Sari la conținut
Forum Roportal
mitt

Ce parere aveti de salariile invatatorilor?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

... invatamantul,medicina,securitatea(politie,armata,spp,sri...) trebuie sa beneficieze de sume mai mari alocate ...

Am mai discutat acest aspect. Toate domeniile pe care le menţionezi funcţionează cu banii pe care-i produc celelalte sectoare ale economiei. Dacă tu vrei să iei, sub diverse forme, trei sferturi din valoarea muncii unui salariat direct productiv, ai să descoperi repede că o ţară formată numai din poliţişti, medici şi cadre didactice nu ar putea funcţiona nici o săptăm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu era vorba de cotizatile voastre a salaritilor de rand.....era vorba de procentul acordat acestor domeni din p.i.b......tin sa precizez ca nu actionez in domeniile mentionate mai sus.

odata ce dai bani la stat e bine sa se duca pe ce trebuie,daca domeniile de mai sus nu sunt importante,poate sunt mai importante salariile politicienilor,si dotarea acestora cu masini,case,si tehnica de ultima generatie,cand ei nu stiu sa foloseasca banalul telefon mobil.... :yes:

 

nu trebuie sa scrie spaga pe plic,sau pe bani,ca sa sti ca e spaga...

probabil ca ar trebui sa facem din muncitori necalificati,profesori,politisti.....depinde de ce avem nevoie in momentul respectiv....atunci sa ne facem o societate de muncitori necalificati(cu anumite calificari :tease: )

sunt constient de calitatea deplorabila in care se afla domeniile de mai sus,dar cumva trebuie scoase la liman....

Editat de Don_bv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca salariatele tale au acceptat sa ofere bani pentru hainele educatoarei, care e vinovatul? de ce nu au reclamat? sau pentru maririle de note? daca au avut si au vrut sa plateasca, treaba lor. trebuia sa ia masuri, nu sa deschida portofelul. dar sa afirmam asemenea lucruri doar din auzite... credeti ca numai aici se da spaga? eu primesc doar flori, sincer, si de 8 martie si de craciun. si nu am cerut bani elevilor nici pentru creta! si cunosc si alti colegi care fac la fel ca mine. pentru cateva cazuri izolate, nu ar trebui sa generalizam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu alte cuvinte"nu e prost ala care cere,ci ala care da"....daca vezi ca asa se procedeaza in anumite domeni trebuie sa intri si tu in rand cu lumea......nu cred ca sunt chiar atat de izolate acele cazuri.... :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa... ca elev ce a terminat 11 clase si trece intr-a 12a, am vazut destui profi. Mai buni, mai rai, mai profitori, mai cu aere, mai cunoscatori, mai miserupisti, mai pupincuristi... intr-un cuvant, o gama larga de suflete. Nu putem generaliza. Vad ca aici s-au format doua tabere, una care apara profesorii (formatori, iluminatori, meserie cu pacate), si cea care ii acuza (spagi, coruptie, delasare). Eu zic sa mergem pe linia de mijloc.

 

Sunt convins ca grevele se vor inmulti odata cu intrarea in UE, cand nivelul anumitor standarde va creste brusc. Profesorii sunt primul val.

 

Una din cele mai bune initiative mi se pare aceea cu evaluarea calitatii invatamanului; daca nu s-ar bloca si asta in birocratie...... Sau aceea cu evaluarea scolilor cu "stegulete" - e un inceput bun. La ora actuala, scoala este prinsa intre ciocan si nicovala. Pe de o parte, necesitatea de modernism si de adaptare la noi sisteme de predare (necunoscute profesorilor!!), iar pe de alta parte, cerinta "pietei", adica e elevilor, care vor sa treaca prin scoala ca gasca prin apa. Sa fim seriosi, problema salariilor nu cred ca se pune neaparat in liceele mari din orase (unde se iau salarii decente, din ce stiu), ci la restul institutiilor, care sunt -din pacate- majoritatea.

 

Da, sunt de acord cu majorarea pana la plafonul prevazut prin lege. Este o incurajare pentru oameni sa devina la randul lor dascali - si mi se pare ca ducem lipsa. Pare-mi-se, in unele scoli/universitati au fost acceptati si profesori "corigenti", din lipsa. Cu cat vom avea mai multi profesori sau macar o concurenta mai serioasa pe locuri, cu atat cresc sansele sa apara dascali de calitate. Dixit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maine am sa-mi pun o pancarda de gat "Imi tai venele dc nu se mareste salariul minim pe economie".

 

 

Yvonne: somerii sunt cei care nu binevoiesc sa-si puna osul la treaba, deasemenea sunt platiti din buget, sunt prea mandrii sa-si caute un job decent. Zic bine?? :shout:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×