Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iata o formula a energiei care tine cont si de viteza corpului respectiv:E=[0,(3)kmv^3]/c ,in care k este o constanta adimensionala,m este masa corpului,v este viteza corpului la un moment dat si c este viteza luminii.

 

Intrebare:De ce nu este buna formula de mai sus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu mai inteleg nimic.Te rog citeste in DEX online si ai sa vezi ce inseamna particula.

Formula se aplica pentru orice "corp", nu doar "particula".

Oricine poate scrie o formula si/sau o teorie care aparent este corecta,dar daca nu este si adevarata putem fi indusi in eroare si de aceea apar tot felul de paradoxuri ilare ca urmare a acestei formule si/sau teorii.

Chiar crezi asta??? Formulele nu se inventeaza doar asa, de dragul de a fi enuntate. Unele rezulta din calcule ce pot fi oricand verificate de catre toti cei care doresc, altele sunt potrivite pentru a pune in acord diverse experimente, care de asemenea pot fi repetate de catre oricine. O teorie stiintifica, am scris-o de foarte multe ori pe acest forum, este o teorie care poate fi infirmata de experimente ulterioare. Atat teoria relativitatii restranse cat si teoria relativitatii generalizate au fost supuse numeroaselor teste si verificari. Au fost imaginate tot felul de experiente, dar rezultatele tuturor au fost cele prezise de teorie. Este posibil insa, in continuare, ca cineva sa imagineze un experiment care sa contrazica Teoria Relativitatii. In acest caz se va ajunge la o teorie si mai completa.

Intrebari:

-Ce rationament a condus la formula E=mc^2?

Am explicat la inceputul discutiei - prima pagina

-Care este formula impulsului in teoria relativitatii restranse?

p=m0v/(gama)

-Exista particule in stare de repaus?

Repaus fata de ce???

Iata o formula a energiei care tine cont si de viteza corpului respectiv:E=[0,(3)kmv^3]/c ,in care k este o constanta adimensionala,m este masa corpului,v este viteza corpului la un moment dat si c este viteza luminii.

 

Intrebare:De ce nu este buna formula de mai sus?

Primul postulat la Teoriei relativitatii suna asa:

"Forma legilor fizicii este aceeasi in toate sistemele de referinta."

Aceasta implica faptul ca legile fizicii nu pot fi folosite pentru a determina o viteza absoluta.

De aceea energia unui corp nu depinde de viteza sa. Pentru intregul fir logic vezi aici:Einstein, Teoria Relativitatii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Formula se aplica pentru orice "corp", nu doar "particula".

 

Chiar crezi asta??? Formulele nu se inventeaza doar asa, de dragul de a fi enuntate. Unele rezulta din calcule ce pot fi oricand verificate de catre toti cei care doresc, altele sunt potrivite pentru a pune in acord diverse experimente, care de asemenea pot fi repetate de catre oricine. O teorie stiintifica, am scris-o de foarte multe ori pe acest forum, este o teorie care poate fi infirmata de experimente ulterioare. Atat teoria relativitatii restranse cat si teoria relativitatii generalizate au fost supuse numeroaselor teste si verificari. Au fost imaginate tot felul de experiente, dar rezultatele tuturor au fost cele prezise de teorie. Este posibil insa, in continuare, ca cineva sa imagineze un experiment care sa contrazica Teoria Relativitatii. In acest caz se va ajunge la o teorie si mai completa.

 

Am explicat la inceputul discutiei - prima pagina

 

p=m0v/(gama)

 

Repaus fata de ce???

 

Primul postulat la Teoriei relativitatii suna asa:

"Forma legilor fizicii este aceeasi in toate sistemele de referinta."

Aceasta implica faptul ca legile fizicii nu pot fi folosite pentru a determina o viteza absoluta.

