Sari la conținut
Forum Roportal
Yvo

Cucuveaua

Postări Recomandate

M-am procopsit cu un pui de bufnita (sau cucuvea)....a venit singur singurel....

Mie imi place tare mult dar e o problema ca mai am si doi catei....de mancat stiu ca mananca numai ce vaneaza ele (carne) deci nu merge cu firmituri sau carne fiarta....deocamdata s-a cuibarit deasupra unui dulap de pe balcon si doarme....

Astept sa vad cine crapa....soacra, socrul.....dusmanii etc etc.... :airkiss: :stars:

post-49173-1222514413_thumb.jpg

post-49173-1222514423_thumb.jpg

post-49173-1222514433_thumb.jpg

post-49173-1222514441_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Culmea culmilor: Cucuveaua a ajuns..pisica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am procopsit cu un pui de bufnita (sau cucuvea)....a venit singur singurel....

Mie imi place tare mult dar e o problema ca mai am si doi catei....de mancat stiu ca mananca numai ce vaneaza ele (carne) deci nu merge cu firmituri sau carne fiarta....deocamdata s-a cuibarit deasupra unui dulap de pe balcon si doarme....

Astept sa vad cine crapa....soacra, socrul.....dusmanii etc etc.... :roll: :P

 

 

Nu pare a fii pui, dar oricum e destul de tanara. Ca mancare le place carnea, dar mai moale... incearca niste pipote sau inimi de pui(crude), a mea asa mananca:D

btw e o scumpa:) :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce sa va spun..am inceput sa cred putin in chestia asta

adica

eram odata la tara si am trecut pe langa o casa si deasupra acesteia era o cucuvea si a inceput sa cante groaznic...ce sa spun...n`am luat in considerare

plec de la tara ..ajung la oras..dupa doua zile ma suna bunica mea si imi spune ca femeia care locuia in acea casa a murit...

am ramas putin":|"

 

 

parerea mea e ca este uneori coincidenta alteori superstitie..alteori adevar....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am procopsit cu un pui de bufnita (sau cucuvea)....a venit singur singurel....

 

Duamne ce dulce e. E simpatica foooc !! O mai ai ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
superstitie? :good:

 

Cucuveaua, bufnita si liliacul sunt animale nocturne pe aici.

 

Cel mai nasol de vazut este liliacul ... zboara, folosind detectorul de ultrasunete incorporat, in volte mari, cu schimari de directie sub 90 grade...vanand insectele din aer...

 

Cucuveaua si bufnita, dorm ziua iar noapte vaneaza soareci, sobolani.... Fiind pasari nocturne ciripesc noaptea pe graiul lor.

Ciripitul lor nu trebuie legat de superstitii ci este numai un apel catre alte pasari.

 

Din pacate, aici in Bucuresti se aud din ce in ce mai rar ciripituri de vrabii, cucuvele, gugustiuci...

Poluarea....

 

Daca totusi auziti noaptea ciripituri de cucuvea sau bufnita...bucurati-va...insemna ca nu traiti inca intr-o zona poluata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cucuveaua, bufnita si liliacul sunt animale nocturne pe aici.

 

Cel mai nasol de vazut este liliacul ... zboara, folosind detectorul de ultrasunete incorporat, in volte mari, cu schimari de directie sub 90 grade...vanand insectele din aer...

 

Cucuveaua si bufnita, dorm ziua iar noapte vaneaza soareci, sobolani.... Fiind pasari nocturne ciripesc noaptea pe graiul lor.

Ciripitul lor nu trebuie legat de superstitii ci este numai un apel catre alte pasari.

 

Din pacate, aici in Bucuresti se aud din ce in ce mai rar ciripituri de vrabii, cucuvele, gugustiuci...

Poluarea....

 

Daca totusi auziti noaptea ciripituri de cucuvea sau bufnita...bucurati-va...insemna ca nu traiti inca intr-o zona poluata...

 

cata dreptate ai, m-as bucura sa aud cucuvele in fiecare noapte...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie astazi mi-a murit bunicul.........de paste..............Iar aseara knd m-am intors de la inviere pe casa canta cucuveaua............Deci cred in plus un caine cenusiu ma urmarit tot drumu iar cand am vrut sa il mangai a fugit si a disparut nu l-am mai vazut..........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea cred eu in superstitii de genul asta ca daca, canta o cucuvea moare cineva. De exemplu langa blocul meu in fiecare noapte dupa ora 12 noaptea canta o cucuvea si nu moare nimeni din zona.

Editat de Raffaello_Venutti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×