Sari la conținut
Forum Roportal
whoop

"Baiatu' lu' mama"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai stai ca nici cu fetile"crescute in puf" nu mi-e jena :o: De alea, care la prima cearta fug la mama sa se consulte......

:flowers:

alea trebuie scuturate si isi revin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda...ciudata chestia asta...probabil ca iubitul tau inca nu e "barbat" , adica mai pe romaneste nu e in stare sa dea piept cu viata,nu e in stare sa ia decizii singur,sa faca anumite chestii singur...inca e baiatul mami . Ai doua posibilitati...ori il faci sa vada realitatea...ori il lasi cu mami a lui . Aici depinde si de tine,de rabdarea ta, de cat de mult va iubiti si cat de mult credeti in dragostea voastra .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu cred ca ordinea normala ar trebui sa fie mama(parintii),tu si ceilalti..eu de la parintii mei am invatat ca nimeni nu o sa ma iubeasca precum ei,nici macar viitorul sot..comunicarea intre parinti este esentiala..mama imi povestea atunci cand s-a imprietenit cu tata,acesta ia spus:maria,cat timp mama traieste ea va fi pe primul loc,sa nu-mi reprosez ca de ce merg la ea zi de zi ca de ce ii dau atentie! iar pe locul 2 esti tu..(

altul care incurca iubirea de mama (parinti) cu cea de partener de viata ! :)

 

Am spalat un an :) , timp in care am tot mers in sute de locuri si am vazut mii de masini de spalat, dar normal ca dupa ce ne hotaram, o suna pe mamica (fara sa stiu eu) si isi schimba brusc parerea si dorintele. Si lunile treceau iar eu .....

tu ar fi trebuit sa-i pui rufele in carca, detergentul in brate si sa-i faci cunostinta cu elementul "chiuveta" sau "cada" dupa caz.

 

si fratele lui a patit la fel, a ales femeia pe care o iubea iar parintii lui au refuzat sa-i mai vada 2 ani, nu si-au vazut nici macar nepotul in acest timp

iarta-ma, dar ai lui sunt cu capul. patologic.

 

si acum revenind la problema de fond:

Buna ziua la toata lumea si bine v-am gasit.

Nelamurirea mea e daca un astfel de om merita osteneala noastra/a mea. Se vor schimba vreodata? :photo:

.............

..................

Nimeni nu-mi poate spune ce sa fac cu relatia mea,sau ce drum sa aleg, dar oricine imi poate fi prieten si ma poate ajuta cu un sfat, o corectare acolo unde gresesc.

Intrebarea ramane.......se vor schimba? Daca da.....atunci cand? (ca eu tot astept)

 

am sa-ti spun doua povesti:

 

1. casatoriti de 25 de ani, el cu mama isterica, ea cu frica si nervi tocati de mama isterica. mama isterica aproape ca ii face sa divorteze. el pleaca la mama, dupa o luna realizeaza imbecilitatea si se intoarce la familie. oricum nu putea fi numit "baiatu' lu' mama" - dar ti-am dat exemplul ca sa vezi ce poate sa faca o cretina de 75 de ani cu doi oameni maturi de 50 de ani.

 

2. el 28 de ani. ea 25. relatie frumoasa cu perspective de casatorie. episoade sporadice de sunat la 8 dimineata de anul nou - "sunteti bine, copii?" sau - "a zis mama sa venim la masa, daca vrei bine, daca nu, ma duc singur".

lu' mamicuta i se pune pata brusc pe ea. relatia se rupe intempestiv de la o ora la alta, el dispare un timp. reapare cu o poveste cusuta cu ata alba care se accepta (ea il iubeste ca proasta). apoi ea afla ca de fapt parintii lui ii stiu despartiti, iar cand ei se plimba romantic de mana prin parc, el "era de fapt la biblioteca" si "da, mama, acum vin spre casa".

 

totul se incheie apoteotic cu intrebarea fireasca a ei, satula de atata calcat in picioare. reproduc dialogul din memorie:

- vrei sa mai fim impreuna?

- da, dar sa nu afle mama si bunica. (va rog sa nu radeti)

- mama si bunica iti dicteaza relatiile?

- pai...

-nu le convine cum ma port cu tine?

- pai...

- cine ti-a mai oferit pana acum cate ti-am oferit eu?

- pai... mama!

- ATUNCI INSOARA-TE CU MA-TA !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
altul care incurca iubirea de mama (parinti) cu cea de partener de viata ! :photo:

 

nu ai inteles bine;nu incurc iubirea unui parinte cu cea a unui partener..sunt lucruri total diferite;parintii te cunosc din totdeauna,partenerul te poate cunoaste de cateva zile,de 1-10 ani..;atunci cand un fiu ii spune mamei:"mama am probleme,ea imediat il ajuta",poate partenerul nu o sa fie atat de dispus sa-l ajute..

in momentul in care un cuplu s-au unit si au si copii,atunci familia lui trece pe primul loc si parintii pe 2..