De aceea energia unui corp nu depinde de viteza sa. Pentru intregul fir logic vezi aici:Einstein, Teoria Relativitatii

 

Nu inteleg de ce energia unui corp ar depinde numai de masa sa si de viteza luminii.Orice corp in miscare are energia E=0,5mv^2 si aceasta energie are un efect asupra suportului pe care se misca si asupra unui obiect pe care il intalneste la un moment dat.Eu cred ca energia existenta intr-un corp depinde de modul cum interactioneaza cu celelalte corpuri.

Nu m-ai convins inca si eu cred ca sunt multi care cred ca formula E=mc^2 nu este corecta.

 

Intrebari:

-Energia unui atom de hidrogen din spatiul "vid" are o valoare finita?

-Cum se poate verifica cantitativ valabilitatea formulei E=mc^2 si care sunt metodele si instrumentele respective de masurare?

-Exista particule cu viteze mai mari decat ale fotonilor?

-Daca exista particule cu viteze mai mari decat ale fotonilor,cine si/sau ce le genereaza?

-Cine a facut Spatiul Absolut?

-Exista zone in Spatiul Absolut unde nu exista fotoni?

-In zonele din Spatiul Absolut unde nu exista fotoni care este formula de calcul a energiei?

-Cum au aparut fotonii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu inteleg de ce energia unui corp ar depinde numai de masa sa si de viteza luminii.Orice corp in miscare are energia E=0,5mv^2 si aceasta energie are un efect asupra suportului pe care se misca si asupra unui obiect pe care il intalneste la un moment dat.Eu cred ca energia existenta intr-un corp depinde de modul cum interactioneaza cu celelalte corpuri.

Nu m-ai convins inca si eu cred ca sunt multi care cred ca formula E=mc^2 nu este corecta.

 

Intrebari:

-Energia unui atom de hidrogen din spatiul "vid" are o valoare finita?

-Cum se poate verifica cantitativ valabilitatea formulei E=mc^2 si care sunt metodele si instrumentele respective de masurare?

-Exista particule cu viteze mai mari decat ale fotonilor?

-Daca exista particule cu viteze mai mari decat ale fotonilor,cine si/sau ce le genereaza?

-Cine a facut Spatiul Absolut?

-Exista zone in Spatiul Absolut unde nu exista fotoni?

-In zonele din Spatiul Absolut unde nu exista fotoni care este formula de calcul a energiei?

-Cum au aparut fotonii?

Desigur ca nimeni nu poate fi convins ca ceva este adevarat doar pentru ca asa spun eu (sau nu?)

Trebuie sa urmaresti si calculele facute de Einstein si, daca gasesti vreo eroare, jos palaria.

De exemplu, urmareste aici rationamentul si calculele:masa si energia

Daca te intereseaza si discutii legate de legatura dintre energia cinetica si energia data de formula, citeste si asta:energia unui corp in miscare

Alte explicatii gasesti aici:Echivalenta masei si energiei

si daca tot mai esti curios incearca si aici:Google

Pentru verificarea formulei trebuiesc verificate mai intai postulatele lui Einstein. Din acestea deriva numeroase consecinte logice: dilatarea timpului si contractia luminii, efectul Doppler relativist, si altele. Acestea au fost verificate de nenumarate ori. Se pot imagina si alte consecinte care vor fi verificate (sau poate infirmate) ulterior. Dar poate te va lamuri urmatorul episod din viata lui Einstein: După ce a elaborat Teoria relativitatii Generale, previziunile sale au fost confirmate de observarea unei eclipse. Atunci cand un student cu care lucra impreuna si-a manifestat bucuria, Einstein a raspuns, nepasator "Dar stiam bine ca teoria e corecta", iar cand studentul a insistat, intrebandu-l ce s-ar fi intamplat daca previziunile lui nu erau confirmate a raspuns: "Atunci chiar ca mi-ar fi parut rau pentru bunul Dumnezeu - pentru ca teoria este corecta"

In ceea ce priveste formula E=mc^2, prima confirmare a fost reusita abia in 1933 de catre Irene si Frederic Curie, care au fotografiat doua particule elementare (de fapt o particula si o antiparticula) produse "din senin" din energie. Asemenea observatii sunt curente acum, sunt facute de catre studenti in mod curent. Pe de alta parte au fost observate si reactii de anihilare dintre particule si antiparticule, cu conversie totala in energie.

