Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Toate cuvintele astea gen " agresiunea barbară a Rusiei, soldată cu morți, distrugeri, suferință cât încape", nu sunt decat literatura intr-o lume pe sfarsite si in care lupta pentru supravietuire va duce la lucruri si mai cumplite.

Daca tu ai timp sa te emotionezi este ok, dar multi care participa intr-un fel sau altul, la acest razboi nu au timp de asa ceva si numarul mortilor si suferinta, nu sunt un factor care sa-i opreasca.

Toate partile care participa la acest razboi, atat cele direct implicate cat si cele indirect, dar foarte eficient implicate, nu par sa aiba timp de astfel de emotii.

Deci despre ce vorbim?

Mereu ai adus acest singur argument in discutiile tale pe aici ( agresiunea barbară a Rusiei), in rest doar invective.

Esti enervat de orice idee sau afirmatie rationala. Nu toti traiesc intr-o lume emotionala ca tine. Fara suparare.

 

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
32 minutes ago, adal* said:

Toate cuvintele astea gen " agresiunea barbară a Rusiei, soldată cu morți, distrugeri, suferință cât încape", nu sunt decat literatura intr-o lume pe sfarsite si in care lupta pentru supravietuire va duce la lucruri si mai cumplite.

 

Sunt fapte, men, nu literatură. Adică, fapte reprobabile într-o lume, cum spui tu, în care lupta pentru supraviețuire va duce la lucruri și mai cumplite. 

44 minutes ago, adal* said:

 

Daca tu ai timp sa te emotionezi este ok, dar multi care participa intr-un fel sau altul, la acest razboi nu au timp de asa ceva si numarul mortilor si suferinta, nu sunt un factor care sa-i opreasca.

Toate partile care participa la acest razboi, atat cele direct implicate cat si cele indirect, dar foarte eficient implicate, nu par sa aiba timp de astfel de emotii.

Deci despre ce vorbim?

 

Deh, fiecare cu emoțiile lui. Sigur că mă emoționez atunci când văd morți, distrugeri și suferință într-un areal din Europa. Îmi pare rău pentru tine că nu ai așa ceva. Probabil că doar pentru Rusia, care a început acest război pe teritoriul Ucrainei, numărul morților și suferința nu constituie factori care să-i oprească. Ba da, au emoții au toți. Pentru că emoțiile reprezintă o caracteristică a ființei umane.

Deci despre ce vorbim?

57 minutes ago, adal* said:

 

Mereu ai adus acest singur argument in discutiile tale pe aici ( agresiunea barbară a Rusiei), in rest doar invective.

 

 

Am adus mai multe argumente, care sunt deja fapte:

1. Agresiune la adresa unui stat suveran. Barbară sau nu, mă rog, fiecare interpretează după mintea inima și literatura lui, însă tot agresiune se numește.

2. Suferință și traume, morți și răniți. Aici chiar că n-are rost să mai discutăm...

3. Distrugei materiale. La fel, nu pot fi contestate.

4. Pericol pentru o viitoare escaladare a acestui conflict zonal, într-unul mondial.

 

Unde sunt invectivele?

 

1 hour ago, adal* said:

 

Esti enervat de orice idee sau afirmatie rationala. Nu toti traiesc intr-o lume emotionala ca tine. Fara suparare.

 

Recunosc doar că mă enervează ideile și afirmațiile iraționale. Hmm, probabil doar tu ești enervat de idei sau afarmații raționale. Iar faptul că unii mai avem și emoții, mi se pare ok. Ție nu? Fără supărare. 

  • Like 1
  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Emotia pe care o resimti vizavi (sau vis a vis) de consecintele unui "eveniment" te va impiedica intotdeauna sa vezi cauzele acelui eveniment si miza partilor direct, sau indirect implicate.

Emotiile tale te impiedica sa ai o parere rationala vizavi de acel eveniment si pe mine nu prea ma intereseaza astfel de pareri si nu au nici o relevanta.

Tu ai vrea ca toti sa reactionam emotional si te deranjeaza dimensiunea rationala a evenimentului, de aici si desele tale accese de nemultumire si chiar furie, pe care le-ai avut pe acest topic.

Nu ma mira, pentru ca la fel ai procedat si pe topicul cu covid.

  • Like 3
  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Enki, tu mi-ai dat dislike?:smile:

emotionala mica care esti tu.

Iti dai seama ca ma pish pe mine de ras. De fapt nu chiar pe mine.

Editat de adal*
  • Like 1
  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu. pentru ca in mod ciudat, sunt oarecum partial de acord cu ce ai scris.

cauta in alta parte sagetatorul cu rosu

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
7 minutes ago, adal* said:

Emotia pe care o resimti vizavi (sau vis a vis) de consecintele unui "eveniment" te va impiedica intotdeauna sa vezi cauzele acelui eveniment si miza partilor direct, sau indirect implicate.

Emotiile tale te impiedica sa ai o parere rationala vizavi de acel eveniment si pe mine nu prea ma intereseaza astfel de pareri si nu au nici o relevanta.

Tu ai vrea ca toti sa reactionam emotional si te deranjeaza dimensiunea rationala a evenimentului, de aici si desele tale accese de nemultumire si chiar furie, pe care le-ai avut pe acest topic.

Nu ma mira, pentru ca la fel ai procedat si pe topicul cu covid.

Probabil că doar pe tine te împiedică să procesezi cum trebuie. 

Bine, să înțeleg că ai rămas cu traume emoționale în urma discuțiilor de pe acel topic, pe care le verși acum? 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Enki a spus:

nu. pentru ca in mod ciudat, sunt oarecum partial de acord cu ce ai scris.

cauta in alta parte sagetatorul cu rosu

imi cer scuze!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, adal* a spus:

Enki, tu mi-ai dat dislike?:smile:

emotionala mica care esti tu.

Iti dai seama ca ma pish pe mine de ras. De fapt nu chiar pe mine.

si nici daca esti porc, nu iti dau.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Enki a spus:

si nici daca esti porc, nu iti dau.

si eu cer scuze

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×