 

 

o intrebare ptr woop..de ce nu te-ai casatorit cu el?sau esti casatorita?ptr ca daca nu esti casatorita,este normal ca el sa fie "baiatul mamei" si sa oscileze intre tine si mama..daca ai fi fost cu el casatorit,lucrurile ar fi stat altfel..stii ce ia spus mama tatalui meu?ia spus:"nu mai sunt femeie de plimbat pe bulevard,de dus la cofetarie,sunt femeie de maritat,vrei sa te mariti cu mine?bine!nu vrei esti liber sa pleci.."..asa fa si tu..nu mai sta cu el in concubinaj doar "sa ne cunoastem mai bine"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ai inteles bine;nu incurc iubirea unui parinte cu cea a unui partener..sunt lucruri total diferite;parintii te cunosc din totdeauna,partenerul te poate cunoaste de cateva zile,de 1-10 ani..;atunci cand un fiu ii spune mamei:"mama am probleme,ea imediat il ajuta",poate partenerul nu o sa fie atat de dispus sa-l ajute..

in momentul in care un cuplu s-au unit si au si copii,atunci familia lui trece pe primul loc si parintii pe 2..

o intrebare ptr woop..de ce nu te-ai casatorit cu el?sau esti casatorita?ptr ca daca nu esti casatorita,este normal ca el sa fie "baiatul mamei" si sa oscileze intre tine si mama..daca ai fi fost cu el casatorit,lucrurile ar fi stat altfel..stii ce ia spus mama tatalui meu?ia spus:"nu mai sunt femeie de plimbat pe bulevard,de dus la cofetarie,sunt femeie de maritat,vrei sa te mariti cu mine?bine!nu vrei esti liber sa pleci.."..asa fa si tu..nu mai sta cu el in concubinaj doar "sa ne cunoastem mai bine"

nu exista asa ceva...scuza-ma dar nu pot fi de acord cu tine nici daca ma chinui. daca partenerul nu e dispus sa te ajute in orice situatie atunci CLAR nu are ce sa caute langa tine. de la o varsta, adica dupa 18 ani, iti rezolvi probleme singur si cand nu poti ceri ajutorul cui te-ar putea ajuta mai bine. daca partenerul se afla in postura in care te-ar putea ajuta, pai sa te ajute...nu dai fuguta la mamicuta sa mearga cu tine la doctor sau sa iti rezolve inscrierea la facultate sau sa vina cu tine la ineterviu pt un job. si nu sunt nici de acord cu ideea ca dupa ce apare copilul abia atunci familia de parinti trece pe locul 2.aia ar fi trebuit sa treaca demult pe locul 2.de fapt nici nu stiu de ce ma agit atat ca nu are de ce sa treaca pe locul 2.sunt clar delimitate. am mai spus.

cat despre partea a doua a mesajului: "este normal ca el sa fie "baiatul mamei" si sa oscileze intre tine si mama..daca ai fi fost cu el casatorit,lucrurile ar fi stat altfel.." again, TOTAL in dezacord cu tine. de ce sa fie normal sa fie barbatul mamei? ce el nu poate sa judece cu capul lui si sa isi asume responsabilitati?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cine erau cei 2?

cred ca nu-i greu sa-ti dai seama cine era proasta din povestea mea. :)

 

nu ai inteles bine;nu incurc iubirea unui parinte cu cea a unui partener..sunt lucruri total diferite;parintii te cunosc din totdeauna,partenerul te poate cunoaste de cateva zile,de 1-10 ani..;atunci cand un fiu ii spune mamei:"mama am probleme,ea imediat il ajuta",poate partenerul nu o sa fie atat de dispus sa-l ajute..

atunci nu stii ce inseamna notiunea de "partener".

 

in momentul in care un cuplu s-au unit si au si copii,atunci familia lui trece pe primul loc si parintii pe 2.

aici e greseala. nu exista locul 1 si locul 2. sunt doua notiuni diferite: parintii si familia ta. n-ai cum sa le compari, n-ai cum sa le pui una inaintea alteia. e ca si cum ai compara tocanita de cartofi cu o pictura in acuarela. :photo:

 

stii ce ia spus mama tatalui meu?ia spus:"nu mai sunt femeie de plimbat pe bulevard,de dus la cofetarie,sunt femeie de maritat,vrei sa te mariti cu mine?bine!nu vrei esti liber sa pleci.."

mama ta e o femeie cu determinare, care stie ce vrea. dar pun pariu ca la intrebarea "vrei sa te mariti cu mine" taica-tu n-a raspuns "stai sa o intreb pe mama"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca exista si astfel de situatii, in care nu se poate mentine o relatie armonioasa cu socrii. Nu-mi vine sa cred ca aproape facusem o criza de nervi ca mi-a mutat soacra hartiile de lucru de pe birou in dulap pe motiv ca nu stateau in ordine. Acum mi se pare ceva insignifiant pe langa problemele lui Whoop.

In primul rand este vinovata persoana care accepta sa traiasca astfel timp de ... 8 ani ?!?! :P Pai eu cred ca ai avut destul timp la dispozitie sa il cunosti si sa-ti dai seama ca nu se poate schimba, oricat de mult te-ai stradui. La 27 de ani e prea tarziu sa te maturizezi sau sa-ti schimbi radical prioritatile, chiar daca vrei. Sincer, imi pare foarte rau ca nu ai ales persoana potrivita si ca ti-ai irosit atat de mult timp in mod inutil :oops: . Sper sa gasesti persoana potrivita si sa fii iubita cu adevarat. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×