Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mea culpa, e vorba, desigur, despre contractia lungimii :o:

:drag:

In cazul luminii se poate vorbi desigur, doar despre modificarea lungimii de unda.

 

 

asemenea particule, cu viteze supraluminice ar avea o masa imaginara. Teoretic, masa unui corp care ar emite asemenea particule ar trebui sa creasca.

 

Poate ca exista si "ceva" in exteriorul Universului. Acesta probabil ca ar fi ceea ce tu numesti "Spatiu Absolut". Insa acolo timpul asa cum il stim noi nu ar avea sens. Prin aceasta, legile fizicii elaborate pentru Universul nostru nu ar functiona, dupa cum ar trebui sa lucram si cu spatii n-dimensionale, deci nu ar functiona nici macar geometria obisnuita.

Exista un mare numar de speculatii (aici vorbim intr-adevar despre speculatii) referitoare la acest aspect. De exemplu pot exista o infinitate de universuri paralele, cu aceleasi legi fizice ca cele din Universul nostru, dar poate decalate in timp. Sau, prezentul, trecutul si viitorul coexista in afara Universului, adica, daca iesim din Univers intr-o directie (antigravitational) calatorim in viitor, iar in alta directie (gravitational) calatorim in trecut. Sau nu exista nimic. Sau acolo este Dumnezeu. Acesta insa este mai mult domeniul SF-ul decat al stiintei "serioase".

 

 

 

Fotonul nu are masa de repaus. Ai vazut vreodata lumina sa stea pe loc? Insa are energie si moment de miscare.

 

Atomii nu emit radiatii decat atunci cand electronii trec de pe un nivel de energie inalt pe unul mai jos. Si asta se intampla doar daca electronii au primit anterior energie.

 

orice corp care are temperatura mai mare de 0K emite radiatii infrarosii. Orice atom excitat emite radiatii pentru a reveni la starea stabila.

 

Stiu ca fotonul nu are masa de repaus.Daca impulsul unui foton este p=E/c,atunci firesc este ca fotonul sa aiba o masa,fie si de miscare.

 

Intrebare:

-Orice tip de energie se poate propaga prin orice mediu?

-Esti de acord cu:" Radiaţia cosmică de fond este o fromă de radiaţie electromagnetică care se găseşte peste tot

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca fotonul nu are masa de repaus.Daca impulsul unui foton este p=E/c,atunci firesc este ca fotonul sa aiba o masa,fie si de miscare.

-Care este masa fotonului in miscare?

Daca te referi la "masa cinetica", adica la forta impactului cu alte particule, aceasta "masa" m=hf/c^2, unde f este frecventa radiatiei iar h este constanta lui Planck.

Intrebare:

-Orice tip de energie se poate propaga prin orice mediu?

Sigur ca nu, asta iti poti da seama si singur, lumina de exemplu nu trece printr-un mediu opac, undele transversale nu trec prin fluide, etc.

-Esti de acord cu:" Radiaţia cosmică de fond este o fromă de radiaţie electromagnetică care se găseşte peste tot

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca te referi la "masa cinetica", adica la forta impactului cu alte particule, aceasta "masa" m=hf/c^2, unde f este frecventa radiatiei iar h este constanta lui Planck.

 

Sigur ca nu, asta iti poti da seama si singur, lumina de exemplu nu trece printr-un mediu opac, undele transversale nu trec prin fluide, etc.

 

da, desigur

 

Desigur, lungimea de unda este cuprinsa intre 750nm si 1mm

 

Eu cred ca orice energie se transmite prin orice mediu,problema este ca nu avem tehnologii si aparate care sa demonstreze acest fapt.

 

Intrebari:

-Daca lumina nu poate trece prin toate corpurile,atunci cum se poate ca formula E=mc^2 sa fie energia echivalenta pentru orice corp de masa m?

-Orice fel de lumina are aceiasi valoare a energiei?

-Care este valoarea energiei luminii pe suprafata unui corp solid ce actioneaza timp de o ora?

-Cine este f din formula m=hf/c^2?

-Ce este plasma?

-Cate feluri de plasma exista?

