Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

efort minor?  :swoon:

 

On topic: ar fi cazul sa gatesc si eu ceva ca am terminat mancarurile de la pasti. Dar nu-mi vin in cap decat mancaruri din astea cum face Olga cu efort minor. Inacceptabil. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Practic este minor efortul in comparatie cu sarmale, lasagne sau salata de boeuf cand si maioneza se face in casa, plus decoratia, sa arete ca un obiect de lux!!!

 

Mai mult este consumator de timp pana se curata si toaca toate alea, eu cu patrunjel si cilantro pierd timp mult ca le intorc pe toate partile frunzulitele ... pana transpir deja.

Ca de amestecat in cratita nu e mare lucru, am toate langa mine si le adaug numai, dar acea preparare ia timp.   E migaloasa si salsa de facut dar e bun.

 

Mi-am dezvoltat un plan de lucru pentru multe retete si inca din magazin stiu ce voi face prima oara cand ajung acasa.   Complicatii nu vreau sa gatesc vine vara si nu se poate nici privi la reclame in TV cum mananca altii toate alea.   Deja mi-am schimbat si felul cum voi manca de acum incolo, doar odata pe zi o supa gatit de mine sau ceva usor ca mancarea de dovlecel maghiar sau tocanita de legume si in rest doar crud voi manca legume si fructe.   Inca nu e cald destul sa inlocuiesc cafea cu apa sau ceai preparat la soare, se pune intr-un borcan mare plicuri de ceai si apa, bine inchis borcanul, totul in curte la soare, pe urma racit si baut  :haha:   Mai usor ca asta nu se poate.   Inghetata deja am planificat ca s-a dat ieftin, in loc de $ 6.99/cutie, doar $2.99, iar dupa ce s-a cumparat 6 cutii, se primeste inca una gratuit ... apare in alimentara automatic statistica.  Avantajul este ca nu trebuie sa cumpar toate deodata, sint fara zahar, gluten si GM dar cu fructe de padure intregi.      Vezi ca dispare efortul?  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La aperitiv ... stiuleti de porumb din acest an, fierti, 4 bucati sa-s mici si mi-e foame, iar pana curat un peste trout/pastrav si-l prajesc pentru felul principal, fierb mamaliga si fac mujdei, mai trece timp, 1 ora cel putin.    Pepene verde la desert.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Linte marunt, rosu din India preparat in stil fasole batuta, avantaj este ca se face in cateva minute!!!  acompaniat de orez negru salbatic care la fel se face singur pe plita ca nici capacul nu trebuie ridicat macar dupa ce am aruncat in cratita toate alea!!!  cu salata varza acra daca vreau ca nu stiu daca va mai fi cineva la masa  :haha:  astept pe fiul toata saptamana dar n-are timp, sotu-i in deplasare iar pisicii nu poftesc la asa ceva.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era sa mor de la linte ieri ce rau mi-a fost, parca eram otravita asa m-am simtit.  Abia am mancat un pic si totusi m-a distrus, era sa merg in spital dar am baut zeama de la o lamaie foarte mare si am inceput sa revin.  Azi am tinut dieta, la fel fac si maine, nu stiu ce putea provoca acel feeling.

 

Am facut clatite cu mere rase in compozitie, le-am prajit bine de tot ca asa-mi plac crocante si cu inghetata de caramele sarate cu grasime redusa si etc., si pepene. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salata de cartofi din cartofi fierti, oua fierti tare, ceapa multa, ulei, sare-piper, si mai tarziu Swiss Birchermüesli: iaurt si fulgi de ovaz in care se amesteca: mere rase, banane, pere, pepeni, portocala, zmeura, afine si mure am avut azi in casa.   Este mai bun bine racit, se poate decora cu inghetata, frisca, ceva alcool, cirese Maraschino sau alte fructe sau biscuiti, cozonac uscat, tort sau prajitura dezhidratat deja in frigider, etc., creativitatea este fara limite.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Peste prajit in baie de ulei in magazinul mexicanului, sotul avea chef de o supa tot de acolo in care este si o bucata dintr-un stiulete de corn, una de carne de vita cu os de obicei si din fiecare leguma o bucate in zeama lunga.   I se adauga suc de lime ca mexicanii nu prea folosesc lamaie, cilantro si ceapa tocati marunt si langa Aroz/orez mexican care-i preparat special ... eu n-as gusta nici supa sau orezul asta dar unii mor dupa si ma bucur ca exista acel loc, ca nu eu trebuie sa-l prepar  :haha: 

 

E mai comod de mancat doar ... am spart si usturoi langa pestii mei, 4 bucati am comandat si aveau chifle abia iesite din cuptor insa nu puteam sa mananc din ele.  

 

Am ocolit aglomeratia cand va fi luat cu asalt magazinul ca a inceput cel mai mare party din an al neamului mexican, victoria obtinuta asupra francezilor matoli   :alcoholic:  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De Ziua Mamelor magazinele au pus la pret redus niste fripturi/cotlete de vita ca se rupe o furculita normala la ridicat de pe gratar ... cred ca mai multe ananas-uri de 88 de centi bucata se vor ridica decat carne, ca pachetele de cotlete sint familiare daca nu multi-familiare si costa in jur de $100/pachet cu os cu tot dar asa se vinde mereu.   Pe caldura de aici sa mai stai si langa un gratar fierbinte cu muste si alte zburatoare dar si un pic de vant, care s-ar putea transforma intr-o furtuna de praf in orice minut ... nu-i de planificat o masa festiva in aer liber.  Avem si noi 2 mese mari de terasa cu top de sticla in caz ca reunim destui, am preparat mici, carne de burrito, frigarui cu legume separat, dar si cu carne de vita, pui, peste si miel, acea friptura desi arata superb in vitrina frigiderului din magazin, nu-i de mine.   Are multa grasime intre randuri de carne si nu-mi place, am luat antrecot slab ... e fara os si grasimi de ocolit, se poate manca cu ochi inchisi ori ce pun pe masa   :yam:  salata de cartofi e fenomenala, poate pentru ca am fiert cartofii in apa bine sarata.  

Ca de obicei, mamele celebreaza prin munca multa in bucatarie!!! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In lipsa de idei si chef de gatit, mereu ramane snitelul, mancarea preferata   :yam:  cu cartofi fierti in coaja si sos de ciuperci deasupra, salata de ardei copti.   Bucati de ciocolata cu sos caramel si mai cu ceva umplut, partatele individuale de 3x3x1 cm de cumparat varsat in ciocolatiere private, am primit cadou de Ziua Mamelor, a incheiat masa.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×