Sari la conținut
Forum Roportal
Rozi

Intrebari numai pentru sky

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna,

Am si eu o rugamine, poate cineva sa-mi explice diferenta dintre peginterferon alfa 2a si peginterferon alfa 2b ?

La hepatita B se recomanda in unele cazuri a si in altele b , de ce?

sanatate . Nicoleta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu numai ca am auzit dar am si un prieten care a raspuns foarte bine tratamentului si a scazut fibroza. Ca sa te convingi ca exista si ceva studii: http://www.sciencedirect.com/science?_ob=A...a77923be505066d

Ideea de baza e ca dintre pacientii cu B si D care au urmat tratamentul cu doza mare, 4 au ajuns de la ciroza la ficat normal !!!! Asta trebuie sa iti zica ceva. E adevarat ca studiul este despre interferonul alfa, insa sunt convins ca pt peginterferon ar trebui sa fie mult mai bune. Eu am incredere ca o sa fie bine atat pt tine cat si pt ruda mea. Parerile referitoare la hepatoprotectoare in timpul tratamentului sunt impartite. Medicul tau ce spune? Unii spun ca ar fi bune, altii ca dimpotriva, ar hrani virusii. Ca idee, tratamentul sa stii ca te slabeste. Mult. E posibil ca ceva vitamine sa te ajute in ceea ce priveste celulele pe care tratamentul le distruge inca din faza de formare a lor. Dar a prescrie tratamente e deja treaba de doctor si prefer sa nu imi dau cu parerea. Probabil ca dc as fi in situatia ta, desi sper sa nu fie niciodata cazul, as lua niste vitamine, dc medicul mi-ar recomanda asta.

 

Eu zic ca dupa ce ai citit acest studiu sa te convingi ca ai foarte mari sanse ca sa ai parte de un raspuns sustinut. Tine-te de tratament, odihneste-te si mananca bine si bucura-te de familie. Eu zic ca o sa fie totul bine. Macar ai avut sansa sa o descoperi pana cand nu a ajuns in faza de ciroza, nu? Deci ai un avans de 4-5 ani. Dc 4-5 ani nu faci nimic atunci sa te sperii, dar sunt convins ca nu o sa stai degeaba. Sunt din ce in ce mai multe medicamente pentru tratament si trebuie ca unele din ele sa fie bune.

Sky.

Vreau sa cred ca voi face parte dintre cei care au raspuns ok la tratament. Imi repet continuu asta. Daca a mers - macar la unul - atunci o sa mearga si la mine.

Dr. meu mi-a dat o reteta (cu supradyne si magna B6) si mi-a spus sa o iau abia atunci cand voi simti ca nu mai am nici un pic de energie. Si sa iau 3-4 pastile, pana ma indrept putin. De doua ori mi s-a intamplat sa inceapa sa se invarta totul cu mine, dar fara pierderea cunostintei. Atunci am luat 3 zile si mi-am mai revenit putin. Intradevar, simt pe pielea mea cat de mult slabeste tratamentul. Te slabeste si slabeste corpul. Ca si kg nu am pierdut prea multe; 4-5, dar ideea e ca nu prea am de unde. Le-am pierdut in prima luna de tratament, de atunci vad ca "ma mentin". Sunt zile in care parca simt senzatia de foame - si atunci profit si mananc chiar mai mult decat mi-ar trebui- si zile (mai dese) in care imi este anihilata complet pofta de mancare. Parul imi cade f.f. mult (a inceput din luna a treia) si indiferent cand mi-as spune eu - o sa treaca, o sa-si revina - tot mi se strange sufletul de cate ori ma uit in oglinda. Aveam un par lung si des si acum sunt tunsa f. scurt si aproape cheala. Peruca e singura alternativa. Nu e usor deloc. Durerile de oase si muschi sunt atat de prezente, incat aproape m-am invatat cu prezenta lor. Eu nu mai stiu cum e sa nu te doara. Dar cel mai greu de indurat, e vesnica oboseala. Cand vezi ca nu mai ai putere deloc sa faci niste lucruri simple, ai zace numai in pat, e cumplit (mai ales daca ai fost un om dinamic). Am ajuns aproape la jumatate cu tratamentul. Vreau si trebuie sa rezist sa-l duc la capat (un an). Si o voi face.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Sky. Sunt mai nou pe forum si sunt in aceeasi "oala" cu toti cei de pe aici si vreau sa-ti cer un sfat. Intra, te rog, pe linkul urmator: http://www.roportal.ro/discutii/ftopic30328.html

te va duce la analizele mele postate cu ceva vreme in urma, cand erai in concediu. Apropos, felicitari pt baiat, sa fie sanatos, voinic, voios, tot ce-i trebuie sa aiba!

