Sari la conținut
Forum Roportal
suhade

Cancerul - dezbatere -

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum aproximativ o luna si 1-2 saptamani mi-a aparut o umflatura in zona superioara a sternului (manubrium). Aveam dureri care pareau a fi pe os cand faceam diverse miscari care puneau presiune pe stern. La aproximativ 1-2 saptamani, durerile au disparut. In ciuda acestui fapt, umflatura a ramas la aceasi marime. Nu era dureroasa , era solida si imobila la palpare. Dimensiunile erau de aproximativ 3 x 4 cm sau pe acolo. Nu era o umflatura foarte reliefata insa se putea distinge cu usurinta daca cineva se uita la profilul pieptului...altfel nu s'ar fi vazut , mai ales din fata.

Cam la 2 saptamani dupa aparitia umflaturii am inceput sa am o usoara stare de febra (36.8-37.2) si frisoane. In lipsa altor simptome am pus totul pe seama unei posibile raceli , mai ales ca in acea perioada mi'am facut si un set complet de analize care nu a aratat decat transaminazele crescute si colesterolul la limita superioara acceptata. Analizele de hematologie (si aslo- imunologie) erau toate in limitele normale cu exceptia RDW = 15.1 (11.5-14.5) care nu cred ca se iese cu prea mult din limitele normalului. Ca urmare a starii de temperatura am luat cateva zile asprina si am observat ca umflatura se retrasese foarte mult. Apoi, deoarece starea febrila a disparut pt cateva zile, am incetat sa mai iau asprina si umflatura a revenit la forma initiala. Totul doar pt ca peste aproximativ o saptamana sa inceapa sa scada din nou (fara a lua vreun medicament de data asta). La sfatul unui medic am facut niste analize care ar fi putut sa indice posibilitatea prezentei unor tipuri de cancer, printre care si cel osos. Rezultatele au fost si de data asta normale (creatinkinaza 72 ( <308) , fosfataza alcalina 70 (40-129) , lactat dehidrogenaza 201 (135-225), aslo din nou 149 (<200) ). Si tocmai cand credeam ca am scapat de problema, am observat ca in ultimile zile umflatura iar s'a marit putin dar fara a mai ajunge la nivelul initial de aceasta data. Starea febrila a revenit si ea, cu aceleasi temperaturi ca si in inainte. Am fost sa-mi fac si o radiografie din profil a sternului iar doctorul a spus ca a iesit normal si ca osul nu prezinta nimic deosebit. Acum cateva zile mi'am facut si o ecografie abdominala si mi s'a spus ca toata organele sunt ok, mai putin ficatul (transaminaze crescute) care este putin marit si are un aspect gras.

Momentan astept sa ma duc la consultatia unui hepatolog joi pt a afla mai multe despre starea ficatului si meu si despre posibilitatea ca umflatura din zona sternului (posibil un nodul) poate si cauzata de ficat. Insa am apucat sa citesc pe net despre diverse tipuri de cancer si am ramas suprins sa vad cat de mult corespund simptomele avute de mine cu cele prezente in cazul cancerului Hodgkin (cancerul nodulilor limfatici). Sunt oarecum speriat si sper ca persoanele mai experimentate de pe acest forum sa'mi poata da un sfat sau sa'si spuna parerea vis-a-vis de cele povestite mai sus.

Editat de Iversen

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este sa nu citesti prea mult pe net despre tipuri de cancer ca poti foarte usor sa te identifici cu ele si sa nu fie deloc adevarat. Mai bine consulta inca un medic..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare: eu am auzit ca daca o fata o face cand e pe pauza se poate imbolnavii de cancer, e adevarat? Poate sa o faca indiferent sau i se poate intampla ceva? :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit sa postam aici tot ceea ce stiti legat de aparitia, terapia sau profilaxia acestui flagel de temut numit cancer.

Acum doi ani unul dintre medicii romani, Victor Velculescu, a devenit celebru in lumea medicala, prin identificarea genelor responsabile de producerea cancerului de colon si de san.

Un link catre un articol ce relateaza despre acesta descoperire a mai fost postat de unul dintre userii acestui forum. Astazi, il repostez, pentru ca doritorii sa poata afla mai multe legate de originea acestei boli.

http://www.mail-archive.com/romania-news@y...m/msg00303.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am gandit sa postam aici tot ceea ce stiti legat de aparitia, terapia sau profilaxia acestui flagel de temut numit cancer.

Acum doi ani unul dintre medicii romani, Victor Velculescu, a devenit celebru in lumea medicala, prin identificarea genelor responsabile de producerea cancerului de colon si de san.

Un link catre un articol ce relateaza despre acesta descoperire a mai fost postat de unul dintre userii acestui forum. Astazi, il repostez, pentru ca doritorii sa poata afla mai multe legate de originea acestei boli.

http://www.mail-archive.com/romania-news@y...m/msg00303.html

 

Prietenul meu din copilarie are cancer.Nu mai suporta tratamentul si a ajuns o epava ,o umbra a celui care a fost..Imi cere sa-l euthanasiez,dar sunt impotriva euthanasierii(mai ales a lui).Incerc sa il sprijin cat pot,sa-l incurajez,sa-lbine dispun...Dar e greu.De cate ori ma intorc de acolo,plang ca un copil.Era un tip foarte vesel si optimist.Mi-e greu sa ma mai duc si sa-i privesc parintii neputinciosi.Cancerul s-a extins la toate organele interne aproape..Un medic rarissim(urmeaza sa plece in Germania) a vrut sa-i prelungeasca viata si sa-l ajute ,sa-l opereze.Sistemul medical din Romania e de cacao,ceilalti medici nu-l sprijina in demersul lui...Sunt in strae sa ia pielea de pe om dar sa ajute...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te inteleg ce simti legat de prietenul tau. Si imi imaginez si starea lui sufleteasca. In faza de metastaze multiple, nici in strainatate nu dau enorme sperante. Insa, am trait in familia mea un caz oarecum similar. Un prieten al tatalui meu, a fost operat de o tumora giganta peritoneala( 5 Kg, mai mare decat un copil nou nascut)...s-a diagnosticat tumora maligna cu metastaze multiple hepatice. Tipul tumorii a fost stabilit prin examen anatomo patologic in Romania, si s-a recomandat o chimioterapie. Omul a trimis insa lamele ( printr-o cunostiinta) si in Statele Unite. Acolo s-a stabilit alt tip histologic si alta terapie. El a optat pentru terapia din State...statul roman a decontat. Azi au trecut 6 ani de la acel episod. Metastazele hepatice au disparut. Din nefericire a regenerat o alta tumora tot abdominala. A urmat iar operatie si chimioterapia idem. Azi sunt doi ani de la ultima interventie. Se simte bine. Cine stie, poate viata ii va fi prelungita cu mult. Vreau sa iti spun, ca este esential un diagnostic anatomopatologic f precis, si o terapie f bine tintita. Poate si amicul tau va reusi. Va doresc multa sanatate si putere psihica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tatal meu a murit de cancer stergeti topicu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×