Sari la conținut
Forum Roportal
whoop

"Baiatu' lu' mama"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sal......am trecut si eu prin monente de genul asta numai ca de cealalta parte....mama a trebuit sa inteleaga ca sunt un om matur si mi-am ales o femeie in viata mea pe care o accept asa cum este...chiar daca nu mereu ceea ce ne propunem impreuna nu ne iese......si inevitabil apar si replicile de genul ''ti-am spus eu!!''....ideea e sa rupi pisica in doua si sa-l rogi pe iubitul tau sa se hotarasca...oricum nu poate ramane tot timpul baiatul lu' mama...tb sa-si ia viata in proppriile maini...probabil ca o discutie deschisa pe aceasta tema te va ajuta f mult......macar sti ce ai de facut pe viitor......SUCCES

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema ta este foarte delicata. Te afli intre ciocan si nicovala. Ori suporti in continuare, ceea ce nu-ti mai doresti, ori iei tu atitudine si ii pui in vedere soacrei sa va lase in pace, riscind sa va fugareasca pe amindoi si atunci relatia sigur se va "sparge" pentru ca el va prefera sa se intoarca la ea decit sa ramina cu tine. Soacra ta are un as in mineca, stati in casa ei iar orice incercare de a-i restringe vizitele se poate termina cu amenintari.

Gindeste-te, pe de alta parte, ca este posibil sa nu-l desprinzi niciodata de parinti si viata ta va fi un calvar. Nimeni nu te poate obliga sa suferi si nu merita sa iti otravesti toata viata de dragul nimanui.

Umila mea parere: Gaseste un alt loc unde sa stai, inchiriaza o locuinta, dupa ce ai facut asta te duci la soacra si ii spui tot ce ai pe inima. Daca va zice sa plecati/sau sa pleci, iti iei bocceluta si te duci acolo, cu sau fara el, sunt sanse sa vina si el dupa tine si atunci, fiind pe teritoriul tau, nu vei mai fi nevoita sa asculti de altii. Momentan nu mai ai nimic de pierdut, santajeaza-l, daca vine cu tine-bine, daca nu-iarasi bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o....ba da draga, pot sa dipara sentimentele din cauza socrilor....

Asta m-a inspaimantat :o

 

De dimineata am avut o discutie mai mult sau mai putin serioasa si i-am simtit ingrijorarea in suflet, dar ce ingrijorare????? Ii e frica sa aleaga !!! Chiar nu mai inteleg nimic. Ma tot intreaba pe mine ce vreau sa fac in continuare, daca vreau sa ne mutam impreuna, daca vreau ceva mai mult de la noi. Vreau (cu toate ca de cateva luni o cam iau "in jos" in dorinta de a mai intemeia o familie cu el), vreau si sper ca nelamurirea mea e doar ceva trecator

De ales....mi-e frica pt amandoua variantele. Una...as putea sa-l pierd definitiv, iar a doua ar fi ruptura de mama lui. Sunt sigura ca acolo se va ajunge pt ca si fratele lui a patit la fel, a ales femeia pe care o iubea iar parintii lui au refuzat sa-i mai vada 2 ani, nu si-au vazut nici macar nepotul in acest timp 8) . Daca s-ar intampla asa ceva si cu noi, de suferit ar avea numai prietenul meu (intr-o oarecare masura si eu pt ca va trebuii sa-l sustin).

Ar fi totusi o optiune si alegerea asta :doh: Asa, in orice caz relatia nu mai poate continua. De mai mult de un an m-am mutat de la el iar de atunci ne e tot mai greu. Eu m-am saturat de tampenii si jocuri, m-am plictisit ,nu mai am chef , pur si simplu nu ma mai atrage nimic din ce faceam alta data impreuna cu el.