Uita-te pe ele cand ai timp si spune-mi parerea ta.

Banuiesc, de fapt sunt sigur, ca am HVB varianta cu virus mutant. Crezi ca ar trebui sa-mi fac punctia?

Si mai e o ciudatenie: eritrocitele imi ies peste maxim (adica 6.12, in conditiile in care limita este intre 4.3-5.7),

volumul eritrocitar mediu VEM imi iese sub minim (adica 78.9, in conditiile in care limita este intre 80-99), hemoglobina eritrocitara medie HEM imi iese tot sub minim (adica 26.5, in conditiile in care limita este intre 27-34). Crezi ca au vreo legatura, sau am si altceva de care nu stiu?

Nu ma doare nimic, nu mi-e rau, vorba aia, "n-am nici pe draq".

Astept feed back-ul tau.

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai asa cum banuiesti si tu, mai mult ca sigur e vorba de un virus mutant. E adevarat ca analizele nu sunt foarte rele, dar totusi ai parte de afectare hepatica din moment ce ALT este peste normal. Eu, cu analize chiar mai bune decat ale tale tot mi-am facut punctia. Nu e rau de stiut in ce stare se afla ficatul tau. Asa cum ai aflat, sunt unii cu analize perfecte si totusi fibroza 3 sau chiar ciroza. Dar hotararea iti apartine... eu zic insa ca punctia nu e de speriat si in plus ai o certitudine. Desi e posibil ca modificari in hemolecograma sa nu fie datorate hepatitei, deseori se asociaza anumite modificari cu mecanisme ale hepatitei acute sau cronice. E posibil sa aiba o legatura la fel e posibil sa fie o eroare. Uite un link http://www.hematologie.ro/documentatie/Cap.../Capitolu02.htm unde poti sa vezi cateva cauze. Ideea e ca cel mai bine ar fi sa mergi la un hematolog. Probabil ca iti va repeta analizele si iti va face si un frotiu sa vada mai multe. Oricum variatiile nu sunt atat de mari fata de normal, insa de ce sa nu fii linistit si sa mergi la un medic care chiar stie ce zice. Nu medic de familie ci hematolog.

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut Sky. Sunt mai nou pe forum si sunt in aceeasi "oala" cu toti cei de pe aici si vreau sa-ti cer un sfat. Intra, te rog, pe linkul urmator: http://www.roportal.ro/discutii/ftopic30328.html

te va duce la analizele mele postate cu ceva vreme in urma, cand erai in concediu. Apropos, felicitari pt baiat, sa fie sanatos, voinic, voios, tot ce-i trebuie sa aiba!

Uita-te pe ele cand ai timp si spune-mi parerea ta.

Banuiesc, de fapt sunt sigur, ca am HVB varianta cu virus mutant. Crezi ca ar trebui sa-mi fac punctia?

Si mai e o ciudatenie: eritrocitele imi ies peste maxim (adica 6.12, in conditiile in care limita este intre 4.3-5.7),

volumul eritrocitar mediu VEM imi iese sub minim (adica 78.9, in conditiile in care limita este intre 80-99), hemoglobina eritrocitara medie HEM imi iese tot sub minim (adica 26.5, in conditiile in care limita este intre 27-34). Crezi ca au vreo legatura, sau am si altceva de care nu stiu?

Nu ma doare nimic, nu mi-e rau, vorba aia, "n-am nici pe draq".

Astept feed back-ul tau.

Multumesc.