-Ce temperaturi au diferitele tipuri de plasma?

-Exista vreun tip de plasma care poate trece prin orice corp si aceasta plasma sa nu se modifice?

-Exista vreun tip de plasma care trecand printr-un corp sa nu modifice structura acelui corp?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca orice energie se transmite prin orice mediu,problema este ca nu avem tehnologii si aparate care sa demonstreze acest fapt.

 

Intrebari:

-Daca lumina nu poate trece prin toate corpurile,atunci cum se poate ca formula E=mc^2 sa fie energia echivalenta pentru orice corp de masa m?

Din c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca te referi la "masa cinetica", adica la forta impactului cu alte particule, aceasta "masa" m=hf/c^2, unde f este frecventa radiatiei iar h este constanta lui Planck.

 

Sigur ca nu, asta iti poti da seama si singur, lumina de exemplu nu trece printr-un mediu opac, undele transversale nu trec prin fluide, etc.

 

da, desigur

 

Desigur, lungimea de unda este cuprinsa intre 750nm si 1mm

 

Scuze pentru intrebarea cine este f-frecventa.

 

Din c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca energia este energie,iar in domeniul material se manifesta sub diferite forme si nu cred ca E=mc^2.

 

Astept totusi raspunsuri logice de la un fizician.

Nu trebuie sa te simti frustrat, asa au crezut toti oamenii inainte de Einstein, inclusiv geniile.

Intrebari:

-Ce legatura are cu E=mc^2:" Din c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu trebuie sa te simti frustrat, asa au crezut toti oamenii inainte de Einstein, inclusiv geniile.

 

Pai E este forta sutului, m este masa mingii, c viteza mingii, ^ este raza curburii la suturile cu efect. Mai folosesti Forta Coriolis, curbura spatiului generata de mingea in miscare, etc.... Daca stii multa fizica, poti chiar sa inscrii goluri asa.....

:yahoo:

 

:)

 

:jester:

 

:jester:

 

:tease:

 

intra nitel aici - gaura neagra si ai sa vezi.....

 

Chiar te intereseaza aceste lucruri sau cauti doar cu disperare pe cineva care sa-ti confirme ideile tale???

Inca o data (ultima oara), formularea lui Einstein: Daca un corp elibereaza energia L sub forma de radiatii, masa acestuia se micsoreaza cu cantitatea L/(c^2).

Aceasta rezulta clar din calcule, la fel ca si, sa zicem, Teorema lui Pitagora, nu se discuta.

Ceea ce ai putea aduce in discutie, inca o data iti spun, sunt Postulatele lui Einstein.

 

Eu nu sunt fizician si doresc sa inteleg mai bine creatia universului.

 

Intrebari din data de 11.04.2008 ora 10:23 PM la care nu mi-ai raspuns:

-Daca lumina nu poate trece prin toate corpurile,atunci cum se poate ca formula E=mc^2 sa fie energia echivalenta pentru orice corp de masa m?

-Orice fel de lumina are aceiasi valoare a energiei?

-Care este valoarea energiei luminii pe suprafata unui corp solid ce actioneaza timp de o ora?

-Ce este plasma?

-Cate feluri de plasma exista?

-Ce temperaturi au diferitele tipuri de plasma?

-Exista vreun tip de plasma care poate trece prin orice corp si aceasta plasma sa nu se modifice?

-Exista vreun tip de plasma care trecand printr-un corp sa nu modifice structura acelui corp?

 

Intrebari puse Hellenei MD:(Intrebari la care astept raspuns logic si de la tine,caci Hellena MD nu mi-a raspuns;citeste te rog raspunsul Hellenei MD din data de 12.04.2008 ora 1:37 PM si o sa vezi ca intrebarile mele sunt pertinente.)

-Cine a creat energia?

-Cum se poate transforma materia in lumina?

-Ce legatura este intre materie si fotonii de lumina?

-Ce cantitate maxima de fotoni se poate obtine dintr-un kilogram de materie?

-Exista materie in "vidul" cosmic?

-Care este densitatea materiei in "vidul" cosmic?