O masurare cantitativa poate fi facuta, de exemplu in reactia de: Fuziune

Fotonii sunt particule asociate unor radiatii electromagnetice care pot fi eliberate prin conversia masa-energie. Asa functioneaza, de exemplu Soarele.

Nu stiu ce intelegi prin Spatiu Absolut.

Particulele cu viteza supraluminica sunt ipotetice, de fapt sunt rezultatul fortat al rezolvarii unor ecuatii prin extragerea unor radacini patrate din numere negative. Asa ca aceste particule sunt imaginare in sens matematic al termenului, dar poate si in sensul comun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desigur ca nimeni nu poate fi convins ca ceva este adevarat doar pentru ca asa spun eu (sau nu?)

Trebuie sa urmaresti si calculele facute de Einstein si, daca gasesti vreo eroare, jos palaria.

De exemplu, urmareste aici rationamentul si calculele:masa si energia

Daca te intereseaza si discutii legate de legatura dintre energia cinetica si energia data de formula, citeste si asta:energia unui corp in miscare

Alte explicatii gasesti aici:Echivalenta masei si energiei

si daca tot mai esti curios incearca si aici:Google

Pentru verificarea formulei trebuiesc verificate mai intai postulatele lui Einstein. Din acestea deriva numeroase consecinte logice: dilatarea timpului si contractia luminii, efectul Doppler relativist, si altele. Acestea au fost verificate de nenumarate ori. Se pot imagina si alte consecinte care vor fi verificate (sau poate infirmate) ulterior. Dar poate te va lamuri urmatorul episod din viata lui Einstein: După ce a elaborat Teoria relativitatii Generale, previziunile sale au fost confirmate de observarea unei eclipse. Atunci cand un student cu care lucra impreuna si-a manifestat bucuria, Einstein a raspuns, nepasator "Dar stiam bine ca teoria e corecta", iar cand studentul a insistat, intrebandu-l ce s-ar fi intamplat daca previziunile lui nu erau confirmate a raspuns: "Atunci chiar ca mi-ar fi parut rau pentru bunul Dumnezeu - pentru ca teoria este corecta"

In ceea ce priveste formula E=mc^2, prima confirmare a fost reusita abia in 1933 de catre Irene si Frederic Curie, care au fotografiat doua particule elementare (de fapt o particula si o antiparticula) produse "din senin" din energie. Asemenea observatii sunt curente acum, sunt facute de catre studenti in mod curent. Pe de alta parte au fost observate si reactii de anihilare dintre particule si antiparticule, cu conversie totala in energie.

O masurare cantitativa poate fi facuta, de exemplu in reactia de: Fuziune

Fotonii sunt particule asociate unor radiatii electromagnetice care pot fi eliberate prin conversia masa-energie. Asa functioneaza, de exemplu Soarele.

Nu stiu ce intelegi prin Spatiu Absolut.

Particulele cu viteza supraluminica sunt ipotetice, de fapt sunt rezultatul fortat al rezolvarii unor ecuatii prin extragerea unor radacini patrate din numere negative. Asa ca aceste particule sunt imaginare in sens matematic al termenului, dar poate si in sensul comun.

 

Pentru ca teoria big-bang sa fie adevarata trebuie ca sa existe un Spatiu absolut in care sa aiba loc asa zisa expansiune a materiei,in caz contrar ajungem la absurditati grave.

 

Relatiile ajutatoare prin care se ajunge la E=mc^2 sunt speculative.

 

Intrebari:

-p=E/c la ce particula se refera?

-In relatia Mv=E/c,ce este M?

-In relatia t=L/c,ce este L?