 

catalin, este foarte bine ca te simtzi bine, profita de asta si fa ce vrei! lasa, ca-ti zic doctorii daca e mutant sau nu, sau ce e cu hemoglobina. nu mai cauta raspunsuri zi de zi, ca te ametzeshti degeaba. fi fericit ca nu ai nici un simptom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru toti cititorii,

revin cu intrebarea: care este diferenta dintre peginterferon alfa 2a si alfa 2b

- ptr. hepatita B intr-un caz se face tratament cu alfa 2a si in alt caz cu alfa 2b

sunt curioasa , de ce?

sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua ...

povestea mea suna cam asa:

prin luna mai am fost sa donez sange ptr mama unui prieten. la o luna dupa (luni 25 06) am primit acasa un plic cu o scrisorica cu un mesaj ambiguu care ne-a cam speriat pe mine si prietena mea. am mers imediat la centrul de transfuzii si am aflat ca mi s-a gasit AgHBs pozitiv. Nu stiam nimic despre hepatita B (God bless the ignorants ??) asa ca am inceput sa caut pe internet si astfel am ajuns la acest forum unde constat ca exista multi oameni bine informati si bine intentionati.

Am fost la medicul de familie care m-a trimis la V Babes, acolo mi s-a recoltat sange si mi s-a spus sa vin ptr rezultate peste mai mult de 2 saptamani (chiar asa mult dureaza?). Prietena mea a fost si ea la medicul de familie care i-a prescris cateva analize. Cum nu aveam nervi sa astept 2 saptamani am reusit printr-o cunostinta sa mai fac un set de analize (sincer, speram sa fi gresit cei de la centrul de transfuzii). Din fericire prietenei mele i-a iesit negativ dar din pacate la mine s-a confirmat. Nu am inca celelalte rezultate (nu ni s-au facut alti markeri de tip HBeAg, Anti-HBc sau IGM Anti-HBc care am inteles ca pot lamuri mai multe aspecte ale stadiului in care ma aflu). Oricum, prin aprilie mi-am facut niste analize ptr ca in decembrie am avut un fel de criza de rinichi. Analizele au iesit bune (TGO/TGP 22/21). Urmeaza sa aflu si ce a iesit azi - am inteles ca transaminazele sunt bune dar ca bilirubina si glicemia ar fi putin depasite (mai pe seara revin cu un mesaj). Trec prin faze de panica ushoara dar incerc sa ma linistesc (dupa cum citesc pe internet chestii mai pesimiste sau mai optimiste). In sinea mea simt ca trebuie sa fiu calm si sa nu ma stresez in plus dar ... stiti probabil cum e in primele zile.

Ce credeti? In ce situatie as putea fi? sau sa asteptam si analizele urmatoare? Ar trebui sa-mi fac vaccin ptr hepatita A? Ce medic imi recomandati? Pe D-l profesor Oproiu stiti unde il pot gasi? Sunt la inceput, inteleg ca drumul e lung dar asta e ... suntem multi, impreuna ne va fi mai usor.

Cam asta ar fi deocamdata... Doamne-ajuta si multa sanatate tuturor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

revin cu rezultatele la analize (mi le-a dictat prietena la telefon, sper ca am inteles bine, daca nu, corectez diseara)

 

AST 15

ALT 12

Total Bilirubina 1,60

Direct Bilirubina 0,26

glicemia 121

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am vazut ca stii si tu, nu ai toate analizele, insa din ceea ce ai pana acum, asa cum ti-ai dat si seama, transaminazele sunt bune, insa glicemia si bilirubina sunt usor ridicate. Roaga-te sa nu ai decat problema hepatitei... Transaminazele sunt foarte bune, deci ai mari sanse sa fii un purtator inactiv. Dar asta asa, la o prima vedere. Presupun ca ai citit pe net ce analizele iti trebuie ca sa ai un diagnostic, deocamdata ai prea putine. Tratament vei primi probabil doar daca iti vei face punctia si iti va iesi acolo o fibroza 3 minim sau daca ai o viremie mare. De obicei viremia se coreleaza cu transaminazele, deci, in cazul tau e posibil sa fie f mica sau nedetectabila. Insa sunt doar speculatii pana cand nu ai toate analizele. Ca recomandari prietenesti: vaccineaza-ti prietena cu Twinrix (anti Hep B si A) si tu vaccineaza-te impotriva hepatitei A (daca nu ai avut-o sau nu ai facut-o), nu consuma alcool si incearca sa tii un pic de regim si mai repeta odata glicemia ca e un pic maricica.

Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×