Sari la conținut
Forum Roportal
Yvo

Cucuveaua

Postări Recomandate

mosul meu Dumnezeu sa il ierte... a gasit o cucuvea in gradina, era bunicamea cu el...sotia lui...si canta o cucuvea si a intrebat cati ani mai imi dai de trait? si cucuveaua a "fluierat" odata sa zic asa, si a spus doar 1 an mai imi dai de trait? nu a luat in seama nici nu se gandea era sanatos...nu avea nici o problema nu sa gandit nici o clipa ca mai traieste doar 1 an...dupa 1 an ii s-a facut rau si a fost dus la spital la reanimare...avea cancer...si acum mi-l amintesc cum statea pe patul de la spital si suferea saracul...nu stiam cum sa ma abtin sa nu mai plang langa el sa nu sufere mai tare,a scris pe o foaie la parinti mei pentru ca nu putea vorbii avea un aparat de respirat cand au fost la spital ca sta o pisica neagra langa el...si nu dupa mult timp a murit ...of doamne iara plang ca un copil mic :phone: :cheer: :cry: a fost ce-l mai grozav om din lume :doh: ce sa zic eu cred ca si da si nu si eu am auzit de multe ori cucuveau cantand dar nu a murit nimeni din familia mea sau din apropiere...eu cred ca depinde...cateodata este adevarat cateodata nu...

 

Apropo de ce zicea:

[[[[[Alethia

Tocmai asta spuneam si eu. Cucuveaua poate fi tinuta si ca animal de casa. Diclona noua nu ni se pare curaj dar superstitiopsilor li s-ar parea ca am mult curaj.

 

Si cucuveaua e o pasare ca oricare alta.

 

Eu nu cred in superstitii. Asta deoarece sunt pure stupizenii prostesti.]]]]]

 

 

-Si eu is deacord cu tine 100% si eu as tine o cucuvea ca animal de casa fara nici o grija...este normal ca nu aduce moartea sau ceva de genul...sau neaparat ca moare cineva...altfel ar fi murit toata lumea...Posibil sa fie cateodata doar o coincidenta...sau posibil sa simta cateodata nu am idee...dar sunt sigur ca nu aduce moartea

Editat de catalin2k

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cainele simte cand stapanu' sau sta sa moara, da-i mai cu bun simt, nu urla cu 7 luni inainte, ci doar in ultimele ore ale muribundului. :)

 

 

da..am intalnit si cazuri dinacestea :yahoo:

 

 

 

oricum...acum cateva zile, cand veneam acasa, se intunecase deja. am auzit o cucuvea.. am facut 2 pasi.. apoi au trecut in zbor deasupra mea.. vreo 3 cucuvele... cand ajung in fata blocului.. pe o creanga. din nou..o cucuvea enervanta care canta :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum canta cucuveaua??

 

Si cainele simte cand stapanu' sau sta sa moara, da-i mai cu bun simt, nu urla cu 7 luni inainte, ci doar in ultimele ore ale muribundului. :)

cainele meu latra la fiecare om de pe strada..o sa moara iasu!!! :D :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate "cucuveaua" e doar o superstitzie,dar toate superstitziile au un simbure de adevar...ji asta va asigur io ca are o "descendenta"foarte frm...din mitologie,cind defapt nu cucuveaua era privita k aducatoare de moarte,ci corbii sau ciorile....bineintzeles k q timpu legendele s-au schimbat,ji aqm nush qm aducatoare de moarte e cucuveaua... :) ....dak e sa o luam p mitologie,va pot spoone ca "societatea" era impartzita in 3 categorii...cucuvelele(sau observatorii),corbii(care erau neamul blestemat) ji lupii(neamul binecuvintat) 8) :hi: :P ...i love these gruesome things ;)

 

