Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Proiectele edilitare se dezvolta în zonele cu cerere pentru locuit. Pe lângă alți factori care țin de potența și voința administrației locale, etc. Cum lumea migrează de la oraș s-a născut necesitatea de confort și în împrejurimile orașelor. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Comuna asta e destul de bine finantata, a avut pana de curand doua mari fabrici, Coca-Cola (apele Poiana Negri & Dorna), si lactatele La Dorna, care contribuiau la bugetul local.

Acum construiesc in centrul comunei o statiune balneo, din fonduri proprii, cu nuj-cate bazine, pentru sportivi, cu apa minerala, pentru persoane cu dizabilitati, etc. Prima statiune din zona a fost la ei, apoi au venit austriecii si au dezvoltat orasul vecin, dupa care a turnat nea Ceasca hoteluri pe banda, iar comuna nu a mai prezentat interes.

Exista si o a doua fabrica de imbuteliere a apei minerale, Cristalina. Nu stiu de ce e inchisa.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe aici a plouat una buna de tot dar n-a durat prea mult dupa cum am judecat ca arata cerul in acele momente micaruloase.   S-a inseninat deodata parca se trag cortinele, nu-i de mers niciunde ca scrie si pe computer ca mai vine ploaie dar si potop dar la Nord la munte, la mine trandafirii au inflorit, urmeaza floarea "Bird of Pradise" dar mai are nevoie de putina racoare dar iarba este verdeca si frunzele pe pomi.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aia cu fonduri proprii nu pare valabila. Posibil bani de la guvern si parteneriat cu ceva privat... Important e ca se face stațiunea. Sigur, foarte important e și cum va ieși pana la urma funcțional și estetic, sa se termine proiectul.... Foarte bine. 

Asta cu fabrica Coca Cola îmi amintește de una din temele de campanie a lui Emil Boc de pe la începuturile lui la primărie. Cum ca Funar nu a aprobat fabrica Coca Cola la Cluj în anii '90 și asa a oprit dezvoltarea orașului . Personal consider ca a fost un vizionar cu decizia asta. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si in Vatra Dornei s-ar fi ignorat dorinta Leoni de a face fabrica aici. Actualul primar avea in spate afaceristul ce a infiintat brandul Aqua Carpatica, si se presupune ca ar fi pus bete in roate oricarei companii care ar fi ridicat nivelul salarial din zona. Kaufland a asteptat 2 ani sa i se elibereze autorizatia de constructie, dupa ce devenise deja proprietarul terenului. Pentru cei 2 ani, instanta a dispus despagubiri calculate dupa profitul teoretic pe perioada intarzierii nejustificate.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Rodica` a spus:

Important e ca se face stațiunea. Sigur, foarte important e și cum va ieși pana la urma funcțional și estetic, sa se termine proiectul.... Foarte bine. 

Ala e primar de multi ani, a finalizat toate proiectele, din cate stiu eu. Chiar arata bine comuna, se descurca. Ma enerveaza doar ca e de la PSD :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totuși ar trebui sa se știe și la noi ca nici Kamufland (asa sa ii rămână numele dat de @Amarena) și nici Coca Cola nu reprezinta masuri ale dezvoltării unui oraș sau zona.

Nu comentez decizia aia a justiției aservite altor interese decât a comunității locale. Ca despăgubirile nu le plătește primarul din salariul sau, presupun. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, fara multinationale, locurile de munca prin Romania ar fi... Ca in anii '90. Sau ca in Rusia :o:

Mereu am dus-o mai bine ca popor, cand si-au bagat nasul occidentalii.

Unde s-a strigat "nu ne vindem tara", acum sunt bălării.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint 29*C in Phoenix unde stau eu, ca difera de zona si asta aici, langa aeroport mereu este mai racoare de la traficul aerian, la mine stagneaza aerul, temperaturile si viata  :meeting: 

De curiozitate dau o cautare pentru Suseni, Harghita,  Romania si acolo doar un singur grad Celsius arata termometrele 1*C si mai scade :surrender:

Credeam ca vara a trecut si la noi, dar nu pentru mult timp, comme d'habitude!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×