Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Acum 33 minute, adal* a spus:

Si parca vad ca nu incalzirea globala o sa ne omoare, ci racirea globala.:o:

Sau, citind un articol de ziar din asta destept ridica tensiunea si te ucide!!!

Stresul cronic crește riscul de a muri din cauza cancerului!   Ține grijile deoparte! 

https://www.doctorulzilei.ro/tine-grijile-deoparte-stresul-cronic-creste-riscul-de-a-muri-din-cauza-cancerului/ 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la Viena, mi-a placut tot. Placut la superlativ.

Amarena, te saluta si Klimt.

A fost foarte frumos si emotionant in Belvedere :smartass:

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am apucat sa vizitez Muzeul de istorie naturala, Haus des Meeres, Catedrala Sfantul Stefan (am urcat cu liftul), Palatul Belvedere, Biserica Sfantul Karl.

Am mancat sau servit specialitati, printre altele, la Cafe Ritter si Cafe Sacher (de aici am luat celebrul tort Sacher). Recomand, pentru cine nu a fost inca si isi doreste.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am tot fost la Viena și Budapesta ca e aproape și autostrada cât cuprinde. Sigur, la noi mai puțin. 

Totusi pentru următoarea călătorie nu as vrea sa ratez un spectacol de opera. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea ar fi, ca se cumpara/comanda biletele la opera si pe urma se aranjeaza hotel pentru vacanta sau poate ar fi si o excursie speciala cu ocazia asta.   

Eu mereu incep cu a cumpara o rochie si pantofi si mergem in vacanta ca orbu-n-groapa!!! 

Raman si fara echipament de opera ca cineva mi-l ia din bagaje ca are o invarteala importanta.

Daca mananc niste prajituri intr-o cofetarie in aceste orase, ma numesc norocoasa.    :meeting:

Ma recompensez cu Integrame din Statiile de Benzina, vreo 50 kg,  iar din Shop niste bauturi ultra ieftine in sticle mari si din astea.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Craciunul/sarbatorile

"Se apropie cu pasi repezi".

Cumparati din timp bla bla bla

Morrrr cand vad asta,, mi-e lehamite de expresia asta de nu mai pot, postari stereotip. 

Mai alternati naibii cu Crăciunul/ sarbatorile bat la ușă, sa fie o proportie echilibrata intre cele doua clisee. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi deja se vand marfurile la gramada: - cele de Halloween langa decoratiile de Thanksgiving dar si conservele de porumb, fasole verde, cranberry, supe clare sa indoaie rantasul pentru sosul langa curcan, etc., se cumpara de frica scumpirii.   

Cele de Craciun deja din Julie se vand in anumite magazine, am nevoie de luminite noi in jurul casei, dar astept cand se ofera la pret redus dupa Thanksgiving cand este cea mai mare zi de cumparaturi in America, Black Friday.  Nu merg sa ma inghesui decat la Farmacie ca nu merita suferinta acei cativa bani cu cat dau mai mult aici.    

In zilele astea sosesc si merele din OREGON, se vinde foarte ieftin pentru 1-2 zile doar cu lada plina, pe urma pret de iarna, pentru 0,454 de grame se plateste 3,99 dolari poate si mai mult acest an.   De aceea vorbesc de aprovizionare ca mereu am avut nevoie de mere cu 2 copiii si sotul lua mereu vreo 4 cu el, ultima oara s-au dat cu 0,25 de centi daca se ridica cu lada de 50 de pound, unu nu s-a stricat si nu am luat deloc putin.   Au un gust si aroma divina Red Delicious, dar numai cei din Oregon, cred ca solul isi spune cuvantul, cultivat in alta parte nu-mi plac.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu vad decoratiuni pana dupa 1 decembrie.

De fapt nici atunci. Orasul meu arata ca naiba, nu mai are strazi.

Intre timp, prin spatele garajului se fac masuratori pentru proiect de canalizare. Comunele din jur baga proiecte pe banda, in timp ce orasele 'pica'. Nu mai inteleg nimic.

Editat de Motorină
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In 1964 dupa 10 Mai, la Sighetu-Marmatiei au sapat o groapa imensa pe vreo 3-4 km pe prima strada paralela cu strada centrala, tot pentru canalizare.   Au depus alea toate, noi ne uitam din geam ca eram la inaltime de peste 2 metri de la nivelul strazii, si au intrat in fiecare curte sa recordeze exact la NIMIC, pentru ca NU era nici apa in casa :eek:  o caram cu galeata de la o pompa instalat pentru 2 case pentru 10 familii, 40 de persoane.   Un culoar ducea in spatele casei la 2 toalete care la fel nu functionau cu apa.   

Am suferit 2 ani pana au terminat lucrarile ca ne jucam pe gramezi de pamant pe trotoar, dar nici azi nu este apa in nici o casa din initiativa Statului, doar cativa care au cumparat o fosta casa evreiasca, au remodelat si modernizat locuinta.   Si acolo totul a ramas cum au lasat cei din Austro-Ungaria, ca ei fost ultimii care au construit ceva, comunistii doar cocioabe mucegaite de foarte proasta calitate.   

Desi este plin locul de gaze naturale, nu era niciunde instalat si folosit decat butelia de aragaz.  Cu vreo 10-15 ani in urma au inceput instalarile pentru cine platea, dar a explodat un bar/disco si au murit tineri ca era prost instalat de nestiutori tevatura. 

S-ar mai intampla ceva si acolo doar daca Europa Unita se comporta ca si Statele Unite ca ei sint DOMNI peste tinut si fac modernizari, altfel doar bisericile pocaite rasar din foarte multe curti si in zona centrala care strica tot aspectul orasului.   Au revenit si evreii, iar, sa fie in siguranta, dar nu mai vor casele lor, doar lot gratuit si precis contra casa veche, primaria le ridica case noi cu cerinte de Kosher Kitchen, Ceas atomic care le deschide usa si altele pentru zilele cand ei nu pun mana pe clanta macar, nici nu se spala!!!  Le mai canta si timpul de rugaciune compliment sau compensatie pentru suferinta din trecut plus 2 politai in fata casei pentru a nu fi disturbate si a se ruga in PACE!!!    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×