-In relatia d=vt,ce este d?

-De unde rezulta ca Md=mL?

-Energia unui atom de hidrogen din spatiul "vid" are o valoare finita?

-Repet:Cum se poate verifica cantitativ valabilitatea formulei E=mc^2 si care sunt metodele si instrumentele respective de masurare?Exemple?

-Daca ar exista particule cu viteze mai mari decat ale fotonilor care ar fi formula energiei unui element?

-Exista Spatiul Absolut?

-Exista zone in Spatiul Absolut unde nu exista fotoni?

-Exista zone in Spatiul Absolut unde nu exista fotoni si in acest caz care este formula de calcul a energiei?

-Cum au aparut radiatiile electromagnetice si cum s-au asociat fotonii la radiatiile electromagnetice?

-Care este masa fotonului?

-Atomii de hidrogen emit radiatii electromagnetice?

-Orice corp emite radiatii electromagnetice?

 

Desigur ca nimeni nu poate fi convins ca ceva este adevarat doar pentru ca asa spun eu (sau nu?)

Trebuie sa urmaresti si calculele facute de Einstein si, daca gasesti vreo eroare, jos palaria.

De exemplu, urmareste aici rationamentul si calculele:masa si energia

Daca te intereseaza si discutii legate de legatura dintre energia cinetica si energia data de formula, citeste si asta:energia unui corp in miscare

Alte explicatii gasesti aici:Echivalenta masei si energiei

si daca tot mai esti curios incearca si aici:Google

Pentru verificarea formulei trebuiesc verificate mai intai postulatele lui Einstein. Din acestea deriva numeroase consecinte logice: dilatarea timpului si contractia luminii, efectul Doppler relativist, si altele. Acestea au fost verificate de nenumarate ori. Se pot imagina si alte consecinte care vor fi verificate (sau poate infirmate) ulterior. Dar poate te va lamuri urmatorul episod din viata lui Einstein: După ce a elaborat Teoria relativitatii Generale, previziunile sale au fost confirmate de observarea unei eclipse. Atunci cand un student cu care lucra impreuna si-a manifestat bucuria, Einstein a raspuns, nepasator "Dar stiam bine ca teoria e corecta", iar cand studentul a insistat, intrebandu-l ce s-ar fi intamplat daca previziunile lui nu erau confirmate a raspuns: "Atunci chiar ca mi-ar fi parut rau pentru bunul Dumnezeu - pentru ca teoria este corecta"

In ceea ce priveste formula E=mc^2, prima confirmare a fost reusita abia in 1933 de catre Irene si Frederic Curie, care au fotografiat doua particule elementare (de fapt o particula si o antiparticula) produse "din senin" din energie. Asemenea observatii sunt curente acum, sunt facute de catre studenti in mod curent. Pe de alta parte au fost observate si reactii de anihilare dintre particule si antiparticule, cu conversie totala in energie.

O masurare cantitativa poate fi facuta, de exemplu in reactia de: Fuziune

Fotonii sunt particule asociate unor radiatii electromagnetice care pot fi eliberate prin conversia masa-energie. Asa functioneaza, de exemplu Soarele.

Nu stiu ce intelegi prin Spatiu Absolut.

Particulele cu viteza supraluminica sunt ipotetice, de fapt sunt rezultatul fortat al rezolvarii unor ecuatii prin extragerea unor radacini patrate din numere negative. Asa ca aceste particule sunt imaginare in sens matematic al termenului, dar poate si in sensul comun.

 

-Intrebare:Ce este contractia luminii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca teoria big-bang sa fie adevarata trebuie ca sa existe un Spatiu absolut in care sa aiba loc asa zisa expansiune a materiei,in caz contrar ajungem la absurditati grave.

Intregul Univers se dilata, incepand cu Big-Bang-ul. Astfel expansiunea se realizeaza in interior, Universul neavand margini in cele trei dimensiuni familiare noua. Absurditatile despre care vorbesti sunt doar aparente, si apar doar pentru cei care nu sunt familiarizati cu geometriile neeuclidiene.

