul tau?a avut viremia mare?eu am viremia 12.871.000 deci f. mare,si hepatita e cu virus mutant.dar nu stiu cit va dura aprobarea si as vrea sa incep tratamentul cit mai repede ca nu ma simt prea bine transaminazele tot urca in ultimul timp,am arsuri in zona ficatului mai tot timpul...si sincer nu mai stiu ce sa fac.dar nu stiu daca fara aceasta punctie imi va aproba dosarul.d-na Suceveanu cind a vazut ca nu poate sa imi faca punctia a zis ca nu crede ca voi avea probleme cu dosarul ca eu sufar si de astm bronsic deci alta boala cronica...nu inteleg ce s-a intimplat la punctie ptr,ca de cite ori am facut echo mi s-a spus ca ficatul e normal si nu se vad modificari.simt ca ma termina psihic,si chiar simt nevoia sa imi fac prieteni cu care sa pot vorbi si sa ma inteleaga sper ca nu te deranjeaza daca o sa incerc sa mai tinem legatura.sotul tau cum se simte de cind a inceput tratamentul?am auzit ca e rau dar eu sunt decisa sa il incerc.ii doresc multa sanatate si putere in lupta cu acest virus nenorocit care sincer mie mi-a cam dat viata peste cap.

Editat de BYA_NELY

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna BYA_NELY

cand ai timp te astept sa vorbim pe mes titone46@yahoo.com

Ai incredere in Dumnezeu si gandeste intotdeauna pozitiv, te va ajuta mult. Astept sa ma contactezi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Sky!Am si eu o nelamurire..dak nu deranjez..as vrea sa stiu dak anticorpii pt.virus B se formeaza doar in momentul in care ai avut virusul si s-a eliminat sau e posibil k avand vaccinul facut sa ai acesti anticorpi(din ce am mai citit nu are nici o treaba vaccinul cu anticorpii,dar...k sa fiu sigura am apelat la tine)?

Motivul pt. kre sunt asa de curioasa este urmatorul:

-in aprilie am fost diagnosticata si eu si fratele meu cu hep.b;

-initial ,fiind frati am crezut k am fost infectati la stomatolog,amandoi mergand in luna februarie la acelasi doctor;

-prietenul meu e plecat din tara si i-am spus sa isi faca analizele si eventual vaccinul;

-surpriza:el are anticorpii pt.virus b si nu mai poate face vaccinul;

-acum eu astept punctia si eventual dosarul pt.interferon(nu mi-e f.usor tinand cont k am 23 de ani);

-viremia este 109.000-nu f.mare,dar nu e de neglijat.

Astept raspunsul tau!

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna, sky...

sunt ceva mai noua p aici si sunt usor deruta d analizele pt hepatita b....o prima testare surpriza....antigen hbs pozitiv....asta a fost acu vreo 2-3 sapt....transaminaze normale.....testare repetata acum, adica dupa 2-3 sapt....antigen hbs negativ....care e probabilitatea ca intre timp, adica in astea 2 sapt virusul sa fi disparut? ai mai intalnit cazuri in care sa apara greseli de genul asta in analize sau chiar e real ca virusul a disparut? sigur, analizele vor fi repetate pt siguranta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna SKY!

Dak ai timp sa te uiti si sa interpretezi rezultatele mele d la analize pt.k d la doctorita mea nu am reusit sa aflu mai nimik si chiar s vrea sa stiu dak ma hazardez sa imi depun dosarul pt.interferon.poate chiar nu e cazul si ar trebui sa mai astept...

 

AG.HBe-negativ

AG.HBs-pozitiv

AC ANTI HBe-prezenti

AC.ANTI HCV-absenti

AC.ANTI HD-TOTALI(HEP>DELTA)-ABSENTI

 

GA=5.410

GR=4.220.000

Hb=13.4

Ht=39.9

MCV=92.2

MCH=31.8

MCHC=34.4

TR=128.000

N=48.1

Ly=43.6

Mo=6.9

Eo=1.5

glicemia=0.84

TGP=17

TGO=27

BILT-10

PT=82.14

TS=1'56"

TC=5'39"

ADN HVB=109.000 copii/ml

 

 

Acum astept rezultatul la punctie cu toate ca imi cam pare rau k am facut-o.Cred k ar fi fost mai bine sa mai astept pt.k infectarea mea este recenta 3-4 luni.Cel putin asa cred eu si mi-a confirmat si doctorita care mi-a facut punctia.

Va rog dak poti sa imi dai un raspuns!

Multumesc si multa sanatate la toata lumea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×