8) ...de asemenea ji catzeii...k orice animale simt cind stapinu e p moarte...da nu numai catzeii simt asta ,ci toate animalele...chear ji pisicile,care,poate atzi auzit simt ji atunci cind ne doare ceva,ji se aseaza pe locul dureros...asta face durerea sa ne"paraseasca" temporar,deoarece pizicile canalizeaza energia "rea" in pamint...de asta e buna o matza la casa omului... :P ...dar revenind la caini,probabil k ei,in "ritualul" lor de a urla atunci cind stapinul trage sa moara ,vad la propriu moartea ji urla la ea sa ii lase stapinu in pace... :P ...poate k se intimpla asta deoarece ei sunt mai devotatzi decit orice alte animale, adevarat niste prieteni buni... :P... (dak vretzi raspoonsuri bazate in special p chestii macabre,sau legate de mitologia intunecata,nu ezitatzi sa ma intrebatzi,o sa va ajut cit stiu de moolt)... :lol2: :P :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sincer eu nu stiu ce sa mai cred depre bufnite .aseara s-a auzit una in podul blocului unde locuiesc iar cum stau la ultimul etaj am auzit-o foarte bine .SI M-AM SPERIAT FOARTE TARE .DAR NU A STAT MULT SI A PLECAT.ESTE POSIBIL SA AIBA PUI FIINDCA O VECINA MI-A SPUS CA A VAZUT-O SI PE LA BALCONUL EI.DAR LEGAT DE FAPTUL CA DACA AUZI O BUFNITA CANTAND MOARE CINEVA DRAG EU CRED CA ESTE ADEVARAT .LA PRIETENA MAMEI MELE SA ASEZAT PE CASA O BUFNITA SI A CANTAT DE MAI MULTE ORI SI I-A MURIT NEPOTUL STRIVIT DE AUTOBUZUL PE CARE INCERCA SA IL REPARE .ALTI SPUN CA NU DIN LOCUL UNDE SE ASEAZA VA MURI CINEVA CI DIN APROPIERE.IAR BAIATUL PE CARE L-A CARE A MURIT STRIVIT LOCUIA LA CATEVA CASE MAI DEPARTE DE BUNICA LUI . DECI IN CONCLUZIE POATE SA FIE DIN NEAM SAU UN PRIETEN.....PAREREA MEA :D :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, o prevestec, dar de ce ? cum?si cainele o prevesteste

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate "cucuveaua" e doar o superstitzie,dar toate superstitziile au un simbure de adevar...ji asta va asigur io ca are o "descendenta"foarte frm...din mitologie,cind defapt nu cucuveaua era privita k aducatoare de moarte,ci corbii sau ciorile....bineintzeles k q timpu legendele s-au schimbat,ji aqm nush qm aducatoare de moarte e cucuveaua... :yes: ....dak e sa o luam p mitologie,va pot spoone ca "societatea" era impartzita in 3 categorii...cucuvelele(sau observatorii),corbii(care erau neamul blestemat) ji lupii(neamul binecuvintat) :P :) :D ...i love these gruesome things :o:

 

8) ...de asemenea ji catzeii...k orice animale simt cind stapinu e p moarte...da nu numai catzeii simt asta ,ci toate animalele...chear ji pisicile,care,poate atzi auzit simt ji atunci cind ne doare ceva,ji se aseaza pe locul dureros...asta face durerea sa ne"paraseasca" temporar,deoarece pizicile canalizeaza energia "rea" in pamint...de asta e buna o matza la casa omului... :D ...dar revenind la caini,probabil k ei,in "ritualul" lor de a urla atunci cind stapinul trage sa moara ,vad la propriu moartea ji urla la ea sa ii lase stapinu in pace... :P ...poate k se intimpla asta deoarece ei sunt mai devotatzi decit orice alte animale, adevarat niste prieteni buni... :D... (dak vretzi raspoonsuri bazate in special p chestii macabre,sau legate de mitologia intunecata,nu ezitatzi sa ma intrebatzi,o sa va ajut cit stiu de moolt)... :good: :D :lol2:

la faza cu catelu...daca nu ar fii catelu meu ar muri tot Iasul? :jester: :roll: :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×