Relatiile ajutatoare prin care se ajunge la E=mc^2 sunt speculative.

Nicidecum, sunt absolut logice, fara nici o contradictie. Nu stiu unde vezi partea speculativa. Este adevarat ca se recurge la un experiment mental, dar este la fel ca intr-o problema de mecanica clasica, sa zicem de deplasare a unui corp pe un plan inclinat.

Intrebari:

-p=E/c la ce particula se refera?

la lumina emisa de sursa

-In relatia Mv=E/c,ce este M?

Masa aparatului.

-In relatia t=L/c,ce este L?

lungimea tubului

-In relatia d=vt,ce este d?

Distanta cu care se deplaseaza aparatul

-De unde rezulta ca Md=mL?

"Now, the important thing is that there are no external forces acting on this system, so the center of mass cannot have moved!

 

The only way this makes sense is to say that to counterbalance the mass M moving d backwards, the light energy must have transferred a small mass m, say, the length L of the tube so that"

Adica, centrul de masa nu se poate deplasa in absenta unor forte externe, de aici rezulta ca energia a deplasat si o masa m.

Chiar nu le ai cu engleza??

Totul este explicat foarte clar.

-Energia unui atom de hidrogen din spatiul "vid" are o valoare finita?

Energia este determinata de formula. Cauta in tabele greutatea atomului de hidrogen si inmulteste cu c^2

-Repet:Cum se poate verifica cantitativ valabilitatea formulei E=mc^2 si care sunt metodele si instrumentele respective de masurare?Exemple?

Am explicat si mai sus. Alt exemplu: doua particule, sa zicem un electron si un pozitron se anihileaza. Masele lor sunt cunoscute, energia eliberata este masurabila.

-Daca ar exista particule cu viteze mai mari decat ale fotonilor care ar fi formula energiei unui element?

-Exista Spatiul Absolut?

-Exista zone in Spatiul Absolut unde nu exista fotoni?

-Exista zone in Spatiul Absolut unde nu exista fotoni si in acest caz care este formula de calcul a energiei?

-Cum au aparut radiatiile electromagnetice si cum s-au asociat fotonii la radiatiile electromagnetice?

-Care este masa fotonului?

-Atomii de hidrogen emit radiatii electromagnetice?

-Orice corp emite radiatii electromagnetice?

 

 

 

-Intrebare:Ce este contractia luminii?

Mai tarziu voi discuta si despre asta, daca nu ma ajuta nimeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desigur ca nimeni nu poate fi convins ca ceva este adevarat doar pentru ca asa spun eu (sau nu?)

Trebuie sa urmaresti si calculele facute de Einstein si, daca gasesti vreo eroare, jos palaria.

De exemplu, urmareste aici rationamentul si calculele:masa si energia

Daca te intereseaza si discutii legate de legatura dintre energia cinetica si energia data de formula, citeste si asta:energia unui corp in miscare

Alte explicatii gasesti aici:Echivalenta masei si energiei

si daca tot mai esti curios incearca si aici:Google

Pentru verificarea formulei trebuiesc verificate mai intai postulatele lui Einstein. Din acestea deriva numeroase consecinte logice: dilatarea timpului si contractia luminii, efectul Doppler relativist, si altele. Acestea au fost verificate de nenumarate ori. Se pot imagina si alte consecinte care vor fi verificate (sau poate infirmate) ulterior. Dar poate te va lamuri urmatorul episod din viata lui Einstein: După ce a elaborat Teoria relativitatii Generale, previziunile sale au fost confirmate de observarea unei eclipse. Atunci cand un student cu care lucra impreuna si-a manifestat bucuria, Einstein a raspuns, nepasator "Dar stiam bine ca teoria e corecta", iar cand studentul a insistat, intrebandu-l ce s-ar fi intamplat daca previziunile lui nu erau confirmate a raspuns: "Atunci chiar ca mi-ar fi parut rau pentru bunul Dumnezeu - pentru ca teoria este corecta"

