Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Acum 6 ore, Rodica` a spus:

Cos, dară, cum nu cos? Cos blugii descusuti în zona slițului, cos pantalonii de casa preferați pana ajung cusatura lângă cusatura, cos buzunare desfăcute de toate cele prea grele îndesate acolo, cos elastic din pantalonii de pijama care s-a lărgit, cos nasturi ... cos. Am trusa cu ace, degetar, ațe colorate de diferite grosimi, elastic, etc. 

Eu am doar o cutei de plastic transparent sa fac diferenta intre cea cu cele de Prim Ajutor.   Am degetare dar au ramas mari de mine de la ultima aventura.   Inainte sa arunc ceva scot nasturii si le pun in pungi mici cu ate si nasturi de rezerva cu ce se cumpara.   Cu fermoare fac la fel in caz ca nu se pot dona acele bucati, am si foarfeci de diferite marimi dar si din cel de croitori, dar prefer sa ocolesc cat pot, am elastic in punga din magazin cumparat cu 20 de ani in urma.   M-a costat mai ieftin sa cumpar ceva noua decat sa pierd timpul cu transformare sau adaugare de ceva.   Ieri am avut pe mine o bluza foarte decoltata, mi-a cazut in mana de undeva :pardon: in timp ce sortam haine, n-am avut pe mine de ani de zile si cateva decade, dar inca foarte frumoasa si transparenta, va trebui sa mai adaug un nasture sa reduc dimensiunea decolteului.   

Dar ce am patit cu niste pantaloni, e mai rara experienta, aveau elastic  si cand am vrut sa iau pe mine, s-au intins cu 1 metru mai mult, au pierdut elasticitatea, s-au uscat pe caldura asta in dulap desi A/C nu s-a oprit niciodata.  Acolo va trebui sa lucrez ca materialele sint foarte bune si schimb doar elasticul, dar inainte am de scos pe cel vechi.   Nu planific nimic inca.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
16 hours ago, The Unknown said:

acele dantele cand se croseteaza snur prima oara, pe urma se coase pe model si se umple cu diferite forme golul intre snur. 

coșmarul meu in clasa a șasea, fix asta am avut de făcut la lucru manual, mileu din macrame, cu șnur croșetat și apoi pus pe pânză și croșetat bride... Oribil, cred că mi l-a terminat mătușa mea, care era foarte pricepută la astea.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ploua tare de tot, asteptam de saptamani evenimentul, de 3 zile cerul era asa de acoperit de nori cerul iar in final am primit aproape nimic pentru seceta locala.                                                      Macar va fi udat strada dar e fierbinte asfaltul, nu tine decat minute efectul special  :meeting:   

Caldura de azi chiar a fost insuportabila, vreo 43*C, desi dimineata a fost racoare pentru prima oara in acest sezon de toamna.  Apa din robinetul rece, a fost rece, chiar si cel din partea fierbinte pentru o vreme, dar asta nu afecteaza puterea soarelui peste zi.   

Pentru o saptamana n-am voie sa stau in soare decat foarte acoperita ca am de luat un Antibiotic si poate sa ma arda soarele rau de tot.                                                                                   Acum venea bine sa am un hijab din ala cu grilaj peste ochi, cum am vazut in Dubai.

Daca mai pun si ochelari de soare sint total "undercover"  100%.   Nici umbrela n-am macar, dar am ceva din tul, iar daca ma acopar, copiii vor credea ca este costumatie de Halloween.  Omu' mi-a folosit si palariile la taiat iarba, iar daca merg sa-mi cumpar ceva nu voi gasi ce vreau, am mai trecut si prin asta. 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 18 ore, Amarena a spus:

coșmarul meu in clasa a șasea, fix asta am avut de făcut la lucru manual, mileu din macrame, cu șnur croșetat și apoi pus pe pânză și croșetat bride... Oribil, cred că mi l-a terminat mătușa mea, care era foarte pricepută la astea.

Acolo am invatat si eu, dar nu m-am limitat la mileuri, am facut atasari in rochii, bluze, pantaloni, jachete pentru care eram  "condamnata"  de scoala si toti din oras, dar n-am dat un fraq pe nimeni, pe ele si asa nu venea bine ce purtam eu!!!  Mi-am facut si un cardigan, dar nu era unde sa valorific creatiile mele ca doar alea din cercul comunistilor scoteau "o fustita si o bluzita" pe marketul limitat la alb si negru.   Mai critizau ce vedeau la filmele straine cum erau imbracate femeile, considerate "neserioase" la inaltimea nivelului romanesc.   

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce vesti aduce!!!   Poate sint medicamente vitale, sau ceva de importanta majora: - un tub de oxigen,etc.   Eu am avut niste dureri teribile dupa ce am fost lovita de o masina si noaptea fiul mi-a comandat un spray de la Amazon, dupa ce din spital am fost lasata acasa.   In cateva minute erau aici in usa cu 2 cutii @12 bucati si am reusit sa respir fara sa ma doara si sufletul.   Cateodata bebelusii au nevoie de ceva si asta e singura solutie, dar stiu ca de multe ori cara lucruri inutile.     

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, The Unknown a spus:

Depinde ce vesti aduce!!!   Poate sint medicamente vitale, sau ceva de importanta majora: - un tub de oxigen,etc.   Eu am avut niste dureri teribile dupa ce am fost lovita de o masina si noaptea fiul mi-a comandat un spray de la Amazon, dupa ce din spital am fost lasata acasa.   In cateva minute erau aici in usa cu 2 cutii @12 bucati si am reusit sa respir fara sa ma doara si sufletul.   Cateodata bebelusii au nevoie de ceva si asta e singura solutie, dar stiu ca de multe ori cara lucruri inutile.     

Da, sunt cazuri in care sunt foarte utili.

Dar nu ar trebui sa fie singura modalitate de experiere. Easybox si coletaria veche a postei sunt mult mai comode pentru mine si alti oameni activi, dar nu pot fi folosite decat in cazuri rare.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 9/20/2022 at 7:47 PM, The Unknown said:

Nepotica noastra a venit pe lume de 1 ora si ceva,   sint ragusita deja de conversatiile de telefon.

Felicitari!

On 9/25/2022 at 5:31 AM, The Unknown said:

Cand ati cusut ceva ultima oara, sau aveti in rutina aceasta indeletnicire??? 

A trecut ceva vreme. Haine cos doar daca exista posibilitatea sa nu se vada cusatura. Daca sunt rupte in genunchi... la revedere. Coseam pe etamina in adolescenta, cu orele. Am mai reluat pe parcurs de cateva ori, dar mereu aman sa reiau si sa termin ceva. Daca mi-ar pica netul vreo doua saptamani, pun pariu ca as face multe lucruri de genul asta. Nu stiu cum fac unii sa se organizeze si sa faca tot ce isi pun in minte, cu hobby-uri cu tot.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×