Discutii am tot avut cu el si nici unul nu vroia despartire, asa ca ne impacam iar situatia revenea rapid la "normal" 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai, e naspa... cand nu tu esti pe primul loc...e cam aiurea.

prietena mea cea mai buna a divortat dupa un an de casnicie din cauza soacrei...adica se certau si asa mai departe dar sotiorul nu zicea nimic, nu lua partea nimanui, era imun si neutru...le lasa sa isi scoata ochii si el se ducea sa fumeze o tigara.eu zic ca nu se va schimba. poate doar daca se simte amenintat ca te pierde, poate doar atunci isi da seama ca mama nu are ce cauta in viata lui noua.

si daca te pierde si deja tu esti hotarata sa nu mai dai inpoi atunci degeaba se mai schimba.

era o vorba: iubeste-ma cand sunt in viata, ca dupa ce mor, degeaba ma plangi. adaptat situatie: iubeste-ma cat ma ai si cat sunt langa tine.

...parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai, e naspa... cand nu tu esti pe primul loc...e cam aiurea.

prietena mea cea mai buna a divortat dupa un an de casnicie din cauza soacrei...adica se certau si asa mai departe dar sotiorul nu zicea nimic, nu lua partea nimanui, era imun si neutru...le lasa sa isi scoata ochii si el se ducea sa fumeze o tigara.eu zic ca nu se va schimba. poate doar daca se simte amenintat ca te pierde, poate doar atunci isi da seama ca mama nu are ce cauta in viata lui noua.

si daca te pierde si deja tu esti hotarata sa nu mai dai inpoi atunci degeaba se mai schimba.

era o vorba: iubeste-ma cand sunt in viata, ca dupa ce mor, degeaba ma plangi. adaptat situatie: iubeste-ma cat ma ai si cat sunt langa tine.

...parerea mea

 

nici sa stea asa.... dar nici ca sotul meu care i'a spus soacra'mii ca daca mai are de comentat nu mai are ce cauta la noi... apoi chiar ca nu a mai primit'o.... nu sunt de acord pt ca parintele, bun, rau, cum e , e parintele tau. adevarul e ca a spus niste lucruri urate despre mine.... iaca sunt imediat 5 luni de cand nu am mai vazut'o....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nici sa stea asa.... dar nici ca sotul meu care i'a spus soacra'mii ca daca mai are de comentat nu mai are ce cauta la noi... apoi chiar ca nu a mai primit'o.... nu sunt de acord pt ca parintele, bun, rau, cum e , e parintele tau. adevarul e ca a spus niste lucruri urate despre mine.... iaca sunt imediat 5 luni de cand nu am mai vazut'o....

unii oameni, fie ei parinti, copii, socri sau gineri/nurori, pur si simplu nu inteleg si nu fac diferenta intre vietile de familie : 1. viata de familie in care esti parinte sau copil si 2. viata de familie in care esti soti si sotie. exista o clara delimitare intre astea doua...iubirile investite in fiecare sunt total diferite...dar multi nu inteleg chestia asta. mai ales mamele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unii oameni, fie ei parinti, copii, socri sau gineri/nurori, pur si simplu nu inteleg si nu fac diferenta intre vietile de familie : 1. viata de familie in care esti parinte sau copil si 2. viata de familie in care esti soti si sotie. exista o clara delimitare intre astea doua...iubirile investite in fiecare sunt total diferite...dar multi nu inteleg chestia asta. mai ales mamele.

 

ei...la noi povestea e ceva mai lunga... adica ai lui , atunci cand m'am cunoscut eu cu sotul meu, in facultate, nu'l cautau cu lunile (stiu pentru ca am stat 2 ani in aceeasi camera de camin), fara sa il intrebe cum ii merge sau daca are ce manca. Acum, dupa nunta, i'au apucat brusc grijile, cum ca ar fi prost imbracat ( ??!! , are haine de calitate, nu de firma ca nu ne permitem dar e imbracat f bine dupa parerea multora) , cum ca ii distrug ficatul, ca eu nu stiu ( ??!! :flowers: , are o taietura bietu' de o observi din avion, ma intreb cum puteam sa nu stiu) ca el ar fi operat la ficat... ca eu sunt lenesa si nu fac curat prin casa.... e adevarat nu sunt ahtiata dupa curatenie, dar nu traim in jeg pana la glezne... ca nu'i gatesc, ca umblu cu alti barbati ( ce naiba??! noi suntem in Petrosani iar ea in Buzau!!, nu imi imaginez de unde stie ea asa ceva), ca a slabit baietu' (pai a slabit, ca s'a apucat de sport!!) si altele asemenea....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Whoop!