In ceea ce priveste formula E=mc^2, prima confirmare a fost reusita abia in 1933 de catre Irene si Frederic Curie, care au fotografiat doua particule elementare (de fapt o particula si o antiparticula) produse "din senin" din energie. Asemenea observatii sunt curente acum, sunt facute de catre studenti in mod curent. Pe de alta parte au fost observate si reactii de anihilare dintre particule si antiparticule, cu conversie totala in energie.

O masurare cantitativa poate fi facuta, de exemplu in reactia de: Fuziune

Fotonii sunt particule asociate unor radiatii electromagnetice care pot fi eliberate prin conversia masa-energie. Asa functioneaza, de exemplu Soarele.

Nu stiu ce intelegi prin Spatiu Absolut.

Particulele cu viteza supraluminica sunt ipotetice, de fapt sunt rezultatul fortat al rezolvarii unor ecuatii prin extragerea unor radacini patrate din numere negative. Asa ca aceste particule sunt imaginare in sens matematic al termenului, dar poate si in sensul comun.

 

Despre dilatarea timpului si contractia lungimii descrisa speculativ de teoria relavitatii am citit,dar despre contractia luminii nu am auzit.

 

Intrebare:Ce este contractia luminii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Despre dilatarea timpului si contractia lungimii descrisa speculativ de teoria relavitatii am citit,dar despre contractia luminii nu am auzit.

 

Intrebare:Ce este contractia luminii?

Mea culpa, e vorba, desigur, despre contractia lungimii :o:

:drag:

In cazul luminii se poate vorbi desigur, doar despre modificarea lungimii de unda.

 

-Daca ar exista particule cu viteze mai mari decat ale fotonilor care ar fi formula energiei unui element?

asemenea particule, cu viteze supraluminice ar avea o masa imaginara. Teoretic, masa unui corp care ar emite asemenea particule ar trebui sa creasca.

-Exista Spatiul Absolut?

 

-Exista zone in Spatiul Absolut unde nu exista fotoni?

-Exista zone in Spatiul Absolut unde nu exista fotoni si in acest caz care este formula de calcul a energiei?

Poate ca exista si "ceva" in exteriorul Universului. Acesta probabil ca ar fi ceea ce tu numesti "Spatiu Absolut". Insa acolo timpul asa cum il stim noi nu ar avea sens. Prin aceasta, legile fizicii elaborate pentru Universul nostru nu ar functiona, dupa cum ar trebui sa lucram si cu spatii n-dimensionale, deci nu ar functiona nici macar geometria obisnuita.

Exista un mare numar de speculatii (aici vorbim intr-adevar despre speculatii) referitoare la acest aspect. De exemplu pot exista o infinitate de universuri paralele, cu aceleasi legi fizice ca cele din Universul nostru, dar poate decalate in timp. Sau, prezentul, trecutul si viitorul coexista in afara Universului, adica, daca iesim din Univers intr-o directie (antigravitational) calatorim in viitor, iar in alta directie (gravitational) calatorim in trecut. Sau nu exista nimic. Sau acolo este Dumnezeu. Acesta insa este mai mult domeniul SF-ul decat al stiintei "serioase".

-Cum au aparut radiatiile electromagnetice si cum s-au asociat fotonii la radiatiile electromagnetice?

 

-Care este masa fotonului?

Fotonul nu are masa de repaus. Ai vazut vreodata lumina sa stea pe loc? Insa are energie si moment de miscare.

-Atomii de hidrogen emit radiatii electromagnetice?

Atomii nu emit radiatii decat atunci cand electronii trec de pe un nivel de energie inalt pe unul mai jos. Si asta se intampla doar daca electronii au primit anterior energie.

