Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Raspunde si tu la cateva intrebari:

-Cine sustine ca formula nu este corecta?

-Care este argumentatia? (eventual niste linkuri)

-Formula nu este doar demonstrata prin experimente, dar este dedusa prin calcule simple. Unde vezi erori in acele calcule?

 

Revista Stiinta si Tehnica1948 - Hermann Bondi, Thomas Gold si Fred Hoyle propun o teorie alternativa, cea a unui Univers stationar. 1948 - George Gamow prezice existenta unui fond ...

www.stiintasitehnica.ro/index.php?menu=8&id=365 - 29k -

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Revista Stiinta si Tehnica1948 - Hermann Bondi, Thomas Gold si Fred Hoyle propun o teorie alternativa, cea a unui Univers stationar. 1948 - George Gamow prezice existenta unui fond ...

www.stiintasitehnica.ro/index.php?menu=8&id=365 - 29k -

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deplasarea spre rosu a fost observata in cazul tuturor galaxiilor, iar gradul sau este proportional cu distanta la care acestea se afla.

Absolutizările de tipul "eu

Editat de Hellena MD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a luat o jumatate de ora sa citesc acest topic integral........Einstein este idealul meu si la fel si formula E=mc^2 !

Apropo.......eu am scris topicul "Cum s-au inventat formulele" si imi amintesc, ca a fost prima mea intrebare pe acest forum....... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E=mc^2 este o formula care asociaza speculativ masa oricarui corp de viteza luminii!Cand un corp de masa "m" se misca fara frecare intr-un sistem de referinta oarecare cu viteza "v" se spune ca energia sa cinetica este Ec=(mv^2)/2.De unde rezulta ca E= mc^2????!!!!Formula E=mc^2 este valabila oricarei particule?

 

Da. este valabila oricarei particule, E=0.5*mv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca E=mc^2 este valabila oricarei particule,atunci cat este "E" in cazul fotonului?Care este masa de miscare a fotonului?

In cazul fotonului E=\hbar\omega

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In cazul fotonului E=\hbar\omega

Si putem scrie ca in cazul fotonului E=h(niu)=mc^2?Cat este masa de miscare a fotonului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×