 

Problema:Intr-o incinta vidata echivalent cu vidul cosmic si confectionata din metal,situata pe planeta noastra,exista o sursa de producere a unui sunet.Care este valoarea intensitatii sonore masurate la distanta de 1 cm fata de suprafata exterioara a incintei?

 

Intrebare:Cum se vede lumina soarelui de pe satelitul natural al pamantului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu sunt fizician si doresc sa inteleg mai bine creatia universului.

 

ok.

 

Intrebari din data de 11.04.2008 ora 10:23 PM la care nu mi-ai raspuns:

-Daca lumina nu poate trece prin toate corpurile,atunci cum se poate ca formula E=mc^2 sa fie energia echivalenta pentru orice corp de masa m?

-Orice fel de lumina are aceiasi valoare a energiei?

-Care este valoarea energiei luminii pe suprafata unui corp solid ce actioneaza timp de o ora?

-Ce este plasma?

-Cate feluri de plasma exista?

-Ce temperaturi au diferitele tipuri de plasma?

-Exista vreun tip de plasma care poate trece prin orice corp si aceasta plasma sa nu se modifice?

-Exista vreun tip de plasma care trecand printr-un corp sa nu modifice structura acelui corp?

-Cine a creat energia?

-Cum se poate transforma materia in lumina?

-Ce legatura este intre materie si fotonii de lumina?

-Ce cantitate maxima de fotoni se poate obtine dintr-un kilogram de materie?

-Exista materie in "vidul" cosmic?

-Care este densitatea materiei in "vidul" cosmic?

Problema:Intr-o incinta vidata echivalent cu vidul cosmic si confectionata din metal,situata pe planeta noastra,exista o sursa de producere a unui sunet.Care este valoarea intensitatii sonore masurate la distanta de 1 cm fata de suprafata exterioara a incintei?

Intrebare:Cum se vede lumina soarelui de pe satelitul natural al pamantului?

 

Se poate, ca nu au de-a face una cu cealalta.

Nu.

Depinde de lumina, de dimensiunea si de tipul suprafetei

Gaz ionizat. de exemplu, flacara de bricheta, chibrit, de aragaz este plasma

Plasma rece si plasma fierbinte

Citeste aci

Nu.

Materia, vezi explicatia de mai jos cu materia si fotonii.

Prin anihilarea ei cu antimaterie

Legatura este ca fotonii pot produce materie, insa materia poate absorbi dar si produce fotoni.

Depinde de energia pe care vrei sa o aiba fotonii

Da.

Calculeaz-o si tu stiind ca presiunea este de 10^(-11) Pascali.

Calculeaz-o folosind presiunea pe care ti-am dat-o mai sus, si stiind ca viteza de propagare a sunetului depinde de densitatea mediului.

Foarte stralucitoare, vezi aci

 

 

mai ai si alte intrebari ? :yahoo:

Editat de soarce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ok.

 

 

 

Se poate, ca nu au de-a face una cu cealalta.

Nu.

Depinde de lumina, de dimensiunea si de tipul suprafetei

Gaz ionizat. de exemplu, flacara de bricheta, chibrit, de aragaz este plasma

Plasma rece si plasma fierbinte

Citeste aci

Nu.

Materia, vezi explicatia de mai jos cu materia si fotonii.

Prin anihilarea ei cu antimaterie

Legatura este ca fotonii pot produce materie, insa materia poate absorbi dar si produce fotoni.

Depinde de energia pe care vrei sa o aiba fotonii

Da.

Calculeaz-o si tu stiind ca presiunea este de 10^(-11) Pascali.

Calculeaz-o folosind presiunea pe care ti-am dat-o mai sus, si stiind ca viteza de propagare a sunetului depinde de densitatea mediului.

Foarte stralucitoare, vezi aci

 

 

mai ai si alte intrebari ? :o:

 

Multe intrebari am.

 

Intrebare:Orice fel de lumina are viteza "c=cca 300000 Km/s"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multe intrebari am.

Intrebare:Orice fel de lumina are viteza "c=cca 300000 Km/s"?

 

nu, tu toate, ci numai cele care se propaga prin vid.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×