Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Multumesc frumos pentru urare!!!   Sintem, foarte fericiti, ca maine iar avem sansa pentru a le vedea ca mergem sa vizitam si noi casa "noua" pe dinauntru!!! 

Deja incep cu renovarile necesare si peste o luna se vor muta deja.   Tot maine ma va ajuta fiul sa pot transmite poze prin WhatsApp dar trebuie sa aflu si de la FORUM ca n-am idee de asta.   Adica trebuie sa am un numar de telefon sau ID de la WhatsApp ca sa functioneze aparatura, care mie nu-mi place dar insista ei sa fie un loc unde-mi trimit vesti, separat de PC-ul meu din birou.   Am ramas putin surprinsa ca nimeni din cei care-mi cereau poze nu voiau sa-mi dea nici una din aceste informatii.   Mereu-mi complica viata copiii.  

Problema este ca fratiorul mare nu recunoaste pe noua locatara!!!  Sa n-auda de ea, traieste in nesiguranta ca va fi inlocuit, mi-e mila de el dar nici nu vrea sa vina in bratele mele doar al parintilor, care are mana libera.   Sincer, in Europa n-am auzit de acest fenomen, sora mea a avut 3 copiii din prima casatorie si deloc nu era o problema intre ei.   Americanisme sa fie!   

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe la noi cel mai frecvent lucru de cusut este, ca se rupe eticheta la nervi din tricou sau orice si ramane un loc gol/gaura de cel putin 3 cm.

Mi-am luat un pantalon subtire care se lipeste de corp sa nu intre tantarii si la fel am rupt eticheta ca ma deranja in spate, daca mai lasam se facea si mai mare spatiul. 

Era cusut in pantaloni eticheta, mai nou sint stampilate doar, insa nu toti producatorii fac la fel.    Nasturii cazuti ii cos inapoi, sau in caz ca decolteul e prea mare, vin cu niste nasturi frumoase si adun partile ca altfel nici n-as avea ce sa fac.    Am mai cumparat un pulover pentru mine dar avea din fabrica o taietura pe ea de 3 cm maxim pe care l-am cusut pe dos si fiind un model mai larg nici nu se vede, dar nici nu ma intereseaza ca-mi place culoarea si am negociat pretul la 2 bani.  Mai mult in alimentara il folosesc la cumparaturi ca in lunile de iarna de la zeci de congelatoare mari si frigidere este foarte frig, ingheata si ceapa noaptea, rosii, castraveti, ardei, salate, fructe, si mi-e groaza sa ma plimb pana adun tot ce-mi trebuie.  Ma mai decorez si cu un fular subtire si lung si lumea vede altceva daca se uita la mine.   Insa cum apar unii la cumparaturi, e jale.   

De tivit pantaloni, deloc nu-mi place, ca atare cumpar doar pe masura, desi cateodata doar acei cativa cm fac diferenta, si nu le las acolo!!!    Ma lupt eu pana reusesc, fac planuri de atacat munca asta ca la croitorie costa cam 10-15 dolari craca, deja este depasit jumatatea cat am dat pe ei.  Cateodata la marile reduceri de 85% din valoare se cumpara pe boabe de fasole haine de moda.   Daca ceva se rupe de la mult spalat, merge la sters pe la zona pisicilor sau se culca pe tricoul respectiv.   

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija ce culegi in padure: mure, zmeura, alune dar nu cele Americane :o:  flori colorate dar si frunze pentru decoratia casei pentru sarbatorile de toamna/iarna, conuri de brad, ghinzi, ciuperci, afine, coarne, macese, etc., mere si pere salbatice.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Personal, n-am curajul sa culeg nimic ce se vrea a fi comestibil, pentru ca...nu cunosc mediul suficient si mi-e teama de chestii toxice. Voiam sa zic ca nu stii de unde sare iepurele cand vine vorba de freelancing. Pusesem faptul ca scriu poezii la profil intr-o doara, sa fie mai complex. Nu ma asteptam sa se caute, ca alte forme de continut. Pana acum, aproape toate comenzile primite au fost pentru poezii :). Am inteles si eu foarte tarziu ca e util sa oferi ceva ce nu ofera toata lumea, desi poate parea bizar la inceput.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ca sa culeg ceva, as avea de mers cam 4-6 ore cu masina ca pe muntii din jur nu cresc pomi ca-s doar stanci cu o pojghita verde doar cand ploua si dupa cateva zile numai.   Stie niste romance unde se gasesc ciuperci dar n-ar spune la nimeni, ca atare am terminat si cu ele discutia ca veneau in week ends doar sa manance, fara sa-mi aduca macar niste ciuperci.             Avem si pamant destul dar e pe un varf de munte fara pomi doar iarba, deja se stie de 30 de ani ca nu cresc ciuperci acolo, era arabil cand l-am cumparat, acum a devenit un sat de pensionari construit recent sa atraga lumea din zonele reci si de iarna lunga din continentul Nord American si nu numai.    Ca sa ajung acolo trec pe langa paduri dar sint plini de Elks care's nervosi si neprimitori.   Se culca in mijlocul drumului, iar masinile asteapta pana se trezesc ... zzzz!!!  ... altfel te imping in prapastie!!!  Legea este de partea lor pe acolo.

th?id=OIP.9IbMdH2vhKRD0hazu-N2dgHaDt&pid=Api&P=0  "Elk = One of the largest species within the Cervidae or deer family in the world."

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma tot cheama colegii ba la Teambuilding, ba la Mirciulica.

Nici sa crap nu ma duc!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar ne-a trecut managerul pe la nas un posibil trip la Edinburgh... Pe asta s-o mai văd și pot sa mor. Vorbește gura fără el, mamă mamă.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numai cand ma gandesc ce o sa urmeze dupa razboiul din Ukraina, se zbarleste parul pe mine, chiar daca n-am nici o idee de ce va fi.

Astia au incercat cu covidul, acum cu asta, pana la urma or sa reuseasca, oricat de vigilenti am fi noi.:smile:

Si parca vad ca nu incalzirea globala o sa ne omoare, ci racirea globala.:o:

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×