-Orice corp emite radiatii electromagnetice?

orice corp care are temperatura mai mare de 0K emite radiatii infrarosii. Orice atom excitat emite radiatii pentru a reveni la starea stabila.

Editat de Marinel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intregul Univers se dilata, incepand cu Big-Bang-ul. Astfel expansiunea se realizeaza in interior, Universul neavand margini in cele trei dimensiuni familiare noua. Absurditatile despre care vorbesti sunt doar aparente, si apar doar pentru cei care nu sunt familiarizati cu geometriile neeuclidiene.

 

Nicidecum, sunt absolut logice, fara nici o contradictie. Nu stiu unde vezi partea speculativa. Este adevarat ca se recurge la un experiment mental, dar este la fel ca intr-o problema de mecanica clasica, sa zicem de deplasare a unui corp pe un plan inclinat.

 

la lumina emisa de sursa

 

Masa aparatului.

 

lungimea tubului

 

Distanta cu care se deplaseaza aparatul

 

"Now, the important thing is that there are no external forces acting on this system, so the center of mass cannot have moved!

 

The only way this makes sense is to say that to counterbalance the mass M moving d backwards, the light energy must have transferred a small mass m, say, the length L of the tube so that"

Adica, centrul de masa nu se poate deplasa in absenta unor forte externe, de aici rezulta ca energia a deplasat si o masa m.

Chiar nu le ai cu engleza??

Totul este explicat foarte clar.

 

Energia este determinata de formula. Cauta in tabele greutatea atomului de hidrogen si inmulteste cu c^2

 

Am explicat si mai sus. Alt exemplu: doua particule, sa zicem un electron si un pozitron se anihileaza. Masele lor sunt cunoscute, energia eliberata este masurabila.

 

Mai tarziu voi discuta si despre asta, daca nu ma ajuta nimeni.

 

Oricine poate construi oricate geometrii neeuclidiene vrea,caci in definitiv poti scrie o formula de calcul a distantei intre doua puncte astfel incat distanta de la un punct la el insusi sa fie zero si sa se poata calcula cu aceasta formula distanta AC=AB+BC,unde A,B,C sunt trei puncte pe o dreapta AC si B situat intre A si C.Inca din liceu cunosteam teoria relativitatii si geometria neeuclidiana,in acest sens am cumparat carti.

 

Eu cred ca universul a fost Creat sa fie stationar si eu am sa-ti demonstrez absurditatea universului in expansiune,dar pentru asta am sa te rog sa raspunzi in continuare cu rabdare la intrebarile mele.

Eu cred ca deplasarea spre rosu si spre albastru se poate explica si altfel.

 

Experimentul mental facut de Einstein este fals si inacceptabil din punct de vedere logic in comparatie cu calculul logic al vitezei in cazul caderii libere a corpurilor obtinuta din egalarea energiei potentiale cu cea cinetica a respectivului corp.

 

Nu neg existenta pozitronului dar te rog scrie-mi cat este valoarea energiei de anihilare dintre electron si pozitron si cum se numeste instrumentul de masurat.

 

Din cauza faptului ca savantii studiaza numai efectele si nu si cauza primordiala a tuturor cauzelor,se ajunge la teorii fanteziste care aparent sunt confirmate si de alte teorii mult mai apropiate de Adevarul Absolut.

 

Te rog raspunde-mi la toate intrebarile.

 

Intrebari:

-Energia atomului de hidrogen calculata cu E=mc^2 asigura existenta acestuia?

-Cine sustine existenta unui atom?

-Deplasarile spre rosu si spre albastru sunt explicabile numai cu teoria relativitatii?

-Ce este efectul Compton?

-Exista un centru gravific al universului?

-Se poate vorbi in univers despre forta centripeta absoluta si forta centrifuga absoluta?

-Cine si/sau ce face ca viteza unui electron pe orbita in jurul nucleului unui atom sa fie de aproape 25 Km/s si sa se miste vesnic pe orbita atata timp cat atomul,din care face parte, este stabil ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×