Spui ca ai incercat sa-l faci geloz si a explodat. Asta inseamna ca te vrea. Dar ca un copil. Si ca reactioneaza infantil - i se lua ce era al lui. Ca adul te-a rfi intrebat care sunt nevoile tale, daca esti fericita cu el, daca iti poferi ce astepti de la un barbat...

De la familie primeste atentie (siguranta, ideea ca nue lasat balta) de la tine la fel. Mama-sa il handicapeaza. Tu incerci sa-l intregesti. Maica-sa il manipuleaza emotional:ii puen in fata "eu va vreau doar bienle" si lui nu-i ramane decat sa se simta mizerabil iar pe tine sa te vada ca pe o persoana isnensibila sua egoista/exigenta. Simte el ca ceva nu fucntioneaza dar atat timpc at se raporteaza in relatai cu maam sa ca un copil (si nu rpe are d eunde sa fie adult) nu va putea sa se rupa de ea pentru ca el este convins c aii face rau. Si chair s-a rputea sa-i faca indirect. Eu stiu soacre care si la 82 de ani fac crize daca baiatul da atentie sotiei, li s eface rau, isi induc tahicardii... Evident salvare, analize, doctorul zice ca n-are nimci. Sia sa de cativa ani - asist la teatrul asta mereu. Si mama apre destul de desteapta sa nu-l ridice direct impotriva ta. Cred ca cea care trebuie cucerita e ea, si ea trebuie sa se maturizeze emotional (abia apoi fiul ei se poate elibera), trebuie asigurata ca nu e indepartata sau neimportanta - asta daca e normala. Daca nu e.. nici o speranta.

El te iubeste dar cu ce maturitate? Tu astepti iubreia unui adult. Crezi ca o sa creasca. eu am in familie un barbat care si la 65 de ani tine cont de maica-sa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Whoop!

Spui ca ai incercat sa-l faci geloz si a explodat. Asta inseamna ca te vrea. Dar ca un copil. Si ca reactioneaza infantil - i se lua ce era al lui. Ca adul te-a rfi intrebat care sunt nevoile tale, daca esti fericita cu el, daca iti poferi ce astepti de la un barbat...

De la familie primeste atentie (siguranta, ideea ca nue lasat balta) de la tine la fel. Mama-sa il handicapeaza. Tu incerci sa-l intregesti. Maica-sa il manipuleaza emotional:ii puen in fata "eu va vreau doar bienle" si lui nu-i ramane decat sa se simta mizerabil iar pe tine sa te vada ca pe o persoana isnensibila sua egoista/exigenta. Simte el ca ceva nu fucntioneaza dar atat timpc at se raporteaza in relatai cu maam sa ca un copil (si nu rpe are d eunde sa fie adult) nu va putea sa se rupa de ea pentru ca el este convins c aii face rau. Si chair s-a rputea sa-i faca indirect. Eu stiu soacre care si la 82 de ani fac crize daca baiatul da atentie sotiei, li s eface rau, isi induc tahicardii... Evident salvare, analize, doctorul zice ca n-are nimci. Sia sa de cativa ani - asist la teatrul asta mereu. Si mama apre destul de desteapta sa nu-l ridice direct impotriva ta. Cred ca cea care trebuie cucerita e ea, si ea trebuie sa se maturizeze emotional (abia apoi fiul ei se poate elibera), trebuie asigurata ca nu e indepartata sau neimportanta - asta daca e normala. Daca nu e.. nici o speranta.

El te iubeste dar cu ce maturitate? Tu astepti iubreia unui adult. Crezi ca o sa creasca. eu am in familie un barbat care si la 65 de ani tine cont de maica-sa.

off topic: draga gusay imi place ce scrii, dar sincer mi-e greu sa citesc. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, fug pe tastatura. Netul asta... Roportalul asta....O sa fiu mai atenta. Fac eforturi, sa stii si mereu zic ca imi iese bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×